AMD-ov prelazak na 90-nanometarski proizvodni proces odnosno novu reviziju jezgre prošao je odlično. Za razliku od Intelovih, AMD-ovi 90-nanometarski procesori nemaju problema sa prekomjernim isijavanjem topline. Dapače, Winchesteri se griju manje nego 130-nanometarski Newcastleovi iste brzine. S druge strane, novi procesori su prilično osjetljivi na povećavanje radnog napona prilikom overclockiranja. Tanji dielektrični sloj u manjim tranzistorima lako počne propuštati mnogo parazitske struje što rezultira većim zagrijavanjem. Budući da smo mi procesor bili prisiljeni hladiti sa neadekvatnim hladnjakom, ne možemo sa sigurnošću tvrditi da je za efikasno overclockiranje novih procesora stvarno nužno koristiti toliko visoke napone koji uzrokuju probleme sa zagrijavanjem. Prema iskustvima korisnika sa raznih inozemnih foruma rekli bi smo da to nije istina. Uz pravilno hlađenje Winchesteri se overclockiraju dobro i sa konzervativnijim naponima (do 1,6 V).

Maksimalni takt koji se može dobiti overclockiranjem je jednak onom koji je moguće postići na starim procesorima – dakle oko 2,6 GHz. Glasine o mnogo većim postignutim frekvencijama, prema onom što mi znamo, potječu od korisnika kojima se posrećilo pa su nabavili rijetke procesore izrađene eksperimentalnom SSDOI tehnologijom. Dotična tehnologija je slijedeći korak u unaprijeđivanju proizvodnog procesa AMD-ovih procesora, a prema svemu sudeći tvrtka je ekstenzivno priprema za komercijalnu uporabu.

Što se tiče evidentnog pobošljanja u performansama procesora baziranih na novoj jezgri, ono se može objasniti optimizacijama najavljenim na predavanju šefa razvojnog tima arhitekture K8 na predavanju na sveučilištu Stanford na početku ove godine. AMD je poznat po vrlo konzervativnom i postupnom predstavljanju novih tehnologija – spomenute optimizacije (ili dio njih) te 90-nanometarski proizvodni proces su one nadogradnje koje su se pokazale dovoljno pouzdanim za komercijalnu implementaciju, a uskoro bi ovakav status, prema svemu sudeći , trebao dobiti i SSDOI proizvodni proces.

Što se tiče proizvodnih kapaciteta, AMD je najavio da bi do kraja ove godine pola proizvodnih linija trebalo biti bazirano na 90-nanometarskom procesu izrade. Uz to, tvrtka je sklopila ugovor sa tajvanskim Chartered Semiconductor Manufacturingom koji bi trebao proizvoditi Athlone 64 prema AMD-ovoj licenci. AMD će ovom proizvođaču ustupiti dio svoje APM (Automated Precision Manufacturing) tehnologije koja služi za nadzor proizvodnje procesora. Cijeli ugovor je zasnovan na on-demand poslovanju tako da AMD može povećati ili smanjiti proizvodnju iz tajvanskog FAB-a zavisno o zahtjevima tržišta. Valja napomenuti da nam je AMD službeno potvrdio da tajvanski Athloni 64 neće biti ništa drugačiji od europskih iz FAB-a 35 u Dresdenu. Naime Chartered će AMD-u slati završene wafere koje će AMD rezati na jezgre, testirati njihovu kvalitetu te ako sve ispadne kako treba poslati procesor na tržište zajedno sa svojim vlastitim proizvodima.

U cijeloj priči postoji i jedan veliki mračni oblak koji ne pokazuje tendenciju nestajanja. Naime dobar procesor čini dobro računalo samo u kombinaciji sa dobrom pločom, a to postojeće ploče za Socket 939 nisu. Čak ni nahvaljena MSI-jeva K8N Neo2 ploča nije toliko dobra kao što se priča – samo je bolja od ostatka što je slamka za koju se svi očajnički hvataju. Više smo puta spomenuli naša loša iskustva sa Socket 939 platformama koja su u pravilu vezana za kompatibilnost sa memorijom. Autor ovog teksta niije toliki perfekcionist što se tiče overclockiranja kao PC Ekspertov glavni urednik Ozren, ali svejedno mora priznati da je trenutno stanje očajno. Realno stanje situacije se oslikava i u ovom testu gdje se testna Ausova matična ploča "klala" sa Kingmaxovom memorijom kad smo poželjeli overclockirati memoriju sinhrono sa sabirnicom. Trenutno jedino "svijetlo na kraju tunela" predstavljaju ploče bazirane na nVidijinom nForce 4 te ATI-jevom RX480 čipsetu. Ako niti one ne srede situaciju, nije nam jasno što točno AMD namjerava poduzeti. Znamo da sigurno ne misle ponovo krenuti sa proizvodnjom svojih čipseta.

P.S.

Za one znatiželjne, nedavno smo imali prilike priupitati AMD zašto više ne proizvode svoje čipsete. Prema njima postoje dva razloga za ovu odluku. Prvi – na tržištu već postoji dovoljno adekvatnih rješenja za njihove procesore (…baš i ne dijelimo ovo mišljenje s njima). Drugi – AMD jednostavno nema dovoljno proizvodnih i istraživačkih kapaciteta kojima bi "pokrio" razvijanje i proizvodnju vlastitih čipseta. Drugi razlog je prema svemu sudeći istina no moramo naglasiti da ovakav stav isto tako može biti plod interne korporativne politike.