ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC recenzija

Objavljeno prije 1 dan - Krešimir Matanović

Nvidia Blackwell arhitektura

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_3

Pred nama je danas GeForce RTX 5080 kartica u Asusovoj TUF Gaming verziji s tvornički podignutim taktovima. Nova je Nvidijina RTX 50 serija lansirana prošli tjedan s najjačim 5090 modelom, a ovaj tjedan je na redu sljedeća u nizu - RTX 5080. Grafički procesori koji pogone ove kartice su bazirani na novoj Blackwell arhitekturi koja donosi nove AI bazirane Neural Rendering i Neural shading tehnologije koje omogućavaju DLSS 4, tj. AI multi-frame generation tehniku ubrzavanja gameplaya. Kakva je TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC i kako radi DLSS 4 čitajte na drugoj stranici, a sada ćemo se malo detaljnije posvetiti arhitekturi i tehnologijama.

nvidia_rtx_blackwell_chip

NVIDIA Blackwell RTX arhitektura nasljednik je Ada Lovelace arhitekture iz RTX 40 serije grafičkih kartica, a glavna marketinška značajka je kako nova arhitektura donosi do 8x ubrzanje frameratea (broja sličica u sekundi) i igrama uz pomoć nove NVIDIA DLSS 4 tehnologije koja omogućava kreiranje do 3 sličice uz pomoć AI-a, te kako je uz pomoć nove NVIDIA Reflex 2 tehnologije moguće smanjiti ulazno kašnjenje do 75%.

Neuralno renderiranje i DLSS 4

rtx_dlss4_1

Neuralno renderiranje predstavlja sljedeću era računalne grafike. Integracijom neuronskih mreža u procesu renderiranja, Nvidia tvrdi kako je moguće napraviti dramatične korake u izvedbi, kvaliteti slike i interaktivnosti. Prvi primjer neuralnog renderiranja bio je DLSS (Deep Learning Super Sampling). Koristile su se renderirane sličice niže rezolucije kao ulaz u neuronsku mrežu, koja je osposobljena za izlaz sličica pune rezolucije. DLSS se od tada razvio do točke u kojoj može generirati cijele kadrove i razumjeti kompoziciju scene uključujući sjene, refleksije i okluzije za generiranje slika koje su u određenim slučajevima bolje od izvornog renderiranja. S DLSS-om 4 i Multi-Frame Generation tehnikom koja radi u skladu s kompletnim paketom DLSS tehnologija, moguće je umnožiti broj sličica u sekundi do 8x u odnosu na tradicionalno brute-force renderiranje i pružiti bolju kvalitetu slike i od izvornog renderiranja. Ipak, DLSS je tek početak. Nvidia integrira neuronske mreže unutar programabilnih shadera za stvaranje neuronskih shadera. RTX Neuralni shaderi se mogu koristiti za komprimiranje tekstura do 7 puta, pri čemu se štede ogromne količine grafičke memorije, a uz to i koristiti za stvaranje tekstura kinematografske kvalitete i još naprednije svjetlosne efekte u igrama.

Jedna od velikih novosti, RTX Neural Faces donosi inovativan pristup poboljšanju kvalitete lica pomoću generativne umjetne inteligencije. Umjesto tradicionalnog renderiranja, Neural Faces kao ulaz uzima jednostavno rasterizirano lice i podatke o 3D pozi i koristi generativni AI model u stvarnom vremenu za zaključivanje prirodnijeg lica. Kao što smo u uvodu napisali, DLSS Multi-Frame Generation generira do tri dodatne sličice po tradicionalno prikazanoj sličici, te radi u skladu s kompletnim paketom DLSS tehnologija, pri čemu umnožava broja sličica u sekundi za do 8 puta u odnosu na tradicionalno brute-force renderiranje. Ovo poboljšanje performansi na GeForce RTX 5090 grafičkoj kartici omogućava igranje popularnih naslova u 4K rezoluciji i s do 240 fps-a s uključenim Ray Tracingom. DLSS 4 također predstavlja najveću nadogradnju AI modela od izdanja DLSS-a 2.0 iz 2020. godine. DLSS Ray Reconstruction, DLSS Super Resolution i DLAA sada će se pokretati u stvarnom vremenu po prvi put korištenom u ovoj industriji tehnologijom "transformera". Riječ je o naprednoj arhitekturi koja pogoni AI modele kao što su ChatGPT, Flux i Gemini. DLSS modeli transformera poboljšavaju kvalitetu slike s poboljšanom vremenskom stabilnošću, manje je ghostinga i više detalja u pokretu.

rtx_dlss4_2

DLSS 4 tehnologija je dostupna samo na GeForce RTX 50 seriji kartica jer koristi snagu novih Tensor jezgara u Blackwell arhitekturi. 75 DLSS igara i aplikacija koje koriste Frame Generation mogu se nadograditi na Multi-Frame Generation. Za te iste igre, Frame Generation dobiva nadogradnju za GeForce RTX 50 seriju i GeForce 40 seriju GPU-a, koja povećava performanse uz smanjenje upotrebe VRAM-a. A na svim GeForce RTX GPU-ima, DLSS igre s Ray Tracingom, Super resolutionom i DLAA-am mogu biti nadograđene na novi model DLSS transformera. Multi-Frame Generation

rtx_dlss4_3

AI model DLSS 3 Frame Generation koristi podatke iz igre kao što su vektori kretanja i dubine, te optičkog flow fielda (Optical Flow Accelerator iz GeForce RTX 40 serije) za generiranje jedne dodatne sličice. Generiranje višestrukih sličica bilo je nemoguće jer su i Optical Flow Accelerator i AI model bili potrebni za svaku novu generiranu sličicu, a taj bi trošak zagušio GPU. DLSS 4 Multi-Frame Generation kombinira više Blackwell hardverskih i DLSS softverskih inovacija kako bi generiranje više sličica postalo stvarnost. Taj novi model AI generacije sličica je 40% brži, koristi 30% manje VRAM-a i mora se pokrenuti samo jednom po renderiranoj sličici za generiranje više sličica. Na primjer, u Warhammer 40,000: Darktide igri, ovaj model pruža 10% veći broj sličica u sekundi, dok koristi 400 MB manje memorije pri 4K, maksimalnim postavkama, koristeći DLSS Frame Generation. Hardverski Optical Flow Accelerator je zamijenjen AI modelom koji je efikasniji i brži.

