IMG_7567

RTX 5070 Ti nije znatno brža kartica od RTX 4070 Ti Super, no ipak se u većini testova jako dobro nosi s RTX 4080 Super. Nije možda ono čemu su se gameri nadali, da će dobiti znatno više raster performanse generacijski, no kao i kod RTX 5080 Nvidia je igrala na kartu poboljšanja Ray Tracing jezgri te donošenju podrške za DLSS4 koji ipak znatno ubrzava performanse a bez gubitka kvalitete slike (dok god koristimo Quality postavku). I u tome su kao što smo vidjeli i uspili.

ASUS je s TUF Gaming modelom odradio odličan posao, jer su taktovi visoki, performanse solidne a sve to prati niska buka i nisko zagrijavanje. Kartica donosi pet modernih video izlaza, i brojne nove video mogućnosti, a tu su i dva BIOS-a – Performance i Quiet. Kvaliteta komponenata i izrade je kao i uvijek kod Asusa na najvišem nivou i nismo primijetili nikakvo cvrčanje zavojnica u radu. Osvjetljenje je decentno, točno kakvo treba i biti.

Ono što bi moglo predstavljati problem je relativno visoka cijena kartica na tržištu, ali i nedostatak kartica na policama. RTX 5080 i RTX 5090 su se brzo rasprodale, i bit će zanimljivo vidjeti koliki je lager RTX 5070 Ti kartica pripremila Nvidia. Za referentne je RTX 5070 Ti kartice MSRP 750 USD + porez, što je solidno, no naravno da će se prvi primjerci prodavati znatno skuplje. Prema onome što vidimo na njemačkim shopovima OC modeli se prodaju za oko 1.400 € što je svakako previše i u ovom trenutku neisplativo. Jednom kada se ponuda stabilizira i cijene padnu RTX 5070 Ti će biti solidna kupovina za 1440p igranje na brzim monitorima uz DLSS4.