ATi Radeon DDR 32MB
Datum objave 04.12.2000 - Ozren Žagmešter
Uvod i driveri
Uvod
Napokon smo testirali i ATi Radeon grafičku karticu. Tvrtka Flamingo posudila nam je ATi Radeon 32MB DDR (OEM tj. tzv. Bulk model) na testiranje. Ovaj test lijepo će upotpuniti sve ostale testove grafičkih kartica koje smo imali (Voodoo5, GeForce2 GTS, itd.). No, da ne dužimo:
Tvorničke specifikacije - ATi Radeon 32MB DDR OEM:
- 0.18 mikronska proizvodna tehnologija
- 166MHz takt procesora
- DDR memorija
- 366MPixels/1.1Gtexel fill rate
- AGP 1x/2x/4x
- Hardverski Transform and Lightning (T&L)
- FSAA
- podrška za OpenGL i DirectX
- 2K x 2K teksture
- 32-bitna boja
- Motion blur, depth of field, vertex blending efekt
- Keyframe interpolation
- Emboss, dot product, environment mapped bump mapping
- Spherical, Dual-paraboloid, Cube environment mapping
- 3D teksture
- HyperZ tehnologija
- itd...
Kao što vidimo, Radeon podržava sve što je potrebno. Osim lošijeg pakiranja postoji još jedna razlika između OEM i Retail verzija ATi Radeon kartice - Retail model dolazi na višem taktu, tj. na 183MHz. No, kao što ćemo vidjeti kasnije, to nije i neki nedostatak za OEM verziju.
Driveri
Ono što je najzanimljivije kod Radeona je upotreba HyperZ tehnologije koja smanjuje potrebu za memorijskim bandwidthom prilikom korištenja 32-bitne boje. Drugim riječima, manji je gubitak performansi kad se koristi 32-bitna boja, nego što je slučaj kod kartica koje ne koriste HyperZ (npr. GeForce kartica).
Instalacija kartice i drivera bila je jednostavna i bez problema. Nažalost, driveri su prilikom našeg testa pokazali dosta mušica. Prilikom testiranja na visokim rezolucijama driveri su pokazali svoju mračnu stranu. Jednostavno na našem test sistemu ATi Radeon nije htio raditi u 3D na rezolucijama iznad 1024x768. Pisali smo i ATiju vezano za taj problem, ali nismo dobili nikakav odgovor. Pretraživanje po newsgrupama isto nije donio rezultate. Drugi problem na koji smo naišli jest loša kvaliteta slike u OpenGL pri niskim rezolucijama:
Quake 3 Normal, 640x480x16
Kao što se vidi, teksture su jednostavno bile prepune vrlo vidljivih točkica. Efekt nas je podsjetio na tehniku ulja na platnu, no ne u pozitivnom smislu. Pri rezolucijama iznad 640x480 ovaj nedostatak bi se (na sreću) izgubio:
Quake 3 HQ 800x600x32
Treća i možda najgora stvar vezana uz ATi Radeon drivere jest katastrofalna Windows 2000 podrška. Performanse su toliko loše da smo izgubili volju za testiranjem nakon par benchova. U prosjeku brzina kartice je oko 45% manja u Windowsima 2000 nego što je u Windowsima 98.
Test brzine - DirectX
Test brzine - DirectX
Windows 98 testovi dali su sljedeće rezultate:
Test sistem: Intel Pentium III 650 i 866, ABIT BE6 matična ploča, 128M Micron PC-133 CAS2 memorija, Diamond MX300 muzička kartica, Western Digital BA102 ATA-66 HD, Kenwood TrueX72 CD-ROM, Netgear FA310TX 10/100 mrežna kartica, Windows 98SE, DirectX 7a
Driveri: NVIDIA kartice - Detonator3 6.31, Voodoo5 - 1.03.00, ATi Radeon - 4.12.3063
3dMark 2000 je pokazao da Radeonov hardverski T&L još dosta zaostaje za onim koji je ugrađen u NVIDIA GeForce kartice. Performanse su nešto lošije nego kod GeForce DDR kartica, a očekivano bolje nego kod Voodoo5 (jer Voodoo5 nema hardverski T&L).