rtx_dlss4_4

No, čak i uz povećanu učinkovitost, GPU i dalje treba izvršiti pet AI modela u Super Resolutionu, Ray Reconstrucion i Multi-frame generiranje za svaku renderiranu sličicu, sve unutar nekoliko milisekundi, inače bi DLSS Multi-Frame Generation mogao usporavati proces, a ne ubrzavati ga. Da bi se osiguralo ubrzanje, GeForce RTX GPU-i serije 50 imaju tensorske jezgre 5. generacije s do 2,5 puta većim performansama AI obrade. Nakon što se generiraju nove sličice, one se ravnomjerno kreću kako bi se pružilo glatko iskustvo gledanja. DLSS 3 Frame Generation koristi tempo temeljen na CPU-u s varijabilnošću koja se može kombinirati s dodatnim sličicama, što dovodi do manje dosljednog razmaka između sličica, što pak utječe na glatkoću. Kako bi riješio složenost generiranja više sličica, Blackwell koristi hardverski Flip Metering, koji pomiče logiku ritma sličica na mehanizam za prikaz, omogućujući GPU-u preciznije upravljanje s vremenom prikaza. Blackwellov display mehanizam također je poboljšan dvostrukom obradom piksela mogućnost podržavanja viših razlučivosti i učestalosti osvježavanja za hardverski Flip Metering s DLSS-om 4. U kombinaciji, sve ove tehnologije omogućuju DLSS 4 generiranje 15 od svakih 16 piksela uz visoku kvalitetu slike, glatkoću i latenciju. Ovo je teoretski limit, dok s se u praksi koristi generiranje do 3 sličice za svaku brut-force renderiranu. Transformer model

rtx_transformer_model_1

DLSS 4 donosi veliku nadogradnju arhitekture za DLSS Ray Reconstruction, DLSS Super Resolution, i DLAA s prvom upotrebom transformatorskog modela u grafičkoj industriji u stvarnom vremenu. Prethodno je DLSS koristio konvolucijske neuronske mreže (CNN) za generiranje novih piksela analizom lokaliziranog konteksta i praćenjem promjena u tim područjima tijekom uzastopnih sličica. Nakon šest godina i stalnim poboljšanjima, dosegli su granice onoga što je moguće s DLSS CNN arhitekturom, pa su se u Nvidiji okrenuli DLSS modelu transformatora. On procjenjuje relativnu važnost svakog piksela u cijeloj sličici ili u više sličica. Koristeći dvostruke parametre CNN-ovog modela kako bi se postiglo dublje razumijevanje scena, novi model generira piksele koji nude veću stabilnost, smanjenu pojavu duhova, više detalja u pokretu i glatkije rubove u sceni.

rtx_transformer_model_2

U intenzivnom Ray Tracing sadržaju, novi model transformatora za rekonstrukciju zraka donosi veliki napredak u kvaliteti slike, posebno u scenama s izazovnim uvjetima osvjetljenja. Na primjer, u gornjim scenama iz Alan Wake 2, stabilnost je povećana na vrlo detaljnoj lančanoj ogradi, duhovi na lopaticama ventilatora su smanjeni, a svjetlucanje na električnim vodovima je eliminirano.

rtx_transformer_model_3

Model transformatora za Super Resolution također pokazuje obećavajuće rezultate i bit će objavljen kao beta kako bi se korisnicima omogućilo istraživanje poboljšanja i davanje povratnih informacija prije službenog izdanja. Model je pokazao bolju vremensku stabilnost, manje duhova i više detalja u pokretu. Nova arhitektura modela transformatora osigurat će godine prostora za isporuku kontinuiranim poboljšanjanem kvalitete, kao je bilo sa CNN arhitekturom u proteklih 6 godina.

Blackwell arhitektura

rtx_blackwell_gb202_fullchip

Da bi sve ovo bilo moguće, stvorena je Blackwell arhitektura koja donosi nove SM (streaming multiprocessor) značajke koje preko Ray Tracing i Tensor jezgara ubrzavaju i poboljšavaju mogućnosti neuralnog renderiranja. Novi SM-i poduplavaju propusnost cjelobrojnog računanja po taktu, čime su povećane i performanse address generation poslova. Ray Tracing jezgre su četvrte generacije, a Tensor jezgre pete koje donose FP8 Transformer podršku.

rtx_blackwell_gpc

Čip ima i MaxQ značajke za povećanu energetsku efikasnost. Napredan power gating i odvojeni napojni vodovi omogućavaju finiju granulaciju kontrole i isporuke snage različitim on-chip sistemima, a takt se sada može dinamički prilagođavati čak 1000 puta brže nego na prethodnim generacijama čipova. Nova arhitektura donosi i upotrebu GDDR7 memorije koja donosi PAM3 (pulsna amplitudna modulacija) tehnologiju čime se povećava brzina i energetska efikasnost. RTX 5090 ima čak 32 GB, a RTX 5080 16 GB GDDR7 memorije. Novosti u arhitekturi uključuju i AI management processor (AMP) koji omogućava upotrebu višestrukih AI modela (govor, prijevod, slika, animacija, ponašanje itd.), a tu je i Mega Geometry tehnologija za povećanje geometrijskih detalja u Ray Tracing primjeni. Puni GB202 GPU (da ne bude zabune, to nije čip koji je na RTX 5090 kartici) ima 12 GPC-a (graphics processing cluster), 96 TPC-a (texture processing cluster), 192 SM-a i 512-bitno memorijsko sučelje podijeljeno na 16 32-bitnih kontrolera. Svaki SM ima po dvije FP64 jezgre pa ih je ukupno 384, s TFLOP stopom od 1/64 one koju ima FP32 operacija. Tako GB202 GPU ima 24.576 tradicionalnih CUDA jezgara, 192 Ray Tracing jezgre, 768 Tensor jezgara i 768 teksturnih jedinica.

