ATI Radeon 9000
Datum objave 10.10.2002 - Denis Arunović
Uvod
Ako ste se slučajno zapitali čime se vaš omiljeni pcekspertovac (tj. skromni ja) bavi u ovim prohladnim i kišovitim danima, dopada vas odgovor u obliku slatke male recenzije. Ne računajući kašljanje i šmrcanje, prilično lošu 'uradi sam' frizuru i prodaju pola 'testne' mašine jedno me jesensko jutro stigla i zaslužena kazna u obliku no-name ATI Radeon 9000 grafičke kartice sa 128 MB memorije. Osim dotičnog ATI-a pod ruke mi je podletio i Gainward GF4 Ti4200 namijenjen kolegi Premecu. Pošto je moja bivša GF2 GTS (pozdrav Greg) bila malčice neadekvatna za usporedbu sa novim Radeon-om Gainward-ica ju je morala zamijeniti.
Gainward GF4 Ti4200 sa poznatom 'turbinom'
Mada se ja baš i ne volim raspisivati o samoj tehnologiji koja stoji iza nekog komada hardvera ipak je potrebno razjasniti neke stvari. Što nam to donosi Radeon 9000 kao nova ATI-eva value kartica? Sa Radeon-om 9000 i njegovim bržim 'bratom' Radeon-om 9000 Pro ATI je krenuo u novu ofenzivu na tržište jeftinih kartica u cijenovnom razredu ispod 1300 kn-a. Za razliku od nVidia GF4 MX kartica koje su u biti hibridi izmedju stare GF2 tehnologije i noviteta predstavljenih sa GF3 karticama, kartica koje interno podržavaju samo DX 7.1 API, nemaju Pixel shader i hardverski Vertex shader, ATI predstavlja DX 8.1 baziranu karticu koja podržava sve trenutno aktualne tehnologije. Radeon 9000 (radno ime R250) je u osnovi razvijen od Radeon-a 8500 (radno ime R200). Same razlike između GPU-a se svode na broj teksturnih jedinica (Texture units) koje je moguće poslati Pixel pipeline-om i brojem tekstura primjenjivim po jednoj teksturnoj jedinici koja se šalje kroz Pixel pipeline. Govoreći sirovim brojevima i R200 (Radeon 8500) i R250 (Radeon 9000) imaju 4 Pixel pipeline-a, ali dok Radeon 8500 može kroz svaki pipeline poslati 2 teksturne jedinice sa po 3 teksture po jedinici Radeon 9000 šalje samo jednu teksturnu jedinicu sa 6 apliciranih tekstura.
'Neugledni' ATI Radeon 9000
Teoretski bi se moglo reći da Radeon 9000 zbog takve arhitekture trpi veće gubitke u performansama u igrama sa puno multitexturing-a dok u teksturno jednostavnijem igrama briljira. Osim toga Radeon 9000 sadrži samo jedan Vertex shader u usporedbi sa Radeon-om 8500 koji ih ima 2. Taj koncept je preuzet od Radeon-a 9700 Pro, prema ATI-u taj jedan Vertex shader bi zbog novije arhitekture trebao davati jednake ili bolje performanse u usporedbi sa dva stara Vertex shader-a. Sa svojom novom generacijom grafičkih procesora ATI je postigao izuzetno visok nivo integracije na samom GPU-u. Rage Theater chip, koji se na R8500 nalazio kao zasebni chip zalemljen na karticu, na novim Radeon-ima dolazi integriran u sam GPU. U GPU su također integrirana dva RAMDAC-a (2x400 MHz, Hydravision) i cijeli sklop za TV-out funkciju. Kao zadnji novitet treba spomenuti i tehnologiju pod nazivom Fullstream. O čemu se radi? U današnje internet doba jako je aktualan streaming video. S obzirom na ograničenja koja nameće internet, prvenstveno bandwidth, u većini slučajeva smo primorani trpjeti video sadržaje vrlo upitne kvalitete. Tu u igru ulazi Fullstream tehnologija pomoću koje se hardverski (pomoću pixel shader-a) 'izglađuje' te iste sadržaje upitne kvalitete. Naravno za to je potrebna i određena softverska podrška u obliku programa koji znaju iskoristiti tu novu tehnologiju. Trenutno ovu tehnologiju podržava samo Real player, ali Fullstream bi prema ATI-u trebali podržati i mnogi drugi multimedijalni programi. Toliko o tehnologiji iza Radeon-a 9000.
