ATI Radeon X1800XT – zvijer s manjkom kontrole

Datum objave 31.10.2005 - Denis Arunović

Uvod

Oni koji su propustili svojevrsni uvodnik ovom članku, neka bace pogled na ovdje. Ako ste već upoznati s teoretskim mogućnostima novih ATI-jevih čipova, slobodno produžite na ostatak ovog članka.

U naš lab su stigle tri referentne kartice iz nove serije kanadskog proizvođača - Radeon X1800XT, X1800XL i X1300. Za sada vam predstavljamo samo rezultate testiranja najbrže kartice. Testovi ostalih kartica će doći nešto kasnije.

Prva stvar koja nam je upala u oči kad nam je Radeon X1800XT pao u ruke je veličina kartice. Do sada su svi Radeoni, bilo da je riječ o mainstream ili high-end modelima, bili srazmjerno maleni u odnosu na nVidijine kartice. S novim je Radeonom ATI prekinuo ovu tradiciju - X1800XT im gabarite koji odgovaraju, bolje reći i nadilaze gabarite nVidijinog GeForcea 7800GTX. Obje kartice imaju vrlo sličnu tiskanu pločicu jednake dužine. Ono što ATI-jevu karticu baca u prvi plan je ogroman turbinski hladnjak koji zauzima dva utora.

Ako ste čitali naš članak o GeForce 7800GTX, znate da je nVidijina na novoj kartici uspjela ponešto smanjiti potrošnju u odnosu na prethodnu generaciju čipova. S Radeonom se, u neku ruku, dogodilo upravo suprotno.

Dva takmaca - rame uz rame

Golemi R520 čip koji radi na taktu od 625 MHz hlađen je ogromnim turbinskim hladnjakom koji zauzima dva utora. Hladnjak je prema dizajnu gotovo identičan onom na Radeonima X850, no ovaj put bakrena jezgra hladnjaka "sjeda" direktno na grafički čip, a i gabariti pasivnog dijela hladnjaka su nešto veći nego na starijim grafičkim karticama. Hladnjak je zadužen i za hlađenje 512 megabajta GDDR3 memorije koja radi na taktu od 750 MHz (1500 MHz DDR). Hladnjak hladi sve memorijske čipove budući da su oni smješteni isključivo na prednjem dijelu kartice, oko GPU-a. Ovakva konfiguracija memorije ostavlja mjesta za špekuliranje o gigabajtnim verzijama Radeona X1800XT.

Naravno, ATI će u ovom slučaju morati smisliti način kako ohladiti memorijske čipove na stražnjoj strani kartice. Valja napomenuti da prema našem sudu na poleđini kartice realno nema mjesta za dodatne čipove. Mjesta za nove čipove nisu označena što nas nije začudilo budući da je gotovo cijela površina stražnje strane tiskane pločice načičkana s različitim elektroničkim komponentama.

Kod visokog zagrijavanja pomaže samo bakar

S obzirom na veličinu hladnjaka, sigurno se pitate kakva je situacija s bukom. Jednom riječju - loša. Premda smo dosad u raznim recenzijama imali prilike pročitati kako ATI-jeva nova kartica nije bučna, ne možemo se složiti s tvrdnjama naših inozemnih kolega. Ventilator ugrađen u hladnjak ima promjenljivu brzinu vrtnje koja načelno zavisi o tome da li se igramo ili ne, odnosno da li su instalirani odgovarajući driveri koji kontroliraju brzinu ventilatora. Premda bi bilo za očekivati da će ventilator raditi u "tihom" modu dok god ne pokrećemo igre ili bilo kakve 3D aplikacije, to nije tako. Ventilator sam od sebe na trenutke neobjašnjivo "poludi", da bi se nakon nekog vremena ponovo vratio u "tihi mod" i opet iznova.

Čak i ako zanemarimo fenomen izmjene brzine (moguće ga je pripisati ranoj verziji drivera s kojom smo testirali karticu), svejedno nam ostaje buka u "tihom" i "glasnom" modu. Ona je osjetno viša od one koju proizvodi referentni GeForce 7800GTX. Uz to, turbinski ventilator na ATI-jevoj kartici proizvodi kvalitativno neugodniji zvuk nego onaj na nVidijinoj kartici.

Da li ovdje ima mjesta za dodatne memorijske čipove?

Gdje ima dima, ima i vatre. Ovo je poznat poslovica koju možemo upotrijebiti i u slučaju najjačeg Radeona. Velik i bučan hladnjak nije tu bez razloga. Kartica se za vrijeme rada prilično grije, a temperaturu u red dovodi hladnjak koji smo već spomenuli. S obzirom da smo mi testirali u "otvorenoj" konfiguraciji, bez kućišta, pretpostavljamo da bi problem buke mogao biti još izraženiji kad je kartica u kućištu. Nadajmo se da je problem u driverima ili reviziji BIOS-a - ovako nas kartica podosta podsjeća na nVidijin GeForce FX5800 Ultra (na PC Ekspertu interno zvan "Vulkan").

Uz veliko zagrijavanje nužno ide i velika potrošnja energije. Tako X1800XT "sisa" električnu energiju poput Pentiuma 4 Prescott - oko 110W. Dakle, kad se ove kartice pojave u Crossfire izvedbi (još uvijek i nema), a vi ih poželite udomiti, spremite se na kupovinu stvarno mrak napajanja. Drugim riječima - samo za tatine sinove i one s viškom love po džepovima/bankovnim računima. Uzgred rečeno, premda bi se prema svemu navedenom moglo naslutiti da je novi Radeon potrebno napajati s dva nezavisna 6-pinska 12-voltna voda, stvarnost je drugačija - potreban je samo jedan.

