Nakon male pauze nastavljamo s recenzijama Z890 ploča, a prva na redu je ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi. Riječ je o ploči koja je u odnosu na prethodnicu doživjela renesansu - sada je u svijetlim tonovima. Asus je zaključio da im treba više bijelih ploča pa su ju prebacili u sivo-bijele tonove koji su trenutačno jako popularni. Osim toga, nadograđena je i VRM jedinica, krupniji su hladnjaci, a ostalo ćemo zajedno otkriti u daljnjem tekstu.
Matična ploča dolazi u standardnom pakiranju, koje je doduše pobijelilo u odnosu na prethodni model, kao što je uostalom i ploča. Unutar kutije je smještena u najlon i postavljena na kartonsko ležište, a ispod se nalazi bundle koji se sastoji od:
2 x SATA 6Gb/s kabela
1 x ASUS WiFi Q-Antene
1 x M.2 Q-Slide paketića
2 x paketića gumica za M.2
1 x paketić vijaka za M.2 SSD
1 x TUF GAMING naljepnica
1 x TUF GAMING plčica s imenom
1 x Quick start vodič
Nije nešto naročito bogat bundle, no tu je manje više sve što će korisniku trebati.
Kao što smo već spomenuli Z890-PRO je u odnosu na Z790-PRO posvijetlila! Umjesto crnih i tamno sivih tonova, tu su sada bijeli i svijetlo sivi (srebrni). Uz to, ploča i ozbiljnije izgleda, ima masivnije hladnjake, jaču napojnu jedinicu, te više M.2 slotova. Napredak je vidljiv gdje god pogledamo. Dizajn je po nama sada uspješniji, premda smo uvijek navikli na tamnije TUF ploče. Ova je Z890-PRO ploča, uvelike u dizajnu slična Z890-PLUS modelu, ploči koju smo nedavno testirali, uz jasno drugu boju i malo drugačije opcije te bogatiju opremu. Layout je isti na obje ploče, samo je PRO-ica ušminkanija, i s više hladnjaka. Jedino što bi zapravo voljeli, je vidjeti potpuno bijelu Asus ploču kao što je to recimo Gigabyteova Z890 AORUS PRO ICE. Ovu ipak malo nagrđuju crni slotovi.
Layout, odnosno raspored elemenata na ploči nije znatnije mijenjan još tamo od Z690 ploča, no možemo reći i kako nema potrebe previše mijenjati ono što je dobro. I ova ploča zadržava dva vertikalna SATA porta na dnu što nam nije baš drago vidjeti, kao ni 4-pinski konektor za ventilator ispod socketa, no sve ostalo je zato dobro raspoređeno uz rubove ploča. PRO model za razliku od PLUS-a nema izbacivač za grafičke kartice, nego donosi bolji i jednostavniji SafeSlot. VRM hladnjaci i onaj TUF specifični na prvom M.2 slotu su identični na PRO i PLUS modelima ploča, no zato ova ploča ima velike donje M.2 hladnjake koji pokrivaju i čipset hladnjak, te plastični pokrov preko audio jedinice.
VRM hladnjaci oko novog LGA1851 ležišta su masivni i bit će problema s velikim hladnjacima koji imaju vanjske ventilatore, kao i s pojedinim AIO rješenjima kao Arcticov Freezer III zbog velikog M.2 hladnjaka. Iza VRM hladnjaka, uz gornji rub ploče se nalaze dva standardna 8-pinska ProCool II konektora koji služe za dodatno napajanje procesora.
Napojna je jedinica je identična kao i kod PLUS modela. Riječ je o teamed up dizajnu (svaki kanal na VRM kontroleru kontrolira po dvije faze), sa 16 (Vccore; 80 A Dr.MOS) + 1 (Vccgt; 80 A Dr.MOS) + 2 (Vcsa; 80 A Dr.MOS) + 1 (Vnnaon; 80 A Dr.MOS) faznom konfiguracijom. VRM kontroler je DIGI+ EPU oznake ASP2442GQW i on se nalazi pored Dr.MOS elemenata. Za napojnu jedinicu su korišteni i kvalitetni filtar kondenzatori Black Metallic 5K, kao i kvalitetne prigušnice.
Hladnjaci su veći u odnosu na prethodnu generaciju, te identični onima na PLUS modelu. Vanjskim smo termometrom izmjerili maksimalnih 44°C na VRM hladnjacima pod maksimalnim opterećenjem Ultra 5 245K procesora, što je jako dobar rezultat. Šteta što nam za ovaj i naredne testove 285K model više nije bio dostupan, pa smo morali koristiti slabiji koji ne optereti VRM jedinicu ni blizu kao jači. Uz VRM temperaturu, mjerili smo i temperaturu hladnjaka čipseta i ona je iznosila 36,8°C.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori. Tu su 4-pinski konektori na gornjoj strani za procesor i pumpu vodenog hlađenja, a do njih je jednostavna POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Tik iznad 2-pinskog ATX konektora je i A-RGB header. Četiri DIMM slota maksimalno podržavaju 192 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.066 MT/s. Podržana je DIMM i CUDIMM memorija, a podržani su i XMP i AEMP III profili. Kao i kod ROG te Strix modela tu je i DIMM FIT tehnologija (analizira module za optimizaciju performansi i potencijale probleme).
