Nakon kratke pauze od X470 vraćamo se još jednoj. Ponovno imamo jednu Asusovu, a ovaj put je riječ o ploči iz TUF (The Ultimate Force) seriji - X470-PLUS Gaming. Ploča osim podrške za nove Ryzene donosi i poznati set TUF zaštita, TUF komponente koje zadovoljavaju vojne standarde, mnoštvo temperaturnih senzora, zanimljivo RGB LED osvjetljenje, dva M.2 socketa, USB 3.1 podršku i još mnoštvo toga. Sve zajedno dolazi po vrlo konkurentnoj cijeni.
Ploča je u skladu s cjenovnim razredom pakirana u odgovarajuću kutiju, zaštićena u najlonsku antistatičku vrećicu i postavljena u ležište od kartona. Bundle je u skladu s cijenom ploče, a sastoji se od:
User's manual
ASUS Q-Shield
2 x SATA 6Gb/s cables
1 x M.2 Screw Package
1 x Supporting DVD
1 x TUF GAMING Sticker
1 x TUF Certification card
TUF certifikacijska kartica navodi kako su komponente kao što su kondenzatori, prigušnice i MOSFET-i, kao i LANGuard tehnologija prošli testiranja i zadovoljili vojne standarde izdržljivosti. Za razliku od ranijih TUF modela koji su imali pet, ova ploča ima trogodišnje jamstvo.
ASUS u prvoj seriji ploča za Ryzene (X370) nije imao mnoštvo modela koje inače standardno proizvodi u izvedbama za Intel procesore. Tako nije bilo ni TUF ploča, premda se još uvijek dobro sjećamo legendarne Sabertooth 990FX. Sada su za novu seriju odlučili ispraviti tu "nepravdu" i ponovno uvesti TUF model i to kroz TUF Gaming seriju. Riječ je o ploči povoljne cijene, koja ima ključne komponente certificirane po vojnim standardima, a opet je dovoljno jednostavna u konstrukciji i izvedbi da nije preskupa. Dizajn ploče je jednostavan, no zbog elemenata kao što je maskirna shema na PCB-u, RGB LED rasvjeta integrirana u prozirni dio PCB-a na desnom rubu s izrezanim elementom ili pak kombinacija boja čine ju vrlo zanimljivom.
Layout ploče je dobar, sve je dobro raspoređeno osim četiri vertikalna SATA konektora koje ipak više volimo vidjeti u horizontali zbog lakšeg i urednijeg aranžiranja kabela. Na sreću, postoje i dva horizontalna. Sve ostalo je smješteno uz rubove ploče, a jedino su dva 4-pinska konektora za ventilatore smještena lijevo ispod socketa. Konektora za ventilatore ima ukupno pet, a jedan je namijenjen i AIO pumpi. Hladnjaci na MOSFET-ima i na X470 čipsetu su nešto manji nego na jačim i skupljim pločama, no dobro obavljaju svoj posao. Tek kada overclockiramo potrebno ih je prisilno hladiti. Stražnji I/O panel nije naročito popunjen, a prekriven je plastičnim poklopcem koji visinom može zasmetati vanjskim ventilatorima na velikim hladnjacima. Inače mjesta oko socketa ima sasvim dovoljno i za niže i šire i za više hladnjake.
AMD Ryzen™ 2nd Generation/ Ryzen™ 1st Generation Processors
1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 mode)
AMD Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics /7th Generation A-Series/Athlon X4 Processors
1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x8 mode)
AMD X470 chipset
1 x PCIe 2.0 x16 (max at x4 mode)
3 x PCIe 2.0 x1
Multi-VGA
podrška
Supports AMD CrossFireX Technology
LAN
Realtek RTL8111H
TUF LANGuard
Audio
Realtek® ALC887-VD2 8-Channel High Definition Audio CODEC
Audio Feature :
- Exclusive DTS Custom for GAMING Headsets.
