Asus TUF Sabertooth Z87 & Z87-Deluxe test
Datum objave 04.06.2013 - Krešimir Matanović
Sabertooth Z87 - prvi dio
Opis - prvi dio
The Ultimate Force ploče su nam se oduvijek sviđale zbog svojeg pet godišnjeg jamstva, dizajna i komponenata najviše kvaliteta. Sabertooth Z87 nastavlja tu tradiciju na najbolji mogući način, a uz ovaj ATX model, Asus sada uvodi i malenu mATX ploču nazvanu Gryphon Z87. Sam dizajn pakiranja je vrlo kozmetički dotjeran, a i dalje prevladavaju boje koje nas asociraju na "vojni" dizajn. To nije ni čudno jer Asus s ovom pločom daje Thermal Armor kit koji je u tamno zelenim tonovima, a tu je i certifikat koji potvrđuje kako su ugrađene komponente u skladu s određenim vojnim standardima.
U bundleu uz već spomenuti certifikat nalazi se i debele korisničke upute za rad, DVD s aplikacijama i upravljačkim programima, knjižica petogodišnjeg jamstva, TUF Inside naljepnica, i vodič za instalaciju dodatnih dijelova za Thermal Armor 2. S hardverske strane tu su četiri SATA III kabela, zaštita za stražnji I/O panel, Q-connector kit i jedan SLI mostić. Najzanimljiviji dio bundlea je dodatna oprema za Thermal Armor. Ona se sastoji od četiri kratka i četiri duga vijka za malene 35 mm ventilatore kojih ima dva komada (assistant fan), zatim tri PCIe x16 i tri PCIe x1 poklopca, dva DRAM poklopca, filtera za prašinu za stražnju stranu ploče, jednog 40 mm I/O assistant fan poklopca, jednog seta čepova za konektore na stražnjem I/O panelu koje ne koristimo (sedam SATA čepića, dva eSATA, i osam USB čepića), tri termistor kabela, tj. sondi za mjerenje temperature, zatim dva Onboard USB čepića za portove i šest čepića za Audio konektore, a tu je i jedan pjenasti držač za 35 mm ventilatore. S ovim kitom možemo gotovo u potpunosti izolirati ploču i konektore od prašine, a ventilatorima dodatno smanjiti temperaturu na površini ploče i komponentama.
Ploča u punoj ratnoj spremi izgleda vrlo dobro. Kao što smo rekli, prevladavaju tamno zelene boje koje su tipične za vojnu upotrebu pa će ovu ploču birati svi koji vole vojne stvari ali i oni koji žele naprednu kontrolu ventilatora i praćenja temperatura na velikoj količini senzora ugrađenih na ovu ploču. Thermal Armor ima za zadaću kanalizirati zrak preko ključnih komponenata ploče, odvoditi ga efikasno s nje a uz pomoć flow valve dizajna koncentrirati strujanje zraka preko VRM hladnjaka i toplovodne cijevi ili ga pak otpustiti iznad štita. S donje strane ploče nalazi se TUF Frontire metalni backplate koji uz to što drži gornji štit, pojačava i strukturu ploče, tj. ne dozvoljava njeno savijanje.
Armor je napravljen u potpunosti od plastike, a na dijelu koji se nalazi iznad VRM-a možemo vidjeti konstrukciju Flow Valve-a, tj. plastičnih rebara koje možemo otvoriti ili zatvoriti uz pomoć dva klizna mehanizma. Jedan od 35 mm ventilatora se montira s donje strane socketa, a jedan ide tik iza I/O panela na stražnjoj strani. Na taj način poboljšavamo hlađenje komponenata ploče i povećavamo stabilnost. Ploča na sebi ima mnoštvo senzora za praćenje temperature, a dodatno ih možemo ugraditi još tri. Uz pomoć Thermal Radar 2 aplikacije iz operativnog sistema vršimo nadzor temperatura ali možemo i poboljšati efikasnost svih ventilatora na ploči, bilo ručno bilo automatski. Uz to, ovu je ploču moguće i dodatno zaštiti od prašine, pa će se time i eliminirati dodatni problemi povećanja topline koji bi nastali nakupljanjem prašine.