AVIVO

Zajedno novom arhitekturom dijela čipa koji se brine o 3D grafici, ATI je nadogradio i dio koji se brine o 2D-u. Tehnologiju nazivaju AVIVO, što nije skraćenica od Advanced VIVO već samo marketinško ime. VIVO u osnovi označava platformu (dakako, video platformu) koja se sastoji od Theater 550 TV kartice i grafičke kartice zasnovane na jednom od čipova iz nove serije R5xx.

Što se tiče same grafičke kartice, AVIVO donosi podršku za hardversko dekodiranje i transkodiranje nadolazećeg H.264 video formata (drugo ime formata je MPEG-4 part 10). Dotični format će biti korišten odnosno koristi se za pohranu video sadržaja na HD-DVD i Bluray optičke medije, kao i za digitalnu televiziju (standard je prihvaćen u Europi, a planira se implementaciju u SAD-u). Valja napomenuti da ATI-jev GPU ne odrađuje sav posao oko dekodiranja/transkodiranja, već pomaže centralnom procesoru pri ovakvim zahtjevnim zadacima. Premda nVidija u originalnim specifikacijama novog GeForcea nije navela sličnu mogućnost, trenutno je u izradi driver koji bi i novim GeForceovima omogućio da se rabe za istu primjenu. Isto tako treba naglasiti da ATI još uvijek nije izdao drivere koji otključavaju ovu mogućnost novog Radeona. Planiraju ih izdati do kraja ove godine.

Dupli DVI izlazi ovaj put imaju RAMDAC-ove direktno na čipu

Drugi feature tehnologije AVIVO su unaprijeđeni, hardverski ubrzani algoritmi za deinterlacing videa. Kvalitetan deinterlacing je ponajviše važan za gledanje DVD-a na računalu. Premda nismo imali vremena za testiranje i usporedbu ove mogućnosti AVIVO-a s nVidijinim PureVideom, odlučili smo priložiti link na članak naših inozemnih kolega koji su to učinili. Za one kojima se neda proučavati ovaj, prilično velik, člana na engleskom, zaključci su prilično jednostavni. Premda i ATI-jeva i nVidijina metoda nisu idealne, u većini slučajeva ispada da nVidijin PureVideo odrađuje bolji posao. Naravno, treba imati na umu da PureVideo radi isključivo s nVidijinim PureVideo dekoderom koji je nužno kupiti odvojeno od kartice (cijena mu je oko 20 USD), dok ATI-jev algoritam radi sa svim, ili bolje reći, gotovo svim dekoderima.

ATI Rage Theater čip se i dalje brine za VIVO mogućnosti kartice

Zadnja važnija mogućnost AVIVO-a su dva dual-link DVI transmitera. Naime, prethodna generacija kartica je dosad imala samo jedan single-link DVI transmiter, dok je drugi izlaz bio klasični analogni. Dva DVI konektora, s čime se mogu pohvaliti mnoge ATI-jeve kartice više klase, postignuta su tako da je na integrirani analogni transmiter priključen odvojeni single-link DVI transmiter (npr. Silicon Imageov). Ovo je, prema zadnjim informacijama i razlog zašto prva verzija Crossfirea na CRT monitorima podržava maksimalno osvježavanje ekrana od 65 Hz pri rezoluciji od 1600x1200.

Integriranjem duplih dual-link DVI transmitera ATI je anulirao ovaj problem, pa će Crossfire na novim karticama raditi s višom frekvencijom osvježavanja u visokoj rezoluciji. Uz to, dva dual-link DVI transmitera zahtjevnim korisnicima omogućavaju da na karticu spoje dva velika LCD monitora, npr. Apple CinemaView 30" s nativnom rezolucijom od 2560x1600 piksela.

Kvaliteta prikaza

Ozren je u svom članku o predstavljanju nove generacije ATI-jevih kartica pisao o novim modovima zaglađivanja slike, kao i o kvalitetnijem algoritmu za anizotropno filtriranje. Novi AA mod se zove Adaptive AA, a služi za zaglađivanje transparentnih tekstura (npr. žičana ograda, vegetacija) u 3D prikazu. Sličnu stvar radi i nVidija sa svojim algoritmom Transparency AA. Za razliku od nVidije, ATI ne nudi više metoda zaglađivanja prozirnih tekstura već je ovakvo zaglađivanje moguće samo uključiti ili isključiti, dok generalna kvaliteta slike ovisi o odabranom klasičnom AA modu.

ATI 2xAA + Adaptive AA

nVidia 2xAA + TSAA

ATI 4xAA + Adaptive AA nVidia 4xAA + TSAA

Usporedba antialiasinga (klik za veću sliku)

Kako bi uspredili slike, najbolje ih je skinuti na računalo i pregledati ih s alatom FastStone Image Viewer. Slike pohranite u jednu te istu mapu, selektirajte ih sve s pritisnutom tipkom ctrl i klikanjem mišem, pa potom iz konteksnog izbornika izaberite opcija compare (ili jednostavno pritisnite F5). Kao što vidimo, premda i nVidijin TSAA i ATI-jev Adaptive AA odrađuju odličan posao pri zaglađivanju prozirnih tekstura, u ovom slučaju žičane mreže, čini nam se da TSAA ipak odrađuje nešto bolji posao. Obratite pažnju i na žicu s lijeve strane stupa na desnoj strani ekrana. Na ATI-jevoj kartici je ona skoro nevidljiva dok je na nVidijinoj kartici moguće razlučiti njezin svaki detalj. Valja napomenuti da je pad performansi na obje kartice gotovo jednak, ATI vodi za koji postotak ili manje, što je zanemarivo.

