Nakon duge šutnje AMD se ponovo vraća u igru - napokon je stigla Barcelona. Iza imena Barcelona skriva se prvi nativni četvero-jezgreni procesor na tržištu namijenjen serverima - dakle daljna evolucija Opteron linije. Inače, što mislite gdje nam je predstavljena Barcelona? U Barceloni, gdje drugdje!

AMD se zadnjih mjeseci (blago rečeno) nije baš istakao novitetima dok se isto ne može reči za Intel što je dovelo do osjetnog pada vrijednosti AMD dionica. Gledajući situaciju kroz oči naših čitatelja onda se izdvaja jedna riječ - zabrinutost. Naravno, nije samo manjak noviteta odgovoran za poljuljanu situaciju tvrtke - kupovina ATi-ja je bila ogroman kolač, a uz to je tu i uvijek prisutni tržišni rat sa Intelom (koji je treutno na sudu u EU zbog sumnje da nije baš igrao čistu igru).

Dobrodošao Quad-Core Opteron aka Barcelona

Sada se čini da se AMD napokon pokrenuo i da je došao period revitalizacije cijele tvrtke. Koliko će revitalizacija biti uspješna pokazat će vrijeme no treba se nadati da će sve proči dobro i to iz jednostavnog razloga - da se očuva konkurencija na polju procesora i grafičkih kartica. Na kraju dana sa strane korisnika nebitno je koji hardver stoji iza njihovih računala već da su ta računala s vremenom sve bolja i bolja - a bolja mogu biti samo ako postoji žestoka konkurencija izmedu proizvođača. Što općenito znači manjak konkurencije najbolje se vidi kroz Vistu...

No vratimo se Barceloni. Novi procesor je logičan nastavak vrlo uspješne Opteron linije i sa sobom donosi dosta noviteta. Da odmah bude jasno, ne radi se o nikakvoj revoluciji. No to nikako ne umanjuje vrijednost Barcelone. Kao prvo radi se o pravom nativnom quad-core procesoru - na Barceloni nema nikakvih smicalica kakvih smo se nagledali posljednih mjeseci. Ne radi se o procesoru koji se sastoji od dva dvo-jezgrena procesora koji su skrpani zajedno putem FSB-a već o punokrvnom proizvodu. Uz pomoć Direct Connect arhitekture napokon je napravljen pravi quad-core koji ne pati od razno-raznih uskih grla koje su direktan rezultat kemijanja i improvizacija. To ne čudi jer je AMD već odavno puno stvari pravilno postavio (memorijski kontroler, HyperTransport, itd.) i sada su zbog toga u prednosti.

Barcelona - živa ljepota

Kada god izađe neki novi procesor prvo pitanje koje se obično postavlja jest kakve su performanse. Po onome što smo culi i vidjeli performanse bi trebale biti oko 25% bolje nego kod ekvivaletnih Xeona, što nikako nije loše. No, pogled samo na rezultate testova nam ne govori cijelu priču. Quad-core Opteron je tu da odgovori na probleme koji trenutno najviše muče data centre - a to su problem nedostatka fizičkog prostora za nove servere te problem potrošnje energije. Drugim riječima fokus novog Opterona su efikasnost (omjer performansi i potrošnje) te dobre performanse prilikom virtualizacije. Naravno, tu je još i element štednje na infrastrukturi odnosno zaštita investicije za kupce u smislu održivosti cijele platforme.