- Audio Shielding: Ensures precision analog/digital separation and greatly reduced multi-lateral interference
- Dedicated audio PCB layers: Separate layers for left and right channels to guard the quality of the sensitive audio signals
- Premium Japanese-made audio capacitors: Provide warm, natural and immersive sound with exceptional clarity and fidelity
- Audio Cover: Effective shielding preserves the integrity of audio signals to ensure best quality.
Storage
AMD Ryzen™ 2nd Generation/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics/ Ryzen™ 1st Generation Processors :
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 4 mode)
AMD 7th Generation A-Series/Athlon X4 Processors :
1 x M.2 Socket 3, with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA mode)
AMD X470 chipset :
1 x M.2 Socket 3, with M Key, type 2242/2260/2280 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 2 mode)
6 x SATA 6Gb/s port(s)
Support Raid 0, 1, 10
USB
AMD Ryzen™ 2nd Generation/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics/ Ryzen™ 1st Generation/7th Generation A-Series/Athlon X4 Processors :
2 x USB 3.1 Gen 1 port(s) (2 at back panel, , Type-A)
AMD Ryzen™ 2nd Generation/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics/ Ryzen™ 1st Generation/7th Generation A-Series/Athlon X4 Processors :
1 x USB 3.1 Gen 1 port(s) (1 at back panel, , USB Type-CTM)
AMD X470 chipset :
2 x USB 3.1 Gen 2 port(s) (2 at back panel, )
AMD X470 chipset :
4 x USB 3.1 Gen 1 port(s) (4 at mid-board)
AMD X470 chipset :
6 x USB 2.0 port(s) (2 at back panel, , 4 at mid-board)
BIOS
256 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS, PnP, SM BIOS 3.0, ACPI 6.0, Multi-language BIOS, ASUS EZ Flash 3, ASUS CrashFree BIOS 3, My Favorites, Last Modified log, F12 PrintScreen, ASUS User Profile,ASUS DRAM SPD (Serial Presence Detect) memory information, F6 Qfan Control,F4 AURA ON/OFF,F9 Search
Format
ATX Form Factor
30.5 cm x 24.4 cm
Interni I/O portovi
1 x RGB Header(s)
2 x USB 3.1 Gen 1(up to 5Gbps) connector(s) support(s) additional 4 USB 3.1 Gen 1 port(s) (19-pin)
2 x USB 2.0 connector(s) support(s) additional 4 USB 2.0 port(s)
1 x M.2 Socket 3 with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 4 mode)
1 x M.2 Socket 3 with M Key, type 2242/2260/2280 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 X2 mode)
6 x SATA 6Gb/s connector(s)
1 x CPU Fan connector(s) (1 x 4 -pin)
3 x Chassis Fan connector(s) (3 x 4 -pin)
1 x AIO_PUMP connector (1 x 4 -pin)
1 x 24-pin EATX Power connector(s)
1 x 8-pin ATX 12V Power connector(s)
1 x Front panel audio connector(s) (AAFP)
1 x System panel(s)
1 x Clear CMOS jumper(s)
1 x COM port header
Jedinstvene značajke
ASUS TUF PROTECTION
- ASUS SafeSlot: Protect your graphics card Investment
- ASUS ESD Guard: Enhanced ESD protection
- ASUS Overvoltage Protection: World-class circuit-protecting power design
- ASUS Stainless-Steel Back I/O: 3X corrosion-resistance for greater durability!