ATI AF ATI HQ AF

Usporedba modova anisotropnog filitriranja (klik za veću sliku)

Zajedno s Adaptive AA-om, kanadska je tvrtka s novom serijom grafičkih čipova korisnicima odlučila ponuditi još jedan način poboljšanja kvalitete slike. Riječ je old-school metodi anisotropnog filitriranja koja nije toliko ovisna o kutu gledanja. Mogućnost je, kao i Adaptive AA, moguće uključiti u driverima (nije uključena tvornički). Kao što vidimo, stari je algoritam osjetno kvalitetniji od novijeg koji se koristi na novijim karticama oba proizvođača. Jednak je algoritam jednom koristila i nVidija, i to na GeForce FX seriji kartica. Na novijim nVidijim karticama, uključivo s GeForce 7 serijom, mogućnosti za uključivanje kvalitetnijeg AF-a nema. Kao što ćete vidjeti kasnije u rezultatima testova, uključivanje HQ AF algoritma ima minimalan utjecaj na performanse grafičke kartice pa vam toplo preporučamo da ga rabite ako vam za Božić u ruke npr. sleti jedan X1800XT. S obzirom na očit porast kvalitete slike, ali i beznačajan pad performansi, jasno je da u ovom području ATI ima itekakvu prednost u odnosu na nVidiju. Pitamo se da li će neka nova verzija ForceWarea omogućiti uključivanje ove opcije i na GeForceovima. Naravno, ako je to hardver uopće može izvesti.

Dodatne opcije u Catalyst Control Centeru

Koa što smo već napomenuli, sve je dodatne opcije moguće kontrolirati preko Catalyst Control Centera, aplikacije za nadzor i podešavanje grafičke kartice koja je bazirana na MS-ovoj .Net arhitekturi. CCC je i dalje prilično glomazan i spor komad softvera kojeg napredniji korisnici obično izbjegavaju u širokom luku i zamjenjuju ga s posebnim alatima kao što su ATI Tray Tools.

Testni sistem i problemi

Test sistem :: Hardware
Platforme

Albatron K8 SLI

Procesor

AMD Athlon 64 3800+

Memorija

2 x 512 MB DDR400 Corsair, CAS2-2-2-5, Command Rate 1T

Grafičke kartice

nVidia GeForce 7800GTX 256MB

Driveri:: ForceWare 81.85

ATI Radeon X1800XT 512MB

Driveri:: beta Catalys R520

Muzička kartica Creative Labs Audigy
Kontroler

Integrirani nForce4 Ultra

Hard disk(ovi)

Seagate Barracuda 7200.7 NCQ, 160GB

CD-ROM

Pioneer DVR-106


Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke

ForceWare v6.66

DirectX verzija 9.0c
RightMark D3D beta 4
Battlefield 2 demo, max quality
3DMark 2005 v1.2
Farcry

v1.33, 32bit, river demo

The Chronicles of Riddick

v1.1, panoptical demo

SplinterCell: Chaos Theory

v1.04, lighthouse demo

X2

standard benchmark

Serious Sam 2 Demo +patch, max quality
Doom III v1.3, demo1

Za testiranje smo rabili naš glavni A64 sistem koji se već prilično dugo nije mijenjao. Što se tiče softvera, nalazimo se u prijelaznoj fazi budući da je u zadnje vrijeme izašlo dosta novih i zgodnih naslova koje planiramo rabiti za testiranje, ali ih jednostavno nismo sve stigli isprobati i upogoniti u benchmark modu. Tako je, zasada, jedini dodatak našim testovima Serious Sam 2 Demo koji osim klasičnog timedemoa može "izvrtiti" i interni sintetički test mogućnosti grafičke kartice. Uskoro bi u naše testove trebali ubaciti F.E.A.R. i Call of Duty 2, kao glavne predstavnike igara nove generacije.

Rezultata testiranja s Half Lifeom opet nema. Naime, neko vrijeme nismo imali širokopojasni pristup Internetu pa nismo mogli upogoniti Valveov alat Steam koji je nužan za pokretanje HL-a 2. Premda je veza napokon došla i imali smo je za vrijeme testiranja novog Radeona, probleme nam je stvorio Steamov automatski update koji je odlučio da Half Life 2 treba pokrpati s zakrpom od cca 850 MB. Budući da smo većinu vremena na stroju testirali, zakrpa se mogla skidati samo po noći pa se nažalost nije stigla skinuti dok je još bilo vremena za testiranje nove kartice. Što se tiče screenova iz Half Lifea 2 koje ste vidjeli na prethodnoj stranici, napravili smo ih s X1800XL kojeg također imamo u labu (test očekujte slijedeći tjedan). Sve u svemu, nismo namjerno ignorirali Half Life 2 i koristit ćemo ga u nadolazećim recenzijama grafičkih kartica.

