Asus ZenBook Duo 14 recenzija

Datum objave 17.06.2021 - Krešimir Matanović

Asus ZenBook Duo 14 - prvi dio

asus_zenbook_duo_14_1

ZenBook Duo 14 je malo drugačiji prijenosnik od onih uobičajenih, a namijenjen je svima onima koji vole ili imaju potrebu stvarati sadržaj kada su u pokretu. Poznato još iiz prve generacije ima dva ekrana, a sada ova druga donosi još bolju ergonomiju i poboljšane performanse. S dodatnim je ScreenPad Plus ekranom i novim sistemom promjene nagiba produktivnost podignuta na novu razinu.

asus_zenbook_duo_14_2

Prijenosnik dolazi u standardnoj kartonskoj kutiji s prijenosnom ručkom, unutar koje je smješten u malo ekskluzivniju kutiju koja je zaštićena stiro-pjenom. Osim toga, nalazimo i posebno dizajniranu torbicu koja je u istom tonu kao i prijenosnik, a ona osim što je kvalitetno napravljena i dobro izgleda odlično štiti prijenosnik kod transporta.

asus_zenbook_duo_14_3 asus_zenbook_duo_14_4

Unutar pakiranja, osim samog prijenosnika nalazimo i AC/DC punjač snage 65 W, jedan Asus Pen stylus (bez baterija), dvije knjižice s korisničkim uputama, te poseban ErgoLift stalak koji se montira na donju stranu prijenosnika kako bi se dobio dodatan nagib prema korisniku. Stalak je lagan, savitljiv i jednostavno se koristi. ErgoLift stalak se odlično nadopunjuje s Asus Penom jer olakšava njegovo korištenje zbog većeg kuta nagiba prema korisniku.

asus_zenbook_duo_14_5

Kućište prijenosnika je kompletno napravljeno od brušenog aluminija i završeno u Celestial Blue boji. Dizajn je jednostavan, no osjećaj kada primite prijenosnik u ruku je svakako premium. Metal lako skuplja otiske prstiju, pogotovo na dnu i potrebno ga je često čistiti kako bi ostao u mint stanju. Dimenzije prijenosnika su 324 x 222 x 16,9 - 17,3 mm, što je tipično za jedan 14" ekran koji ima vrlo uske rubove oko ekrana i 93% screen to body omjer. Masa je 1,62 kilograma, što ga ne čini laganim, no riječ je o čvrstom i robusnom prijenosniku koji ima US MIL-STD 810H certifikat.

asus_zenbook_duo_14_6

Certifikacija za ovaj vojni standard je bitna s obzirom na to da će se ovaj prijenosnik često koristiti na terenu, i vrlo je bitno da je čvrst i robustan kao što jest. Nema uvijanja, čak i kod jačih pritisaka, a i podizni mehanizam drugog ekrana je vrlo čvrst. S donje strane nalazimo dvije široke gumene nožice na kojima prijenosnik stoji, te perforacije za stereo zvučnike, ako i perforaciju za usis zraka. Kada smo kod zvučnika, spomenimo da imaju Harman/Kardon certifikat i da zapravo zvuče jako dobro.