- ASUS DIGI+ VRM: 6 Phase digital power design
AURA :
- Aura Lighting Control
ASUS Exclusive Features :
- AI Suite 3
- Ai Charger
- PC Cleaner
ASUS Quiet Thermal Solution :
- Stylish Fanless Design Heat-sink solution & MOS Heatsink
- ASUS Fan Xpert 4 Core
ASUS EZ DIY :
- ASUS CrashFree BIOS 3
- ASUS EZ Flash 3
- ASUS UEFI BIOS EZ Mode
ASUS Q-Design :
- ASUS Q-Slot
- ASUS Q-DIMM
Overclocking Protection :
- ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
TUF X470-PLUS Gaming - drugi dio
Napojna je jedinica relativno jednostavna i raspodijeljena u šest faza, no kao što smo napisali napravljena je od komponenata koje su prošle vojne certifikate izdržljivosti, što uključuje MOSFET-e, prigušnice i kondenzatore. Kontrola je standardno digitalna, a uz DIGI+ je tu i EPU kontroler. Hladnjaci na MOSFET-ima nisu naročito debeli i masivni no dobro odrađuju svoj posao i hlade ih dok oni strujom pune Ryzen 7 2700X procesor i ne zagrijavaju se ni pri dugotrajnim opterećenjima. Kod overclockinga ih je preporučljivo prisilno hladiti ili im barem osigurati kakvu takvu zračnu struju. Ispod plastičnog se pokrova nalazi nešto na što je proizvođač posebno ponosan - ESD zaštita za LAN port, konektore za tipkovnicu i miša, video izlaze i USB konektore. Svi ovi elementi imaju TSV diode za zaštitu. za dodatno napajanje procesora je tu samo jedan 8-pinski EPS konektor, a u okolici socketa su tri 4-pinska konektora.
Ploča jasno podržava dvokanalnu DDR4 memoriju, brzine do 3.200 MHz. a najprije popunjavamo daljnje slotove, tj. sive. Desno od memorijskih se slotova nalazi ATX konektor, interni USB 3.0 konektor, jedan 4-pinski konektor za RGB LED traku te napojna jedinica za memoriju. Na ovom je dijelu i jedna od AURA RGB LED zona za osvjetljenje, što je u principu proziran dio PCB-a. Svi se od pet 4-pinskih konektora za ventilatore mogu kontrolirati uz pomoć Fan Xpert 4 Core aplikacije ili iz UEFI-a.
Jedan od gušće naseljenih dijelova ploče sadržava dva M.2 socketa (oba 22110 i oba rade u SATA i PCIe 3.0 x4 modovima), jedan oklopljeni PCIe 3.0 x16 slot, jedan 2.0 X16 slot no maksimalne propusnosti x4 i tri PCIe 2.0 x1 slota. Audio jedinica i LAN kontroler su nešto stariji i tu se vidi ušteda, i razlozi zadržavanja niske cijene ploče. Audio kontroler je Realtekov ALC887-VD2, nalazi se ispod pokrova, a potpomognut je s japanskim audio kondenzatorima. Audio kanali se nalaze na odvojenim slojevima PCB-a, a tu je i softverska podrška za DTS. gigabitni LAN kontroler je Realtekov RTL8111H.
na dnu se ploče nalazi uobičajeni set konektora i headera u klasičnom rasporedu, a Asus je ovdje odlučio ugraditi i već zastarjeli COM port. X470 čipset se nalazi ispod aluminijskog hladnjaka koji je, što je zanimljivo, šupalj. Donji je dio hladnjaka u toj šupljini prošaran malenim brazdama, mikro finovima, koji tako malo povećavaju površinu za prijenos topline. I premda materijala (aluminija), nema tako puno ovaj se hladnjak ne zagrijava previše ni nakon dugotrajnog opterećenja. Uz sami rub ploče je još jedna zona AURA RGB LED osvijeteljenja, a osvijetljene su poluprozirne TUF GAMING riječi i dvije kose crte.
Stražnji I/O panel ima sve ono osnovno potrebno za spajanje periferije, a ima i dva USB 3.1 Gen 2 Type A porta - Type C je Gen 1. Na drugoj slici vidimo dva horizontalna SATA utora, od njih ukupno šest. Četiri preostala su vertikalni što malo otežava uredno aranžiranje kabela.
