asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_10

Hladnjak prvog M.2 slota je kao i na PLUS modelu dizajniran s TUF logom koji se proteže cijelom dužinom hladnjaka, a tu je i Q-Release mehanizam koji olakšava skidanje i postavljanje. Hladnjak je masivan i dobro radi svoj posao. Ispod njega je Q-Slide mehanizam za pričvršćivanje SSD-a, a i donji aluminijski hladnjak je tu. Zanimljivo je vidjeti kako masivni aluminijski hladnjak pokriva samo jedan M.2 slot, dok su za donja dva slota odvojili jednu dužu aluminijsku gredu koja je površinom puno manja. Ipak, svi ovi hladnjaci sasvim solidno hlade SSD diskove.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_11

Procesor kontrolira M.2_1 i M.2_2 slotove, a M.2_3 i M.2_4 kontrolira čipset. M.2_1 podržava 2242/2260 i 2280 uređaje u PCIe 5.0 x4 modu rada, dok M.2_2 podržava samo 2280 uređaje u PCIe 4.0 x4 modu rada. M.2_3 podržava 2280 i 22110 uređaje u PCIe 4.0 x4 modu rada, a M.2_4 podržava 2242/2260 i 2280 uređaje u PCIe 4.0 x4 i SATA modovima rada. Uz to, tu su i četiri SATA 6 Gbps porta. Podržana je i Intel Rapid Storage tehnologija s podrškom za RAID polja diskova.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_12

Donja strana ploče je siva s bijelim elementima i relativno je jednostavna. Nema bitnijih elektroničkih komponenata jer je VRM kontroler na gornjoj strani, a ne tu kao kod nekih ploča. Pri dnu na sredini se nalazi zanimljiv TUF natpis s logoom što ovu stranu ploče malo zanimljivijom – baš kao i linija koja razdvaja audio jedinicu, tj. njezin dio PCB-a.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_13 asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_14

Stražnji I/O panel je sasvim solidno opremljen i uključuje:

  • 2 x Thunderbolt 4 USB Type-C porta
  • 6 x USB 10Gbps portova (6 x Type-A)
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI port
  • 1 x Wi-Fi modul
  • 1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
  • 5 x Audio jackova
  • 1 x Optical S/PDIF out port
  • 1 x BIOS FlashBack tipku

U odnosu na PLUS model, PRO model kao što vidimo ima dva Thunderbolt 4 porta, i općenito bolju USB konfiguraciju (nema 5 Gbps portova). Na stražnjem se I/O panelu nalazi Mediatekov MT7925 WiFi 7 modul, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 160 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 2,9 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. I ovdje smo primijetili da Mediatekov WiFi  ima nešto slabiji prijem od Intelovog. Kao i do sada, naglašavamo da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_16

TUF ploče su poznate po kvalitetnoj izvedbi i rigoroznim testiranjima koje prolaze kako bi se osigurala maksimalna stabilnost u svim situacijama. Manje više su to slične tehnologije kao i kod drugih modela, i nema nekih posebnih elemenata koji ju čine posebnijom. Asus je čak prestao i isporučivati TUF certifikacijske kartice. No, TUF serija i dalje ima svoje vjerne fanove, a ploče pružaju dobar omjer uloženog i dobivenog uz visoku kvalitetu izrade. Na ploči se nalazi ukupno sedam 4-pinskih konektora za ventilatore i vodene pumpe, a sve se može kontrolirati i nadzirati uz pomoć Fan Xpert 4 i AI Cooling II tehnologije.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_17

Osvjetljenje ploče je kao i uvijek kod TUF modela diskretno, a ovdje je to maleni dio PCB-a u gornjem desnom kutu koji predstavlja TUF logo. Uz to, na ploči se nalaze i tri A-RGB LED headera, a sve se kontrolira uz pomoć Aura Synca i Aura Creatora koji su dio Armoury Crate softvera.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_soft

Armoury Crate je centralni hub iz kojeg sve kontroliramo, premda nam se čini da još uvijek nije u potpunosti nadograđen za ove nove ploče. Ne možemo previše toga kontrolirati osim onoga što nudi Dashboard, te Aura a to je većinom vezano za rasvjetu. Kao i kod X870 ploča možemo koristiti, Hwinfo, ROG CPU-Z, Dolby Atmos, Thunderbolt share, GlideX, Driver Hub, Adobe Creative Cloud (trial), Internet Security (360 dana puna verzija), WinRAR (40 dana trial), AIDA64 Extreme (60 dana trial), USB Wattage Watcher, TurboV Core itd. ASUS donosi i niz AI Advisor mogućnosti kao što su AI Overclocking, AI Cooling II (one-click fan tuning) te AI Networking II.

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_uefi_1 asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_uefi_2

asus_tuf_gaming_z890_pro_wifi_uefi_3

UEFI sučelje BIOS-a je bogato i dizajnirano u standardnom TUF stilu.I na ovoj je ploče sučelje iz nekog razloga puno sporije nego ranije. Potrebno je dosta da se prebacite između menija, a i za prihvaćanje promjena je potrebno duže vremena nego ranije. Core Ultra 200S procesori donose i neke nove opcije upravljanja i tweakanja, spomenimo da je Asus i ovdje ubacio jednu zanimljivu stvar u BIOS – NPU boost koji podiže performanse NPU jedinice u procesoru. Tu je i novost u obliku Q-Dashboarda koju smo vidjeli i kod X870 ploča a koja grafički ljepše dočarava što je sve spojeno na ploču. Sučelje ima EZMod i Advanced mod, a AI Tweaker je prepun novih opcija vezanih za novu seriju procesora. Kao i kod drugih ploča smo pred testiranje flashali novu verziju BIOS-a koja je donijela ASUS EZ Flash 4 Utility koji sada malo drugačije radi, a na starijoj verziji je bio i EZ Flash 3.