asus_zenbook_duo_14_7

Prijenosnik je čvrst i kada se otvori, a prvo što primjećujemo je njegov neobičan dizajn. Na donjem dijelu gdje se obično nalazi radna površina, tipkovnica i touchpad, sada je postavljen i 12,65" IPS ekran koji povećava standardnu površinu glavnog ekrana, a donosi i neke zanimljive funkcije. Iznad glavnog se ekrana nalazi IR HD kamera s Windows Hello funkcijom, a na tipkovnici je i posebna tipka kojom kameru isključujemo. Tehničke karakteristike ZenBook Duo 14 (UX482EA):
  • Boja: Celestial Blue
  • Glavni ekran: 14“, 1.920×1.080 (157 ppi), 16:9, IPS, anti-glare, LED backlit, AUO B140HAN6.B, osjetljiv na dodir
  • Drugi ekran: ScreenPad Plus (12,65", 1920x515 piksela, IPS, podrška za Stylus)
  • Procesor: Intel Core i7-1165G7 (četiri jezgre, osam threadova, od 2,8 GHz do 4,7 GHz, 12 MB Smart Cache, 12-28 W)
  • Čipset: Intel Tiger Point-LP
  • Grafička kartica:Iris Xe Graphics (1,3 GHz, 96 EU)
  • Radna memorija: 2x 16 GB LPDDRX4 2.800MHz Micron
  • SSD: Samsung MZVLB1T0HBLR (1024 GB, PCIE 3.0 x4)
  • Zvuk: Stereo zvučnici (Harman/Kardon), mikrofon i s Cortana i Alexa glasovnim prepoznavanjem
  • WLAN: Intel AX200 802.11ax Wireless Adapter WiFi + Bluetooth 5.0 LE
  • Eksterni portovi: 1x USB 3.2 Gen 1 Type A, 2x Thunderbolt 4 (Type C), HDMI 1.4, 3,5 mm Combo audio jack, čitač MicroSD kartica
  • Baterija: 70Wh, 4S1P, 4-cell Li-Ion (65 W AC/DC adapter)
  • OS: Windows 10 Pro 64-bit
  • Oprema: Combo jack (mikrofon/slušalice), Micor SD Card reader, IR HD Web kamera (Windos Hello), mikrofoni, TPM
  • Masa: 1,62 kg
  • Dimenzije: 324 x 222 x 16,9 - 17,3 mm
  • Standard izdržljivosti: US MIL-STD 810H military-grade
  • Jamstvo: 3 godine
S hardverske je strane ovo solidno potkovan radni stroj, a nosi i Intel Evo verifikaciju. Procesor je četverojezgreni Core 11. generacije koji ima podršku za Hyper Threading pa je u stanju gurati osam threadova paralelno na dosta visokoj frekvenciji. To će jamčiti solidne performanse za alate koji će korisnici često koristiti s ovim prijenosnikom, a u prvom redu su tu Adobeove aplikacije za obradu fotografija, videa i slične. Radne je memorije 32 GB što je i više no izdašno, a skladišne je 1 TB u obliku vrlo brzog Samsungovog SSD-a. Grafika je integrirana, Intelova Iris Xe koja je zadovoljavajuće moćna za rad, ali ne i za igranje - čemu ovaj prijenosnik ni nije namijenjen. Ipak, ako netko ima potrebu za malo jačom grafikom može konfigurirati i Nvidijinu MX450.

asus_zenbook_duo_14_8

Zbog dodatnog je ekrana tipkovnica stisnuta na manju površinu, no opet su tipke dovoljno velike kao i razmak među njima za relativno ugodan rad. Ono na što se treba priviknuti je njen offset u lijevo. Riječ je o standardnoj chicklet tipkovnici koja ima i sekundarne funkcije kao što su multimedijalne ili pak one kojima upravljamo nekim specifičnim funkcijama vezanim za ovaj prijenosnik. Tipke smjera i Enter su vrlo male, baš kao i neke koje češće koristimo (Delete), dok su druge smještene pak na tipke smjera (PgUp, PgDn, End i Home). Uz to, i touch pad je drastično smanjen pa svi koji su navikli raditi na njemu moraju uzeti dovoljno vremena za prilagodbu. Srećom, oba ekrana su osjetljiva na dodir što radi vrlo dobro, pa touchpad nije ni potrebno koristiti.

