ASUS ZenWiFi BD4 Outdoor recenzija
Objavljeno prije 9 sati - Krešimir Matanović
ZenWiFi BD4 Outdoor
Uvod
Nakon testa ZenWiFi BD4 modela routera koji dolaze i do tri u pakiranju, iz Asusa nam stiže i BD4 Outdoor verzija toga routera. Ako imate potrebu, pokriti veliki vanjski prostor do 235 metara kvadratnih, trebate i router koji može izdržati vanjske klimatske uvjete, a to je onda upravo ovaj. Donosi WiFi 7 tehnologiju, maksimalnu propusnost od 3.600 Mbps, a sve to u kućištu s IP65 certifikatom. Podržava i Power over Ethernet napajanje (uz standardno), kao i umrežavanje sa sličnim routerima u AiMesh za veću pokrivenost.
U videu otpakiranja ste mogli vidjeti da router dolazi klasičnoj kartonskoj kutiji u standardnim ZenWiFi bojama. Unutar kutije je smješten u kartonsko ležište i dodatno zaštićen u najlonskoj vrećici. Osim samog routera, u kutiji nalazimo i kompletnu papirologiju, te opremu u obliku LAN kabela dužine dva metra, dva kabela za napajanje EU i UK, te metalne trake za montažu na supove. Naime, ovaj router može stajati na podlozi, biti montiran na zid, ili pak na stup.
Opis
Router je izvedbom, hardverom pa i softverskim mogućnostima identičan svakom pojedinom BD4 routeru za unutarnju upotrebu. Hardver je smješten u plastično kućište u obliku četverostrane prizme zaobljenih bridova. Kućište se razlikuje i po tome što ima IP65 certifikat, tj. izdržava vanjske vremenske uvjete kao što je prašina i voda, a može i raditi na temperaturama između -30° i +60°C. Uz to, hardver unutar kućišta je zaštićen i od strujnih udara (AC do 2KV, PoE do 4KV) te ESD-a (kontaktno do 6KV a preko zraka do 10 KV).
Kućište je dimenzija 106 x 106 x 200 milimetara, i mase 1.040 grama. Na donjoj prednjoj strani ima Asus logo i indikacijsku LED-u. BD4 router je dual-band, tj. podržavaj samo 2,4 i 5 GHz pojase, te ima maksimalnu teoretsku propusnost do 3,6 Gbps – baš kao i BE58U koji smo nedavno testirali. Stoga ne treba očekivati izvanserijske performanse, već samo solidnu pokrivenost WiFi signalom.
Kao i kod spomenutog BE58U, i u BD4 Outdoor routeru se nalazi WiFi 7 čip koji podržava 802.11be mrežni standard, kao i sve starije koji su mu prethodili (ax, ac, n, g, b i a). Kao što smo napisali, podržana samo dva pojasa – 2,4 i 5 GHz. Na osnovnom, 2,4 GHz pojasu je maksimalna teoretska propusnost 688 Mbps, a na 5 GHz je do 2.882 Mbps. U teoriji je dakle maksimum na 3.600 Mbps, baš kao i BE58U. Propusnost je u praksi još nešto niža i ako imate puno uređaja koji se spajaju na mrežu to bi se moglo i osjetiti. Oba kanala podržavaju 4096-QAM, tj. kvadraturnu modulaciju amplitude signala (212 bita = 4096), a 5 GHz kanal podržava 160 MHz širinu kanala što je potrebno uključiti u sučelju. Ostale podržane širine kanala su standardne – 20/40 i 80 MHz. Uređaj podržava i Dual-band MLO tehnologiju (Multi-Link Operation) koja omogućava agregaciju oba pojasa, ali i jednostavno prebacivanje između pojasa.
Uređaj ima samo dvije interne antene (obični BD4 ima četiri), a i ovdje se htjelo zadržati čist i jednostavan dizajn. Transmit/receive mogućnosti su mu 2×2 na 2,4 GHz i 2×2 na 5 GHz. Za WiFi 7 kompatibilnost morate imati WiFi 7 mrežnu karticu na uređaju i Windowse 11 s 24H2 zakrpom koji će vas onda i obavijestiti kako koristite sve prednosti nove WiFi 7 mreže. Višestruki pristup uređaju, tj. multiplexing omogućava OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) tehnologija digitalne modulacije koja svakom korisniku dodjeljuje određeni potkanal koji je ortogonalan drugom, čime se bolje iskorištava spektar. Na prednjoj se strani routera nalazi ASUS logo i LED-ica koja svijetli u različitim bojama u ovisnosti o tome što indicira (u manualu se nalazi objašnjenje za svaku boju).