rtx_blackwell_sm

GPC je dominantni high-lever hardverski blok u svima GB20x GPU-ima, i u njemu se nalaze sve ključne grafičke jedinice. Svaki GPC ima dedicirani raster engine, dva ROP-a (raster operation), pri čemu svaka particija ima osam individualnih ROP-ova i osam TPC-a. Svaki pak TPC ima jedan PolyMorph engine i po dva SM-a. Puni GB202 čip uz to ima i 128 MB L2 memorije, dok se na RTX 5090 kartici nalazi 96 MB. SM jedinica je ključna komponenta Nvidia GPU arhitekture, koja omogućava veliki paralelizam u obradi podataka preko različitih tipova jezgara - CUDA, Tensor i Ray Tracing, zatim warp schedulinga, menadžmenta memorije i podrške za AI. Svaki GB202 GPU ima 192 SM-a, a svaki SM ima 128 CUDA jezgri, jednu RT jezgru, četiri Tensor jezgre, četiri teksturne jedinice, 256KB registar i 128 KB L1 dijeljenje memorije.

rtx_blackwell_vs_ada

Broj mogućih INT32 cjelobrojnih operacija se u Blackwellu poduplao u odnosu na Ada Lovelace arhitekturu, jer su potpuno unificirane s FP32 jezgrama koje mogu raditi ili kao FP32 ili kao INT32 jezgre u bilo kojem ciklusu takta. Broj teksturnih jedinca je narastao s 512 kod RTX 4090, na 680 u RTX 5090 GPU-u što znači i kako je bilinear-filtered texel stopa narasla s 1.290,2 Gigateksela/s, na 1.636,76 Gigateksela/s. Blackwell poduplava i performanse point-sampling tekstura po taktu u odnosu na Ada arhitekturu, što ubrzava algoritme poput STF-a (stochastic texture filtering). Uz promjene na arhitekturi tu je i dodatak nove GDDR7 video memorije koje na RTX 5090 karticama ima 32 GB data ratea 28 Gbps i propusnosti od 1,792 TB/s. Na RTX 5080 karticama je manje memorije, 16 GB, ali radi na većem data rateu od 30 Gbps, a preko užeg sučelja daje 960 GB/s propusnost.

rtx_blackwell_tensor

Tensor jezgre su specijalizirane računalne jezgre visokih performansi koje su prilagođene matričnim izračunima i matematičkim operacijama akumuliranja koje se koriste u AI i HPC aplikacijama. Poput NVIDIA Ada GPU tensor jezgri, RTX Blackwell tensor jezgre podržavaju FP16, BF16, TF32,INT8, INT4 i Hopperov FP8 Transformer Engine. RTX Blackwell dodaje novu podršku za FP4 i FP6 Tensor Core operacije i novi FP8 Transformer Engine druge generacije, sličan Blackwell GPU-ima za podatkovne centre.

rtx_blackwell_display

Dok su Ada i prethodne GPU arhitekture nudile podršku za 4:4:4 i 4:2:0 chroma formate u H.264 i H.265 videu, Blackwell dodaje hardversku podršku za kodiranje i dekodiranje za 4:2:2 chromasampled video. Video datoteke koriste YUV format boja, pa umjesto pohranjivanja boje kao vrijednosti crvene, zelene i plave (RGB), boja se pohranjuje kao svjetlina (Y), plava razlika u boji (U) i crvena razlika u boji (V). Chromasampling ima prednost jer je ljudsko oko osjetljivije na promjene u osvjetljenju, nego na one u boji.  Blackwell arhitektura donosi i devetu NVENC generaciju kodera koja poboljšava kvalitetu AV1 i HEVC-a za 5%, i dodaje podršku za 4:2:2 H.264 i HEVC kodiranje. RTX 5090 GPU podržava tri kodera i dva dekodera čime su brzine eksportiranja povećane za oko 50% u odnosu na prethodnu generaicju. Tu je i šesta generacija NVDEC-a koja je brža, te podrška za DisplayPort 2.1b (80 Gbps) i do 8K@165Hz.

TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_1 asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_2

ASUS je kao i uvijek predstavio široku paletu proizvoda baziranih na novoj Blackwell arhitekturi, a pred nama je danas RTX 5080 iz TUF Gaming obitelji s tvornički podignutim taktovima u odnosu na referentni model. Kartica dolazi u zanimljivo dizajniranoj kutiji s odrezanim rubovima. Vanjski omot je meki karton, a karticu ljubomorno čuva debela crna kutija kao što možete vidjeti u videu otpakiravanja niže.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_2b

Po otvaranju kutije nas kartica dočekuje polegnuta u debelu stiro-pjenu i zamotana u antistatičku najlonsku vrećicu. Uz karticu još nalazimo i alat za pridržavanje kartice u kućištu, koji je ujedno i odvijač, zatim TUF magnet, velcro TUF trake, TUF certifikat, papirologiju te naravno 3-u-1 12VHPWR kabel za napajanje. Kartica ima TDP od 360 W, i potrebna su vam tri 6-pinska PCIe Power konektora na napajanju. Asus preporučuje kvalitetno napajanje od 850 W.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_3

Već po primanju kartice u ruku vidimo da je masivna i da zauzima 3,6 slota u širinu (72 milimetra), da je znatno viša od standardne visine stražnjeg panela s video priključcima (146 milimetra) te da je naravno jako dugačka (348 milimetra). GB203 GPU se zagrijava i puno troši, pa je Asus morao napraviti i adekvatan hladnjak. Nije to ništa novo, jer je i kartica iz prethodne generacije bila sličnih dimenzija s jednako moćnim hladnjakom. Kvaliteta izrade i materijala ove kartice je na visokom nivou, a Asus je hvali kako su korištene komponente vojne izdržljivosti, te kako je PCB zaštićen od vlage i sitnih nečistoća koje mogu pasti na njega. TUF Gaming brend donosi poznatu izdržljivost pa su tako ugrađene i TUF prigušnice, MOSFET-i i TUF 5K kondenzatori. Komponente su testirane na visoke vibracije, visoke i niske temperature, temperaturne šokove, vlagu te slanu maglicu.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_2c

Kod hlađenja je Asus koristio velike aksijalne ventilatore, tzv. MaxContact dizajn heatspreadera na grafičkom procesoru (finija obrada površine) na koju nasjeda hladnjak s velikom parnom komorom koja brzo odvodi toplinu s GPU-a i prenosi ju na hladnjak sastavljen od aluminijskih limova prožet s toplovodnim cijevima.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_2d

Vanjski se ventilatori vrte u obrnutom smjeru kazaljke na satu, a unutarnji u smjeru čime se smanjuju turbulencije, a sva tri ventilatora miruju kada je temperatura GPU-a ispod 50°C, te se ponovno uključuju kada prijeđe 55°C.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_4

