Ozren je u svom članku o predstavljanju nove generacije ATI-jevih kartica pisao o novim modovima zaglađivanja slike, kao i o kvalitetnijem algoritmu za anizotropno filtriranje. Novi AA mod se zove Adaptive AA, a služi za zaglađivanje transparentnih tekstura (npr. žičana ograda, vegetacija) u 3D prikazu. Sličnu stvar radi i nVidija sa svojim algoritmom Transparency AA. Za razliku od nVidije, ATI ne nudi više metoda zaglađivanja prozirnih tekstura već je ovakvo zaglađivanje moguće samo uključiti ili isključiti, dok generalna kvaliteta slike ovisi o odabranom klasičnom AA modu.

ATI 2xAA + Adaptive AA

nVidia 2xAA + TSAA

ATI 4xAA + Adaptive AA nVidia 4xAA + TSAA

Usporedba antialiasinga (klik za veću sliku)

Kako bi uspredili slike, najbolje ih je skinuti na računalo i pregledati ih s alatom FastStone Image Viewer. Slike pohranite u jednu te istu mapu, selektirajte ih sve s pritisnutom tipkom ctrl i klikanjem mišem, pa potom iz konteksnog izbornika izaberite opcija compare (ili jednostavno pritisnite F5). Kao što vidimo, premda i nVidijin TSAA i ATI-jev Adaptive AA odrađuju odličan posao pri zaglađivanju prozirnih tekstura, u ovom slučaju žičane mreže, čini nam se da TSAA ipak odrađuje nešto bolji posao. Obratite pažnju i na žicu s lijeve strane stupa na desnoj strani ekrana. Na ATI-jevoj kartici je ona skoro nevidljiva dok je na nVidijinoj kartici moguće razlučiti njezin svaki detalj. Valja napomenuti da je pad performansi na obje kartice gotovo jednak, ATI vodi za koji postotak ili manje, što je zanemarivo.

ATI AF ATI HQ AF

Usporedba modova anisotropnog filitriranja (klik za veću sliku)

Zajedno s Adaptive AA-om, kanadska je tvrtka s novom serijom grafičkih čipova korisnicima odlučila ponuditi još jedan način poboljšanja kvalitete slike. Riječ je old-school metodi anisotropnog filitriranja koja nije toliko ovisna o kutu gledanja. Mogućnost je, kao i Adaptive AA, moguće uključiti u driverima (nije uključena tvornički). Kao što vidimo, stari je algoritam osjetno kvalitetniji od novijeg koji se koristi na novijim karticama oba proizvođača. Jednak je algoritam jednom koristila i nVidija, i to na GeForce FX seriji kartica. Na novijim nVidijim karticama, uključivo s GeForce 7 serijom, mogućnosti za uključivanje kvalitetnijeg AF-a nema. Kao što ćete vidjeti kasnije u rezultatima testova, uključivanje HQ AF algoritma ima minimalan utjecaj na performanse grafičke kartice pa vam toplo preporučamo da ga rabite ako vam za Božić u ruke npr. sleti jedan X1800XT. S obzirom na očit porast kvalitete slike, ali i beznačajan pad performansi, jasno je da u ovom području ATI ima itekakvu prednost u odnosu na nVidiju. Pitamo se da li će neka nova verzija ForceWarea omogućiti uključivanje ove opcije i na GeForceovima. Naravno, ako je to hardver uopće može izvesti.

Dodatne opcije u Catalyst Control Centeru

Koa što smo već napomenuli, sve je dodatne opcije moguće kontrolirati preko Catalyst Control Centera, aplikacije za nadzor i podešavanje grafičke kartice koja je bazirana na MS-ovoj .Net arhitekturi. CCC je i dalje prilično glomazan i spor komad softvera kojeg napredniji korisnici obično izbjegavaju u širokom luku i zamjenjuju ga s posebnim alatima kao što su ATI Tray Tools.