ASUS ZenWiFi Pro XT12 recenzija
Datum objave 26.02.2022 - Krešimir Matanović
ZenWiFi Pro XT12 - prvi dio
Iz Asusa nam na test stiže perjanica njihove whole-home mesh ponude – ZenWiFi pro XT12. Riječ je o kombiniranim uređajima, u osnovi dva identična WiFi 6 routera, koji predstavljaju mrežno rješenje za domove velikih površina. XT12 pokriva čak 560 kvadratnih metara prostora, te ima agregiranu propusnost od 11 Gbps (bežično) preko 12 zasebnih kanala.
S ovim smo se routerima družili zadnjih mjesec dana otkako smo objavili unboxing video, i dobro ih upoznali u tom periodu. Kao što u videu možemo vidjeti, Asus se lijepo potrudio oko njihovog pakiranja i prezentacije. Osim dva routera, u kutiji nalazimo i upute za instalaciju za rad te ostale pamflete, kao i dva seta ispravljača (19-19,5 V; 2,31 – 2,37 A), dva napojna kabela te jedan mrežni dužine 1,8 metara.
XT12 je moguće nabaviti u pakiranju s jednim ili dva uređaja. Nama je na test stiglo pakiranje s dva, koje prema Asusovim informacijama pokriva čak 560 kvadratnih metara prostora, i to ne otvorenog nego zatvorenog – s pregradama, zidovima, dekama između etaža itd. Riječ je dakle o pravom whole-home mesh sistemu za velike objekte s puno mrežnih uređaja.
Osim toga, XT12 donosi i vrlo poseban dizajn kako bi se uklopio u moderna okruženja. Riječ je o kvadrima dimenzija 115 x 115 x 241 milimetra koji su u potpunosti napravljeni od plastike. Svaki XT12 je mase oko 1,5 kilograma. Kućište je crno, rebraste strukture radi adekvatne izmjene topline, s dizajnerskim detaljima kao što je sjajna traka na jednom od bridova koja ima osvijetljeni naziv uređaja ili pak utisnuta “Inspiring Innovation” slogan.
Na vrhu su četiri ukošene antene (45°) te četiri okomite antene postavljene u prozirni plastični poklopac, što daje poprilično ekskluzivan izgled routeru, te naravno omogućava željeno formiranje signala i bolju pokrivenost. Između antena se nalazi osvijetljeni Asusov logo u RGB bojama koji reagira u odnosu na to u kojem je modu router.
Jasno, kada kažemo da su ovo bežični routeri, oba za sebe mogu vršiti tu funkciju, no kada su u AiMesh modu rada samo je jedan router, dok drugi postaje Node. Isto tako, u AiMesh je moguće dodavati i još ovakvih uređaja te bežičnu mrežu raširiti i preko većeg prostora. Istina, ovo su SOHO uređaji, pa nisu namijenjeni velikim poslovnim prostorima, nego velikim kućama – premda ih se može koristiti u različite svrhe jer nude dovoljan broj kanala za višestruke korisnike. Na dnu se uređaja nalazi velika gumena površina koja omogućava stabilnost na površini, a ona omeđuje naljepnicu sa svim osnovnim detaljima o proizvodu.
Tako s naljepnice vidimo da je riječ o AX11000 Tri Band WiFi routerima koji nude kombiniranu propusnost od 11 Gbps (11.000 Mbps) preko tri pojasa – jednim 2,4 GHz (4×4), te dva 5 GHz (4×4). Svaki od 5 GHz pojasa nudi maksimalnu propusnost od 4.804 Mbps, dok 2,4 GHz pojas ima propusnost od 1.148 Mbps. XT12-ice podržavaju mrežne standarde od IEEE 802.11a pa do 802.11ax, s IPv4 i IPv6 internet protokolima. Asus je koristio Broadcomov WiFi 6 čipset za XT12.
U XT12 se nalazi čak deset (10) antena koje omogućavaju visoku povezivost od 4×4 za odašiljanje i primanje podataka na sva tri pojasa (XT12 – 12 kanala). Da sve funkcionira brzo brine se četverojezgreni ARM 64-bitni procesor maksimalne frekvencije 2 GHz, potpomognut s 1 GB radne i 256 MB flash memorije. Uređaji su dobro “provjetreni” i ne zagrijavaju se previše, baš kao ni njihovi napojni adapteri. Kontrola topline je osigurana odvajanjem komponenata na dvije tiskane ploče između kojih je aluminijska ploča koja služi kao hladnjak, a s obje se strane na komponentama nalaze masivni aluminijski hladnjaci s nano-carbon premazom. Hlađenje je jasno u potpunosti pasivno.
