asus_zebook_14x_oled_7

Prijenosnik je kao što smo napisali kompletno metalni, dobro je sastavljen, a donju stranicu drži mnoštvo vijaka. To otežava servisni pristup, no korisnik ga ionako nema što otvarati – ništa nije nadogradivo osim SSD-a. A čišćenje rashladnog sustava se može odraditi i izvana komprimiranim zrakom.

Na desnom se boku nalaze dvije indikacijske LED-ice, čitač SD kartica, combo jack za mikrofon i slušalice, te USB 3.2 port (10 Gbps).

asus_zebook_14x_oled_8

Kao što vidimo, s desne i lijeve se strane prijenosnika nalaze rešetke za ispuhivanje toplog zraka, a jedna je i na stražnjoj strani. Hladni zrak prijenosnik usisava putem dvije donje rešetke, a uz pomoć dva tanka ventilatora. Ujedno, na obje se bočne strane nalaze i rešetke stereo zvučnika s Harman Kardon potpisom. Zvuk koji dopire iz njih je dovoljno glasan i dovoljno kvalitetan za ovakav tanki prijenosnik. Jasno, ne treba očekivati čuda.

Na lijevom se boku nalaze dva Thunderbolt 4 USB-C porta i HDMI 2.0b. Kao što vidimo, prijenosnike nema mogućnost povezivanja na LAN mrežu, no zato ima Intelovu AX200 WLAN karticu koja radi vrlo dobro i preko dobro postavljenih antena osigurava solidan prijam signala.

asus_zebook_14x_oled_10

Polako dolazimo i do jedne od najzanimljivijih značajki ovoga prijenosnika – njegovog OLED ekrana. Slika je vrlo impresivna u odnosu na bilo kakav LCD i doživljaj je znatno bolji. Svi koji imaju OLED ekrane na pametnim telefonima ili televizorima znat će o čemu pričamo. Osim toga, ovaj je ekran i jedan od prvih 90-hercnih koji se ugrađuju u prijenosnike i ste je strane također vrlo impresivan. Sve glatko klizi, a i touch funkcija je odlična. Rezolucija je dosta visoka i slika je oštra, no kada se dosta približimo ekranu i to na svijetloj površini možemo vidjeti pojedine piksele. S neke pristojne radne udaljenosti to nije primjetno, a Asus je omogućio i odličan screensaver živopisnih boja koji će vam u potpunosti dočarati ovaj sjajni OLED ekran.

Izmjerili smo 100% pokrivenosti sRGB i DCI-P3 spektra, te 97% AdobeRGB spektra. Gamma je izvrsna i prati savršenu 2.2 krivulju, a jedino smo izmjerili nešto niže maksimalno pozadinsko osvjetljenje od deklariranog – 342.8 cd. Kontrast je “neograničen”, a bijela točka na malo viših 6.900 kelvina. Posebna značajka OLED ekrana je ravnomjerna uniformiranost pozadinskog osvjetljenja (maksimalno odstupanje od 4%), ali i boja (maksimalno odstupanje 2,4%). Uz to, i boje su vrlo precizne s prosječnim odstupanjem od 0.97 Delta-E, pa ovaj monitor zaslužuje čistu peticu.

asus_zebook_14x_oled_9

Zanimljiv detalj je i dizajn poklopca koji podiže radnu površinu prijenosnika (tipkovnicu) i naginje je ju prema korisniku. To povećava ergonomiju. Između dvije inače vrlo kvalitetne šarke, nalazi se još jedna rešetka za ispust toplog zraka – možda malo nespretno usmjerena prema ekranu, no nema većeg zagrijavanja. Zapravo ovaj prijenosnik ima jako dobro riješen čitav rashladni sustav.

asus_zebook_14x_oled_2

Konektor AC/DC adaptera smo dobili američki, no radni raspon mu je od 100 do 230V kao što je i uobičajeno, pa smo samo morali koristiti adapter za našu naponsku mrežu. Baterija od 63 Wh nudi solidnu autonomiju, a puni se za manje od sat i pol preko ovog 100-vatnog adaptera.

asus_zebook_14x_oled_13 asus_zebook_14x_oled_14

asus_zebook_14x_oled_15 asus_zebook_14x_oled_16

Operativni sustav su Windowsi 10, s mogućnošću nadogradnje na 11, a Asus donosi uobičajenu mješavinu predinstaliranih svojih programa, no ništa nije naročito napadno. MyASUS softver nudi različite opcije za promjenu postavaka. Najzanimljivije su svakako postavke one vezane za Ai Noise-Canceling mikrofon i slušalice, a tu je i Asus OLED Care. Ova opcija omogućava uključivanje Pixel Shifta, Pixel Refresha, automatskog skrivanja taskbara te njegove transparentnosti – sve ovo pomaže održavanju “zdravlja” OLED-a koji je inače sklon nastajanju tragova slike. Uz to, tu je i Splendid postavka za optimizaciju Gamme i temperatura boja (Normal, Vivid, Manual i Eye Care), a tu je i Tru2Life tehnologija za optimizaciju kontrasta i oštrine. Zanimljiva je i TaskFirst opcija koja određuje prioritet internetske veze između nekoliko predodređenih profila – Produktivnost i komunikacija, Multimedia streaming, igre i Screen Extend (GlideX servis za dijeljenje ekrana).