Asus VW223B EzLink – DisplayLinkom jednostavnije do većeg desktopa
Datum objave 24.08.2009 - Krešimir Matanović
Asus VW223B
Kao što smo rekli na test su nam stigli nešto stariji Asusovi 22" modeli, dijagonale 16:10 i nativne rezolucije 1680x1050 piksela. Dizajn je strogo poslovni, bez ikakvih ekstravagancija, a dašak ekskluzivnosti daje aluminijsko postolje i srebrna traka tik ispod samog ekrana na kojoj se nalaze i tipke za kontrolu. Boja je ponovno poslovno crna, s prednje strane sjajna a sa stražnje mat. Postolje na kojem monitor stoji je vrlo masivno i ne dozvoljava bilo kakvu nestabilnost. Ergonomija nije nešto čime se ovaj model može pohvaliti a pomicati ga jedino možemo po nagibu. Monitor je velik i masivan, dimenzija 511x402x210mm (ŠxVxD) i mase gotovo 5kg.
Srebrne tipke omogućavaju jednostavno kretanje po vrlo intuitivnom meniju, a podešavati možemo gotovo sve i tu je ovaj model u korak sa konkurencijom. Jedino što smeta je manualni izbor izvora signala pri čemu se otvara meni, gdje biramo izvor koji moramo i potvrditi. Jednom kada smo zadovoljni kvalitetom slike, koja je sasvim zadovoljavajuća ukoliko monitor koristimo za uredski rad, počinjemo otkrivati ostale funkcije monitora. Na lijevom boku se nalaze tri USB utora koja mogu poslužiti kao USB hub, ali i za EzLink funkciju. Kao što smo spomenuli slika je zadovoljavajuće kvalitete za uredski rad, surfanje internetom, a ovaj model ne bi preporučili gamerima ili za ozbiljniji multimedijalni rad. Boje jednostavno ne zadovoljavaju.
Sa donje strane nalazi se VGA priključak (voljeli bi svakako vidjeti i DVI), te USB-B priključak kojim video signal odvodimo u drugi monitor. Na kvalitetu slike smo se već osvrnuli a potrebno je napomenuti kako je maksimalna svjetlina 300cd po milimetru kvadratnom te da je maksimalni kontrast 3000:1 (ASUS Smart Contrast Ratio). Izboj pozadinskog osvjetljenja je minimalan no ipak prisutan, a zasmetati će jedino u zamračenim prostorijama. Kutevi gledanja iznose 170°(H)/160°(V), a vrijeme odziva je 5ms (GtG).
Asus sa ovim modelom nudi 5 predefiniranih podešenja slike putem SPLENDID tehnologije (Standard, Theater, Game, Nightview i Scynery), pomoću koje i manje iskusni korisnici mogu podesiti kvalitetu slike koja odgovara njihovim potrebama. Način spajanja monitora u DisplayLink konfiguraciju je sljedeći : prvi (glavni) monitor putem VGA veze spajamo na izvor video signala (grafička kartica) te putem USB-a, a drugi vežemo USB kabelom i to tako da u glavni monitor ide USB-A konektor a u drugi ide USB-B konektor. Naravno, sve je moguće napraviti i samo sa USB vezom no po našem iskustvu slika je bolja ukoliko glavni monitor povežemo preko VGA. Oprema koja dolazi uz monitor broji jedan VGA kabel, jedan napojni kabel, jedan USB A-type-to-B-type kabel, Quick start guide support CD (EzLink Driver). Toliko o monitoru, prijeđimo na DisplayLink tehnologiju.
EzLink (DisplayLink) i Zaključak
Instalacija drivera je vrlo jednostavna i brza te nije potrebno puno mudrovanja. Monitore je potrebno spojiti putem USB-a, ubaciti priloženi CD i u pak koraka instalirati driver. Nakon što se sve instalira, u tray-u se pojavi EzLink ikona pomoću koje podešavamo način prikaza slike na monitorima.
Ono što nas danas zanima je Extend funkcija, odnosno proširenje Desktopa sa glavnog na ostale monitore udesno. Osim na lijevo sliku je moguće proširiti i u ostalim smjerovima, ali i zrcaliti. Mi smo na testu imali dva pa o kvaliteti slike kada se spoji više monitora ne možemo suditi. Kakva je situacija kada prikazujemo fotografije na dva pogledajte na donjim slikama.
Na tri gornja primjera vidljiv je (i unatoč lošijoj kvaliteti fotografija) lagani gubitak kvalitete slike na monitoru koji svoju sliku dobija putem USB-a (desni). Kod prijenosa video materijala situacija se drastično pogoršava, dok je kod prikaza teksta i jednostavnije grafike sve uredu. Mi smo dva Asusova monitora koristili gotovo mjesec dana a njima smo povećali radnu površinu našeg prijenosnika. Ukoliko se držimo 2D rada - pisanje i čitanje članaka, mailova, eseja itd., surfanje webom sve funkcionira jako dobro. Moramo priznati kako smo se brzo navikli na veliku radnu površinu i kako nam se teško bilo rastati od takvog setup-a. Povremeno bi se znalo desiti da softver zaboravi u kojem je mogu rada pa sliku ne bi ispravno prikazivao, no ponovnim poštelavanjem sve bi vrlo brzo doveli u red.
Zaključak
Uz navedene prednosti i mane Asusovih VW223B monitora, a uzevši u obzir i mogućnosti EzLink (DisplayLink) tehnologije možemo zaključiti kako svi koji imaju potrebu povećati radnu površinu monitora svog prijenosnika slobodno mogu razmisliti o ovim monitorima. To je pod uvjetom da će te ih koristiti za potrebe uredskog rada, surfanja internetom i sličnog. Ukoliko ste iole ozbiljniji korisnik, svakako će vam zasmetati slabija kvaliteta prikaza boja, slaba ergonomija, lošiji kutevi gledanja, nemogućnost kvalitetnog prijenosa multimedijalnog sadržaja putem USB-a i povremena nestabilnost softvera. Isto tako treba imati na pameti i lagani gubitak kvalitete slike kod obrade fotografija. Ukoliko možete prijeći preko ovih mana, naša preporuka je spajanje prvog monitora u nizu i preko VGA kabela. Cijena VW223B u domaćim dućanima kreće od 1100kn što nabavku dva ili više monitora čini vrlo povoljnom. Treba uzeti u obzir i da su testirani monitori stariji Asusovi modeli, te da danas ima i novijih. DisplayLink kao tehnologija je vrlo zanimljiva i omogućuje jednostavno dodavanje monitora bez potrebe za dodatnim grafičkim karticama.