U srcu Asusove, a i svake druge GeForce RTX 5080 kartice se nalazi GB203 GPU, koji je jasno izveden iz GB202 i temeljen na istoj Blackwell arhitekturi o kojoj smo pisali na prethodnoj stranici. GB203 GPU ima 7 GPC-a (graphics processing cluster), 42 TPC-a (texture processing cluster), 128 SM-a i 256-bitno memorijsko sučelje podijeljeno na 8 32-bitnih kontrolera. GPU tako ima 10.752 tradicionalnih CUDA jezgara, 84 Ray Tracing jezgre i 336 Tensor jezgara. GPU kod referentnog modela radi na 2.617 MHz boost takta, ima 56.3 FP32/FP16/BF16/INT32 TFLOPS-a (non Tensor) i 170,6 ray tracing TFLOPS-a. GPU je inače napravljen u TSMC-ovom 4-nanometarskom Nvidia 4N proizvodnom procesu, površine je 378 kvadratnih milimetara, te broji 45,6 milijardi tranzistora. Ove brojke su vrlo slične kao i kod RTX 4080 GPU-a. GPU na ovoj kartici radi na tvornički podignutim taktovima koji iznose 2.295 MHz osnovnog, i 2.700 MHz boost takta. Ipak, pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako je pravi maksimalni takt GPU-a na ovoj kartici 2.917 MHz, s tim da je prosjek po pojedinačnim aplikacijama između 2.800 i 2.840 MHz. Maksimalna temperatura GPU-a ide do 67,3°C, a maksimalna temperatura memorijskih čipova je 64°C. Zanimljivo, maksimalna upotreba video memorije je išla do 13,8 GB. Prema istom tom logu, kartica je maksimalno povukla 358,9 W.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_5

Na kartici se nalazi i 16 GB GDDR7 memorije koja s GPU-om komunicira preko već spomenute sabirnice širine 256-bita. Data rade je 30 Gbps, a maksimalna propusnost 960 GB/s. Maksimalni piksel fill-rate je 293.1 GP/s, a texel rate je 879,3 GT/s. Ove brojke su samo malo više u odnosu na RTX 4080 GPU, pa će i raster performanse biti samo malo bolje, dok je pravi napredak postignut kroz povećanje Tensor i Ray Tracing performansi. Na GPU-u se nalazi ukupno 10.752 KB L1 memorije i 65.536 KB L2 memorije, kao i registar od 21.504 KB.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_6 asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_7

TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC je i iz ovog kuta ogromna i vidimo kako je standardni stražnji panel s video izlazima jednostavno nestao u oklopu. Na panelu se nalazi pet video izlaza - tri DisplayPorta 2.1b (UHBR20) i dva HDMI-a 2.1b. RTX 5080 kartice imaju po dva NVENCA i dva NVDEC-a i impresivne video mogućnosti. Maksimalno je na karticu moguće spojiti do četiri ekrana. Sa strane softverske podrške tu su ASUS GPU Tweak III i MuseTree AI aplikacija za generiranje slika.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_8

Na kartici se nalazi jedan 16-pinski 12VHPWR konektor koji prima adapter s tri PCIe Power konektora s napajanja, ili pak direktno 12VHPWR konektor s novijih tipova napajanja. TDP kartice je 360 W TDP, što je porast za 40 W u odnosu na RTX 4080 modele. Kartica dolazi s novim PCIe 5.0 sučeljem s propusnošću od 32 GT/s. Pored konektora za napajanje, s vanjske strane PCB-a, nalazi se prekidač za odabir jednog od dva BIOS-a. Jedan je standardno podešen za maksimalne performanse, a drugi za nižu buku.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_9

Na slici vidimo tzv. ventilirani exoskeleton kartice koji pomaže u disipaciji topline, tj. zadnji ventilator topli zrak ispuhuje direktno izvan kartice i prema gore, tako da ga prirodno smjer toka zraka u kućištu odvodi preko hladnjaka procesora i van kućišta. Procesor tako dobiva malo toplijeg zraka no to ne utječe znatno na njegovu temperaturu. Ventilatori su kod ove kartice zadovoljavajuće tihi u radu i izmjerili smo maksimalnih 45,6 dB(A) Meterk ML09 uređajem s oko 50 centimetara udaljenosti.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_13 asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_14

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_15 asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_16

Asus je odlučio ne pretjerivati s rasvjetljavanjem ove kartice, što i je karakteristika TUF modela te su na plastični oklop dodali samo jedan TUF amblem s četiri crtice do njega, te pet kockica na nakošeni dio kartice. Ništa previše, a sve se sinkronizira i kontrolira uz pomoć Aura Sync aplikacije.

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_11

Mi smo za test ove kartice koristili i moćno Asusovo ROG Thor 1000 W Platinum III napajanje koje je kompatibilno s ATX 3.1 standardom, te ima 10-godišnje jamstvo. Napajanje će te moći vidjeti u detaljnoj recenziji, a spomenut ćemo samo kako su u izradi korišteni GaN MOSFET-i visoke efikasnosti te kako je napajanje zaslužilo visoki 80Plus Platinum certifikat efikasnosti. Dolazi u potpuno aluminijskom kućištu, vrlo precizne izrade, ima odvojivi OLED ekran s magnetskim kopčama, Aura LED osvjetljenje, te ono najvažnije ima PCIe Gen 5 16-pinski konektor za grafičku karticu tako da ne moramo razmišljati o nespretnim adapterima. Napajanje je moćno i tiho s izvrsnom regulacijom napona što smo i izmjerili, te će te to vidjet u recenziji.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Asus ROG Strix X870-A Gaming WiFi
Procesor(i) AMD Ryzen 9 9950X
Memorija 2x 16 GB DDR5 G.Skill Trident Z5 RGB 6.800 MHz
Grafičke kartice ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC; Driveri: GameReady 572.2
Zvučna kartica On Board
Napajanje Asus ROG Thor 1000W Platinum III
SSD ADATA Swordfish 2TB
Monitor Dell S2721DGF
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 11 23H4
DirectX verzija 12
3DMark TimeSpy, Port Royal, Speed Way, DLSS
Company of Heroes 3  In-game benchmark, max. details
Cyberpunk 2077 In-game benchmark, Ultra details
F1 22 In-game benchmark, Max. details
Horizon Zero Dawn  In-game benchmark, Ultimate
Marvel Rivals Max. details, CapFrameX, custom bench
Resident Evil 4 Gameplay benchmark, max details
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl Max. details, CapFrameX, custom bench
Star Wars Outlaws Max. details, CapFrameX, custom bench
The Callisto Protocol In-game benchmark, Max. details
V-Ray 6 GPU CUDA, RTX
Način testiranja

