Između stražnjeg I/O-a i napojne jedinice smjestili su se ASMedijini kontroleri – HDMI level shifter i USB3.0 Hub kontroler sa četiri downstream porta. Napojna jedinica je 4 + 1 fazna sa digitalnom kontrolom i TUF komponentama – prigušnicama od legure, Ti kondenzatorima i MOSFET-ma certificiranim po vojnim standardnima. Ovakva je napojna jedinica nešto jednostavnija od onih na jačim TUF pločama no kao što ćemo vidjeti kasnije sasvim je dostatna za overclocking na zraku. S druge strane LGA1150 socketa nalaze se četiri DIMM utora s podrškom za maksimalni 32GB memorije brzine do 1600 MHz (još jedno ograničenje B85 čipseta). Desno od DIMM utora se nalazi njihova napojna jedinica, TPU kontroler, 24-pinski ATX konektor, USB3.0 header i dva 4-pinska konektora za ventilatore.

Prijelazom na južnu stranu ploče, na lijevoj strani nailazimo na tri kontrolera – Intelov LAN, ASMedijin PCIe-to-PCI bridge i Realtekov ALC887 Audio CODEC. Iznad svjetlijeg PCIe x16 utora nalazi se standardna baterija, a ispod Nuvotonov Super I/O kontroler. Do njega je i jedan PCIe x1 utor ispod kojega se nalaze i legacy PCI utor te jedan PCIe x16 (x4 mode) utor. Na samom dnu su SPDIF_OUT, AAFP i TPM konektori do kojih su COM i tri USB2.0 interna konektora U produžetku su još i jedan konektor za ventilator, F_PANEL konektor, CLRTC i CHASIS jumperi, te dva vertikalna i četiri horizontalna SATA konektora. Tik do hladnjaka PCH-a je i BIOS čip te signalna LED-ica. B85 PCH koji se nalazi ispod malenog aluminijskog hladnjaka donosi podršku za maksimalno osam USB 2.0 i četiri USB 3.0 portova, dva SATA II i četiri SATA III portova, jedno PCIe 3.0 x16 sučelje i osam PCIe 2.0 stazica. Uz to, podržava i Anti-Theft i Clear video tehnologije. Ono bez čega kupac ostaje ako se odluči za B85 ploču je podrška za RAID i Smart Response tehnologije. Što se overclockinga tiče podržano je samo mijenjanje CPU i GPU množitelja, dok je onaj za RAM zaključan.

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
  • 1 x DVI-D
  • 1 x D-Sub
  • 1 x DisplayPort
  • 1 x HDMI
  • 1 x LAN (RJ45) port
  • 4 x USB 3.0 (blue)
  • 2 x USB 2.0
  • 6 x Audio jacks

Na stražnjem se panelu nalazi uobičajeni set utora. Četiri su video izlaza, četiri USB3.0 porta (ASMedijin kontroler), dva USB2.0, PS/2 itd.

UEFI sučelje je vrlo slično ostalim pločama iz TUF serije, a ima i potpuno iste funkcionalnosti. To znači kako je prvo sučelje koje dočeka korisnima EZ Mode, što se naravno može prebaciti u Advanced. Overclocking i tweaking mogućnosti su vrlo šarolike, a ploča ima potencijal za solidan OC na zraku ili vodi, što se vidi i po maksimalnom CPU taktu od čak 1.92V (nije da će ikada toliko trebati). XMP profil memorije možemo učitati ali smo ograničeni na maksimalnih 1600MHz. OC profile je kao i kod ostalih ploča moguće spremiti za kasniju upotrebu.

Softver je dobro znan već od ranije pa tu nećemo dužiti. Ploča nije zakinuta za neke funkcionalnosti a jedino je broj termalnih senzira smanjen na ostatak TUF društva. Ipak, sve se putem softvera može automatizirati, pa i ponašanje svih ventilatora u kućištu. Overclocking je također moguć u TurboV Evo dijelu, gdje je moguće poigrati se ručno ali i automatski. Tu možemo overclockirati i GPU. Vanguard B85 bi tako mogla biti vrlo primamljiva širem krugu korisnika, a ne samo onima koji maksimalno paze na budžet.