asus_tuf_ax4200_1 asus_tuf_ax4200_2

Pred nama je još jedan Asusov router i to ovaj put iz TUF Gaming serije. Riječ je o TUF-AX4200 modelu koji je dvopojasni WiFi 6 router okrenut prema igračima, a donosi napredne sigurnosne i igračima bitne značajke. Ujedno, podržava i Asusov AiMesh sustav pa se može uparivati s drugim sličnim routerima na mreži.

Pakiranje ovoga routera je relativno jednostavno. Kartonska je kutija zaštićena najlonom, a u njoj se router nalazi s već spojenim antenama u ležištu od recikliranog kartona. Na kutiji se nalaze sve osnovne informacije o proizvodu, a na poleđini su i detaljnije objašnjene neke od tehnologija.

asus_tuf_ax4200_3

Uz router kupac dobiva 30-vatni AC/DC adapter, LAN kabel, upute za podešavanje WiFi mreže, upute za brzi početak rada, jamstveni listić te CE izjava i sigurnosne upute. Ništa, fancy, ovo je ipak povoljni kućni igrački router.

asus_tuf_ax4200_4

TUF-AX4200 dizajnerski prati osnovne smjernice Asusovih igraćih routera, ali i nekih modela iz prošlosti. Kod skupljih je modela popularan dizajn antena oko cijelog kućišta, a ovaj je malo klasičniji. Kućište je u potpunosti plastično, solidno izvedeno i ukrašeno tamno zlatnim elementima kao što je TUF znak, te unutarnji rubovi proreza antena. Ukupno gledajući, router je vrlo atraktivan - što je gamerima bitno. Masa mu je oko 550 grama, a može ili stajati na podlozi, ili biti obješen o zid. AX4200 oznaka nam govori od tome da ovaj router podržava WiFi 6 (802.11ax) standard, te kako mu je agregirana teoretska propusnost preko dva pojasa 4.200 Mbps (574 Mbps + 3.603 Mbps). Podržava jasno 2,4 i 5 GHz pojase, kao i OFDMA te 160 MHz kanale.

asus_tuf_ax4200_5

Straga su već tvornički montirane četiri antene i Asus nas je tako lišio zadovoljstva da to napravimo sami. Antene su okretne i možemo ih pozicionirati u različitim smjerovima kao što ste to mogli vidjeti u videu. Podržana je MU-MIMO (multi-user, multiple-input, multiple-output) tehnologija za menadžment protoka - na 2,4 GHz pojasu je 2x2, a na 5 GHz pojasu je 3x3.

asus_tuf_ax4200_6 asus_tuf_ax4200_7

S prednje strane na vrhu se kućišta nalaze signalne LED-ice i to sljedećim redoslijedom s lijeva na desno -  Power On, 2,4 GHz, 5 GHz, LAN 4, LAN 3, LAN 2, LAN 1 i 2,5G/WAN port. Straga nalazimo jedan USB 3.0 port, ispupčenu WPS tipku i uvučenu reset tipku, 2.5G/1G WAN port, zatim četiri gigabitna LAN porta (prva dva podržavaju i LAN agregaciju), dok su na kraju port za napajanje i Power tipka.

asus_tuf_ax4200_8

S hardverske strane, kako one procesne tako i mrežne, ovo je uređaj vrlo sličan RT-AX59U kojeg smo testirali prije nekoliko dana. U nekim je stvarima napredniji, no pokreće ga isti četverojezgreni 64-bitni procesor na ARM tehnologiji koji radi na frekvenciji 2 GHz. Radne memorije ima 512 MB, a skladišne 128 MB. Donja je cijela strana perforirana i omogućava dobro hlađenje hardveru, pa se router nikada ne zagrijava previše. Na uređaju se “vrti” standardni Asusov operativni sustav za routere s poznatim sučeljem samo prilagođenim za TUF.

asus_tuf_ax4200_9 asus_tuf_ax4200_10

Routeru se može pristupiti i putem Asusove Router APP aplikacije za Android i iOS uređaje, ali mi standardno volimo koristiti klasično web sučelje. Uređaj podržava AiMesh tehnologiju pa može raditi ili kao primarni router ili kao node u mreži. Osim toga radi samostalno kao bežični router, u Repeater modu, kao Access Point ili pak kao Media Bridge. Sučelje je klasičnog rasporeda ali prilagođeno TUF dizajnu, a nudi bogate opcije podešavanja. Gaming router je, pa su tu neke opcije kojih nema kod primjerice RT-AX59U modela.

asus_tuf_ax4200_11 asus_tuf_ax4200_12

Između ostalog podržava AiProtection Pro, Malicious site blocking, Two-Way IPS i Infected Device Prevention and Blocking tehnologije, kao i naprednu roditeljsku zaštitu (do 64 profila i pravila), kontrolu prometa (Adaptive QoS, monitore i analizu prometa, povijest posjeta stranicama itd.). Tu je i Game Boost opcija s Gear Acceleratorom (prioritet se daje igraćem hardveru), zatim je tu i Mobile Game mod, te Open NAT za port forwarding.

asus_tuf_ax4200_13 asus_tuf_ax4200_14

Sa strane zaštite bežične mreže nudi  WPA3-Personal i starije, WPA-Enterprise i WPS. Podesiti možemo i mrežu za goste, a tu je i filtriranje MAC adresa, Radius klijent, Airtime fairness, Wireless scheduler i ostalo. WAN port podržava PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP i Dual WAN emulaciju, a preko USB-a možemo i 4G dongle koristiti. Tu je i port forwarding, port triggering, DMZ, DDNS, NAT passthrough, DNS over TLS itd. Podržan je i VPN i to u Client i Server opcijama te kao Fusion, a preko USB portova su podržane i HDD hibernation, Safely Remove disk, AiCloud, Download master, AiDisk, Media Server, Samba Server, FTP Server te Shared Folder privileges.

asus_tuf_ax4200_15

TUF-AX4200 smo testirali tijekom dva tjedna u kući s tri etaže gdje je pokazao sasvim pristojne performanse i mogućnosti. Za razliku od RT-AX59U kod kojeg bi bilo idealno da je još jedan u meshu, kod ovoga nismo imali taj osjećaj. Signal je bio solidan u svakom kutku kuće s tim da smo ga držali na srednjoj etaži. WiFi 6 uređaji su nam se spajali na 5 GHz pojas na istoj etaži i to brzinom od 1.200 Mbps, a na donjoj i gornjoj etaži na 2,4 GHz pojas na do 200-300 Mbps. U odnosu na router kojeg stalno koristimo ROG Rapture GT-AXE11000, ipak se osjetio mali nedostatak snage signala no ništa drastično. Propusnost je bila solidna između dva uređaja na mreži, čak i u slučaju udaljenijih prostorija gdje je signal bio slabiji. TUF-AX4200 je solidan gamerski router koji donosi korisna softverska rješenja, ali i dovoljno moćan hardver za prosječnog korisnika. Prostor u kojem djeluje može biti i veći stan ili kuća i nećete imati problema s prijamom. U Hrvatskoj ga još nema, no u njemačkim se dućanima prodaje za solidnih 140 € pa na više. To je konkurentna cijena, a jedino što bi voljeli je da podržava tri pojasa (WiFi 6E).