Straga se na svakom od uređaja nalaze po četiri LAN porta – dva su gigabitna (podržana agregacija), a dva su 2,5 gigabitna. Od ova dva brža, jedan je namijenjen za WAN priključak (wide area network, tj. tu najčešće spajamo modem). WAN podržava Automatic IP, Static IP, PPPoE (MPPE), PPTP i L2TP veze. Osim toga, na stražnjoj se strani nalaze i WPS tipka za brzo povezivanje uređaja (WiFi Protected Setup – PIN je na dnu uređaja), te Reset tipka za vraćanje na tvorničke postavke. Tu je i prekidač za uključivanje/isključivanje, te utor za napajanje električnom energijom.
Podržana je OFDMA (orthogonal frequency-division multiple access), tj. više-korisnička digitalna modulacija, zatim 1024-QAM modulacija višeg reda koja omogućava veći protok podataka na standardnim 20, 40, 80 i 160 MHz (MU-MIMO) kanalima. Pojasevi su kao što smo rekli 2.4 GHz, 5 GHz-1 i 5 GHz-2, a druga 5-gigahertzna veza služi kao “backbone” za komunikaciju između dva routera u AiMesh konfiguraciji. Podrška za enkripciju veze je standardna – WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, te WPS.
Jedan XT12 pokriva oko 230 metara kvadratnih prostora, što je već dovoljno samo po sebi za veće stanove i kuće, a dodavanjem drugog u mrežu površina pokrivenosti WiFi signalom se povećava na 560 metara kvadratnih zahvaljujući Asus RangeBoost Plus tehnologiji. XT12 uređaje možemo povezani preko WiFi-a, ili pak preko LAN veze, što otvara dodatni 5 GHz kanal za druge uređaje. Osim dva identična routera kao što su XT12, u AiMesh sustav možemo dodavati i ostale kompatibilne routere od kojih samo jedan može biti “glavni” dok ostali služe kao nodovi za proširenje pokrivenosti WiFi mreže. Ovdje je bitno spomenuti i poznatu Asusovu AiProtection tehnologiju koja se brine o sigurnosti cijelog sustava.
Osim pristupa klasičnim web sučeljem, routere je moguće konfigurirati i putem ASUS Router mobilne aplikacije koja radi jednako dobro. Mi smo se držali klasičnog web sučelja jer ipak nudi veću preglednost. Kao što smo već spomenuli, na vrhu se nalaze indikacijska RGB LED svjetla u obliku Asus logoa i grafike koja osim vizualnih efekata, signaliziraju i mod rada – treperi plavo kad je u modu traženja, crveno u router modu, žuto u Node modu itd. Nakon vizualnog i pregleda tehničkih specifikacija jedino što nam može faliti na ovim uređajima su USB portovi koji mogu biti itekako korisni. Krenimo na sučelje i testove.
Forum
Objavljeno prije 6 minuta
Vanjski HDD/SSD za video produkcijuObjavljeno prije 7 minuta
T-MobileObjavljeno prije 7 minuta
A1 - ex B.netObjavljeno prije 8 minuta
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 23 minute
PCEkspertov novogodinji giveaway!Novosti
Google pretraživanje počelo je prisiljavati korisnike da omoguće JavaScript u svojim preglednicima.
Pojavila su se izvješća Googleovih korisnika koji su onemogućili JavaScript u svojim preglednicima, koji tvrde da im se pojavila poruka upozorenja da se tražilica ili Google pretraživanje ne mogu koristiti. Nakon tih izvješća i Google je po... Pročitaj više
Google otkriva audio audio datoteke Eclipsa otvorenog koda
Prema vijestima, Samsung je lansirao Eclipsa Audio, 3D audio sustav razvijen u suradnji s Googleom. Informacije o Eclipsa Audiou počinju izlaziti na sljedeći način: Eclipsa Audio temelji se na audio formatu Immersive Audio Model and Formats... Pročitaj više
Google neće poštovati novi EU zakon o provjeri činjenica
Google je obavijestio vlasti EU-a da se neće pridržavati predstojećeg zakona o provjeri činjenica, koji će uskoro stupiti na snagu, izvještava Axios, pozivajući se na pismo koje je poslala tvrtka. To znači da Google neće dodavati sadržaj za... Pročitaj više
DDR5 memorija je prvi put overclockana iznad 12.000 MHz bez ekstremnog hlađenja
Overclocking memorije samodostatna je disciplina u svijetu overclockinga, entuzijasti obično koriste tekući dušik za hlađenje ne samo CPU-a, već i samih memorijskih modula. G.Skill tvrdi da je njegova obitelj memorijskih modula Trident Z5 p... Pročitaj više
iPad 11 pokretat će A17 Pro čip, 8 GB RAM-a i Apple Intelligence
Prema poznatom Appleovom novinaru Marku Gurmanu, nadolazeći novi iPad 11 bit će opremljen A17 Pro čipom, a podržavat će i Apple Intelligence tehnologiju. Ako je ova vijest istinita, onda će ovo biti prva godina da će sve linije proizvoda iP... Pročitaj više
Sve novosti