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_17

Karticu smo testirali na AMD-ovoj platformi, a kao što znamo nema većih razlika između dvije platforme koje imamo za testove - Core i7-14900K i Ryzen 9 9950X. Resizable BAR je bio po defaultu uključen u BIOS-u ploče pa smo tako i testirali. Iako na grafovima ima kartica koje nisu testirane s BAR-om uključenim u budućnosti ćemo sve testirati tako jer je sada to defaultna postavka u BIOS-u. Testovi i usporedbe s ranije testiranim karticama bit će kako u kojem naslovu. Negdje smo koristili 1440p, negdje 2160p, a negdje obje rezolucije. Nvidia karticu pozicionira za 4K segment s korištenjem DLSS3 i DLSS4 tehnologija, a ako koristite Ray Tracing bez tih tehnologija onda je najbolje koristiti 1440p rezoluciju. Testni monitor je Dellov S2721DGF rezolucije 2.560x 1.440 i stope osvježenja od 165 Hz. Baterija testova je standardna, a kao i do sada, napravili smo i testove zagrijavanja te potrošnje kroz nekoliko naslova. Uvijek uzimamo najveću vrijednost, a mjerena je potrošnja cijelog sistema. Vrijednosti buke koju navodimo u članku smo dobili mjerenjem uz pomoć Meterk MK09 mjerača. Ponašanje kartice i drivera kod testiranja Testirali smo s Game Ready driverima 572.2 na Windowsima 11 24H2 i nikakvih problema nismo imali. Overclocking

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_oc

Karticu smo overclockirali uz GPU Tweak III aplikacije, ali i MSI-evog dobrog starog Afterburnera koji se pokazao stabilnijim. Za početak smo power limit digli na 111% i krenuli s dizanjem taktova. Takt GPU-a smo podizali dok nismo došli do +400 MHz i zaključili da su performanse nešto slabije nego na +350 MHz, na koliko smo ga i ostavili. Memoriju smo digli na +700 MHz, što je rezultiralo data rateom od 31.4 Gbps. I premda je nazivni maksimalni boost takt bio 3.050 MHz, pravi takt koji smo iščitali iz GPUZ loga išao je sve do 3.262 MHz, a kakvi su bili rezultati toga vidjet će te u zasebnom grafu.

Rezultati testova - prvi dio

UL Benchmark

3DMark TimeSpy Extreme
[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark TimeSpy Extreme" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,AMD Radeon RX 7900 XTX,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,AMD Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB,PowerColor Hellhound RX 7600 OC,AMD Radeon RX 7600,Sapphire RX 7600 Pulse OC,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,MSI Radeon RX 6600XT Gaming X" values="15670,14182,13947,12803,12708,12298,10985,10655,9926,9783,9385,9214,8452,8278,6832,5777,5694,5690,5633,5483,4555" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000"] Kao i uvijek, najprije krećemo s 3DMarkovim testovima. Grafovi su općenito veliki i poneke kartice se čine da fale, ali ako prijeđete mišem preko rezultata vidjet će te o kojem je modelu riječ (vrijedi za sve grafove). Po očekivanju, RTX 5080 je na vrhu grafa!
3DMark Port Royal
[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark Port Royal" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Gainward RTX 4080 Phantom,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,AMD Radeon RX 7900 XTX,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,Palit RTX 3090 GamingPro,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC,Palit RTX 3080 GamingPro OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,AMD Radeon RX 7800 XT,AMD Radeon RX 6900 XT,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,AMD Radeon RX 6800 XT,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT,ASUS ROG STRIX RTX 3070 Gaming OC 8GB,MSI RTX 2080 Ti Gaming X Trio,Palit RTX 3070 GamingPro,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,AMD Radeon RX 6800,Gigabyte RTX 2080 Super Gaming OC,Gainward RTX 3060 Ti Ghost OC,Zotac RTX 3060 Ti Twin Edge OC,Palit RTX 3060 Ti Dual,Sapphire RX 6750 XT Nitro+,MSI RTX 2080 Duke OC,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,Gigabyte RTX 2070 Super Gaming OC,AMD Radeon RX 6700 XT,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB,PowerColor Hellhound RX 7600 OC,AMD Radeon RX 7600,Sapphire RX 7600 Pulse OC,ASUS Strix RTX 3060 OC 12GB,Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC,KFA2 RTX 2060 Super Gamer,Gigabyte RTX 2070 Gaming OC White,MSI Radeon RX 6600XT Gaming X,Gigabyte RTX 2060 Gaming OC Pro,MSI RTX 2060 Gaming Z,Sapphire RX 6600 8GB Pulse,Gigabyte RTX 3050 Gaming OC,Gigabyte RX 6500 XT Eagle 4G" values="22676,18214,17647,15842,15663,13991,13822,13217,12509,12488,12006,11462,11311,10765,10190,9555,9235,9039,8936,8474,8168,8128,8105,7575,6934,6903,6829,6632,6285,6215,6042,5971,5781,5716,5500,5434,5394,5220,5138,5005,4900,4480,3924,3890,3766,3584,574" colors="orange,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal,teal" height="1300"] Izvrsne Ray Tracing performanse nagovještaj su toga gdje leži prava snaga ove nove arhitekture.
3DMark Speed Way
[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Gainward RTX 4080 Phantom,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,AMD Radeon RX 7900 XTX,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,AMD Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB,AMD Radeon RX 7600,MSI Radeon RX 6600XT Gaming X" values="9092,7411,7169,6377,5956,5156,5155,5150,4966,4577,4285,3913,3747,3209,3165,3103,2024,1959,1702" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800"] Speed Way test koristi novu tehniku Mesh Shadera koja dolazi u DirectX 12 Ultimate setu. Speed Way koristi mesh shadere za optimizaciju LOD-a (Level of Detail) za svaki skup u mreži. I ovom testu je i RTX 5080 vodeća, sasvim logično.
3DMark DLSS4 Feature Test
[ichart headers="ID, FPS" title="3DMark" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x4,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x3,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ DLSS4 x2,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x2,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC" values="259.94,203.85,158.7,144.95,49.23,39.98" colors="red,orange,blue,yellow,blue,blue" height="500"] Prvi DLSS4 test dana koji smo proveli stvarno pokazuje kako x4 multi-frame generation, tj. postupak u kojem za svaku standardno renderiranu sličicu AI napravi tri dodatne, donosi veliki skok u performansama koji je u našim mjerenjima iznosio 5,28 puta! Nije x8 kako Nvidia obećava, ali to ovisi od slučaja do slučaja. No, bilo kako bilo, ovdje stvarno možete zaposliti taj svoj 4K@240Hz monitor do krajnjih granica. Kada novu karticu usporedimo sa starom, vidimo da je bez uključenog DLSS-a stara sporija, no s x2 frame generationom je čak nešto brža! Naravno, RTX 4080 ne podržava x3 i x4 modove, pa je na kraju ipak sporija.