Uklanjanjem oklopa ukazuje nam se ploča crnog PCB-a i zelenkastih konektora i utora. Layout ploče je po običaju vrlo dobar, ništa ničemu ne smeta a hlađenje je podijeljeno u dva dijela. Na PCH-u se nalazi jeda flat aluminijski hladnjak, a na VRM u su dva povezana toplovodnom cijevi. Ploča je sastavljena od visokokvalitetnih elektroničkih komponenata, a Asus na nju, kao i na svaku Sabertootheicu daje pet godina garancije, zbog čega ju korisnici i vole.
|
Sabertooth Z87 - drugi dio
Gornji dio ploče je kao uvijek rezerviran za back I/O, socket, VRM, DIMM utore i prateću elektroniku. Asus je ovdje koristio 8+2 faznu regulaciju napona s klasičnom DIGI+ digitalnom kontrolom i TUF komponentama koje zadovoljavaju različite vojne standarde. Hladnjaka na VRM-u su dva, a povezani su s jednom toplovodnom cijevi. Hladnjaci su učinkoviti i dovoljno niski pa problema s coolerima neće biti ni u slučaju kada imate montiran Armor. Između stražnjeg I/O-a i VRM-a se nalazi jedino Paradeov PS8201 3Gbps HDMI Repeater/Level Shifter. Ispred četiri DIMM utora koji primaju maksimalno 32GB memorije, nalazi se njihova VRM jedinica i DIGI+ kontrola, MemOK! tipka i 24-pinski ATX konektor.
Krenuvši od vrha prema dolje, ispod stražnjeg I/O-a se nalazi ASMedijin ASM1061 kontroler (x1 PCI Express za Serial ATA porta), zatim Intelov LAN I217V kontroler, pa Nuvotonov NC T7802Y čip za nadzor hardvera (senzori), ispod njega je TProbe čip a zadnji je Realtekov ALC1150 audio kontroler. Iza njih se nalazi ukupno tri fizička PCIe x16 utora i tri PCIe x1 utora. prva dva PCIe x16 utora su po 3.0 standardu te rade u single x16 ili dual x8 modu, dok je treći PCIe x16 utor po 2.0 standardu i radi na x4. Iznad posljednjeg "dugačkog" PCIe utora nalaze se TPU kontroler i Nuvotonov Super I/O čip. Na dnu se ploče nalaze SPDIF_OUT, AAFP, TB, LPC i TPM headeri, Clear_RTC jumper, signalna dioda, dva USB interna konektora, tri headera za dodatne temperaturne sonde, dva četiri pinska konektora za ventilatore i FP_Panek header. Tu je smještena i Direc_Key tipka, baterija BIOS čip, te još jedan ASMedijin ASM1061 kontroler (x1 PCI Express za Serial ATA porta). Na desnoj je strani ukupno osam SATA 6Gbps konektora iza kojih je smješten Z87 čip sa pripadajućim hladnjakom. Iznad SATA konektora se nalazi i USB3.0 interni konektor horizontalne orijentacije.
I/O stražnji panel:
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI
- 2 x eSATA 6Gb/s
- 1 x LAN (RJ45) port(s)
- 4 x USB 3.0 (blue)
- 4 x USB 2.0
- 1 x Optical S/PDIF out
- 6 x Audio jack(s)
- 1 x USB BIOS Flashback Button(s)
Asusovo je UEFI sučelje doživjelo promjene u odnosu na prethodnu seriju. Obje Asusove ploče smo isprobali s dvije verzije BIOS-a - onom koja je stigla s pločom (0801), i nešto novijom (3009), koja je donijela i lagane vizualne izmjene. Onih funkcionalnih nije bilo i oba su BIOS-a radila dobro. Tko je radio na prošloj seriji Asusovih ploča lako će se u sučelju snaći i s ovom. Ipak, overclocking će tražiti malo više prilagodbe jer je uvođenjem naponskog kontrolera on-die došlo i do većih promjena. Kao što smo pisali u testu procesora i Intelove ploče, osnovni takt procesora odvojen je od DMI/PEG (Host/PCIe) takta pa je moguće je promijeniti CPU strap pri čemu treba voditi pažnju o odabiru pravog odnosa djelitelja kako ne bi došlo do previsoke frekvencije tzv. un-core dijela. Na obje smo Asusove ploče imali problema pri strapu većem od 125MHz, dok smo Gigabyteicu uspjeli natjerati na 166MHz ali se i to nakon intenzivnog testiranja pokazalo nestabilnim. Bilo kako bilo, i ova Sabertootheica, i Deluxeica i Gigabyteica iz i7-4770K bez problema izvlače 4.9GHz iz ovoga procesora pri naponu od 1.25V, dok je bez dizanja napona moguće postići stabilnu brzinu od 4.4GHz.
