asus_tuf_gaming_z890_plus_wifi_1 asus_tuf_gaming_z890_plus_wifi_2

Nastavljamo s testovima Z890 ploča namijenjenih Intelovim novim Core Ultra 200S procesorima. Ovaj put je na redu Asusova TUF Gaming Z890-Plus WiFi koja donosi poboljšanja u odnosu na prethodnu generaciju, te osigurava igračima stabilnost i visoke performanse tijekom maratonskih sesija igranja. Napravljena je na poznatim TUF principima, s “military-grade” komponentama, a donosi 16+1+2+1 faznu napojnu jedinicu, AI Intelligence opcije, kao i svu ostalu opremu koja treba modernom igraču.

U videu otpakiranja ste mogli vidjeti da je ploča smještena u klasičnu TUF kutiju, čiji se dizajn vrlo malo mijenjao u odnosu na prethodni model. Unutar kutije je ploča smještena u najlonsku antistatičku vrećicu te položena na kartonsko ležište. Ispod svega se nalazi bundle koji se sastoji od:

  • 2 x SATA 6Gb/s kabela
  • 1 x ASUS WiFi Q-antene
  • 1 x M.2 Q-Slide paketića
  • 2 x M.2 gumena paketića
  • 1 x M.2 SSD paketić vijaka
  • 1 x TUF GAMING naljepnice
  • 1 x TUF GAMING pločice s nazivom
  • 1 x brzog vodiča za korisnike

asus_tuf_gaming_z890_plus_wifi_3

Već na prvi pogled Z890-Plus ploča je malo smirenijeg izgleda u odnosu na Z790-Plus i Z790-Plus D4 modele koji su joj prethodili. Dizajn nove ploče je manje šare, a i hladnjaci na VRM-i te pogotovo na prvom M.2 slotu su povećani. Naravno, napojna je jedinica moćnija, pa i hladnjaci moraju biti “mesnatiji”. Kao što znamo od ranije TUF Gaming ploče su namijenjene igračima, a nude visoku stabilnost rada i izdržljivost komponenata, što potvrđuju i različiti military standardi koje zadovoljavaju njihove komponente. Ploče su povoljnije od Strix verzija, no nude visoku kvalitetu izrade i komponenata, uz nešto manje opreme.

asus_tuf_gaming_z890_plus_wifi_4

Zanimljivo je vidjeti i koliko je izvedbom i dizajnom ova ploča drugačija od primjerice TUF Gaming X870-PLUS WiFi modela namijenjenog konkurentskim AMD Ryzen procesorima. Layout elemenata na ploči nije znatnije mijenjan još tamo od Z690-PLUS WiFi modela (i D4), a mnogi će se složiti da i nema potrebe mijenjati ono što je solidno. I dalje su na dnu ploče dva vertikalna SATA porta što nam nije baš drago vidjeti, kao ni 4-pinski konektor za ventilator ispod socketa, no sve ostalo je zato dobro raspoređeno uz rubove ploča. Ono što je zanimljivo je da je izbacivač za grafičke kartice novi i malo jednostavnije konstrukcije nego ranije.

asus_tuf_gaming_z890_plus_wifi_5

VRM hladnjaci oko novog LGA1851 ležišta su masivni i bit će problema s velikim hladnjacima koji imaju vanjske ventilatore, kao i s pojedinim AIO rješenjima kao Arcticov Freezer III zbog masivnog M.2 hladnjaka. Iza VRM hladnjaka, uz gornji rub ploče se nalaze dva standardna 8-pinska ProCool II konektora koji služe za dodatno napajanje procesora.

asus_tuf_gaming_z890_plus_wifi_6 asus_tuf_gaming_z890_plus_wifi_7

Napojna je jedinica poboljšana u odnosu na prethodnicu. Riječ je o teamed up dizajnu (svaki kanal na VRM kontroleru kontrolira po dvije faze), sa 16 (Vccore; 80 A Dr.MOS) + 1 (Vccgt; 80 A Dr.MOS) + 2 (Vcsa; 80 A Dr.MOS) + 1 (Vnnaon; 80 A Dr.MOS) faznom konfiguracijom. VRM kontroler je DIGI+ EPU oznake ASP2442GQW i on se nalazi pored Dr.MOS elemenata. Za napojnu jedinicu su korišteni i kvalitetni filtar kondenzatori Black Metallic 5K, kao i kvalitetne prigušnice. Vanjskim smo termometrom izmjerili maksimalnih 50°C na VRM hladnjacima pod maksimalnim opterećenjem Ultra 9 285K procesora, što je jako dobar rezultat. Uz to, mjerili smo i temperaturu hladnjaka čipseta i ona je iznosila 44,1°C.

asus_tuf_gaming_z890_plus_wifi_8

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. Tu su 4-pinski konektori na gornjoj strani za procesor i pumpu vodenog hlađenja, a do njih je jednostavna POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Tik iznad 2-pinskog ATX konektora je i A-RGB header. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.066 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili. Kao i kod ROG te Strix modela tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme).

asus_tuf_gaming_z890_plus_wifi_9

Hladnjak prvog M.2 slota zaslužuje poseban osvrt jer je odlično dizajniran s TUF logom koji se proteže cijelom dužinom hladnjaka, a tu je i Q-Release mehanizam koji olakšava skidanje i postavljanje. Hladnjak je masivan i dobro radi svoj posao. Ispod njega je Q-Slide mehanizam za pričvršćivanje SSD-a, a i donji aluminijski hladnjak je tu.

asus_tuf_gaming_z890_plus_wifi_10

Prvi PCIe slot je po 5.0 x16 standardu te ga kontrolira procesor. Niža četiri kontrolira čipset a od vrha prema dnu tu su dva PCIe 4.0 x1, jedan PCIe 4.0 x4, i jedan PCIe 4.0 x16 s podrškom za x4 mod rada. Na lijevoj se strani, na odvojenom dijelu PCB-a nalazi audio jedinica. Tu je Realtekov poznati ALC1220P 7.1 audio CODEC-om koji podržava automatsku prilagodbu impedancije za prednje i stražnje izlaze za slušalice, 120 dB SNR za stereo reprodukciju i 113 dB SNR za snimanje, kao i jack-detection, multi-streaming, front panel jack-retasking i 32-bitnu/192-kilohertznu reprodukciju. Na čipu se nalazi metalna zaštita, a korišteni su i kvalitetni audio kondenzatori. Malo iznad se nalazi i Intelov 2,5-gigabitni LAN kontroler koji ima TUF LanGuard zaštitu (osigurač).