1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
1 x DVI-D
1 x HDMI
1 x LAN (RJ45) port
2 x USB 3.1 Gen 2 Type-A
1 x USB 3.1 Gen 1 (blue) USB Type-C
2 x USB 2.0
2 x USB 3.1 Gen 1 (blue)
3 x Audio jacks
Osvjetljenje ploče je u dvije ranije spomenute zone, a kontrola je kao i uvijek preko Aura softvera. Osim sinkronizacije u radu, možemo izvršiti i sinkronizaciju prilikom gašenja. To znači kako možemo odrediti drugačiji tip osvjetljenja kada je ploča ugašena ili osvjetljenje čak u potpunosti i isključiti.
UEFI sučelje je klasičnog izgleda, kao kod primjerice PRIME ploča, no s dodanih par TUF grafičkih elemenata. Sučelje je pregledno i brzog odziva, te vrlo bogato opcijama za tweakanje i overclocking. Nema tu nekih naprednih funkcija kao kod ROG ploča, no sve ono osnovno za overclocking na zraku ili vodi je tu. Sa softverske strane je ploča dobro opremljena s AI Suite 3, Ai Charger, PC Cleaner i ostalim poznatim aplikacijama.
Test sistem i način testiranja
Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča
ASUS TUF X470-PLUS Gaming; BIOS: 0412
Procesor
AMD Ryzen 7 2700X
Memorija
Skill Sniper X F4-3400C16D-16GSXW
Grafička
kartica
MSI Radeon RX470 4GB Gaming X
Zvučna
kartica
On board
Napajanje
Superflower Leadex Platinum 1200W
SSD
Toshiba Trion 150 240 GB
Monitor
Dell UltraSharp U2713HM
Testni sistem :: Software
OS
Windows 10
DirectX
verzija
12
AIDA64 Engeneer
5.90.4200
PCMark
10
3DMark
TimeSpy, FireStrike
Cinebench
v.15
TrueCrypt
v.7.1
wPrime 2.0
1024M
Način testiranja
Ploču smo testirali uz pomoć Ryzena 7 2700X koji nam je poslužio i kod ranijih testova X470 ploča. Usporedni rezultati će biti pokazani u nekoliko tablica. Glavna razlika u testovima je što smo kod ove ploče kod učitavanja D.O.C.P. profila bili ograničeni na brzinu memorije od samo 3.200 MHz. Kod starijeg 0405 BIOS-a nije htjela POST-ati kada bi ručno digli brzinu na 3.400, no kod novijeg 0412 se to promijenilo. Svi objavljeni rezultati će ipak biti na brzini od 3.200 MHz, a osvrnut ćemo se i na povećanje performansi kod bržeg rada memorije.
Overclocking
Overclockirali smo naravno ručno iz UEFI-a i postigli apsolutno stabilnih 4.2 GHz pri 1.4 V s tim da je ploča malo overvoltala. Veći smo si napon mogli dopustiti zbog boljeg hladnjaka, Noctue D15, za koju nam je konačno stigao AM4 instalacijski kit. Time smo povećali dosadašnji maksimalni stabilni takt za 50 MHz. Testove je ploča izvršila i s procesorom na 4.25 odnosno 4.3 GHz no dugotrajna stabilnost je ipak izostala pa te rezultate nismo uzimali u obzir.
Rezultati testova
UL (ex. Futuremark) testovi
[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 10" htitle="Score" labels="Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi,MSI X470 Gaming M7 AC,Asus Crosshair VII Hero, Asus TUF X470-Plus Gaming" values="6163,6162,6159,6075" colors="blue,blue,blue,red" height="300" min="0"]
PCMark mjeri općenite performanse sistema. Razlike među pločama na kojima memorija radi na 3.400 MHz minimalne, a TUF X470 na 3.200 MHz ipak nešto zaostaje. To potvrđuje kako Ryzeni vole brzu memoriju i kako se isplati investirati u dobru. Performanse na ručno podešenih 3.400 MHz rastu na 6156.
