Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme Foxconn Bloodrage, Intel X58
Procesor(i)

Core i7-965 EE

Memorija

3 x 2 GB OCZ DDR3 1.333 MHz

Grafička kartica

2 x ATI Radeon HD 2900 XT

SATA Kontroler

Intel ICH-10R

Hard disk(ovi)

Samsung Spinpoint F1 750 GB

Optički pogon

LiteOn LH20A1H DVD-RW

Za testiranje bequietovih napajanja poslužili smo se kombinacijom high-end platforme (X58 + Core i7-965) i starijih, no energetski zahtjevnih grafičkih kartica (Radeon HD 2900 XT). Performanse smo generalno govoreći mjerili u dvije situacija, sa i bez opterećenja. "Bez opterećenja" je zapravo način rada kada se na računalu ne izvodi nekakav zahtjevan posao. Primjerice, pisanje dokumenata u Wordu, surfanje, slušanje MP3-ca i slično. "S opterećenjem" je način rada kada su glavni potrošači računala, dakle procesor, grafičke kartice i memorija, pod visokim ili čak maksimalnim opterećenjem.

Kako smo testirali tri napajanja različite snage, testiranje pod opterećenjem morali smo malo diversificirati. Tako je prva razina opterećenja bilo korištenje samo jedne grafičke kartice i neoverclockiranog procesora uz aplikacije Prime95 (Max power consumption mod rada, opterećenje procesora i memorije) i Furmark (Xtreme Burning Mode, opterećenje grafičke kartice). Druga razina opterećenja bila je sve nabrojano u kombinaciji s overclockiranjem procesora sa standardnih 3,2 na 3,86 GHz.

Treću i četvrtu razinu opterećenja koristili smo na dva snažnija napajanja, a one su uključivale korištenje dodatne grafičke kartice. Nažalost, pri korištenju para kartice u CrossFire modu pokazalo se da aplikacija Furmark nije baš najbolje rješenje. Naime, premda smo koristili verziju koja je namijenjena opterećenjivanju multi-GPU sistema, činilo nam se da aplikacija jednostavno dovoljno ne gazi grafičke kartice. Drugim riječima, potrošnja je bila premala za potrebe testiranja.

U pomoć je uskočio naš stari poznanik, 3DMark06, aplikacija koja smo u mnogim prethodnim testovima koristili baš za ovu svrhu. Korištenje Furmarka praktičnije je jer je riječ o relativno malenoj i jednostavnoj aplikaciji koja nakon pokretanja stvara konzistentno opterećenje. 3DMark06 pak treba konfigurirati (čitaj, odabrati samo jedan zahtjevan test i postaviti ga da se izvodi u beskrajnoj petlji), a opterećenje koje generira varira o kompleksnosti scene.

Sve u svemu, pri korištenju dvije kartice, bilo da je procesor bio overclockiran ili ne, korišten je 3DMark, a ne Furmark što je u konačnici rezultiralo s mnogo višim opterećenjem napajanja.

Što se tiče samih mjerenja, obavili smo ih korištenjem multimetra Fluke 287. Sonde instrumenta pri mjerenju su bile zabodene u odgovarajuće pinove na ATX konektoru. Potrošnja, a time efikasnost napajanja mjerena je s uređajem za nadzor potrošnje koji se može nabaviti u Bauhausu ili sličnim trgovinama.

Mjeračem potrošnje ne možemo izmjeriti konkretnu vrijednost efikasnosti napajanja jer bi za to trebali znati potrošnju na izlazima i ulazu. Ono što možemo napraviti je usporediti potrošnju na ulazu napajanja (dakle ono što napajanje "cucla" iz gradske mreže) što nam može reći koliko je neko napajanje više ili manje efikasno.

 

Rezultati testiranja – 1. dio

Kao i obično, krećemo s performansama najbitnijeg, 12-voltnog voda. Krajnje vrijednosti na X osi grafikona označavaju toleranciju ATX specifikacije, dočim je u sredini idealna vrijednost – 12 volta. Primjetite da sva napajanja nisu testirana pod svim opterećenjima jer jednostavno nemaju jednaku maksimalnu snagu. Ako je suditi prema grafikonu, performanse Straight Power napajanja prilično su dobra, dočim Dark Power Pro ima osjetno bolju regulaciju napona na 12-voltnom vodu. Anomalija je dakako rezultat 580-vatnog modela u Load CF načinu rada.

Naime, vidljiv je vrlo osjetan pad napona s prelaskom na ovakvo opterećenje. Premda je vrijednost napona i dalje na vrlo prihvatljivoj razini u odnosno na toleranciju ATX specifikacije, jasno je da tu nešto ne štima. Što ne štima? Opterećenje. Tijekom testiranja s dvije kartice na ovom napajanju smo mjerili prosječnu potrošnju od 630, a vršnu od 660 vata. Kako napajanje ima snagu od 580 vata, vrijednosti kakve vidimo na grafikonu zapravo nisu niti malo loše.

Što se tiče sekundardnog načina rada 750-vatnog napajanja, razlike u performansama su kozmetičke, pa nam se čini da je OCK prekidač i cijela priča s kombiniranim railovima samo dobar marketinški trik.

Situacija na 5-voltnom vodu nije baš brilijantna jer sva tri napajanja podosta variraju od idealne vrijednosti. Najgora situacija je s 580-vatnim modelom čiji 5-voltni vod u svim slučajevima prelazi vrijednost od 5,1 volta. Ipak, oscilacije napona zavisno o opterećenju su nevelike što treba pohvaliti.