Test sistem :: Hardware
Platforme

Epox 8KDA3+, BIOS v01/04/05

Procesor

AMD Athlon 64 3200+, Clawhammer, 2 GHz

Memorija 2 x 256 MB Corsair CMX3200C2 LLPT, CAS 2-2-2-5
Grafičke kartice

nVidia GeForce 6800 Ultra

Driveri:: ForceWare 71.89

ATI Radeon X850XT PT AGP

Driveri:: Catalyst 5.4 CC

Muzička kartica Creative Labs Audigy 2 ZS, EAX 4 update
Kontroler

Integrirani nForce3 250Gb

Hard disk(ovi)

Seagate Baraccuda 120 GB, SATA

CD-ROM

Pioneer DVR-106

 

Testni sistem :: Software
OS

Windows XP Professional

Service Pack SP2
Chipset datoteke

ForceWare 5.10

DirectX verzija 9.0c
Collin McRae Rally 04 v1.00, Max detalji, Villanova de Sau mapa + FRAPS 2.32
Doom III v1.1, demo1, Ultra High Quality
X2 Rolling Thunder demo
Pacific Fighters v3.04, Kamikaze02 track + FRAPS 2.55
Far Cry v1.3, Max detalji, HOC-River demo
Half-Life 2 v1.0.1, Canals08 demo
3dMark 2005 v1.20, default

O testnom se sistemu nema što mnogo reći. Riječ je o našoj najstarijoj Athlon 64 konfiguracija sa Hammerom 3200+ Socket 754. Testirani Radeon X850XT PT smo usporedili sa trenutno najjačom dostupnom nVidijinom karticom – GeForceom 6800 Ultra. Izbor testova je klasičan – igre u visokim rezolucijama i maksimalnim detaljima sa anti-aliasingom i anisotropnim filitriranjem.

Krenimo sa softverskom podrškom. Premda ATI-jevi driveri u svim aplikacijama koje smo imali prilike isprobati rade kako treba, isto se ne može reći za aplikaciju koja njima upravlja – Catalyst Control Center. Dotična je prilično spora i u dosta slučajeva nestabilna što se ne bi moglo reći za upravljački softver konkurentske nVidije. Uz to, sa trenutno aktualnom verzijom Catalysta (v5.4) postoji problem sa WDM driverima koji se brinu za VIVO mogućnosti kartice. Dotične je potrebno ručno instalirati budući da ih instalacijska skripta ne instalira (ovo je, dakako, bug), a nakon instalacije ne odrađuju posao baš najbolje po pitanju manipuliranja ulaznim video signalom. U sklopu komentara Catalysta moramo napomenuti da je ATI i dalje prilično daleko od nVidije po pitanju softverske podrške rada sa dva zaslona. Catalysti nude samo rudimentalne opcije dok je ATI-jeva aplikacija Hydravision (koju je moguće skinuti sa službenih stranica) prema mogućnostima i jednostavnosti rada u odnosu na nVidijin nView mnogo inferiornija.

Što se tiče overclockiranja kartice, kao i u testu PCI-E verzije Radeona X850XT PT, naletjeli smo na probleme. ATI je jednostavno dogurao mogućnosti ovih kartica do "kraja" i za njihovu proizvodnju koristi samo najbolje X850 čipove kojih je prema svemu sudeći jako malo. Naime, takt procesora smo uspjeli "podebljati" za mizernih 15 MHz (sa 540 na 555 MHz) dok je maksimum memorije bio upravo tvornički takt. S obzirom na ovako niski overclock, karticu na povišenim taktovima nismo niti istestirali – razlika u rezultatima je u realnim uvjetima neprimjetna. Što se tiče ATI-jevog OverDrivea, mogućnosti automatskog overclockiranja putem drivera, i dalje je riječ o mogućnosti koja radi samo na papiru, barem u slučaju ove kartice. Em što je OverDrive vrlo teško natjerati da nađe taktove koji mu odgovaraju ("smrzavanje" sistema uz resetiranje), em što su dotični taktovi neupotrebljivi budući da su nerealno visoki.

Ovako loši rezultati overclockiranja su točka na "i" u priči o problemima sa proizvodnjom X850XT PT čipova. ATI je do kraja iskoristio mogućnosti arhitekture i postojećeg proizvodnog procesa u pokušaju da na tržište plasira karticu s kojom će pomesti konkurenciju, ali činjenica je da "izvlačenje masti" karticama na ovaj način nije preporučljivo ako se radi o masovnoj proizvodnji. Pogledajmo sada rezultate testova.