Na 866MHz se prednost GeForce DDR kartica povećava. Voodoo5 također bolje koristi dodatne konjske snage procesora te je pri višim rezolucijama brži od Radeona (unatoč pomanjkanju hardverskog T&L-a). Evidentno je da Radeon nije pretjerano skalabilan, tj. jak procesor mu ne znači tako puno. To je prednost za one sa sporijim procesorima, a mana za one koji vole puno megahertza ili koji gigahertz. GeForce2 GTS bi vjerovatno rasturio ovaj test, no nažalost kartica koju smo mi testirali nije htjela raditi na FSB-u od 133MHz na BX ploči (AGP takt = 89MHz).
Expendable je bio prvi test gdje smo primjetili problem s Radeon driverima na rezolucijama iznad 1024x768. Probali smo par verzija drivera, no sve su nam dale isti rezultat. Što se pak performansi Radeona pri ovom DirectX testu tiče, lošije su od konkurencije. Razlika je u prosjeku 6-8 fps-a u korist ostalih spram Radeona.
Priča iz 3dMarka vezana za nedovoljno korištenje jačeg procesora nastavlja se. Radeon je najsporiji. Ako ništa drugo, kvaliteta slike pri DirectX igricama je jako dobra.
Test brzine - OpenGL i overclocking
Test brzine - OpenGL
Quake 3 Arena pokazuje već poznato - iako je Radeon solidna kartica, nije u istoj kategoriji kao GeForce DDR kartice.
Pri 866MHz Radeon je opet najsporiji, no ovdje puno bolje koristi dodatne megahertze, nego što je bio slučaj pri ranijim testovima. Evidentno je da su driveri bolje optimizirani za OpenGL nego za DirectX. Nažalost, tu se pojavio već spomenuti problem kvalitete slike.
Overclocking
Nakon testova brzine krenuli smo u overclocking. ATi driveri ne omogućavaju mijenjanje takta grafičke kartice ni na koj način (ne postoje registry hackovi kao za NVIDIA i 3dfx kartice). Spas smo našli u popularnom PowerStripu.
Radeon 32MB DDR OEM radio je bez ikakvih problema na 189MHz (memorija efektivno na 378MHz- inače je tvornički na 166MHz, tj. 333MHz za memoriju), što je nešto više nego brzina Retail verzije (183MHz core, 366MHz memorija). Brzina procesora i memorije mijenja se u isto vrijeme, tj. nije moguće, kao kod GeForce, to raditi zasebno. Kada bi se brzina memorije i procesora dala mijenjati zasebno, sigurni smo da bi se dao izvući još koji MHz. No, ni ovo nije bilo loše. Iznad 189MHz slika bi poludila već i u 2D modu, što nam je olakšalo traženje maksimuma. Pri 189MHz sve je radilo kako treba, nije bilo nikakvih grešaka prilikom prikaza slika i tekstura, itd. (ni nakon 4 sata vrćenja Quake3 demoa). Performanse pri overclockingu bile su sljedeće:
Kao što je bilo i za očekivati, najveći pomak osjetio se pri višim rezolucijama i/ili pri korištenju 32-bitne palete. Kao i sve besplatno, overclocking se isplati (dobitak oko 10 fps-a pri višim rezolucijama).
FSAA i zaključak
FSAA
Isprobali smo i FSAA. Tu se pojavio još jedan problem s driverima - radio je samo FSAA 4x. Mijenjanje na FSAA 2x u opcijama drivera ne bi učinilo ništa. To se lijepo vidi iz identičnih rezultata mjerenja brzine u Quake 3 Areni:
Rezultati FSAA nisu loši, pogotovo pri korištenju 32-bitne boje gdje do izražaja dolazi HyperZ tehnologija. Kvaliteta samog FSAA je skoro pa identična kao i kod konkurenata i tu nema neke razlike.
Zaključak
ATi Radeon 32MB DDR OEM je kvalitetno napravljena kartica (radi bez problema pri FSB 133MHz, tj. na AGP taktu od 89MHz - vrlo bitno za BX overclockere) koja se da solidno overclockati (14% iznad tvorničke brzine). Performanse Radeona su ok, ali ništa više od toga, a cijena prihvatljiva (oko $240 + PDV). Nažalost, cijeli dojam kvari izrazito loša driver podrška (pogotovo pod Windowsima 2000). Kartica koju bismo mi htjeli testirati iz Radeon serije jest Radeon All-in-Wonder. All-in-Wonder nam se čini kao izuzetno integrirano rješenje za one koji žele gledati TV i DVD filmove na svom računalu, a vole se i igrati. Obični Radeon nažalost ne pruža dovoljno.