Specifikacije
- 3D mogućnosti
- 4 paralelna cjevovoda tereotski obrađuju 1 000 000 000 piksela po sekundi
- puna podrška za DirectX 8.1 funkcije (programabilni Pixel i Vertex shader-i)
- hardverski Pixel shader v1.4
- hardverskii Vertex shader v1.1
- visoko propusno dvostruko 128-bitno DDR memorijsko sučelje sa maksimalnih 128 MB memorije
- SMOOTHVISION
- 2x, 3x, 4x, 5x, 6x supersampling FSAA
- CHARISMA ENGINE II
- T&L engine druge generacije
- HYPERZ II
- Video mogućnosti
- VIDEO IMMERSION II (Rage Theater) tehnologija za bolji video playback
- FULLSTREAM tehnologija za hardversko 'depikseliziranje' streaming videa
- Mogućnosti prikaza
- dva integrirana analogna RAMDAC-a na 400MHz
- integrirani TSMD DVI transmiter na 167 MHz maksimalne WUXGA rezolucije 1920x1200
- integrirani TV-out sklop sa maksimalnom rezolucijom 1024x768
Sama kartica koju nam Hgspot ustupio za test dolazi od nepoznatog proizvođača pod imenom MS Industries LTD. Na kutiji tužnog izgleda s još tužnijim sadržajem (S-video kabal, CD sa driverima powered by ATI i sama kartica) našli smo začudo i adresu internet stranice proizvođača. Mislim da je dovoljno reći da na stranici nismo našli čak niti ovaj model kartice pod products kategorijom, a kamoli driversku podršku. Zanimljivo je da ova kartica košta otprilike 1200 kn-a tako da smo očekivali nešto više od cijelog paketa. Kao što se može vidjeti na priloženim slikama kartica nije baš neki eye candy, čista normala. Sliku cijelog proizvoda bi definitivno popravio aktivni hladnjak na procesoru makar ATI službeno tvrdi da nije potreban. Mi smo pri radu iskušali temperaturu procesora na balkanski način (čitaj vlastoručno) i rezultat nam se nikako nije svidio, temperatura od cca 65 Celzijusa zasigurno nije optimalna.
Poleđina testnog Radeon-a 9000
Tvornički takt GPU-a ove kartice je 250 MHz-a, a memorije 200 MHz-a DDR (ekvivalentno 400 MHz-a). Već se na prvi pogled može zamjetiti manjak balansa između takta grafičkog procesora i memorije što se donekle može anulirati overclockiranjem memorije. Na kartici se nalaze dva video (analogni i DVI) izlaza i TV-out izlaz. Priloženi driveri koji dolaze na ATI CD-u su jako svježi, točnije zadnja verzija (7.76), što je defintivno za pohvaliti. Pri uobičajenoj instalaciji drivera instaliraju se i dodatni ATI-jevi alati koji se u Windowsima postavljaju u vertikalni bar koji će neke korisnike (kao mene) iritirati. Jedan od alata je i nekakav ATI-jev multimedijalni program koji 'svira' sve i svašta (mp3, mpeg...), ali njegova korisnost je jako upitna pošto i nije baš nešto. Driveri su inače odlični, malo previše opcija za naš ukus, ali neke ljude to veseli. To je to što se tiče narativnog pristupa recenziji, krenimo na testove.
Testna konfiguracija i slično
|
|
Kao sto vidite Win 98SE je u našim testovima sa izlaskom SP-a 1 zamijenio Win XP. S obzirom da je sa prvim kolovozom ove godine Microsoft prestao sa podrškom za Win 98 (sve verzije) i Win NT 4.0 bilo je vrijeme da se i mi prebacimo na novu testnu platformu. Sa ovom novošću dolazi u paru i još jedna. Budući da smo prešli na novi OS pokušali smo izraditi novi unificirani set programa za testiranje kojeg ćemo koristiti u skoro svim budućim recenzijama. O njemu više u slijedećoj recenziji, reći ću samo da nema više 3DMarka 2000, CPU Mark-a 99 i Serious Sam-a.