Krenimo s problemima na koje smo naletjeli pri testiranju novog Radeona. Prvi i glavni problem zbog kojeg smo gubili živce je "sukob" između CRT monitora i nove grafičke kartice. Sve je bilo dobro dok nismo instalirali drivere. Nakon toga u 80% slučajeva ne bi uspjeli bootati u Windowse, već bi podizanje sustava stalo u trenutku kad bi se na ekranu trebao prikazati poznati login screen Windowsa XP. Problem se manifestirao na dva CRT monitora, ali ne i kad smo na grafičku spojili LCD monitor preko DVI konektora. Ne znamo da li je problem u reviziji grafičke kartice, driverima ili nećemu trećem, ali vjerujemo da mnogi korisnici na svojim računalima još uvijek koriste starije "cjevaše" (pod starije mislimo na starost od 3 do 5 godina) kakve i mi imamo u labu.

Slijedeći problem, također vezan uz CRT monitor je prebacivanje između rezolucija. Nekoliko nam se puta dogodilo da je pri izlasku iz igre u kojoj je bila postavljena rezolucija 1600x1200, desktop, podešen na rezoluciju 1024x768, izgledao "potrgano" - kao da smo zumirali gornji lijevi kut desktopa. Dakle, taj "zumirani" dio dekstopa je prikazan na monitoru, dok je ostatak pobjegao izvan okvira. Treći problem vezan uz rezoluciju i CR-ove je vibriranje ekrana koje bi se nekad pojavljivalo nakon promjene rezolucije monitora. Slika bi se vidljivo tresla što nam govori da je uzrok problema vjerojatno leži u načinu kako kartica podešava frekvenciju osvježavanja ekrana.

Premda su već i ovi problemi bili dovoljni da počnemo čupati kosu, još nije kraj. HDR na novim Radeonima funckionira kako treba samo u Splinter Cellu Chaos Theory. U Farcryu ga nije moguće upogoniti budući da Crytek još nije izdao novu zakrpu koja podržava ovaj feature. Serious Sam 2 Demo također podržava HDR, no on na ATI-jevim karticama ne radi kako treba.

U Battlefield 2 demou i dalje nije moguće forsirati AA i AF postavke direktno preko drivera već je sve potrebno odrediti u samoj igri (forsiranje postavki na GeForceovima radi bez problema). ATI i dalje ima problema s OpenGL-om pa tako Catalyst AI opako mijenja kvalitetu slike u Doomu 3 (sve je presvijetlo, fali sjena, čini se da je riječ o zamjeni shaderskog koda), dok smo u Riddicku primjetili prilično velike grafičke artefakte.

Da ne bi ispalo kako je s nVidijom sve divno i krasno, moramo spomenuti i neke probleme s karticama ove tvrtke. Npr. u zadnje je vrijeme veliki skandal izbio oko problema s "valovitim" teksturama. Premda je dosta ljudi bilo bjesno na nVidiju što se tako nešto događalo i na novim GeForceovima 7800GTX, problem je s najnovijim službenim driverima nestao. Na beta verziji drivera koju smo namjeravali koristiti prije nego što nas je nVidia preduhitrila s predstavljanjem novih službenih drivera postoji bug s gamma corrected AA-om koji nerealno spušta performanse za čak 50%. Naravno, vjerujemo da ljudi i s novim driverima imaju drugih problema, ali to je neizbježno - nema savršenog drivera.

Za kraj, prije nego što krenemo s testovima, napomenut ćemo jednu činjenicu, prilično važnu za tumačenje rezultata kartica. Referentni 7800GTX ima 256 MB video memorije, a testirani Radeon X1800XT 512 MB što posebno dolazi do izražaja pri višim rezolucijama. Drugim riječima, ne uspoređujemo "jabuke s jabukama". Takva usporedba će pričekati dok nVidija ne predstavi GTX s većom količinom memorije.

Skoro smo zaboravili - overclockiranje. Nažalost, rezultata overclockiranja nema zato što u vrijeme testiranja kartice nije bio dostupan niti jedan alat s kojim smo to mogli učiniti. Nadajmo se da će prije završetka testa Radeona X1800XL (kojeg radi kolega Županić) neki alat ipak iskrsnuti.

3DMark 2005 i RM D3D Pixel Shader

3DMark 2005

Score
X1800XT
6409
  
7800GTX
5740
  
01200240036004800600065
00
 
GT 1 (fps)
X1800XT
26,7
  
7800GTX
25,1
  
0 5101520252
7
 
GT 2 (fps)
X1800XT
20,1
  
7800GTX
17,3
  
0 51015202
1
 
GT 3 (fps)
X1800XT
31,4
  
7800GTX
27,8
  
0 510152025303
2
 
Fill Rate Single Texture (Texel/s)
7800GTX
5212
  
X1800XT
4910
  
0110022003300440053
00
 
Fill Rate Multi-texture (Texel/s)
7800GTX
10254
  
X1800XT
10008
  
0200040006000800010000110
00
 
Pixel Shader (fps)
7800GTX
140,6
  
X1800XT
108,3
  
030609012014
5
 
Vertex Shader Simple (MVertices/s)
X1800XT
87,9
  
7800GTX
60,5
  
0204060809
0
 
Vertex Shader Complex (MVertices/s)
X1800XT
56,8
  
7800GTX
42,7
  
0122436486
0
 

Krećemo sa sintetičkim testovima koji će nam dati inicijalni uvid u mogućnosti nove arhitekture. Novi Radeon odnosi pobjedu u kompozitnom testu performansi, svim testovima koji emuliraju igre te testu koji mjeri performanse vertex shaderskih jedinica. S druge strane, GeForce 7800GTX ga nadjačava u sirovom fillrateu (zbog činjenice da nVidijin čip ima 24, a ATI-jev 16 pixel shaderskih cjevovoda) te u direktnom mjerenju performansi pixel shaderskih jedinica. Malo nam je čudno što 7800GTX i dalje nadjačava Radeon u mogućnostima izvršavanja SM3.0 shaderskog koda ako znamo da je ATI u svoj GPU ugradio jedinice za dinamičko grananje. Pretpostavljamo da je razlog ovakvih rezultata to što pixel shaderski test u 3DMarku 2k5 nije toliko zahtjevan po pitanju dinamičkog grananja.