Sabertootheica je osim po štitu, metalnom backplateu i ostalim korisnim dodacima posebna i po većoj količini temperaturnih senzora ze naprednijem nadzoru brzine ventilatora. Softver je također prilagođen tome, pa je moguće vidjeti pozicije svih senzora, očitati njihove temperature i automatski prilagoditi (tunirati) ponašanje kompletnog rashladnog sistema unutar kućišta. Na zadnjoj slici vidite vrijednosti temperatura pod opterećenjem bez priključenih dodatnih sondi i bez pomoćnih 35 mm ventilatora. S obzirom na hladnije vrijeme u zadnjih par dana nismo uspjeli postići bolje temperature ugradnjom pomoćnih ventilatora no vjerujemo kako će u ljetnim mjesecima oni itekako dobro doći. Asusov softver kao i obično radi vrlo dobro i nestabilnosti nismo primijetili, a čak smo preko njega u Windowsima i nadogradili BIOS (što inače ne radimo). Sve u svemu, nova je ploča donijela zanimljiv paket tehnologija, a uz pet godišnje jamstvo vjerujemo kako će privući mnoge kupce.
Z87-Deluxe - prvi dio
Opis - prvi dio
Asus je kao što vidimo za ovu seriju ploča pojednostavnio imenovanje i izmijenio dizajn kutija. Ova se ploča zove jednostavno Z87-Deluxe, a na kutiji se nalaze sve relevantne informacije o njoj, pa čak i detaljnija objašnjenja na otklopnoj stranici. Riječ je o drugoj po redu razini opreme kod regularne Asusove serije. Trenutno najopremljeniji je Deluxe/Dual model koji uz sve što ima i ovaj dodatno donosi dual Thunderbolt priključke. Novosti za ovu seriju uključuju i Dual Intelligent procesore četvrte generacije s 4-Way optimizacijom (DIGI+ Power, TPU, EPU i Fan Xpert 2). TPU kao što znamo otključava maksimalne CPU/iGPU performanse, EPU štedi energiju, DIGI+ donosi precizn kontrolu napona i potrošnje a Fan Xpert 2 donosi detaljnu kontrolu za sve instalirane ventilatore. Ova ploča je posebna i po Wi-Fi GO! 802.11n i Bluetooth 4.0 kartici postavljenoj na stražnji I/O panel.
Uz ploču dolaze i debele korisničke upute, jedan Q-Shield (zaštita za stražnji I/O), šest SATA 6Gb/s kabela, jedan SLI mostić, jedan Q-connector (2 in 1), jedna ASUS Wi-Fi GO! kartica već postavljena na ploču i jedna pripadajuća joj Wi-Fi antena.
Osim što je pridao pažnju vanjskom dizajnu, Asus je redizajnirao i samu ploču pa su tako hladnjaci novog oblika a i zlatno su obojani što se očito odražava na onaj Deluxe u nazivu. Uz zlatne hladnjake, pozlatili su i neki od konektora. Moramo priznati kako nam je stari dizajn bio malo decentniji, ali nas je ovaj novi u nekim elementima podsjetio na jednu stariju Chaintechicu iz vremena nForce2 čipseta (sjeća li se itko toga još?). Deluxeica donosi moderan i svjež izgled, sa solidnim layoutom baš kao i njene prethodnice. Redizajn je više zahvatio neke dijelove ploče od drugih, a možemo reći kako je više riječ o pametnijem slaganju pojedinih elemenata - poput grupiranja određenih konektora za ventilatore, dodavanja drugog elementa LED dijagnostike, drugačijeg smještaja PLX čipa i baterije, itd. Rashladni je sistem tek malo kompleksniji nego na prethodno opisanoj ploči jer broji jedan heatsink više zbog kompleksnijeg VRM-a. Dva su povezana toplovodnom cijevi, onaj lijevo i onaj ispod LGA1150 ležišta, a onaj iznad je zaseban.