asus_zenbook_duo_14_9 asus_zenbook_duo_14_10

Bočne su stranice vrlo uske i zapravo dosta pročišćene od veće količine konektora. Na desnoj strani se nalaze dvije LED-ice, utor čitača MicroSD  kartica, 3,5-milimetarski jack za  slušalice i mikrofon, te jedan USB 3.2 Gen 1 Type A port. Na lijevoj se strani nalaze dva USB 3.2 Type C porta (Thunderbolt 4, 40 Gbps) s podrškom za punjenje električnom energijom baterije, te jedan HDMI port. Spomenuta baterija je Litij ionska kapaciteta 70 Wh što bi trebalo biti dovoljno za 10+ sati uobičajenog rada, a proizvođač tvrdi čak i 17 sati. Prijenosnik kao što vidimo nema LAN konektor, nego mu povezivost out-of-the-box ovisi o WLAN-u koji je po 802.11ax standardu (Asus WiFi Master Premium, 2,4 Gbps). Doduše, isporučuje se i USB-to-LAN adapter uz njega, no naš pretprodukcijski primjerak to nije imao. Antene su dobro raspoređene i prijem signala je vrlo dobar čak i u udaljenijim prostorijama od routera.

Asus ZenBook Duo 14 - drugi dio

asus_zenbook_duo_14_11

Glavni feature ovoga prijenosnika je svakako sekundarni ekran koji je postojao i u prethodnoj generaciji, no sada je unaprijeđen. Zamjerka koju su korisnici imali je sada ispravljena. Naime, sekundarni je ekran bio fiksan na kućištu prijenosnika i često je izazivao problem s odbljescima i čudnim kutem gledanja. Asus je u ovoj generaciji napravio mehanizam koji uzdiže sekundarni ekran za 7° u odnosu na horizontalu kada podižemo glavni ekran, tj. poklopac prijenosnika. Uz to, kut se dodatno mijenja i zbog činjenice da sam poklopac ekrana s donje strane dodatno podiže stražnju stranu. Sada su odbljesci smanjeni i ekran je puno vidljiviji. Uz vidljivost, povećava se i površina prostora kroz koji ulazi i izlazi topli zrak iz prijenosnika pa su i rashladne mogućnosti poboljšane. Asus ovo naziva AAS Plus (Active Aerodynamic System Plus), a uz pomoć dva ventilatora se airflow povećao za 49% u odnosu na prethodni dizajn. Ono što možemo potvrditi je da su kod dugotrajnog rada temperature zadovoljavajuće niske, a da pri tom rashladni sustav nije bučan - izmjerili smo oko 40 dB(A) pri srednjem opterećenju.

asus_zenbook_duo_14_12

Sekundarni ekran je kao i primarni IPS matrice, i dijagonale je 12,65 inča. Naravno, puno je plići pa je horizontalna rezolucija samo 515 piksela, uz vertikalnu od 1920. To je dovoljno mjesta za smjestiti alatne trake Adobe alata ili pak specijalizirani Control Panel koji se može customizirati za različite aplikacije. Njega ćemo vidjeti i u videu ispod. Ono što moramo napomenuti je da je kvaliteta slike solidna, no voljeli bi da je ekran malo svjetliji. Iz kuta gledanja korisnika, glavni je ekran puno svjetliji i jasniji.

asus_zenbook_duo_14_13

Na sekundarnom se ekranu nalazi i alatna traka koja je dio ScreenXpert 2 softvera, uz pomoć koje možemo podešavati svjetlinu ekrana, ali i pokretati neke pridodane aplikacije kao što su Number Key, Handwriting, Spotify i slične. Ovdje možemo i aktivirati i koristiti Control Panel koji nam omogućava prilagodbu različitim aplikacijama kako bi ih lakše i brže koristili.

Control Panel je iznimno koristan alat uz činjenicu da i mimo njega sve alatne trake Adobeovih alata možemo povući na donji ekran. Sam Control Panel možemo prilagoditi After Effects, Photoshop, Premiere Pro i Lightroom Classic aplikacijama, a kontrole su Dial, Button, Slider i Scroll. Ovom će se radovati fotografi, video editori ali i ostali poslovni korisnici koji trebaju dodatnu površinu ekrana. Sami Windowsi ekran prepoznaju kao sekundarni i na njega možete povući bilo koji prozor.