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark Time Spy" htitle="MIPS" labels="Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi,MSI X470 Gaming M7 AC,Asus Crosshair VII Hero,Asus TUF X470-Plus Gaming" values="4139,4137,4135,4020" colors="blue,blue,blue,yellow" height="300"]
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark Fire Strike" htitle="MIPS" labels="MSI X470 Gaming M7 AC,Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi,Asus TUF X470-Plus Gaming,Asus Crosshair VII Hero" values="11298,11282,11151,11118" colors="blue,blue,orange,blue" height="300"]
3DMark mjeri performanse grafike i tu vidimo kako su kod novijeg Time Spy testa memorijske performanse bitne, dok kod starijeg nisu.
CPU testovi
[ichart headers="ID,Score" title="7-ZIP" htitle="Score (MIPS)" labels="Asus Crosshair VII Hero,Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi,MSI X470 Gaming M7 AC,Asus TUF X470-Plus Gaming" values="48655,48030,47666,45605" colors="blue,blue,blue,red" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="Cinebench 15" htitle="Score (cb)" labels="Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi,Asus TUF X470-Plus Gaming,MSI X470 Gaming M7 AC,Asus Crosshair VII Hero" values="1828,1827,1815,1805" colors="blue,orange,blue,blue" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="True Crypt v7.1" htitle="Score (GB/s)" labels="Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi,Asus Crosshair VII Hero,MSI X470 Gaming M7 AC,Asus TUF X470-Plus Gaming" values="11,10.8,10.8,10.7" colors="blue,blue,blue,purple" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,MIPS" title="wPrime 1024M" htitle="seconds (less is better)" labels="Asus Crosshair VII Hero,Asus TUF X470-Plus Gaming,Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi,MSI X470 Gaming M7 AC" values="95.497,94.88,95.624,95.78" colors="blue,orange,blue,blue" height="300" min="0"]
Ovdje imamo stvarno šarolike rezultate, tj. vidimo kako performanse u nekim testovima ovise o brzini memorije dok u drugima uopće ne.
Memorijske performanse 3.200 vs. 3.400 MHz
[ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="TUF X470 @ 3.400 MHz, TUF X470 @ 3.200 MHz" values="50247,47501" colors="blue,orange" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="TUF X470 @ 3.400 MHz, TUF X470 @ 3.200 MHz" values="48185,45442" colors="blue,orange" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="TUF X470 @ 3.400 MHz, TUF X470 @ 3.200 MHz" values="42667,40913" colors="blue,orange" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Latency" htitle="Copy (MB/s, manje je bolje)" labels="TUF X470 @ 3.400 MHz, TUF X470 @ 3.200 MHz" values="64.7,67.9" colors="blue,orange" height="300" min="0"]
I za kraj memorijske performanse koje su kao što vidimo dosta različite n ove dvije brzine, i o njima dosta ovise generalne performanse procesora i cijelog računala. I stoga ja i za ovu ploču preporuka overclockirati memoriju iznad njenih tvorničkih mogućnosti.
Zaključak
Ova ploča označava povratak TUF serije za AMD procesore i za prvi model je vrlo dobro pogođena. Ne razmeće se s puno opreme, audio jedinica je malo starija kao i LAN kontroler, no s druge strane ima dva M.2 socketa, dva USB 3.1 Gen 2 porta, zanimljiv dizajn i Aura osvjetljenje. VRM jedinica nije robusna kao kod nekih jačih ploča, no pokazalo se kako i ona i hlađenje mogu držati Ryzen 7 2700X na stabilnih 4.2 GHz, što je i manje - više maksimum za taj procesor. Ploča je i kvalitetno napravljena uz tek sitnije zamjerke na layout, ima standardno dobar UEFI i popratni softver i moramo se zapitati, treba li nam stvarno više od toga za računalo srednje klase? Za oko 150 € koliko košta u Njemačkoj ovo je pametan odabir čak i za najjače Ryzene.