|
Z87-Deluxe - drugi dio
Pomnijim pregledom ploče u gornjem dijelu uočavamo sličnosti sa Sabertooth modelom, gdje je u prostoru između VRM-a i stražnjeg I/O-a smješten samo jedan Paradeov HDMI Level Shifter, a i napojna jedinica s kontrolerom je istog layouta samo što je ona kod ovoga modela poduplana te broji 16 faza. Zanimljiv je i primarni CPU Fan konektor koji ima pločicu u bočnoj stranici koja osigurava teže otkapčanje konektora - zanimljivo. Inače, na ploči se ukupno nalazi pet 4-pinskih konektora za ventilatore, a razmješteni su diljem ploče. Uz to, na ploči postoji i čitav niz kontrolnih LED-ica koje su također porazmještene na ploči a služe za signalizaciju prilikom POST-a pa tako imamo DRAM, CPU, VGA i BOOT_LED. Uz njih tu su i TPU LED (TPU čip se inače nalazi sa stražnje strane), EPU LED i naravno Q_CODE2 i Q_CODE1 LED. Desno od DIMM utora (ploča podržava do 32GB memorije brzine do čak 3000MHz prilikom overclockinga), nalaze se MemOK! tipka, DIGI+ kontrola napona memorije s dvije pripadajuće prigušnice koje su specifične za ovu ploču - na sebi imaju malenu Asus pločicu zlatne boje (kao i ostatak prigušnica na ploči. Ispod toga je 24-pinski ATX konektor, dva konektora za ventilatore i USB3.0 interni konektor (moramo priznati kako nam se horizontalan smještaj ovoga konektora na Sabertooth ploči više svidio).
Na lijevoj strani ploče ispod stražnjeg I/O konektora nalazi se prvi od dva LAN kontrolera - Intelov I217V. Ispod njega je ASMedijin ASM1074 USB3.0 kontroler sa četiri downstream USB3.0 porta. Još niže je Realtekov 8111GR Gigabit LAN kontroler i na samom dnu okružen mnoštvom kondenzatora je Realtekov ALC1150 audio kontroler. Raspored PCIe utora je identičan kao i kod Z77 modela a i funkcije su iste - 2 x PCIe 3.0 x16 (x16 ili dual x8), 1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mod) i 4 x PCIe 2.0 x1. Između se nalaze PLX-ov kontroler i baterija, a malo dalje je i UEFI kontroler te BIOS čip. Na dnu se nalaze TB_Header, AAFB, Reset i Power tipka, TPM header, dviej LED dijagnostike, CLR_CMOS tipka, interni USB konektori, DirectKey tipka za direktni ulazak u BIOS (znatno olakšava život prilikom overclockinga), CHA_FAN konektor i na kraju je Front Panel priključak. Iznad se nalaze Nuvotonov Super I/O čip, ASMedijin SATA kontroler, te TPU i EPU prekidači. Lijevo od čak deset SATA 6Gbps portova nalazi se Z87 čip ispod masivnog flat hladnjaka.
I/O stražnji panel:
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI
- 2 x LAN (RJ45) port(s)
- 6 x USB 3.0 (blue)
- 4 x USB 2.0
- 1 x Optical S/PDIF out
- 1 x Bluetooth V4.0 connector(s) for ASUS Wi-Fi GO! card
- 1 x USB BIOS Flashback Button(s)
- 1 x Mini DisplayPort(s)
UEFI sučelje je identično po layoutu kao i kod Sabertootha samo je boja pozadine drugačija. Na prve dvije slike možemo vidjeti kozmetičku promjenu koju je donio novi 3009 BIOS, a funkcionalnost je ostala ista. Lako će te se snaći u novom UEFI sučelju, a sve radi vrlo brzo i glatko baš kao što je to već dugo slučaj kod Asusa. Kao i uvijek, na raspolaganju vam je mnoštvo opcija, automatskih ili ručnih, a svoje custom postavke BIOS-a možete spremiti u osam različitih profila.
Za kraj opisa ulazimo u Windowse, tj. u AISuite III aplikaciju čiji smo novi izgled već vidjeli kod opisa Sabertooth Z87 ploče. Onaj marketinški slogan o optimizaciji ploče jednim klikom miša prisutan je upravo ovdje, a profil možemo mijenjati i bez otvaranja aplikacije - Power Saving Formula aplikacija stalno je prisutna u donjem desnom kutu ekrana, a uvijek ju možemo i isključiti ukoliko nam ne treba. Optimizacija različitih parametara ploče je vrlo jednostavna putem ove svestrane aplikacije, a do određenog stupnja njome možete i overclockirati. Mi to volimo odraditi u BIOS-u, no nekome će se možda baš svidjeti ovaj način. Fan Xpert 2 dozvoljava kreiranje i korištenje vlastitih profila rada pojedinih ventilatora uz automatski, ili već predodređeni način rada. I za kraj smo došli do svestrane Wi-Fi GO! aplikacije unutar AISuita III, kojom možemo upravljati sa sedam različitih i korisnih funkcija. Asus je kao što vidimo iz opisa, sa ovom pločom ponudio kompletno iskustvo, uz mnoštvo korisnih stvari i kvalitetnu izvedbu.