IMG_7135

Glavni ekran je AU Optronicsov dijagonale 14 inča, a model nosi ime B140HAN6.B. Matrica je IPS tipa, rezolucije 1.920 x 1.080 piksela s gustoćom piksela od 157 ppi. Tipično osvjetljenje je 400 kandela po kvadratnom metru, a kontrast je 1000:1. Pozadinsko osvjetljenje je LED. Stopa osvježenja slike je standardnih 60 Hz Ima Pantone certifikat za tvorničku kalibraciju. Proizvođač navodi 100% pokrivenosti sRGB spektra boja. Naše je mjerenje pokazalo 99% pokrivenosti sRGB-a i 77% AdobeRGB spektra što su vrlo dobre vrijednosti, a i golim je okom vidljivo da je prikaz boja odličan. Krivulja gamme je iznosila 2.20 što je idealno. Gray Ramp se kreće od 6.920 kelvina do 7.080 od 10 do 100% ulaznog RGB-a. Kontrast je solidan s izmjerenih 1000:1, a maksimalna osvijetljenost je 290 kandela što je puno niže od obećanih 400. Bijela se točka kretala između 6.900 i 7.000 Kelvina što je OK. Uniformiranost boja nije idealna u gornjem desnom kutu ekrana s maksimalnim odstupanjem od DeltaE 5,3 pri 100% osvjetljenja što se smanjuje na puno nižih 2,5 pri 83% snage osvjetljenja, pa na 1,9% na 67% osvjetljenja i konačno na 1,4 na 50%. Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja je također samo prosječna s maksimalnim DeltaE odstupanjem od 10 na vrhu ekrana pri 100% i 83% osvjetljenja. Na  67% osvjetljenja to padne na 8% ali u gornjem desnom i donjem lijevom kvadrantu. Preciznost boja je solidna s maksimalnim DeltaE odstupanjem od 4,85 i to na zelenoj. Ostala odstupanja ne prelaze 2, a ukupni prosjek je 1,01. Sveukupno gledajući ekran je zaslužio ocjenu vrlo dobar. Najslabija ocjena od 3 i pol ide na uniformiranost pozadinskog osvjetljenja.

asus_zenbook_duo_14_14

Što se softvera tiče, sve do sada nabrojano radi na Windowsima 10 Pro na koje je nažalost "natočeno" i nešto bloatwarea. U prvom redu tu mislimo na izuzetno dosadni McAfee antivirusni program koji vas iz nekog razloga konstantno obavještava o tome kako ste ugroženi. I kada pomislite da je kraj, uleti vam s dodatnim porukama u velikoj "ugrozi" u kojoj ste se našli i kako za samo 1,66 € mjesečno možete biti potpuno zaštićeni prvu godinu. Ne moramo ni objašnjavati koliko je to nezgodno kada vam uleti u sred posla ili pak mjerenja karakteristika ekrana kolorimetrom kao nama. Ostatak softvera čini MyAsus, AppDeals, WiFi SmartConnect, Link to MyAsus, Splendid, Fan Profile, Tru2Life, jednomjesečni trial Microsoft 365 paketa itd. Idemo na testove.