RightMark D3D - pixel shaders

PS2.0 3 Lights (PP, fps)
7800GTX
1210,83
  
X1800 XT
779,14
  
0250500750100012
50
 
PS2.0 3 Lights (FP, fps)
7800GTX
1044,37
  
X1800 XT
777,91
  
0200400600800100011
00
 
PS2.0 1 Light (PP, fps)
7800GTX
1757,88
  
X1800 XT
1297,15
  
035070010501400175018
00
 
PS2.0 1 Light (FP, fps)
7800GTX
1532,36
  
X1800 XT
1295,98
  
03006009001200150016
00
 
PS2.0 Procedural (FP, fps)
7800GTX
1677,18
  
X1800 XT
1556,82
  
03507001050140017
00
 

Slijedeći test je RightMark D3D, relativno star sintetički test koji mjeri mogućnosti grafičkih kartica. Test pixel shadera mjeri performanse isključivo SM2.0 kodom, što će reći da nisu iskorištene neke naprene mogućnosti nove ATI-jeve arhitekture. S obzirom na to, jasno je zašto nVidijina kartica dominira u svim segmentima ovog testa.

RM D3D Vertex Shader, HSR i X2 The Threat

RightMark D3D - vertex shaders

Fixed Function (fps)
7800GTX
209,66
  
X1800 XT
152,35
  
 
0408012016020021
0
 
VS1.1 (fps)
7800GTX
216,87
  
X1800 XT
152,05
  
 
0408012016020022
0
 
VS2.0 (fps)
7800GTX
216,97
  
X1800 XT
154,07
  
 
0408012016020022
0
 
VS2.0 Static FC (fps)
7800GTX
216,8
  
X1800 XT
152,35
  
 
0408012016020022
0
 
VS2.x Dynamic FC (fps)
7800GTX
217,28
  
X1800 XT
154,35
  
 
0408012016020022
0
 
VS3.0 Dynamic FC (fps)
X1800 XT
1006,83
  
7800GTX
216,78
  
 
0200400600800100011
00
 

Test vertex shadera nam donosi vrlo zanimljive rezultate koji koreliraju s rezultatima iz 3DMarka 2005. Dok god koristimo SM2.x (2.0 i 2.0b), 7800GTX nadjačava Radeon. U zadnje segmentu je korišten SM3.0 gdje Radeon dobiva "krila" i briše pod s GeForceom 7800GTX.

RightMark D3D - HSR

VS2.0 Unsorted (fps)
7800GTX
225,06
  
X1800 XT
115,31
  
 
05010015020023
0
 
VS2.0 Back to front (fps)
7800GTX
113,53
  
X1800 XT
92,85
  
 
025507510012
0
 
VS2.0 Front to back (fps)
7800GTX
243,84
  
X1800 XT
120,81
  
 
05010015020025
0
 
VS3.0 Unsorted (fps)
X1800 XT
7850,55
  
7800GTX
225,17
  
 
0160032004800640080
00
 
VS3.0 Back to front (fps)
X1800 XT
7844,46
  
7800GTX
113,52
  
 
0160032004800640080
00
 
VS3.0 Front to back (fps)
X1800 XT
7848,7
  
7800GTX
243,42
  
 
0160032004800640080
00
 

Performanse u Hidden Surface Removal testu su uvijek bile slaba strana ATI-jevih kartica. Istu situaciju vidimo i s Radeonom X1800XT, no stvar se mijenja čim u igru uđe SM3.0. Razlika u performansama je vrlo drastična što može značiti dvije stvari - ili je ATI napravio "pravu" stvar sa svojom novom arhitekturom ili je RM D3D nije točno izmjerio performanse.

X2 Rolling Thunder

Combined Shadows, FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
X1800 XT
63,02
  
X1800 XT Quality AF
62,88
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
61,65
  
7800GTX
58,73
  
7800GTX TSAA SS
57,82
  
 
0153045606
5
 

X2 The Threat je također relativno star benchmark, baziran na DirectX-u 8.1. Ovdje po prvi put imamo prilike vidjeti performanse pri korištenju novog adaptive AA i HQ AF algoritama. Očito je da HQ AF ima zanemariv utjecaj na performanse uz jasno povećanje kvalitete prikaza. Što se tiče zaglađivanja prozirnih tekstura, teško je donositi zaključke bazirane na jednom jedinom testu budući da pad performansi ponajviše ovisi o tome koliko su igri uopće korištene prozirne teksture. Konkretno, u X-u ih baš niti nema, pa je pad performansi i kod GeForcea i kod Radeona vrlo malen. Razlika u performansama između Radeona i GeForcea je u ovom testu prilično malena, no Radeon ipak ima vodstvo.