Prvi PCIe slot je po 5.0 x16 standardu te ga kontrolira procesor. Niža četiri kontrolira čipset a od vrha prema dnu tu su dva PCIe 4.0 x1, jedan PCIe 4.0 x4, i jedan PCIe 4.0 x16 s podrškom za x4 mod rada. Na lijevoj se strani, na odvojenom dijelu PCB-a nalazi audio jedinica. Tu je Realtekov poznati ALC1220P 7.1 audio CODEC-om koji podržava automatsku prilagodbu impedancije za prednje i stražnje izlaze za slušalice, 120 dB SNR za stereo reprodukciju i 113 dB SNR za snimanje, kao i jack-detection, multi-streaming, front panel jack-retasking i 32-bitnu/192-kilohertznu reprodukciju. Na čipu se nalazi metalna zaštita, a korišteni su i kvalitetni audio kondenzatori. Malo iznad se nalazi i Intelov 2,5-gigabitni LAN kontroler koji ima TUF LanGuard zaštitu (osigurač).
TUF Gaming Z890-PRO WiFi - drugi dio
Hladnjak prvog M.2 slota je kao i na PLUS modelu dizajniran s TUF logom koji se proteže cijelom dužinom hladnjaka, a tu je i Q-Release mehanizam koji olakšava skidanje i postavljanje. Hladnjak je masivan i dobro radi svoj posao. Ispod njega je Q-Slide mehanizam za pričvršćivanje SSD-a, a i donji aluminijski hladnjak je tu. Zanimljivo je vidjeti kako masivni aluminijski hladnjak pokriva samo jedan M.2 slot, dok su za donja dva slota odvojili jednu dužu aluminijsku gredu koja je površinom puno manja. Ipak, svi ovi hladnjaci sasvim solidno hlade SSD diskove.
Procesor kontrolira M.2_1 i M.2_2 slotove, a M.2_3 i M.2_4 kontrolira čipset. M.2_1 podržava 2242/2260 i 2280 uređaje u PCIe 5.0 x4 modu rada, dok M.2_2 podržava samo 2280 uređaje u PCIe 4.0 x4 modu rada. M.2_3 podržava 2280 i 22110 uređaje u PCIe 4.0 x4 modu rada, a M.2_4 podržava 2242/2260 i 2280 uređaje u PCIe 4.0 x4 i SATA modovima rada. Uz to, tu su i četiri SATA 6 Gbps porta. Podržana je i Intel Rapid Storage tehnologija s podrškom za RAID polja diskova.
Donja strana ploče je siva s bijelim elementima i relativno je jednostavna. Nema bitnijih elektroničkih komponenata jer je VRM kontroler na gornjoj strani, a ne tu kao kod nekih ploča. Pri dnu na sredini se nalazi zanimljiv TUF natpis s logoom što ovu stranu ploče malo zanimljivijom – baš kao i linija koja razdvaja audio jedinicu, tj. njezin dio PCB-a.
Stražnji I/O panel je sasvim solidno opremljen i uključuje:
2 x Thunderbolt 4 USB Type-C porta
6 x USB 10Gbps portova (6 x Type-A)
1 x DisplayPort
1 x HDMI port
1 x Wi-Fi modul
1 x Intel 2.5Gb Ethernet port
5 x Audio jackova
1 x Optical S/PDIF out port
1 x BIOS FlashBack tipku
U odnosu na PLUS model, PRO model kao što vidimo ima dva Thunderbolt 4 porta, i općenito bolju USB konfiguraciju (nema 5 Gbps portova). Na stražnjem se I/O panelu nalazi Mediatekov MT7925 WiFi 7 modul, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 160 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 2,9 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. I ovdje smo primijetili da Mediatekov WiFi ima nešto slabiji prijem od Intelovog. Kao i do sada, naglašavamo da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2.
TUF ploče su poznate po kvalitetnoj izvedbi i rigoroznim testiranjima koje prolaze kako bi se osigurala maksimalna stabilnost u svim situacijama. Manje više su to slične tehnologije kao i kod drugih modela, i nema nekih posebnih elemenata koji ju čine posebnijom. Asus je čak prestao i isporučivati TUF certifikacijske kartice. No, TUF serija i dalje ima svoje vjerne fanove, a ploče pružaju dobar omjer uloženog i dobivenog uz visoku kvalitetu izrade. Na ploči se nalazi ukupno sedam 4-pinskih konektora za ventilatore i vodene pumpe, a sve se može kontrolirati i nadzirati uz pomoć Fan Xpert 4 i AI Cooling II tehnologije.
Osvjetljenje ploče je kao i uvijek kod TUF modela diskretno, a ovdje je to maleni dio PCB-a u gornjem desnom kutu koji predstavlja TUF logo. Uz to, na ploči se nalaze i tri A-RGB LED headera, a sve se kontrolira uz pomoć Aura Synca i Aura Creatora koji su dio Armoury Crate softvera.