Uz router dolazi i nosač koji ima gumene brtve za zaštitu od vanjskih utjecaja, kao i tri izvoda za kabele. Ako kabela nema, tu su tri gumena valjčića koji zatvaraju rupe. Ako router koristimo u zatvorenom prostoru i na stolu tada ovaj nosač nije potreban jer se s donje strane nalaze četiri gumene podloškice. Ako pak ide na zid ili na stup i van, tada je poklopac nužan. Router se napaja ili iz kućne mreže ili preko PoE-a (power over ethernet) što je vrlo korisno jer u tom slučaju do njega je potrebno povući samo ethernet kabel.
Na donjoj se strani routera nalaze dva 2,5 Gbps LAN porta (WAN/LAN automatska detekcija), ulaz za napajanje i reset tipkica. SoC je isti kao kod običnog DB4 modela, a riječ je o četverojezgrenom Arm procesoru koji radi na 1,5 GHz, uz kojeg je 512 GB radne memorije i 128 MB flash memorije na kojoj se nalazi operativni sustav. Zagrijavanje routera nije visoko zahvaljujući i velikom internom hladnjaku.
Asus tvrdi kako je router u stanju pokriti signalom prostor od 250 kvadratnih metara što je sasvim solidna površina, no u praksi je to i nešto više ako ste spremni žrtvovati snagu signala. Ipak, to bi trebalo biti dovoljno za pokrivanje vrtova oko kuće, bazena. garaže i prostora ispred nje, itd. Ako želite, ta se površina može dodatno povećati dodavanjem istih ovakvih routera u AiMesh. U AiMesh mreži se može koristiti pametna bežična “backhaul” mreža, što nije najsretnije rješenje jer će usporiti pristup drugim uređajima, no zato je tu i žičano povezivanje putem LAN-a što je pametnije rješenje no zahtijeva mrežnu infrastrukturu. AiMesh koristi i MLO tehnologiju (Multi-Link Operation) koja može prebacivati pakete prometa nižeg prioriteta na manje zagušeni pojas, tako da paketi višeg prioriteta ostanu na bržem pojasu. Postoji jasno i mogućnost 4G LTE i 5G mobilnog tetheringa, kao backupa za slučaj da nestane pristupa internetu putem žice.
Sučelje
Asus kao što znamo ima jedinstveno sučelje za sve routere, a u ovisnosti o seriji mijenja samo boje – ROG ima crveno, RT serija ima ovakvo zelenkasto, a TUF serija ima žute elemente. Osim web sučelja kojeg mi preferiramo, tu su i Asusove Router APP aplikacije za Android i iOS uređaje. Kod konfiguracije AiMesh mreže potrebno je najprije inicijalizirati router koji na sebi ima naljepnicu da je “glavni”, a onda uključiti i nodove. Osim toga svaki router može raditi samostalno kao bežični router, u Repeater modu, kao Access Point ili kao Media Bridge. Sučelje je istog rasporeda kao i kod drugih za Asusovih routera, te ima klasični izbornik s desne strane i nudi iznimno bogate opcije podešavanja. Između ostalog podržava AiProtection (tri razine zaštite – Malicious site blocking, Two-Way IPS i Infected Device Prevention and Blocking tehnologije), kao i naprednu roditeljsku zaštitu (do 64 profila i pravila), kontrolu prometa (Adaptive QoS, monitore i analizu prometa, povijest posjeta stranicama itd.).
Za ovu je seriju novost odvojena IoT mreža koja je preddefinirana kao Guest mreža. Ono što je vrlo bitno za naglasiti pa ćemo ponoviti, je kako tvornički ne dolazi uključena 160 MHz širina kanala i to je potrebno uključiti unutar sučelja. Sa strane zaštite bežične mreže nudi WPA3-Personal i starije, WPA-Enterprise i WPS. Podesiti možemo i mrežu za goste, a tu je i filtriranje MAC adresa, Radius klijent, Airtime fairness, Wireless scheduler i ostalo. WAN port podržava PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP i Dual WAN emulaciju, a preko USB-a možemo i 4G dongle koristiti. Tu je i port forwarding, port triggering, DMZ, DDNS, NAT passthrough, DNS over TLS itd. Podržan je i VPN i to u Client i Server opcijama te kao Fusion. Sučelje je bogato opcijama, nudi i neke napredne funkcije, a opet se u svemu lako snaći.
Performanse
Za test performansi, tj. propusnosti bežične mreže smo jedne smo strane imali računalo opremljeno MediaTekovom MT7925 WiFi 7 karticom, ali i pametne telefone.
