Rezultati testiranja – 2. dio

Na 3,3-voltnom vodu vidimo solidna odstupanja od idealnih vrijednosti no sasvim prihvatljiv pad napona s porastom opterećenja. Najviše odstupaju dva slabija modela dočim Dark Power Pro opravdava svoju višu cijenu boljom regulacijom.

Koliko su testirana napajanja bila opterećena vjerojatno se najbolje vidi s ovim grafikonom potrošnje. Imajte na umu da su ovo sirove vrijednosti koje ne predstavljaju koliku snagu napajanje isporučuje komponentama već razinu energije koja se crpi iz gradske električne mreže. Drugim riječima, ako uzmemo da primjerice 750-vatni model pod visokim opterećenjem (Load CF) ima efikasnost od 80%, snaga koja se isporučuje komponentama iznosi 464 vata dočim je potrošnja iz utičnice u istom trenutku 580 vata.

Treba naglasiti da su dva snažnije modela zbog načina testiranja (3DMark06) na trenutke bili izloženi još višem vršnom opterećenju nego što je to prikazano u grafikonu. Konkretno, maksimalna brojka koju smo vidjeli pri testiranju 580-vatnog modela iznosila je 660 vata, a na 750-vatnom modelu 706 vata. Samim time, jasno je da bi za adekvatno testiranje Dark Power Pro napajanja bilo idealno da smo pri ruci imali i treću Radeon HD 2900 XT karticu.

 

Zaključak

Za razliku od slabijih bequietovih napajanja koje smo testirali početnom godine, modeli iz serija Straight Power i Dark Power Pro ostavili su na nas mnogo bolji dojam. Izgledaju odlično, pri radu su izuzetno tihi, a performanse su im prilično dobre. Konfiguracija kabela na svim bi napajanjima mogla biti bolja, no budimo iskreni – uz toliki broj konektora čak i na najslabijem napajanju, sumnjamo da će puno korisnika doći u situaciju da im nedostaju SATA konektori. Svakako treba naglasiti da snažniji predstavnik porodice Straight Power i model iz porodice Dark Power Pro korisniku nude dodatnu fleksibilnost pri napajanju ventilatora u kućištu. Ovo se čini kao sitnica, no obzirom na to u dizajnu napajanja često nema velikih varijacija, čak i ovakve sitnice su lijepo osvježenje.

Cijena ovih napajanja primjerena je njihovim mogućnostima. Štoviše, u izravnoj usporedbi s Corsairovim napajanjima (koja su čest izbor domaćih korisnika), bequiteovi modeli nameću se kao isplativije rješenje. S druge strane, u usporedbi s napanjima istog proizvođača testirani modeli podbacuju kad je riječ o duljini jamstva jer Corsair na svoje uređaje nudi 5-godišnje, a bequiet trogodišnje. Da se razumijemo, trogodišnje jamstvo je odlično ako imamo na umu da većina proizvođača za ispravnost svojih napajanja jamčki godinu ili dvije, no u kontekstu cijelog tržišta Corsair ima prednost i to je teško previdjeti.