Company of Heroes 3

[ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC" values="154.21,144.93,123.59,121.95,118.56,112.02,105.79,95.59,94" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500"] Započinjemo s čistim raster perfromansama u COH-u 3 koji ni ne podržava Ray Tracing. Ovdje u 4K rezoluciji vidimo da je RTX 5080 samo za oko 6,4% brža od RTX 4080 Super, što je zapravo i očekivano prema onome koliko CUDA jezgri novi GB202 čip ima i na kojem taktu radi.

Cyberpunk 2077

DXR OFF
[ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,AMD Radeon RX 7900 XTX,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Sapphire Pure RX 7900 GRE,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,AMD Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,Sapphire Nitro+ RX 6750 XT,Sapphire RX 7600 Pulse OC,PowerColor Hellhound RX 7600 OC,AMD Radeon RX 7600,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,MSI Radeon RX 6600XT Gaming X" values="149.56,131.38,120.26,117.98,117.48,102.67,101.18,97.92,96.6,92.99,83.57,82.78,81.04,80.9,80.26,63.13,61.95,54.75,54.29,54.13,51.07,48.32,45.43" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900"] [ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ High" htitle="FPS" labels="AMD Radeon RX 7900 XTX,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC" values="68.11,62.38,59.77,58.64,54.9,46.92,43.46,37.1,37.02" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue" height="600"] U čistim raster performansama u nižoj i u višoj rezoluciji je razlika između RTX 4080 Super i RTX 5080 slična i iznosi oko 14%. DXR [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XTX,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Sapphire Pure RX 7900 GRE" values="73.15,61.13,51.91,47.43,41.43,40.79,40.68,37.22,35.69,32.88" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="600"] S uključenim Ray Tracingom RTX 5080 postiže impresivne performanse koje svakako nadvladavaju svu ostalu konkurenciju, a u odnosu na RTX 4080 je brža za oko 20%. DXR + Path Tracing [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC" values="41.72,35.04" colors="red,blue" height="200"] Kada Ray Tracingu dodamo i Path Tracing razlika u performansama je 19%, no ni jedna kartica zapravo ne donosi naročite igrive performanse. DXR + DLSS3/FSR (Quality) [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DXR + DLSS 3, RTX 4080 Super Gaming OC @ DXR + DLSS 3,RTX 4070 Ti Super Eagle OC @ DXR + DLSS 3,RTX 4070 Super Ventus 2x OC DXR + DLSS 3,RTX 4080 Super Gaming OC @ DXR + DLSS 2.0,RTX 4070 Ti Super Eagle OC @ DXR + DLSS 2.0,RTX 4070 Super Ventus 2x OC @ DXR + DLSS 2.0,Sapphire Pure RX 7900 GRE @ DXR + FSR 2.1" values="191.8,159.44,133.56,112.73,102.08,88.3,74.78,58.17" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500"] Čisti Ray Tracing bez Path tracinga i starija DLSS 3 tehnologija rezultiraju lijepim porastom performansi kod svih kartica, no ono što nas najviše zanima je ipak DLSS4 koji radi samo na novoj seriji kartica. DXR + DLSS4 x4 (Quality) [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x4,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="316.06,73.15" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="172.57" colors="red" height="100"] Kada u cijelu priču umješamo novi DLSS4 koji je party piece RTX 50 serije vidimo da performanse drastično rastu s DLSS4 x4 i to za oko 6x. Opet, nije 8x po obećanju, ali je odličan porast. Vidimo da su performanse iznimno visoke i na 4K rezoluciji u drugom grafu. DXR Path Tracing + DLSS4 x4 (Quality) [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x4,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="232.44,41.72" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="119.70" colors="red" height="100"] Kada uključimo i Path tracing povrh Ray Tracinga vidimo da je porast performansi visok i iznosi oko 4,6x, a visoke performanse se zadržavaju i kada prijeđemo na višu, 4K rezoluciju. Do sada nismo ništa još rekli o kvaliteti slike, no dok god DLSS držimo na Quality postavci (ili u nekim igrama na Ultra Quality), degradacije slike nema, ona ostaje izvrsna i nema razlike u odnosu na originalnu rezoluciju!

F1 22

[ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Max" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Sapphire Pure RX 7900 GRE,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,AMD Radeon RX 7800 XT,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT,Sapphire Nitro+ RX 6750 XT,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB,PowerColor Hellhound RX 7600 OC,AMD Radeon RX 7600,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,Sapphire RX 7600 Pulse OC,MSI Radeon RX 6600XT Gaming X" values="356,327,323,303,282,276,270,261,219,217,215,215,184,159,156,155,152,152,152" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700"] U čistim je rasterizacijskim performansama RTX 5080 ovdje za oko 8,87% brža od RTX 4080 Super. DXR [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Max" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ DXR,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC @DXR,AMD Radeon RX 7900 XT @ DXR,Sapphire Pure RX 7900 GRE @ DXR,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC @ DXR,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT @ DXR,AMD Radeon RX 7800 XT @ DXR,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC @ DXR,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT @DXR,RTX 4060 Ti @ DXR,Sapphire Nitro+ RX 6750 XT @ DXR,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB @ DXR" values="162,140,122,112,100,95,88,85,77,77,74,70,52,48" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700"] Kad uključimo Ray Tracing, razlika u porastu performansi se gotovo podupla i RTX 5080 je za oko 15,7% brža od RTX 4080 Super. Nova kartica ima poboljšane RT jezgre, pa ovo ne treba čuditi, a ni njoj suditi po čistim raster performansama. DLSS/FSR [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Max" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DXR + DLSS 3,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ DXR + DLSS 3,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC @ DXR + DLSS 3.0,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ DXR + DLSS 2,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC @ DXR + DLSS3,AMD Radeon RX 7900 XT @ DXR + FSR,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC @ DXR + DLSS 2.0,Sapphire Pure RX 7900 GRE @ DXR + FSR2,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT @ DXR + FSR,AMD Radeon RX 7800 XT @ DXR + FSR,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC @ DXR + FSR,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT @ DXR + FSR,RTX 4060 Ti @ DXR + DLSS 3,RTX 4060 Ti @ DXR + DLSS 2,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB @ DXR + FSR" values="297,256,228,213,188,188,182,170,154,147,133,133,133,129,113,87" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700"] Kada u cijelu priču umješamo i DLSS 3 kojeg F1 22 podržava dobivamo razliku od oko 16% prednosti za RTX 5080.

