asus_tuf_gaming_x870_plus_wifi_1 asus_tuf_gaming_x870_plus_wifi_2

X870-PLUS ploča iz TUF Gaming serije donosi sve nove tehnologije vezane uz Ryzen 9000 seriju i novi čipset te ih kombinira s poznatim TUF principima – izdržljivost i stabilnost. U izradi ploče su korištene military-grade komponente, a prošla je i opsežne testove izdržljivosti. U odnosu na prethodnu generaciju donosi bolju napojnu jedinicu i malo bolju opremu.

U videu otpakiranja ste mogli vidjeti da je ploča smještena u klasičnu TUF kutiju, čiji se dizajn vrlo malo mijenja iz godine u godinu. Unutar kutije je smještena u najlonsku antistatičku vrećicu te položena na kartonsko ležište. Ispod svega se nalazi relativno siromašan bundle koji se sastoji od:

  • 2 x SATA 6Gb/s kabela
  • 1 x ASUS WiFi Q-Antenna
  • 2 x paketića gumica za M.2
  • 1 x paketić vijaka za M.2 SSD
  • 1 x TUF GAMING naljepnica
  • 1 x brzi vodič

 

asus_tuf_gaming_x870_plus_wifi_3

Zanimljivo je pratiti evoluciju ove ploče, pa smo izvukli testove koje smo napravili unutar zadnje tri generacije – TUF X470-PLUS GamingTUF Gaming X570-PLUS WiFi & TUF Gaming X670E-PLUS WiFi. Jasno je kako je ona sa X670E čipsetom donijela najveće novosti – AM5 socket, DDR 5 memorije, PCIe 5.0 i M.2 PCIe 5.0, pa ova X870 može samo malo nadograditi postojeće stanje i donijeti malo modernije tehnologije. Sa strane dizajna, nova je ploča donijela određene promjene na hladnjacima, kako onima na VRM-u tako i na M.2 slotovima. Svakako treba naglasiti da je ovo X870 ploča i da nema onaj E u dodatku. To znači da ima samo jedan čipset i nešto manje mogućnosti u odnosu na X870E modele.

asus_tuf_gaming_x870_plus_wifi_4

S dizajnerske strane nam se najviše sviđa veliki i sjajni TUF natpis na vrhu VRM hladnjaka koji prekriva stražnje I/O portove ploče. Lijep je i TUF logo na hladnjaku čipseta, no nekako nam se čini da ovi dodaci ipak blokiraju disipaciju topline. Ploča je klasičan TUF proizvod, no nekako se granica između TUF-a i primjerice PRIME serije svake godine sve više stanjuje. Bilo kako bilo, ploča ima sasvim solidan layout, a inženjeri i nisu imali jako težak zadatak – nema previše opreme na njoj. Ipak je ovo ploča iz malo niže cjenovne klase u odnosu na ROG Strix modele. Sviđa nam se što je PCIe 5.0 slot dobio izbacivač za grafičku karticu, čega nije bilo na prošlom modelu.

asus_tuf_gaming_x870_plus_wifi_5

VRM hladnjaci su masivni, no prostora je sasvim dovoljno za zračne hladnjake standardne veličine kao što je primjerice Arctic Freezer 36. Veći hladnjaci poput Noctue D15 će biti problematični zbog ventilatora koji će stršati iznad tijela hladnjaka. Zato je možda i najbolje rješenje AIO hladnjak kao što je TUF Gaming LC II 360 ARGB kojeg smo testirali nedavno.

asus_tuf_gaming_x870_plus_wifi_6 asus_tuf_gaming_x870_plus_wifi_7

Napojna jedinica koja se nalazi ispod dva odvojena aluminijska hladnjaka je pojačana u odnosu na prošlu seriju. Sada je 16+2+2 konfiguracije, kao i kod ProArt X870E-Creator WiFi ploče. Teamed-up je izvedbe, što znači da svaki kanal DIGI+ VRM kontrolera (ASP2206) kontrolira po dvije faze. Faze se sastoje od Monolytic Power Systems MP86670-C787 integriranih MOSFET-a na Vcore i SoC dijelu, te Dr.MOS power stageovima na Misc dijelu. Svaki od power stageova je sposoban dati 80 ampera struje. Na svakoj su fazi još i kvalitetne prigušnice te Black Metallic 5K solid kondenzatori.

asus_tuf_gaming_x870_plus_wifi_30

VRM hladnjaci se solidno zagriju i na najtoplijem smo dijelu IC termometrom izmjerili 67,7°C što je malo više nego na Creator ploči. HWiNFO aplikacija je pokazala čudne vrijednosti temperatura koje mjeri Nuvotonov NCT6701D Super I/O kontroler tako da se u njih ne možemo pouzdati, baš kao i kod Creator ploče.

asus_tuf_gaming_x870_plus_wifi_8

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. 4-pinski konektori za procesor su odvojeni od konektora za AIO pumpu, a do njih se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.000 MT/s za Ryzen 9000, 8000 i 7000 serije. Ponavljamo, sweet spot za sve procesore je i dalje 6.000 MT/s. Ispod 24-pinskog ATX konektora se nalazi USB 3.2 Type C interni header koji je propusnosti 20 Gbps te podržava 30-vatno PD punjenje uređaja.

asus_tuf_gaming_x870_plus_wifi_9

Na ploči se nalaze jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot i jedan PCIe 4.0 x16 slot ali propusnosti x4. Za razliku od prethodnice fali PCIe 4.0 x4 slot. Svi uobičajeni portovi i headeri se nalaze na južnom dijelu ploče, a na lijevoj se strani nalazi audio jedinica. Ona je bazirana na Realtekovom Audio CODEC-u ALC1220P. CODEC podržava za 120 dB SNR playback i 113 dB SNR recording (Line-in) i formatima do 32-bita/192 kHz. Tu je automatska prilagodba impedancije slušalica (naprijed i nazad), interno pojačalo za slušalice i zvučnike, ugrađeni su premium audio kondenzatori, de-pop strujni krug, kanali su na odvojenim PCB slojevima itd. Za Ethernet vezu se brine Realtekov 2,5-gigabitni kontroler koji ima ASUS LANGuard zaštitu.