Dugoročno održiva platforma

Potreba za smanjenom potrošnjom (ili bolje reči što boljim omjerom performansi i potrošnje) nikako ne čudi jer cijena energije stalno raste a ekološke su norme sve žešće. Stvari poput emisije C02 nisu nešto što je više moguće ignorirati (barem je tako u razvijenim europskim zemljama). Sama potrošnja energije vezana je uz više faktora. Osim samog broja servera i pripadajuća potrošnja po sistema ono što ima značajan utjecaj je hlađenje. U razgovoru sa tvrtkama poput Siemensa saznali smo da npr. njihovi data centri skoro polovinu potrošnje energije troše na hlađenje. Problem prostora je takoder tu - ukoliko se npr. pogledaju data centri u financijskih središtima poput Londonskog City-a stvar postaje jasna - kapaciteti u data centrima su sasvim popunjeni. Jedini način da se riješi taj problem jest virtualizacija. Vrijeme velikog broja dediciranih fizičkih servera je prošlo i to je to. U Hrvatskoj virtualizacija nije nepoznanica no u svakom slučaju nije dovoljno iskorištena, pogotovo kod malih tvrtki kod kojih i dalje postoji velika ljubav prema dediciranim kutijama (koje su najčešće samo vrlo jaka desktop računala).

Da bi zadovoljio sve ove potrebe AMD je Barcelonu opremio sa više tehnologija. AMD CoolCore je tu da smanji potrošnju na način da procesor sam isključuje svoje dijelove sebe kada oni ne rade ništa - neovisno o tome da li se radi o jednoj cijeloj jezgri, floating-point jedinici ili nečem drugom. Ovo je vrlo korisno jer je činjenica da veliki broj svog vremena serveri provode ne radeći baš puno (odnosno da su idle). Dual Dynamic Power Management i Independent Dynamic Core Technology omogućavaju da jezgre i memorijski kontroler rade na različitim taktovima ovisno o potrebi. Tako jedna jezgra može biti na 70% takta a druge tri na npr. 20% - a sve po potrebi aplikacija koje Barcelona obrađuje. Memorijski kontroler te cache memorija su također optimizirane da bi performanse prilikom virtualizacije bile što bolje. Za dodatnu pomoć je tu podrška za Nested Paging - napokon rukovođenje memorijom prilikom većeg broja virtualiziranih aplikacija radi sam hardver a ne više Hypervisor softver. Barcelona je opremljena i L3 cache memorijom koja je potpuno djeljiva između jezgri. Sveukupno iznos cache memorije na Barceloni je 4x128kB L1, 4x512kB L2 plus 2MB L3. Takt varira izmedu 1.7 i 2GHz. Barcelona je napravljena u 65nm tehnologiju uz korištenje SOI tehnologije, što je bilo i za očekivati. Bitna stvar u cijeloj priči je ta da se AMD pobrinuo da Barcelona radi na postojećem hardveru te nije ulazio u neke čudne vode poput fully-buffered DIMM-ova i sl. Tako je i dalje odabrana meorija DDR2 koja nudi jednake performanse kao i memorija koju je odabrao Intel, a u isto vrijeme troši puno manje energije.

Hardverski partneri su SuperMicro i Tyan

Po onome što smo vidjeli od Quad-core Opteron sistema za očekivati je da će u usporedbi sa odgovarajućim Xeon sistemom nuditi 25% više performansi a pri tome će vam uštedjeti oko 40% energije. Tako će server na bazi četvero-jezgrenog Xeona iz 5300 serije potrošiti oko 350W dok će u isto vrijeme server na bazi Barcelone potrošiti svega oko 200W.

Sve u svemu zvuči dobro. AMD je naravno vrlo entuzijastičan oko Barcelone i po svemu sudeći čini se da i imaju zašto. Dojam koji smo stekli razgovorajući sa novinarima iz drugih redakcija je također pozitivan, a isto vrijedi i za AMD-ove serverske partnere poput HP-a ili Della. Mi se nadamo najboljem jer ne želimo vidjeti situaciju u kojoj je jedan od dva glavna proizvođača procesora u lošoj situaciji jer iako u sam proizvod ne sumanjamo, brine nas da Barcelona nije došla možda prekasno. Situacija u desktop segmentu je još lošija jer moramo čekati na zadnji kvartal da bi AMD predstavio svoju novu liniju. No, to je jedna sasvim druga priča.