Hogwarts Legacy

DXR Off [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Ultra" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC" values="188.1,164.3" colors="red,blue" height="200"] DXR On [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Ultra" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC" values="115,108.3" colors="red,blue" height="200"] DXR On + DLSS 3 (Ray Reconstruction) [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Ultra" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS 3,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ DLSS 3" values="205.6,189.4" colors="red,blue" height="200"] DXR On + DLSS 4 [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Ultra" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x4,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x2,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="350.5,205.6,115" colors="brown,orange,red" height="300"] Hogwarts Legacy je sad već dvije godine stara igra, no dobila je DLSS4 podršku i zanimljiva je za testiranje porasta performansi. Vidimo da za ovu karticu standardno nije zahtjevna na 1440p rezoluciji, čak ni s uključenim Ray Tracingom no prave se stvari počinju dešavati kada uključimo DLSS4. Na DLSS4 x2 je porast oko 1,8x, a kod DLSS4 x4 oko 3,05x. Vidimo da to nije onako kako je Nvidia najavila (8x), no sasvim je korektno. Nažalost, i ovdje uključivanje DLSS-a izaziva dosta stutteringa.

Horizon Zero Dawn

[ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ Ultimate" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XTX,Gainward RTX 4080 Phantom,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,AMD Radeon RX 7900 XT,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC" values="137,120,119,119,104,101,100,92,87,84,80" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"] Još jedan iz stare garde benchmarka, tj. starija igra koja prikazuje čiste raster performanse. Zanimljiva nam je za još malo usporedbe RTX 4080 vs. RTX 5080, te vidimo kako je ovdje potonja brža za oko 14,1%.

Marvel Rivals

[ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Ultra" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x4,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS3,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ DLSS3,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC" values="347.7,209.9,150.5,137.5,109.3" colors="brown,orange,blue,red,blue" height="400"] Marvel Rivals je pucačina iz trećeg lica, i ono najbitnije besplatna je. Ne podržava Ray Tracing, ali joj je dodana podrška za DLSS4 pa i ovdje možemo provjeriti Nvidijine tvrdnje. Ovdje je porast s DLSS4 x4 samo oko 2,53x no ni to na kraju nije loše.

Rezultati testova - drugi dio

Resident Evil 4

DXR On [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC" values="120.3,116.1" colors="red,blue" height="200" min="0"] Još jedan test u kojem direktno uspoređujemo novu i staru karticu uz korištenje Ray Tracinga i vidimo da je razlika samo 3,62%.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl

[ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ Epic" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS Frame Generation (Quality),Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC  @ DLSS Frame Generation (Quality),ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC " values="104.6,89,50.6,43.9" colors="orange,blue,red,blue" height="400" min="0"] Zanimljiv novi naslov napravljen u Unreal Engineu 5, koji podržava "softverski" Ray Tracing i DLSS, no još uvijek ne DLSS4. Ovdje vidimo kako je s DLSS i Frame Generationom porast performansi dvostruk. Ponovno ni ovdje nije velika razlika nove kartice u odnosu na RTX 4080 Super.

Star Wars Outlaws

DXR Off [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC" values="184.6,158.6" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC" values="119,109.3" colors="red,blue" height="200"] DXR On [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC" values="120.3,66.9" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC" values="70.2,35.2" colors="red,blue" height="200"] U ovom naslovu je uključenje Ray Tracinga napravilo znatnu razliku između nove i stare generacije GPU-a. DXR On + DLSS 4 [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x4,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x2,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ DLSS3" values="203.8,120.3,108.4" colors="orange,red,blue" height="300"] [ichart headers="ID, FPS" title="3840 x 2160 @ High" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x4,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DLSS4 x2,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ DLSS3" values="104.4,70.2,60.6" colors="orange,red,blue" height="300"] Outlawsi također imaju DLSS4 podršku no kao što vidimo iz priloženog porast i nije tako sjajan. Uz to, uključivaje DLSS-a 4 i x4 Frame Generationa uzrokuje stuttering tijekom cijelog perioda igranja (96,1%). DLSS 4 je ovjde tek uveden, pa će s vremenom vjerojatno izaći i kakva zakrpa koja će to popraviti.

The Callisto Protocol

[ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Ultra" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Gigabyte RTX 4070 Ti Gaming OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE,Sapphire Pulse RX 7900 XT Gaming OC,AMD Radeon RX 7900 XT,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte RTX 4070 Gaming OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,AMD Radeon RX 7800 XT,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,Sapphire Nitro+ RX 6750 XT,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB,MSI Radeon RX 6600XT Gaming X,PowerColor Hellhound RX 7600 OC,AMD Radeon RX 7600,Sapphire RX 7600 Pulse OC" values="164.36,148.79,117.66,114.29,113.5,109.23,108.17,100.57,91.74,91.29,86.83,80.55,80.43,79.15,68.63,59.02,56.09,53,47.54,46.93,46.5,45.9" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900" min="0"] U čistim je raster performansama nova RTX 5080 kartica brža za oko 10,4%. DXR [ichart headers="ID, FPS" title="2560 x 1440 @ Ultra" htitle="FPS" labels="Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ DXR,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ DXR,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC @ DXR,AMD Radeon RX 7900 XT @ DXR,Sapphire Pure RX 7900 GRE @ DXR,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC @ DXR,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT @ DXR,AMD Radeon RX 7800 XT @ DXR,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC @ DXR,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC @ DXR,Sapphire Pulse Radeon RX 7700 XT @ DXR,RTX 4060 Ti Gaming OC @ DXR,Sapphire Nitro+ RX 6750 XT @ DXR,RTX 4060 Gaming OC @ DXR,PowerColor Hellhound RX 7600 XT 16GB @ DXR,Hellhound RX 7600 OC @ DXR" values="103.33,101.96,95.87,89.22,81.67,81.29,74.37,72.73,65.05,63.87,63.43,53.76,45.38,42.58,40.06,35.36" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700"] Uključivanjem Ray Tracinga performanse nove kartice su čudnovato pale ispod razine RTX 4080 Super. Možda je problem u driveru, a to ćemo provjeriti u nekim drugim testovima.

