S lijeva na desno: X1900 XTX, X1900 Crossfire

S obzirom da smo na testiranje dobili Crossfire konfiguraciju, red je da pogledamo i što ATI ima za ponuditi na području multi-GPU rješenja. Kao što neki znaju, originalni Crossfire bio je izdan u prilično krivo vrijeme te su ga mučili određeni problemi. Radeoni X850XT se jednostavno nisu mogli suprotstaviti modernijim nVidijinim rješenjima iz serije GeForce 7 koja su već tada bila na tržištu, a dodatni su problem bila ograničenja frekvencije osvježavanja monitora pri visokim rezolucijama (doduše, ovaj problem je bio dosta prenaglašen od "žutih" stranica kao što je inquirer.net koje se više bave senzacijama nego tvrdim činjenicama).

Nova Crossfire platforma predstavljena je neko vrijeme nakon predstavljanja Radeona iz serija X1800. Premda je u to vrijeme i nama stigla u ruke za testiranje, dobili smo premalo vremena za njenu analizu, a kako nam sama tehnologija nije nešto što nas baca u trans, članak o novom Crossfireu se nikada nije niti pojavio online.

Novi Crossfire konektor

Cijela priča s novom verzijom Crossfirea bazirana je na činjenica da su na novim karticama iz serije X1k implementirani dual-link DVI transmiteri koji omogućavaju postizanje izuzetno visokih rezolucija. Problem s ograničenom vertikalnom frekvencijom osvježavanja tako je elegantno riješen, ali su se zato pojavio jedan drugi problem. Kao što je moguće vidjeti na gornjoj fotki, novi Crossfire ima i novi Crossfire konektor na "Master" kartici. Već smo prije rekli da nam se način povezivanja kartica preko kabela čini jako nefleksibilnim i trapavim, no na novom Crossfireu cijela priča dobija još lošiji ton. Novi je kabel za povezivanje kartica izuzetno debeo i rigidan tako da je prava tlaka spojiti sve konektore na odgovarajuća mjesta. Imajte na umu da mi nismo prvi koji smo ovaj kabel rabili za testiranje tako da je svježa, tvornička, verzija vjerojatno još mnogo tvrđa.

Zavijanje konektora je neviđena muka

Kompozitni se konektor na grafičku karticu fiksira pomoću čak četiri vijka, po dva na svakoj strani konektora. Premda su vijci imaju oblik koji asocira na to da ih je moguće zavijati prstima, to je daleko od istine, barem ako želite da vam konektor bude prvičvršćen na karticu kako treba, tako da je uporaba ravnog odvijača više nego preporučljiva. Dokaz da se radi o prilično problematičnom mehanizmu je i činjenica da je većina ovih vijaka na našem testnom sistemu bili potrgana tako da samo kabel fiksirali uz paljenje svijeće na Kamenitim vratima i kratkom molitvom gospodinu Murphyu.

Crossfire konfa u akciji

Kao podloga grafičkim karticama isporučena je Asusova ploča A8R-MVP, bazirana na ATI-jevom čipsetu Xpress 200 Crossfire Edition. Zajedno s pločom isporučen je i Athlon 64 X2 3800+ kojeg smo rabili za potrebe testiranja Crossfirea. Prije nego što bacimo pogled na rezultate testova, valja napomenuti kako je Crossfire sistem koji smo imali prilike testirati prilično bučan, što nismo očekivali s obzirom na prilično tih rad samo jedne X1900 kartice.