Rezultati testova

UL Benchmarks [ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="Score" labels="Gigabyte Aero 15 KC,Gigabyte Aorus 15G KC,Dell G7 7700,Asus TUF Gaming A15,Dell Precision 7530,Dell G3 3590 (i7 9750H),Dell G5 5590,Asus G531GU,Dell XPS 15 9500,Asus ZenBook Duo 14,Dell G7 7790,Dell Vostro 3500,Asus UX580GE,Dell G3 3590 (i5 9300H),Dell Latitude 5500,Dell Latitude 5501 (i7-9850H),Dell Vostro 3580,Dell Latitude 5501 (i5-9400H),Dell Inspiron 7386,Dell Latitude 9510,Dell XPS 13 9380,Dell Latitude 7490,Dell XPS 13 9365" values="6280,6032,5795,5541,5203,5181,5135,5064,5037,4948,4894,4605,4330,4309,4306,4256,4167,4132,3969,3963,3889,3562,2192" colors="green,green,green,green,green,green,green,green,green,orange,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green" height="800"] S obzirom na to da nema diskretnu grafičku karticu, PCMark performanse su nešto niže, no zapravo sasvim adekvatne za ovakav prijenosnik. Performanse možemo komparirati i s nedavno testiranim Vostrom 3500 koji ima isti procesor (ali i MX330 grafiku), i vidjeti da je Asus postigao nešto bolji rezultat. [ichart headers="ID, Score" title="3DMark Time Spy" htitle="Score " labels="Gigabyte Aorus 15G KC - RTX 3060 MaxQ,Gigabyte Aero 15 KC - RTX 3060 MaxQ,Dell G7 7700 - RTX 2070 Super,Dell G7 7790 - RTX2080 MaxQ, MSI GTX 1660 Ti Gaming X,Dell G5 5590 - RTX2070 MaxQ,Asus TUF Gaming A15 - RTX 2060,Asus G531GU - GTX1660Ti,Dell G3 3590 - GTX1660Ti MaxQ,Dell XPS 15 9500 - GTX 1650 Ti,Dell G3 3590 - GTX 1650,Asus ZenBook Duo 14 - Iris Xe" values="8068,7872,7867,7242,6757,6516,6083,5368,5109,3653,3639,1786" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="600"] U usporedbi s dediciranim grafičkim karticama ova jasno nema što ponuditi i za igranje zapravo i nije. No, za rad i produkciju će svakako biti dovoljna. CPU performanse i usporedba s ostalim mobilnim procesorima [ichart headers="ID, Score" title="Cinebench 20 Multicore CPU" htitle="Score (cb)" labels="Asus TUF Gaming A15 - Ryzen 7 4800H,Gigabyte Aero 15 KC - i7 10870H,Gigabyte Aorus 15G KC - i7 10870H,Dell G7 7700 - i7 10750H,Dell G7 7790 - i9 9880H,Dell XPS 15 9500 - i7 10750H,Asus G531GU - i7 9750H,Dell G5 5590 - i7 9750H,Dell Precision 7530 - i7 8750H,Dell G3 3590 - i7 9750H,Asus UX580GE - i9 8950HK,Asus ZenBook Duo 14 - i7 1165G7,Dell G3 3590 - i5 9300H,Dell Latitude 5500 - i7 8665U,Dell Inspiron 3593 - i7-1065G7,Dell Vostro 3500 - i7 1165G7,Dell Latitude 9510 - i7-10810U,Dell Inspiron 7386 - i7 8665U,Dell Vostro 3580 - i7 8565U,Dell XPS 13 9380 - i7 8565U" values="3931,3625,3424,3315,3054,2928,2634,2560,2550,2515,2044,2020,1766,1505,1454,1445,1439,1347,1293,1257" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800"] Po ovom se rezultatu vidi koliko je bolje riješeno hlađenje na ZenBooku Duo u odnosu na Vostro 3500. Isti procesor, a 40% brži - odličan posao za Asus! Memorijske performanse [ichart headers="ID, Score" title="AIDA Memory - Read" htitle="Score (MB/s)" labels="Asus ZenBookDuo 14 - 2x16GB 2.800,Asus TUF Gaming A15 - 2x 16GB DDR4 3.200,Dell G7 7700 - 2x 16GB DDR4 3.000,Gigabyte Aorus 15G KC - 2x8GB 2.933,Gigabyte Aero 15 KC - 2x8GB 2.933,Dell XPS 15 9500 - 2x 8GB DDR4 2.993,Dell G5 5590 - 2x8GB DDR4 2.667,Dell G7 7790 - 2x8GB DDR4 2.667,Dell Precision 7530 - 2x 16GB DDR4 2933,Dell G3 3590 - 2x8GB DDR4 2666,Asus UX580GE - 2x8GB DDR4 