Pri testiranju Radeon-a 9000 i GF4 Ti4200 imali smo velikih problema sa 3DMark-om 2000 v1.1. Naime i kod jedne i druge kartice su se događala konstanta rušenja testova. Obično se taj problem manifestirao najčešće pri završetku game adventure testa pri visokim detaljima. Unatoč tome ostali smo uporni i završili testove na svim rezolucijama. Treba naglasiti da smo prvobitno namjeravali napraviti test i na Win 98SE, ali je u međuvremenu izašao SP1 za Win XP tako da smo od toga odustali. Usprkos tome testirali smo obje kartice i na Win 98SE i moramo spomenuti kako smo i tada imali problema sa 3DMark-om 2000, posebice sa ATI-em kod kojeg je rušenje 3DMark-a vodilo u plavi ekran. Dodatne probleme sa ATI-jevom karticom smo iskusili i u Epic-ovom Unreal Tournament-u gdje su rezultati testova dosta nekoenzistentni.
Testovi: Predgovor i 3DMark
Testirali smo u dvije ili tri rezolucije, zavisno o testu, sa različitom dubinom boja i raznim postavkama FSAA-a. U testovima su korištene standardne FSAA postavke (2x, 4x) s tim da je na Radeon-u korišten i 6x mod. Zbog načina na koji Radeon 9000 izvađa FSAA (supersampling) bili smo dosta ograničeni rezolucijom ekrana, dobijali smo čudne rezultate testova (zbog automatske izmjene FSAA moda). Problem je donekle sredila izmjena FSAA performance/quality postavke u ATI driverima sa quality na performance. I u tom modu je maksimalna 6x FSAA rezolucija bila 1024x768. Zanimljivo je da ATI driveri osim 2x, 4x i 6x podržavaju i neparne FSAA modove (3x i 5x), ali se s njim nismo bili voljni uhvatiti u koštac.
Evo nas u 3DMark-u 2000, usprkos tome što se ne može nositi sa GF4 Ti4200 (nije niti predviđen ta to) performanse novog Radeon-a su odlične. Kod Radeon-a je primjetan agresivniji pad performansi kod prijelaza u 32 bitnu boju i izmjene FSAA postavki (zbog implementacije FSAA, supersampling).
Situacija se ponavlja u 3DMark-u 2001SE, brojke i omjeri performansi malo variraju, ali se sve svodi na isto. Radeon-a puno više 'mući' 3DMark nego GeForce-icu. Također je vidljivo da Radeon-u bolje 'sjeda' 3DMark 2001SE nego stara dvijetisućica. To je to što se tiče sintetičkih testova namijenjenih testiranju grafičkih kartica. Čeka nas svijet real-world performansi.
Testovi: UT, Jedi Knight 2
Kao što se može primjetiti Unreal Tournament je jako ovisan o jačini samog CPU-a. Rezultati testova bez FSAA svake od kartica su gotovo identični na svim rezolucijama i dubinama boja. Radeon žari i pali na UT testu što nam govori o kvaliteti ATI-evih Direct 3D drivera. Sve super, ne?? Pa i nije baš tako. Kao što smo spomenuli u uvodu postoji jedan problem koji se lako može uočiti na gornjem grafu. Radeon u jednom trenutku totalno 'poludi' i daje vrlo nerealne rezultate u testovima. 'Ludara' ga primi kod 4x FSAA-a pri rezoluciji 1024x768 sa 32-bitnom bojom i pri 1280x1024 pri obje dubine boja. Testovi su više puta ponavljani, provjeravane su postavke FSAA, uvijek isti rezultat. Jedina adekvatna konkluzija do koje možemo doći je da nešto ne štima sa ATI-evim driverima.
