asus_z170_pg_aura_13

Kao kod opisa, i zaključujemo abecedno i prva na redu je Asusica. Ploča je doživjela lagani face lift u odnosu na prošlogodišnji model – dodana je RGB LED rasvjeta, dodano je pojačanje za PCIe utore, uklonjen SATA Express konektor, malo izmijenjena grafika na PCB-u te na naljepnicama na hladnjacima i to je manje više to. Cijena ploče u hrvatskim dućanima informatičke opreme kreće od oko 1.500 kn na više i po tome je stotinjak kuna skuplja od Gigabytea. Opreme ima sasvim dovoljno za ovu klasu i gamerske potrebe, dobar je overclocker, a manja zamjerka može ići na nedostatak tipaka na PCB-u ili barem LED dijagnostike. Kao dodatan feature ova ploča donosi i mogućnost montaže 3D printa s kojim se onda možete pohvaliti prijateljima kroz kućište s prozorom, a sve u dugine boje koje stvara rasvjeta.

gigabyte_z170x_ug_13

Gigabyteica ostavlja sličan dojam kao i Asusica – dizajnerski je zanimljiva, s dodatkom metalne zaštite na stražnjim I/O portovima, a za razliku od Asusice donosi i U.2 port. Ono što je njen najzanimljiviji dio je Type C USB 3.1 konektor koji je u stanju dati 100W snage. Mrežne i audio sposobnosti su im slične. Ambient LED osvjetljenje obuhvaća veću površinu nego kod Asusove ploče, no samo je crvene boje. Overclocking mogućnosti su im slične, baš kao i performanse. Kvaliteta gradnje i komponenata je odlična kod obje ploče, a i bundle je podjednak. Gigabyteicu se u domaćim trgovinama može pronaći od 1.400 kn na više i sada je samo stvar osobnog izbora kupca koju će izabrati.

Naš izbor bi bila Asusica (premda s minimalnom prednošću), zbog nekoliko praktičnih razloga – malo bolja audio jedinica, RGB LED osvjetljenje koje se može customizirati (u odnosu na samo crveno kod Gigabyte ploče), bolje UEFi sučelje i bolja softverska podrška (premda ovdje Gigabyte sada ne zaostaje previše).