2.667,Dell Inspiron 7386 - 2x8GB DDR4 2400,Dell G3 3590 - 2x4GB DDR4 2.667,Dell Latitude 9510 - 2x8GG DDR3 2133,Acer Aspire V17 Nitro - 2x8GB DDR4 2133,Dell XPS 9380 - 2x 8GB DDR3L,Asus G751JY - 4x8GB DDR3L,HP Omen 17 - 2x8GB DDR4 2133,Dell Vostro 3500 - 1x 8GB DDR4L 3200,Dell XPS 13 9365- 2x 8GB DDR3L,Dell Precision M6800 - 2x4GB DDR3L,Asus ROG Strix G - 1x 16GB DDR4L,Dell Inspiron 3593 - 1x8GB DDR4L,Dell Latitude 5500 - 1x16GB DDR4L,Dell Vostro 3580 - 1x8GB DDR4L,Dell Latitude 7490 - 1x8GB DDR4L,Dell 7567 - 1x16GB DDR4L" values="63180,46644,41081,38979,38898,38500,37827,37721,37280,35413,34425,32884,29969.00,29688,29488,27827,27155.00,26830,24509,24290,23120,21151,19772,18210,17787,17639,15292" colors="blue,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple" height="1200"] [ichart headers="ID, Score" title="AIDA Memory - Write" htitle="Score (MB/s)" labels="Asus ZenBookDuo 14 - 2x16GB 2.800,Asus TUF Gaming A15 - 2x 16GB DDR4 3.200,Dell G7 7700 - 2x 16GB DDR4 3.000,Dell Precision 7530 - 2x 16GB DDR4 2933,Gigabyte Aorus 15G KC - 2x8GB 2.933,Dell XPS 15 9500 - 2x 8GB DDR4 2.993,Gigabyte Aero 15 KC - 2x8GB 2.933,Dell G5 5590 - 2x8GB DDR4 2.667,Dell G3 3590 - 2x8GB DDR4 2666,Dell G7 7790 - 2x8GB DDR4 2.667,Dell Inspiron 7386 - 2x8GB DDR4 2400,Asus UX580GE - 2x8GB DDR4 2.667,Dell G3 3590 - 2x4GB DDR4 2.667,Dell Latitude 9510 - 2x8GG DDR3 2133,Dell XPS 9380 - 2x 8GB DDR3L,Acer Aspire V17 Nitro - 2x8GB DDR4 2133,HP Omen 17 - 2x8GB DDR4 2133,Dell XPS 13 9365- 2x 8GB DDR3L,Asus G751JY - 4x8GB DDR3L,Acer Aspire V13 - 2x8GB DDR3L,Dell Vostro 3500 - 1x 8GB DDR4L 3200,Asus ROG Strix G - 1x 16GB DDR4L,Dell Inspiron 3593 - 1x8GB DDR4L,Dell Vostro 3580 - 1x8GB DDR4L,Dell Latitude 5500 - 1x16GB DDR4L,Dell Latitude 7490 - 1x8GB DDR4L,Dell 7567 - 1x16GB DDR4L" values="66366,45592,44859,44706,40291,39635,39627,37798,37621,37124,34834,34035,33310,31835,31531,31017.00,28479.00,26818,24970,24893,23107,19776,17929,17815,17759,17439,14544" colors="blue,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple" height="1200"] [ichart headers="ID, Score" title="AIDA Memory - copy" htitle="Score (MB/s)" labels="Asus ZenBookDuo 14 - 2x16GB 2.800,Dell G7 7700 - 2x 16GB DDR4 3.000,Asus TUF Gaming A15 - 2x 16GB DDR4 3.200,Dell Precision 7530 - 2x 16GB DDR4 2933,Gigabyte Aorus 15G KC - 2x8GB 2.933,Gigabyte Aero 15 KC - 2x8GB 2.933,Dell XPS 15 9500 - 2x 8GB DDR4 2.993,Dell G3 3590 - 2x8GB DDR4 2666,Dell G5 5590 - 2x8GB DDR4 2.667,Dell G7 7790 - 2x8GB DDR4 2.667,Asus UX580GE - 2x8GB DDR4 2.667,Dell Inspiron 7386 - 2x8GB DDR4 2400,Acer Aspire V17 Nitro - 2x8GB DDR4 2133,Dell Latitude 9510 - 2x8GG DDR3 2133,Dell G3 3590 - 2x4GB DDR4 2.667,Dell XPS 9380 - 2x 8GB DDR3L,Asus G751JY - 4x8GB DDR3L,HP Omen 17 - 2x8GB DDR4 2133,Dell Inspiron 7737 - 2x8GB DDR3L,Dell XPS 13 9365- 2x 8GB DDR3L,Dell Vostro 3500 - 1x 8GB DDR4L 3200,Asus ROG Strix G - 1x 16GB DDR4L,Dell Latitude 5500 - 1x16GB DDR4L,Dell Latitude 7490 - 1x8GB DDR4L,Dell Inspiron 3593 - 1x8GB DDR4L,Dell Vostro 3580 - 1x8GB DDR4L,Dell 7567 - 1x16GB DDR4L" values="64509,40090,40025,38128,35188,34508,33186,32709,32163,31871,31333,30654,29712.00,28446,27379,27082,26430.00,25618,24606,24296,22232,20839,19047,17016,16863,16798,15220" colors="blue,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple,purple" height="1200"] Memorijske performanse su fantastične, u