Jedi Knight 2: Jedi Outcast je realtivno nov igra bazirana na jako modificiranom Quake III engine-u. Mada performanse u Quake-u III ovise o svim glavnim komponentama računala, Jedi Knight 2 jednostavno obožava jak procesor. Kao što je vidljivo, performanse referentne GF 4 kartice ostaju gotovo jednake na svim mogućim postavkama osim kod 1280x1024x32 FSAA 4x. Radeon šepa, što je i očekivano, ali to je pogotovo vidljivo kod uključenog FSAA. JK 2 smo izvrtili i sa FSAA 6x pri 1024x768 rezoluciji (svijetlo plavi bar u grafu), pad performansi je masivan. Poznato je da supersampling daje odličnu kvalitetu slike pri FSAA-u, ali se isto tako zna da praktički lomi performanse grafičke kartice.
Testovi: Quake III, Serious Sam
Quake III dodaje još par komadića u ovaj Radeon 9000 mozaik. Čak se i ovdje može primjetiti usko grlo starog T-birda, rezulati GF 4 pri 1024x768x16 bez FSAA i sa FSAA 2x se praktički ne razlikuju. Možda ste već u prijašnjim testovima primjetili jednu zanimljivu slučajnost (???), performanse Radeon-a bez FSAA su tu negdje sa performansama GF 4 pri FSAA 2x. S obzirom na to da smo i u ovom testu koristili FSAA 6x dolazimo do zaključka da je mod poprilično neiskoristiv. Mislim da je kristalno jasno da je FSAA 6x namijenjen za Radeon-u 9700 Pro i kao takav je na ovoj kartici završio zbog unificiranih drivera. U testovima bez FSAA Radeon 9000 se poprilično dobro drži, ali reklo bi se da ATI-evi inženjeri nisu još do kraja obuzdali OpenGL drivere.
Zadnji test, Serious Sam, OpenGL aplikacija gladna procesorske snage. ATI-eva kartica ni ovdje ne pokazuje znakove umora, ali samo u testovima bez FSAA. Stare boljke se vraćaju, kod FSAA 2x Radeon daje uredne performanse, kod FSAA 4x počinje 'kašljucati', a 6x mod ga spušta na koljena. Postavlja se pitanje, da li se sa supersampling-om na adekvatan način iplementira FSAA?? Rekao bih da ne. Nismo se još dočepali Radeon-a 9700 Pro, ali imam neki osjećaj da i na tako jakoj kartici ATI-ev način izvedbe FSAA-a pokazuje manjkavosti.
Zaključak
Nakon svega viđenog što reći na kraju? Da priđem ovom pitanju sa alternativne strane, davno sam imao svoju zadnju ATI karticu u računalu. Čak nije bila baš 'moja' nego prijateljeva. Kupio sam svoju prvu ploču sa AGP utorom (i svoj prvi AMD procesor) i morao sam ga odmah isprobati. Sječam se svoje oduševljenosti slikom na monitoru koju sam vidio kad su se 'digli' Win95. Sve je bilo nekako ljepše, puno boja, čistijih linija. Ta ista situacija se ponovila i sa Radeon-om 9000. 2D slika je odlična, boje su vibrantne i fontovi čitljiviji. Koliko to znači nekome tko dosta vremena provodi uz monitor znamo najbolje mi. Priča ne staje ovdje, ista se situacija ponavlja u igrama, boje su vibrantne i slika je inzvaredno 'čista'. Kroz nekoliko dana provedenih uz Radeon 9000 počeo sam pomalo shvaćati fanatizam kolege Premeca oko Matrox-ovih proizvoda. Što se tiče samih performansi kroz oči korisnika kartica se pokazala odličnom u Direct X-u igrama, npr. 1280x1024x32 u GTA3 sa finim framerate-om, dok smo kod Open GL igara (JK 2) morali malo smanjivati detalje. Sa stabilnošću nismo imali nikakvih problema osim u prijespomenutom 3DMarku 2000 v1.1. Testirani Radeon 9000 je na kraju krajeva odlična kartica sa možda malo previsokom cijenom (bundle je nikakav) i zadovoljavajućim driverima. Uz ovaj model sa 128 MB memorije postoji model i sa 64 MB memorije kojem dajemo prednost pri kupovini kartice. Osim toga što najvjerojatnije ima bržu memoriju od testiranog modela, jeftiniji je za nekih 400 kuna. Glede toga da kolega Matanović sprema round-up jeftinijih kartica (Krešo požuri se!!!) imat ćete prilike provjeriti našu slutnju. To je sve od mene za ovaj put, čekaju me VIA KT400 ploče...