V-Ray 6 GPU

[ichart headers="ID, vpaths" title="V-Ray GPU Score" htitle="FPS" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ RTX,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ RTX,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC @ CUDA,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ CUDA" values="9386,7555,5046,2554" colors="orange,blue,red,blue" height="400"] Jedan rednerig test koji mjeri razliku između CUDA i RTX performansi i vidimo kako je nova kartica čudnovato spora u CUDA performansama, no zato ima jako dobre RTX performanse. U RTX perfomansama (Ray Tracing rendering) je RTX 5080  za oko 24,2% brža od RTX 4080 Super.

Rezultati testova - treći dio

Overclocking

[ichart headers="ID, FPS" title="Company of Heroes 3" htitle="2560 x 1440" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ OC, ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="263.51,245.73" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Cyberpunk 2077" htitle="2560 x 1440" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ OC, ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="159.25,149.56" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="Horizon Zero Dawn" htitle="3840 x 2160" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ OC, ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="146,137" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, FPS" title="The Callisto Protocol" htitle="3840 x 2160" labels="ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC @ OC, ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="104.98,101.96" colors="red,blue" height="200"] Overclocking je rezultirao prosječnim porastom performansi od oko 5.95% što i nije tako loše.

Potrošnja, zagrijavanje i buka

[ichart headers="ID, W" title="Potrošnja sistema" htitle="W" labels="Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE Gaming OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,AMD Radeon RX 7800 XT,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Sapphire Pulse RX 7700 XT,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,Sapphire RX 7600 Pulse OC,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7600,PowerColor RX 7600 XT 16GB,AMD Radeon RX 7600" values="562,535,522,520,502,470,460,451,450,406,385,380,376,375,372,360" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800" min="0"] Potrošnja sistema s ovom karticom je vrlo visoka, a GPU-Z log je pokazao kako sama kartica "vuče" 358,9 W. To je za oko 40 W više nego što nam je trošila RTX 4080 OC (319,3W). [ichart headers="ID, °C" title="Zagrijavanje" htitle="°C" labels="PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,Sapphire Pulse RX 7700 XT,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC,Sapphire Pure RX 7900 GRE Gaming OC,Sapphire RX 7600 Pulse OC,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,PowerColor RX 7600 XT 16GB,PowerColor Hellhound RX 7600,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,AMD Radeon RX 7600,AMD Radeon RX 7800 XT" values="62,62.9,63,65,65.5,66,67.3,68,68,68.7,70,70,70.1,75.9,77,83" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800" min="0"] Hladnjak je na ovoj kartici odlično riješen, pa temperatura nije previsoka. [ichart headers="ID, W" title="Buka (dBA)" htitle="dBA (manje je bolje)" labels="Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT,Gigabyte RTX 4060 Gaming OC,Sapphire Pulse RX 7700 XT,Sapphire Pure RX 7900 GRE Gaming OC,PowerColor Hellhound RX 7700 XT OC,Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC,AMD Radeon RX 7800 XT,MSI RTX 4070 Super Ventus 2x OC,Sapphire RX 7600 Pulse OC,PowerColor Hellhound RX 7600 OC,PowerColor RX 7600 XT 16GB,Gigabyte RTX 4080 Super Gaming OC,AMD Radeon RX 7600,Gigabyte RTX 4070 Ti Super Eagle OC,Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC,ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC" values="34.9,35.1,35.1,35.6,35.7,37.1,37.2,38.5,38.7,39,39.1,39.5,39.9,42,44,45.4" colors="cerulean,cerulean,cerulean,orange,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean,cerulean" height="800" min="0"] Pri punom opterećenju smo izmjerili (Meterk MK09) 45,4 dB(A) što nije pretjerano bučno, no čujno je i iznad očekivanja. Asus je ovdje mogao žrtvovati koji stupanj više za koji decibel manje.

Zaključak

asus_tuf_gaming_geforce_rtx_5080_oc_12

Za sve koji su očekivali veliki skok u raster performansama kod RTX 5080 kartica bit će razočaravajuće što se to nije desilo, no Nvidia je krenula drugim putem i pojačala Ray Tracing te Tensor jezgre. Sada svi shaderi mogu izvršavati FP32 ili INT32 instrukcije, umjesto polovice koliko je moglo na Ada Lovelace arhitekturi, a dodana je i FP4/INT4 podrška. U konačnici su i raster performanse nešto više, no nedovoljno da samo one budu razlog nadogradnje s RTX 4080 Super kartice, pa čak i RTX 4080. Ono gdje ova kartica ostvaruje prednost je u DLSS 4 frame generationu što neće biti omogućeno kod ranijih modela zbog hardverskih ograničenja (ipak, ranije kartice mogu izvršavati Transformer modele). Za sada nema puno igara koje podržavaju DLSS 4, no implementacije kreću i bit će ih vrlo brzo oko 70. ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC je kvalitetno napravljena i vrlo brza grafička kartica. Riječ je o iznimno velikoj kartica koja je u konačnici mogla biti i mrvicu tiša, no za to služi onaj drugi, tihi BIOS koji neće znatno srušiti performanse. Kartica donosi pet modernih video izlaza, i brojne nove video mogućnosti. Asus je odradio odličan posao i ponudio tržištu vrlo sposobnu RTX 5080 karticu koja će biti predmet želja mnogih. Za sad još uvijek ne znamo njenu cijenu, no pretpostavljamo da će biti viša od 1.500 € koliko u Europi košta PRIME OC model.