razini desktop računala. Odličan je posao Asus ovdje odradio. SSD performanse Čitanje [ichart headers="ID, Score" title="ATTO Disk Benchmark 512K" htitle="Score (MB/s)" labels="SKHynix PC601 512GB @ G7,Kingston OM8PCP3512F,SKHynix PC611 1TB @ XPS 15,Toshiba XG6 512GB,Gigabyte SSD 512GB,Samsung PM981a 1TB,Kioxia XG6 1TB,Samsung 960 Evo 1TB,Toshiba BG4 256 GB @ G3,Toshiba BG4 256 GB,Kioxia BG4 512GB @ Vostro 3500,Kioxia BG4 512GB,SK Hynix PC401 512GB,Toshiba BG3 512GB,WDC PC SN520 @ G3,WDC PC SN520 256 GB,Toshiba BG3 256GB,Toshiba BG3 512GB,Toshiba BG3 256GB,Toshiba BG3 512GB,Toshiba KBG30ZMS512G,SK Hynix SC311 256GB,Toshiba MQ04ABF100,ST1000LM035,WDC WD10SPZX @ G3" values="2950,2920,2920,2900,2750,2730,2710,2473.4,2350,2220,2210,2170,2080,1521.9,1480.1,1440,1370,1340,1340,1210,1040.22,741.61,563.66,120,104.38,102" colors="blue,blue,blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900"] Zapis [ichart headers="ID, Score" title="ATTO Disk Benchmark 512K" htitle="Score (MB/s)" labels="Samsung PM981a 1TB,Gigabyte SSD 512GB,SKHynix PC611 1TB @ XPS 15,Samsung 960 Evo 1TB,SKHynix PC601 512GB @ G7,Kioxia XG6 1TB,Toshiba BG4 256 GB @ G3,WDC PC SN520 @ G3,WDC PC SN520 256 GB,Kioxia BG4 512GB,Kioxia BG4 512GB @ Vostro 3500,Toshiba BG3 256GB,Toshiba BG4 256 GB,Kingston OM8PCP3512F,Toshiba BG3 256GB,SK Hynix PC401 512GB,Toshiba KBG30ZMS512G,SK Hynix SC311 256GB,Toshiba BG3 512GB,Toshiba MQ04ABF100,WDC WD10SPZX @ G3,ST1000LM035" values="2810,2350,2280,2210,1690,1600,1460,1370,1340,1330,1310,1210,1080,932.72,690,636.1,540,349.52,344,102,96.6,85.91" colors="orange,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="900"] Samsungov je disk brz ne samo u sekvencijalnom pisanju i čitanju i odličan je izbor za ovakav prijenosnik. Ni ne zagrijava se previše i performanse su konzistentne. Autonomija [ichart headers="ID, Time" title="4K@30fps playback" htitle="Time (minutes)" labels="Dell Latitude 9510 - 88Wh,Dell Latitude 5500 - 68Wh,Asus ZenBook Duo 14 - 70Wh,Dell Latitude 7490 - 60 Wh,Dell G7 7700 - 97Wh,Dell Vostro 3500 - 42Wh,Dell XPS 15 9500 - 84 Wh,Dell Inspiron 3593 - 42 Wh,Dell XPS 13 - 52 Wh,Gigabyte Aorus 15G KC - 99Wh,Dell Vostro 3580 - 42 Wh,Gigabyte Aero 15 KC - 99Wh,Dell Precision 7530 - 97 Wh,Dell 3590 G3 - 51 Wh,Asus UX580GE - 71 Wh,G531GU - 67 Wh,G3 3590 - 51 Wh,G5 5590 - 60 Wh,Dell G7 7790 - 60Wh,Dell Inspiron 7386 - 38Wh" values="875,518,470,409,375,374,367,345,332,318,312,274,272,256,255,239,237,221,205,195" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800"] Autonomija je izvrsna, nešto manje od 8 sati reprodukcije videa znači i preko 10 sati laganog posla. Naravno, kod produkcije će se baterija brže isprazniti. No, za prijenosnik s dva ekrana ovo je odličan rezultat. Zagrijavanje, buka i taktovi Nakon inicijalnog porasta temperature priu visokom opterećenju procesora do 94°C, temperature padnu na puno prihvatljivijih 61°C, gdje se i zadržavaju uz prosječan takt procesora od 3.2 GHz. Inicijalno procesor boosta do 4,74 GHz. Prosječna potrošnja procesora tijekom vremena pri tom iznosi oko 22 W, a vršna je na 39 W. Samsungov SSD se zagrijava na prosječnih 48°C, s maksimumom na 49°C. Rashladni sustav je pri tome tih, s izmjerenih oko 40 dB(A), a ni kućište prijenosnika se previše ne zagrijava. Sve u svemu, Asus je napravio odličan kompromis između zagrjavanja, buke i performansi.

