Na kraju svega valja napisati i nekakav smisleni zaključak o novoj tehnologiji koju smo imali prilike isprobati. Krenimo prvo s usporedbom testiranih konfiguracija. Premda testirana Crossfire konfiguracija bazirana na X850XT karticama svojim performansama nadilazi mogućnosti SLI sistema baziranog na GeForce 6800 Ultra karticama, realna situacija na tržištu nam ne dopušta da vučemo zaključke iz ovakve usporedbe. 6800 Ultra kartice su rijetke, preskupe za ono što nude i, što je najvažnije, nVidia ih povlači s tržišta budući da je u stanju saturirati tržište s novim i boljim GeForce 7 rješenjima. Zbog toga smo Crossfire konfiguraciju usporedili s najmodernijom SLI konfiguracijom jednake cijene koju je moguće kupiti u našim trgovimama – konfiguraciju baziranu na GeForce 7800GT karticama. U ovom slučaju ATI-jev sistem gubi na svim frontama zato što Radeon X850XT, unatoč sličnoj cijeni, jednostavno ne može parirati GeForceu 7800GT. Ova će se situacija zasigurno promjeniti kad stignu novi Radeoni, ali dotad je 7800GT u SLI-ju jednostavno mnogo bolji izbor.

Što se tiče same tehnologije Crossfire, moramo reći da smo impresionirani. U dosta slučajeva ATI-jeva multi-GPU tehnologija pokazuje osjetno veću efikasnost od nVidijinog SLI-a. Osim toga, tu je i mnogo veća fleksibilnost pri izgradnji Crossfire sistema budući da je kao sekundarnu karticu moguće iskoristiti svaki PCI-E Radeon više klase. Podrška za razne 3D aplikacija je vrlo dobra, a čak se ni Catalyst Control Center nije pokazao kao problematično rješenje. Doduše, za one koji se vole igrati s postavkama, ATI-jevi driveri nude vrlo ograničene opcije, ali takvih ljudi ionako nema toliko mnogo. Većini je važno da stvar radi kako treba, a kako radi…to nek’ ostane glavobolja inžinjera. Ako ATI-jeve kartice slijedeće generacije, koje bi svjetlo dana trebale ugledati slijedeći mjesec, budu jednako dobre ili bolje od GeForceova 7, Crossfire bi stvarno mogao biti jako, jako dobar. Još zanimljivija opcija je to što će Crossfire licencu nositi i neki čipseti ostalih proizvođača što bi još više moglo popularizirati ATI-jeve kartice.

Po pitanju novih modova zaglađivanja slike, ATI-jevo rješenje bez sumnje nudi mnogo, ali samo u pogledu kvalitete – ne i performansi. Ako R520 ne donese algoritam zaglađivanja sličan nVidijinom TSAA-u, Super AA će najvjerojatnije odletjeti u zaborav kao zgodna, ali upitno upotrebljiva điđa.

Zadnji problem – ograničena frekvencija osvježavanja na CRT monitorima. Ruku na srce, ovo je velik samo za malu skupinu korisnika koja posjeduje velike CRT monitore (dakle 20 na više inča). Ako uzmemo u obzir prvu kritičnu rezoluciju od 1600×1200, gdje je Crossfire ograničen na 60Hz, logično je zaključiti da to za većinu neće biti toliki problem. Ograničenje od 60fps (ako je uključen vSync) je dovoljno visoko da ne stvara probleme u većini igara. Naravno, postoje i igre gdje je poželjan što viši framerate kao što su vrlo brzi mrežni FPS-ovi. U tom slučaju plafon od 60fps postaje problem i konkuretska tehnologija, u ovom aspektu, bolje rješenje.

Ono što nas zanima u cijeloj priči (osim performansi novih Radeona :)) je nVidijin odgovor na Crossfire. Navodno da nova serija 8x.xx ForceWare drivera podržava stvaranje SLI polja od različitih kartica, a vjerojatno i neke nove điđe. No, ovih drivera još uvijek nema (barem ih nije bilo dok smo mi testirali Crossfire) tako da ćemo morati pričekati još neko vrijeme za ozbiljniji Crossfire vs. SLI obračun.