Farcry i Spliter Cell

Far Cry

Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 10x7
X1800 XT
73,16
  
X1800 XT Quality AF
72,65
  
7800GTX
71,93
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
67,81
  
7800GTX TSAA
67,41
  
 
0153045607
5
 
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 12x10
X1800 XT
71,25
  
X1800 XT Quality AF
70,79
  
7800GTX
69,2
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
55,13
  
7800GTX TSAA
52,86
  
 
0153045607
2
 
Combined FSAA 4x & Aniso 8x @ 16x12
X1800 XT
68,91
  
X1800 XT Quality AF
66,74
  
7800GTX
57
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
45,18
  
7800GTX TSAA
39,24
  
 
0153045607
0
 

Prikazom performansi u Farcry krećemo s testiranjem grafičkih kartica u novim igrama. HDR testa nema budući da Crytek, kao što smo prije napomenuli, nije izdao novi patch kojim bi se omogućilo korištenje ove tehnologije na novoj seriji Radeona. Što se tiče performansi, vidimo da je Radeon u svemu bolji od GeForcea, ali razlika u performansama nije osjetna dok ne pređemo u najvišu rezoluciju. Osjetnu razliku u performansama u rezoluciji 1600x1200 možemo objasniti na dva načina - teoretski efikasnijim memorijskim kontrolerom ATI-jeve kartice, ili pak činjenicom da dotična ima dva puta više video memorije od svog zelenog takmaca. Naše je mišljenje da Radeon boost u performansama može najvećim dijelom zahvaliti svojoj velikoj video memoriji. Da je memorijski kontroler toliko efikasniji od onog koji se nalazi u GeForceu, rast performansi bi bio jasno izražen i u nižim rezolucijama.

Splinter Cell SM3.0

1024x768 4xAA + 8xAF
ATI max.
164,51
  
NV max.
163,75
  
NV TSAA max.
163,08
  
ATI HQ AF max.
159,33
  
ATI HQ AF + Adapt AA max.
156,26
  
X1800 XT
89,16
  
X1800 XT Quality AF
84,41
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
82,23
  
7800GTX
79,11
  
7800GTX TSAA
78,38
  
ATI min.
53,45
  
ATI HQ AF min.
48,66
  
ATI HQ AF + Adapt AA min.
46,96
  
NV min.
46,86
  
NV TSAA min.
46,45
  
 
0357010514017
0
 
1280x1024 4xAA + 8xAF
ATI HQ AF max.
146,35
  
ATI max.
145,81
  
ATI HQ AF + Adapt AA max.
145,48
  
NV max.
142,98
  
NV TSAA max.
142,49
  
X1800 XT
64,26
  
X1800 XT Quality AF
61,68
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
60,53
  
7800GTX
56,29
  
7800GTX TSAA
55,71
  
ATI min.
38,41
  
ATI HQ AF min.
35,84
  
ATI HQ AF + Adapt AA min.
35,18
  
NV min.
32,74
  
NV TSAA min.
32,48
  
 
030609012015
0
 
1600x1200 4xAA + 8xAF
ATI HQ AF max.
139,79
  
ATI HQ AF + Adapt AA max.
139,72
  
ATI max.
139,5
  
NV max.
108,77
  
NV TSAA max.
106,64
  
X1800 XT
48,06
  
X1800 XT Quality AF
46,83
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
45,93
  
7800GTX TSAA
40,41
  
7800GTX
40,4
  
ATI min.
28,77
  
ATI HQ AF min.
27,55
  
ATI HQ AF + Adapt AA min.
27,1
  
NV min.
23,97
  
NV TSAA min.
23,77
  
 
030609012014
0
 
1024x768 @ 8xAF + HDR
NV max.
159,04
  
ATI max.
158,27
  
X1800 XT
86,267
  
7800GTX
79,46
  
NV min.
50,37
  
ATI min.
49,52
  
 
030609012015016
0
 
1280x1024 @ 8xAF + HDR
ATI max.
143,26
  
NV max.
139,35
  
X1800 XT
62,4
  
7800GTX
55,39
  
ATI min.
39,5
  
NV min.
34,79
  
 
030609012015
0
 
1600x1200 @ 8xAF + HDR
ATI max.
130,72
  
NV max.
107,36
  
X1800 XT
46,41
  
7800GTX
41,25
  
ATI min.
28,91
  
NV min.
26,13
  
 
025507510012513
5
 

Još novija igra koja podržava većinu naprednih tehnologija je Splinter Cell Chaos Theory. U ovom naslovu HDR na Radeonima radi, barem prema rezultatima testova i našoj vizualnoj procjeni. Pad performansi uzrokovan HQ AF-om je ponovo minimalan na što ATI-ju treba čestitati. S obzirom na poboljšanje kvalitete prikaza, vjerujemo da će većina naprednijih korisnika ovaj mod imati uključen uvijek.

Što se tiče pada performansi s modovima za zaglađivanje prozirnih tekstura, ponovo vidimo da se obje kartice ponašaju vrlo slično, osim u rezoluciji 1600x1200 gdje ATI osjetno vuče naprijed. Ako se nas pita, glavni razlog viših performansi je ponovo veća količina video memorije na Radeonu. Naravno, možda smo u krivu, ali to ćemo moći provjeriti tek kad nam u ruke padne GTX s istom količinom memorije kao i novi Radeon.

U testiranju s uključenim HDR-om, ATI ponovo bilježi pobjedu nad nVidijom. Razlika performansi je slična u svim rezolucijama, a raste od 7 pa do 11%.

Battlefield 2 i Serious Sam "Theory"

Battlefield 2 Demo

Combined AA 4x & Aniso 8x @ 12x9
X1800 XT
302,64
  
7800GTX
301,67
  
7800GTX TSAA
285,97
  
 
06012018024030031
0
 
Combined AA 4x & Aniso 8x @ 16x12
X1800 XT
223,25
  
7800GTX
193,12
  
7800GTX TSAA
179,13
  
 
0459013518022523
0
 

Eto nas i do novog taktičkog online FPS-a, Battlefielda 2. Nažalost, u ovoj igri nismo testirali ATI-jevu karticu s adaptive AA-om zbog starog problema s forsiranjem postavki za AA i AF preko drivera. Kasnije smo skužili da je adaptive AA i HQ AF moguće uključiti i za automatske postavke (dakle kad se postavke AA i AF određuju direktno u igri), no tada je već novi Radeon bio kod kolega iz Rumunjske.

