asus_zenbook_duo_14_11

Glavni feature ovoga prijenosnika je svakako sekundarni ekran koji je postojao i u prethodnoj generaciji, no sada je unaprijeđen. Zamjerka koju su korisnici imali je sada ispravljena. Naime, sekundarni je ekran bio fiksan na kućištu prijenosnika i često je izazivao problem s odbljescima i čudnim kutem gledanja. Asus je u ovoj generaciji napravio mehanizam koji uzdiže sekundarni ekran za 7° u odnosu na horizontalu kada podižemo glavni ekran, tj. poklopac prijenosnika. Uz to, kut se dodatno mijenja i zbog činjenice da sam poklopac ekrana s donje strane dodatno podiže stražnju stranu. Sada su odbljesci smanjeni i ekran je puno vidljiviji.

Uz vidljivost, povećava se i površina prostora kroz koji ulazi i izlazi topli zrak iz prijenosnika pa su i rashladne mogućnosti poboljšane. Asus ovo naziva AAS Plus (Active Aerodynamic System Plus), a uz pomoć dva ventilatora se airflow povećao za 49% u odnosu na prethodni dizajn. Ono što možemo potvrditi je da su kod dugotrajnog rada temperature zadovoljavajuće niske, a da pri tom rashladni sustav nije bučan – izmjerili smo oko 40 dB(A) pri srednjem opterećenju.

asus_zenbook_duo_14_12

Sekundarni ekran je kao i primarni IPS matrice, i dijagonale je 12,65 inča. Naravno, puno je plići pa je horizontalna rezolucija samo 515 piksela, uz vertikalnu od 1920. To je dovoljno mjesta za smjestiti alatne trake Adobe alata ili pak specijalizirani Control Panel koji se može customizirati za različite aplikacije. Njega ćemo vidjeti i u videu ispod. Ono što moramo napomenuti je da je kvaliteta slike solidna, no voljeli bi da je ekran malo svjetliji. Iz kuta gledanja korisnika, glavni je ekran puno svjetliji i jasniji.

asus_zenbook_duo_14_13

Na sekundarnom se ekranu nalazi i alatna traka koja je dio ScreenXpert 2 softvera, uz pomoć koje možemo podešavati svjetlinu ekrana, ali i pokretati neke pridodane aplikacije kao što su Number Key, Handwriting, Spotify i slične. Ovdje možemo i aktivirati i koristiti Control Panel koji nam omogućava prilagodbu različitim aplikacijama kako bi ih lakše i brže koristili.

Control Panel je iznimno koristan alat uz činjenicu da i mimo njega sve alatne trake Adobeovih alata možemo povući na donji ekran. Sam Control Panel možemo prilagoditi After Effects, Photoshop, Premiere Pro i Lightroom Classic aplikacijama, a kontrole su Dial, Button, Slider i Scroll. Ovom će se radovati fotografi, video editori ali i ostali poslovni korisnici koji trebaju dodatnu površinu ekrana. Sami Windowsi ekran prepoznaju kao sekundarni i na njega možete povući bilo koji prozor.

IMG_7135

Glavni ekran je AU Optronicsov dijagonale 14 inča, a model nosi ime B140HAN6.B. Matrica je IPS tipa, rezolucije 1.920 x 1.080 piksela s gustoćom piksela od 157 ppi. Tipično osvjetljenje je 400 kandela po kvadratnom metru, a kontrast je 1000:1. Pozadinsko osvjetljenje je LED. Stopa osvježenja slike je standardnih 60 Hz Ima Pantone certifikat za tvorničku kalibraciju. Proizvođač navodi 100% pokrivenosti sRGB spektra boja.

Naše je mjerenje pokazalo 99% pokrivenosti sRGB-a i 77% AdobeRGB spektra što su vrlo dobre vrijednosti, a i golim je okom vidljivo da je prikaz boja odličan. Krivulja gamme je iznosila 2.20 što je idealno. Gray Ramp se kreće od 6.920 kelvina do 7.080 od 10 do 100% ulaznog RGB-a. Kontrast je solidan s izmjerenih 1000:1, a maksimalna osvijetljenost je 290 kandela što je puno niže od obećanih 400. Bijela se točka kretala između 6.900 i 7.000 Kelvina što je OK. Uniformiranost boja nije idealna u gornjem desnom kutu ekrana s maksimalnim odstupanjem od DeltaE 5,3 pri 100% osvjetljenja što se smanjuje na puno nižih 2,5 pri 83% snage osvjetljenja, pa na 1,9% na 67% osvjetljenja i konačno na 1,4 na 50%. Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja je također samo prosječna s maksimalnim DeltaE odstupanjem od 10 na vrhu ekrana pri 100% i 83% osvjetljenja. Na  67% osvjetljenja to padne na 8% ali u gornjem desnom i donjem lijevom kvadrantu. Preciznost boja je solidna s maksimalnim DeltaE odstupanjem od 4,85 i to na zelenoj. Ostala odstupanja ne prelaze 2, a ukupni prosjek je 1,01. Sveukupno gledajući ekran je zaslužio ocjenu vrlo dobar. Najslabija ocjena od 3 i pol ide na uniformiranost pozadinskog osvjetljenja.

asus_zenbook_duo_14_14

Što se softvera tiče, sve do sada nabrojano radi na Windowsima 10 Pro na koje je nažalost “natočeno” i nešto bloatwarea. U prvom redu tu mislimo na izuzetno dosadni McAfee antivirusni program koji vas iz nekog razloga konstantno obavještava o tome kako ste ugroženi. I kada pomislite da je kraj, uleti vam s dodatnim porukama u velikoj “ugrozi” u kojoj ste se našli i kako za samo 1,66 € mjesečno možete biti potpuno zaštićeni prvu godinu. Ne moramo ni objašnjavati koliko je to nezgodno kada vam uleti u sred posla ili pak mjerenja karakteristika ekrana kolorimetrom kao nama. Ostatak softvera čini MyAsus, AppDeals, WiFi SmartConnect, Link to MyAsus, Splendid, Fan Profile, Tru2Life, jednomjesečni trial Microsoft 365 paketa itd. Idemo na testove.