Zaključak

IMG_7135

Asusov ZenBook Duo 14 je jedinstven laptop na tržištu, koji cilja na fotografe, video editore i ostale poslovne korisnike. Njima nudi koristan sustav dva ekrana koji će im svakako povećati produktivnost. Tako je primjerice velikom broju Adobe aplikacija moguće odvući alatne trake na drugi ekran ili pak koristiti korisnu Asusovu aplikaciju Control Panel za brzu interakciju s različitim softverom. Naravno, i sve ostale prozore možete odvući na drugi ekran jer ga Windowsi prepoznaju kao sekundarni. Zenbook Duo 14 osim toga nudi i odličan dizajn, visoku kvalitetu izrade, robusnost i odličnu autonomiju. Oba ekrana imaju solidan prikaz slike, a jedino je osvjetljenje glavnog ekrana nešto niže od tvornički obećanog. Nedostaje nam svjetline i na manjem ekranu. Kvaliteta reprodukcije zvuka je na visokom nivou za jedan prijenosnik, a s vremenom se naviknemo i na čudnu poziciju tipkovnice, kao i njene manje dimenzije. Asus ZenBook Duo 14 u osnovnoj konfiguraciji s i7 1165G7 procesorom košta oko 1.750, a u najskupljoj oko 2.600 €. Asus Plus trenutno nudi i dvije prodajne akcije - u prvoj svaki kupac ZenBooka ima pravo vratiti ga u roku od tri mjeseca uz puni povrat novca. U drugoj akciji nude produženo jamstvo s dvije na tri godine, koje kupac ostvaruje registracijom nakon kupovine - vrijedi za sve ZenBook i Zephyrus modele.