Armoury Crate je centralni hub iz kojeg sve kontroliramo, premda nam se čini da još uvijek nije u potpunosti nadograđen za ove nove ploče. Ne možemo previše toga kontrolirati osim onoga što nudi Dashboard, te Aura a to je većinom vezano za rasvjetu. Kao i kod X870 ploča možemo koristiti, Hwinfo, ROG CPU-Z, Dolby Atmos, Thunderbolt share, GlideX, Driver Hub, Adobe Creative Cloud (trial), Internet Security (360 dana puna verzija), WinRAR (40 dana trial), AIDA64 Extreme (60 dana trial), USB Wattage Watcher, TurboV Core itd. ASUS donosi i niz AI Advisor mogućnosti kao što su AI Overclocking, AI Cooling II (one-click fan tuning) te AI Networking II.
UEFI sučelje BIOS-a je bogato i dizajnirano u standardnom TUF stilu.I na ovoj je ploče sučelje iz nekog razloga puno sporije nego ranije. Potrebno je dosta da se prebacite između menija, a i za prihvaćanje promjena je potrebno duže vremena nego ranije. Core Ultra 200S procesori donose i neke nove opcije upravljanja i tweakanja, spomenimo da je Asus i ovdje ubacio jednu zanimljivu stvar u BIOS – NPU boost koji podiže performanse NPU jedinice u procesoru. Tu je i novost u obliku Q-Dashboarda koju smo vidjeli i kod X870 ploča a koja grafički ljepše dočarava što je sve spojeno na ploču. Sučelje ima EZMod i Advanced mod, a AI Tweaker je prepun novih opcija vezanih za novu seriju procesora. Kao i kod drugih ploča smo pred testiranje flashali novu verziju BIOS-a koja je donijela ASUS EZ Flash 4 Utility koji sada malo drugačije radi, a na starijoj verziji je bio i EZ Flash 3.
Za razliku od dosadašnjih testova Z890 ploča, koristili smo 245K procesor jer nam 285K više nije bio pri ruci. Stoga će te u usporednim grafovima vidjeti samo dvije ploče - danas testiranu i Extreme uz pomoć koje smo i testirali 245K procesor. Koristili smo i G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS memoriju, AMD Radeon RX 7900XT grafičku karticu i ostali već poznati hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen Alphacoolovim AIO hladnjakom Core Ocean T38. Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu s 24H2 nadogradnjom, kao i kod testa AMD-ovih novih Zen 5 procesora.
Overclocking
Overclocking smo uz pomoć ASUS Advanced OC profila koji nije ništa povećao performanse, pa smo se onda sa svime pozabavili ručno. Za početak, napone smo digli na offset od +150 mV i krenuli dizati množitelje P jezgrama i dvama E klasterima jezgara. Zaustavili smo se na 5,5 GHz za P jezgre i na 4,8 GHz za E-jezgre. Unatoč ručnom podešavanju, P jezgre nisu htjele dalje od 5 GHz pod punim opterećenjem, a E jezgre su radile na zadanih 4,8 GHz. To je rezultiralo manjim pomakom performansi.
Rezultati testiranja
UL test
PCMark
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi" values="9526,9522" colors="blue,red" height="200"]
3DMark
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi" values="12589,12577" colors="blue,red" height="200"]
Sasvim podjednake performanse u oba testa.
CPU Test
Blender
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi" values="535.48,536.1" colors="blue,red" height="200"]
Cinebench R24
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme" values="1455,1450" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi" values="133,133" colors="blue,red" height="200"]
CPU performanse su vrlo slične i nema većih razlika između ploča. Kod 285K se procesora to ipak malo ljepše vidi.
Zagrijavanje procesora @ Alphacool Core Ocean T38
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme" values="64,68" colors="red,blue" height="200" min="0"]
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi" values="61,61" colors="blue,red" height="200" min="0"]
Zanimljivo je da je maksimalna temperatura kod Extreme ploče viša, a prosječne su slične što nam govore i performanse.
Zaključak
Sviđa nam se što je Asus jedan od svojih TUF modela odlučio prebaciti u sivo bijelu kombinaciju boja, no ipak bi voljeli i da su slotovi i headeri bijeli. Ovako, bilo bi zanimljivo vidjeti koliko će korisnika koji slažu bijeli build radije izabrati Gigabyteove ICE ploče. U ostalom, Z890-PRO je jako dobra ploča, a i jako dobro je opremljena. Unatoč velikoj sličnosti sa Z890-PLUS modelom ploče, ova ima mrvicu bolju opremu - jedan Thunderbolt 4 port više, više 10-gigabitnih USB Type A portova, PCIe SafeSlot, veliki hladnjak za srednji M.2 slot, i to je otprilike to. Razlika u cijeni i nije velika i obje su ploče oko 400 € na hrvatskom tržištu, te oko 320 € na njemačkom. Ponovno je hrvatska cijena potpuno nerealna i previsoka, no što je tu je.