Unatoč ovom propustu, i dalje imamo rezultate s normalnim AA i AF postavkama. Tako ATI-jeva kartica u ovom naslovu također ima vodstvo nad najbržim GeForceom. Performanse Radeona ponovo skaču u najvišoj rezoluciji gdje dva puta veća količina video memorije dolazi do izražaja.

SS2 Demo - theory

Vertex - simple (Mvtx/s)
7800GTX
273,06
  
X1800 XT
255,5
  
 
07014021028
0
 
Vertex - complex (Mvtx/s)
X1800 XT
115,97
  
7800GTX
86,23
  
 
025507510012
0
 
Pixel - triple texture (Mpix/s)
7800GTX
2092,79
  
X1800 XT
1667,37
  
 
040080012001600200021
00
 
Pixel - bump specular (Mpix/s)
7800GTX
1834,18
  
X1800 XT
670,03
  
 
04008001200160019
00
 
Pixel - bump reflection (Mpix/s)
7800GTX
959,18
  
X1800 XT
718,95
  
 
020040060080010
00
 
Pixel - bump refraction (Mpix/s)
X1800 XT
1459,53
  
7800GTX
1305,8
  
 
0300600900120015
00
 
Pixel - multi texture (Mpix/s)
X1800 XT
887,56
  
7800GTX
839,22
  
 
020040060080090
0
 

Eto nas i do najnovijeg testa dodanog našem arsenalu - Serios Sama 2. Igra ima ugrađen vlastiti mini-test performansi pomoću kojeg se određuju optimalne video postavke. Rezultati testa su prilično zanimljivi. Dok nVidijina kartica odlično "žvače" jednostavne vertex instrukcije, ATI još bolje to radi kad je riječ o kompleksnim instrukcijama.

Prema ovom testu GeForce u globalu ima nešto bolje performanse pri izvršavanju shaderskog koda. Premda u nekim testovima pobjedu odnosi ATI, novi Radeon je katastrofalno spor pri izračunavanju refleksije na bump mappiranim teksturama. Naravno, ovo je samo teorija - valja vidjeti kako to izgleda kad se igra zaista "vrti".

Serious Sam 2

SS2 Demo - real

1280x960 @ 4xAA + 8x AF
ATI max.
84,5
  
ATI HQ AF max.
84,3
  
NV max.
75,8
  
X1800 XT
51,7
  
X1800 XT Quality AF
50,5
  
7800GTX
49,5
  
ATI HQ AF + Adapt AA max.
46,2
  
NV TSAA max.
45,9
  
NV min.
35,4
  
ATI HQ AF min.
33,5
  
ATI min.
33,4
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
26,6
  
7800GTX TSAA
25,5
  
ATI HQ AF + Adapt AA min.
17,4
  
NV TSAA min.
16,9
  
 
015304560758
5
 
1600x1200 @ 4xAA + 8xAF
ATI max.
70
  
ATI HQ AF max.
68,1
  
NV max.
58,2
  
X1800 XT
44
  
X1800 XT Quality AF
42,7
  
ATI HQ AF + Adapt AA max.
39,1
  
7800GTX
38,6
  
NV TSAA max.
36,8
  
ATI min.
31
  
ATI HQ AF min.
30,4
  
NV min.
29,1
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
23,2
  
7800GTX TSAA
19,8
  
ATI HQ AF + Adapt AA min.
15,7
  
NV TSAA min.
12,9
  
 
0153045607
2
 
1280x960 @ 8xAF + HDR
NV max.
65,9
  
ATI max.
43,9
  
7800GTX
40,3
  
NV min.
28,4
  
X1800 XT
26,4
  
ATI min.
18
  
 
0153045606
8
 
1600x1200 @ 8xAF + HDR
NV max.
52,5
  
ATI max.
33
  
7800GTX
30
  
NV min.
19,8
  
X1800 XT
19,1
  
ATI min.
12,7
  
 
010203040505
5
 

Kao što vidimo, novi Sam je izuzetno zahtjevna igra koja je na koljena sposobna baciti i najskuplje kartice nove generacije. S obzirom na rezultate iz grafikona, nije ni čudno što imućniji korisnici kupuju sisteme koji upogonjuju snagu više grafičkih kartica.

Rezultati ovog testa pričaju nam jednaku priču kao i svi ostali prije njih - ATI je u "niskim" rezolucijama samo nešto brži nego GeForce, dok pravu razliku u performansama vidimo na rezoluciji 1600x1200 i više. S obzirom na relativno malen framerate na ovim rezolucijama, upitno je koliko je ATI-jeva prednost zaista iskoristiva. Eventualno da je u "igri" nekakav Crossfire sistem...

Što se tiče performansi s uključenim HDR-om, već smo prije napomenuli kako ATI-jev HDR u SS-u 2 ne radi kako treba. Unatoč tome, istestirali smo obje kartice, a rezultati govore u korist nVidije. Razlika je izuzetno velika, no prije donošenja konačne presude je pametnije pričekati kakvu zakrpu od strane Croteama ili novije drivere od strane ATI-ja. Unatoč tome, ovaj slučaj nam ponovo pokazuje da ATI i dalje mora raditi na kvaliteti svojih drivera, ali i odnosima s developerima igara. Nije slučano većina developera u nVidijinom The Way It's Meant To Be Played programu, a ne u ATI-jevom programu Get In The Game.