Test sistem, način testiranja i overclocking
|
|
Način testiranja
Testiranje smo uz Intelovu ploču, odradili i na Gigabyteovoj G1.Sniper, te Asusovim Z87-Deluxe i Sabertooth Z87. Recenziju Gigabyteove ploče će te moći čitati kroz koji dan a sada smo se koncentrirali na Asusove modele. Obje ploče su postigle vrlo slične rezultate u testovima pa smo ih prikazali samo nekoliko. Mjerena je i potrošnja čitavog sistema pod OCCT-om, a rezultate iGPU testova smo također izostavili jer su razlike vrlo malene.
Overclocking
I dok smo se s detaljnijim overclokcingom poigrali s Gigabyteovom G1.Sniper 5 pločom čija recenzija slijedi, s Asusicama smo se mrvicu kraće družili. Ipak, dovoljno dugo da otkrijemo kako su overclocking potencijali svih ploča vrlo slični i kako je glavni limitator procesor. Tek smo s Gigabyteovom pločom imali malo više "sreće" s višim strapom, dok su Asusice jedino stabilne bile na 125MHz. Procesor je pak stabilno radio na 100 x 49 pri 1.25V (CPU-Z očitava 0.14V overvolta).
Rezultati testova
Futuremark |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
PCMark 7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
3DMark Fire Strike | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sabertooth ploča je u prvom testu ostvarila zanimljivo visoku prednost nad Deluxe modelom, koju zapravo i ne možemo objasniti. Obje su radile na identičnim taktovima procesora i memorije i obje na jednak način koriste Turbo procesora gdje pri opterećenju sve četiri jezgre "zakucavaju" procesor u 3.9GHz suprotno Intelovim službenim podacima i ponašanju njihove ploče. U grafičkom su testu pak Asusice podjednake, a iznad Intelove koja je radila na nižoj specifikaciji memorije.
7-Zip |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score (MIPS) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Intelica ovdje debelo gubi zbog pravilnog korištenja Turba, dok su Asusice podjednake.
x.264 Benchmark |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
v#4#0 Score (fps) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ponovno ista situacija kao i kod prethodnog testa.
AIDA64 - RAM |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Write (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Copy (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ovdje nema podataka za Intelovu ploču jer ona nije mogla koristiti XMP profil naše memorije, a vidimo kako ovdje Asusice prednjače u Write i Copy testovima.
Potrošnja |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (W) | |||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Load (W) | |||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Za kraj smo ostavili potrošnju koja se ne razlikuje znatno od ploče do ploče. Ista je situacija i sa zagrijavanjem, izmjerili smo vrlo slične rezultate na svim pločama.
Zaključak
Z87-Deluxe je ploča okrenuta korisnicima koji žele veće multimedijalne sposobnosti jer dolazi opremljena s odličnom dual-band Wi-Fi GO! karticom s podrškom za najnoviji 802.11ac standard i Bluetooth v4.0. Preko toga i pratećeg softvera nudi pregršt mogućnosti kao što su Cloud GO! za sinkronizaciju datoteka između Cloud spremišta, postavljanje Wi-Fi hotspota, korištenja pametnih telefona i tableta za kontrolu nad računalom (One stop PC remote u koji spadaju Remote Desktop, Smart Sensor Control i Remote Keyboard & Mouse), zatim DLNA streaming i olakšani transfer podataka jednim klikom. Uz to, nudi naprednu napojnu kontrolu, dva LAN kontrolera, vrlo dobar zvučni podsustav, čak 10 SATA 6Gbps portova, podršku za memoriju brzine 3000MHz i općenito izvrstan overclocking potencijal. Ploča je napravljena kvalitetno, baš kao što nas je Asus i naviknuo.
Cijene za Hrvatsko tržište još nisu poznate, a na Američkom Z87-Deluxe košta oko 290 USD, dok za Sabertooth Z87 treba odvojiti 260 USD. U Njemačkoj Z87-Deluxe pak košta između 235 i 250 €, a Sabertooth Z87 između 205 i 225 €. Obje ploče definitivno zaslužuju preporuku, a koju odabrati ovisi o potrebama i željama kupca. Mi laganu prednost dajemo Sabertooth modelu zbog 5 godišnjeg jamstva.