Router smo testirali u unutarnjem prostoru, kući s tri etaže i selili smo ga između sve tri. Na istoj etaži s routerom je povezanost ostvarena preko 5 GHz mreže i to s maksimalnom teoretskom propusnošću od 688/688 Mbps, što i nije tako sjajno. Na etaži niže je propusnost pala na oko 344/344 Mbps na 2,4 GHz što je bilo dovoljno i slanje velike količine podataka. Ispod dvije deke je signal bio jako prigušen na 9/34 Mbps, no moglo se sasvim lijepo surfati. Za kraj smo router postavili u dvorište i mobilnim telefonom pratili snagu signala. BD4 je sasvim solidno pokrio cijelo dvorište od oko 500 kvadrata ispred kuće.
Zaključak
Zbog malo slabijeg hardvera i dizajna s unutarnjim antenama, BD4 router nema sjajnu propusnost ni ovaj vanjski, kao ni unutarnji. Ipak, s dovoljno jakim signalom pokriva zadovoljavajuće veliku površinu i to mu je glavni benefit. Bez problema je pokrio kuću s tri etaže od po 80 kvadrata svaka, a signal je bio jak i kroz debele zidove na etaži ispod. Tek bi znatnije pao na trećoj. Kako bi zadovoljio vanjske uvjete rada ima i IP65 certifikat, a može raditi i na širokom rasponu temperatura. S cijenom od oko 290 € je poprilično skup, pogotovo kada se uzme u obzir cijena “običnog” BD4, no upravo mogućnosti vanjske instalacije i izdržavanja ekstremnih vremenskih uvjeta podižu cijenu.
ASUS ZenWiFi BD4 Outdoor | |||
Pozitivno + | IP65 zaštita, široke mogućnosti montaže, PoE napajanje, solidna pokrivenost signalom, dobro sučelje s mnoštvom sigurnosnih značajki, dva 2,5 Gbps porta, AiMesh i preko LAN-a, nisko zagrijavanje. | ||
Negativno - | Nema 6 GHz pojas, niske performanse (propusnost), malo viša cijena. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | ASUS |

Forum
Objavljeno prije 1 sat
OPREMA ZA DONACIJU - LAGERObjavljeno prije 2 sata
Diskretno proirenje funkcionalnosti ignoriranja korisnikaObjavljeno prije 2 sata
Da li postoji ignore lista i kako korisnika dodati na istu?Objavljeno prije 3 sata
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 3 sata
RAMDisk - Ubrzavanje kompa uz pomoc prebacivanja cache/temp foldera na RAM DiskNovosti
TSMC: Mi sami ne možemo kontrolirati izvor čipova koji se šalju u Kinu
TSMC je naveo izazove u osiguravanju usklađenosti s propisima o kontroli izvoza američkog Ministarstva trgovine, mjesecima nakon što je tvrtka otkrila da su poluvodiči koje je proizvela izvezeni kroz Kinu, posebno u ruke Huaweija, poduzeće... Pročitaj više
Pojavila se iznimno sofisticirana nova Gmail prijevara: Korištenje google.com vlastitog naziva domene za krađu računa!
Sofisticirana phishing kampanja cilja korisnike Gmaila lažnim e-porukama sa sigurnosnim porukama od Googlea, zaobilazeći DKIM autentifikaciju i koristeći Googleov vlastiti naziv domene kako bi ih namamila u krađu računa. Upravo je izdano hi... Pročitaj više
Val otpuštanja i dalje zahvaća tehnološku industriju
Val otpuštanja i dalje hara tehnološkom industrijom, više od 22.000 zaposlenika ostalo je bez posla samo u prvom tromjesečju 2025. Vjeruje se da je prelazak na umjetnu inteligenciju i automatizaciju glavni uzrok ovog vala rezova. Prema Tech... Pročitaj više
OpenAI o3 model umjetne inteligencije može "razmišljati slikama" i razumjeti ručno crtane skice i dijagrame
OpenAI je najavio lansiranje svoje najnovije generacije AI modela za zaključivanje, o3, s mogućnošću analize slika, razumijevanja vizualnog sadržaja kao što su bilješke na ploči, skice, grafikoni, pa čak i uključivanje tih slika u proces za... Pročitaj više
Evo datuma Google I/O 2025
Google I/O 2025 službeno zagrijava svoje motore. U posljednjih nekoliko sati stigli su novi detalji o tome kada će se održati sljedeći Googleov godišnji keynote, onaj u kojem ćemo otkriti sve novosti o softveru za ovu godinu. Zapravo, Googl... Pročitaj više
Sve novosti