Chronicles of Riddic i Doom III

Riddick

PS2.0 1024x768 4xAA + 8xAF
7800GTX TSAA
122,13
  
7800GTX
121,81
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
89,67
  
X1800 XT Quality AF
89,57
  
XT1800 XT
87,98
  
 
025507510012513
0
 
PS2.0 1280x960 4xAA + 8xAF
7800GTX
85,92
  
7800GTX TSAA
85,89
  
X1800 XT Quality AF
59,71
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
59,7
  
X1800 XT
58,43
  
 
0204060809
0
 
PS2.0 1600x1200 4xAA + 8xAF
7800GTX
56,78
  
7800GTX TSAA
56,78
  
X1800 XT Quality AF
38,22
  
X1800 XT Quality AF + Adapt. AA
38,2
  
X1800 XT
37,41
  
 
010203040506
0
 

Na kraju, OpenGL igre - Ahilova peta ATI-jevih grafičkih kartica. Prva stvar koju valja primjetiti je utjecaj adaptive AA i TSAA (Transparency Super Sampling AA) algoritama na performanse. Pada performansi nema (zapravo, performanse su čak i više), što će reći da zaglađivanje prozirnih tekstura u OGL-u ne radi ili pak u samom Riddicku, odnosno demou koji smo koristili za testiranje, prozirnih tekstura nema.

Performanse se nas zapravo nisu previše iznenadile budući da od početka testiranja nismo imali dobar dojam o ATI-jevim driverima. Performanse su katastrofalno loše, a uz to smo primjetili i bugove pri renderiranju.

Doom III

HQ 1024x768 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
7800GTX TSAA
85,4
  
7800GTX
85,3
  
X1800 XT Adaptive AA
69,4
  
X1800 XT
69,3
  
 
015304560759
0
 
HQ 1280x1024 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
7800GTX
67,6
  
7800GTX TSAA
67,6
  
X1800 XT
52,7
  
X1800 XT Adaptive AA
52,6
  
 
0153045607
0
 
HQ 1600x1200 Combined FSAA 4x & Aniso 8x
7800GTX TSAA
51,6
  
7800GTX
51,4
  
X1800 XT
39,2
  
X1800 XT Adaptive AA
39,2
  
 
010203040505
2
 

U Doomu III vidimo slično stanje kao u Riddicku - ATI-jeva nova perjanica debelo gubi od GeForcea 7800GTX. Valja napomenuti da smo primjetili kako u ATI u ovoj igri mulja s optimizacijama u driverima putem Catalys A.I.-a. Igra izgleda mnogo svjetlije i manje detaljno (sjene jednostavno nisu onakve kakve bi trebale biti) u odnosu na GeForce. Stvar smo popravili isključivanjem Catalys A.I. što je, naravno, utjecalo na performanse koje su pale. Sve u svemu, ATI i dalje ima problema s OGL-om, a famozni project Orca koji predstavlja novu generaciju ATI-jevih drivera još uvijek nije zaživio. Nadajmo se da će skoro...

Zaključak

Bez sumnje, novi Radeon je zvijer od kartice. Jedini problem je što ATI svoju zvijer nije ukrotio s kvalietnim driverima. Brojni problemi na koje smo naišli pri testiranju nove kartice su nam jednostavno pokvarili dobar dojam koji smo dobili zbog njezinih visokih performansi. Uveliko zakašnjelo lansiranje novog proizvoda jednostavno nije smjelo proći na ovaj način, ali ipak...prošlo je. Ne smijemo zaboraviti niti na činjenicu da nova kartica još uvijek nije dostupna u trgovinama što nije bio slučaj s nVidijinim GeForceom 7800GTX. Da, novi proizvodni proces je super stvar, ali samo ako je njima moguće proizvesti dovoljno čipova kako bi kartice došle na tržište.

Catalyst Control Center je i dalje aplikacija koja razočarava svojom kvalitetom. Zauzima mnogo memorije, nestabilna i jednostavno se ne može mjeriti s konkurentskim rješenjem. Nije slučajno što za ATI-jeve kartice postoje posebni alati (npr. ATI Tray Tools) koje programiraju entuzijasti kako bi nadoknadili manjkavost aplikacija koju izrađuje sam ATI.

Nove mogućnosti implementirane u R5xx seriju će vjerojatno biti mnogo bolje iskorištene u budućnosti. S ovim ponajviše mislimo na jedinice za dinamičko grananje koje su ugrađene u svaki pixel shaderski cjevovod. Premda sintetički testovi ovo potvrđuju, tek trebamo vidjeti igre koje će ovo i iskorištavati. S obzirom da mnogo veći broj developera igara pripada nVidijinom, a ne ATI-jevom programu za izradu igara, lako je pretpostaviti da će nVidija prilično lako kočiti implementaciju ovih featura dok i sama ne bude bila sposobna izdati novo rješenje sa spomenutim featureima.

Novi Radeon u ovom trenutku je možda dobra dugoročna investicija, s obzirom na to da će ATI bugove popravljati s novim verzijama drivera. Naravno, pitanje je koliko će im vremena biti potrebno da srede sve probleme. Ako pak češće mijenjate grafičke kartice, GeForce 7800GTX je u ovom trenutku mnogo balansiranije rješenje.