BitForce Giant ARGB-TM4 recenzija
Datum objave 19.03.2024 - Krešimir Matanović
Giant ARGB-TM4 - drugi dio
Unutrašnjost kućišta je u skladu s vanjskim dimenzijama vrlo prostrana. Giant prima Mini ITX, Micro ATX, ATX i Extended ATX ploče, grafičke kartice dužine do 400 milimetara, te CPU hladnjake visine do 175 milimetara – izvrsno.
Odstojnici dolaze postavljeni, no ne i za ATX ploče pa ih je potrebno reorganizirati i dodati nove kao što smo mi za našu testnu ploču. Kvaliteta izrade i završne obrade je solidna, kao i bojanja i lim je dovoljno debeo i čvrst.
Zanimljivo, u kućištu se nalazi i lim koji pokriva proreze za provlačenje kabela, a na kojem se nalaze dvije polugice koje služe kao nosači za grafičke kartice, a obje se mogu podešavati po visini – drže ih po dva thumb vijka. Nisu pretjerano dugačke pa ne smetaju, ali nisu ni za kartice koje su kraće od 30o milimetara. Kućište ima i poklopac napajanja koji je rešetkast, a na prednjo se strani nalazi i kavez za diskove s dvije plastične ladice.
U jednoj od ladica se nalazi i vrećica s vijcima, odstojnicima i plastičnim vezicama, a uz kućište dolaze i relativno šture upute za instalaciju. Plastične ladice su za 3,5-inčne diskove no moguće je u njih postaviti i 2,5-inčne. Uz ova dva mjesta, još su i dva nosača straga. Uz kućište dolazi i hub za ventilatore, tj. kontroler za LED osvjetljenje. Ventilatore je moguće kontrolirati ili uz pomoć ovoga kontrolera ili uz pomoć softvera matične ploče jer dolazi s konektorom. Bitno za napomenuti je da ventilatori dolaze s posebnim 4-pinskim konektorom kojeg je jedino moguće priključiti na kontroler, no ne i na matičnu ploču bez adaptera. Svi kabeli prednjeg panela su dovoljno dugački da dosegnu sve priključke na matičnim pločama.
I desnu bočnu stranicu (gledano sprijeda) drži magnetna kopča, a nju odvajamo s donje strane, jer nema svoju ručkicu. Po otvaranju vidimo da se na stražnjoj strani nalaze dva metalna panela koje drže vijci s gornje strane, a s donje su utaknuti u konstrukciju kućišta. Paneli su tu samo radi efikasnijeg skrivanja kabela. Kada ih uklonimo vidimo da postoji i plastični organizator s čičak trakama za kabele kroz kojeg već prolaze kabeli prednjeg panela. Organizatori su malo preuski za debele kabele napajanja, pogotovo one flat (onaj za 24-pinski konektor je teško smjestiti), no dobri su za organizaciju svih ostalih.
Proreza za provlačenje kabela na kućištu je sasvim dovoljno i dobro su postavljeni. Nemaju gumene zaštite no to ni ne očekujemo u ovoj cjenovnoj klasi. Ovdje vidimo i dva nosača za 2,5-inčne diskove koji su dobro pozicionirani. Ispod se nalazi dovoljno prostora za 200-milimetarska napajanja, no tada je potrebno ukloniti kavez za diskove. Mi smo ogradili napajanje dužine 150 milimetara (SilverStone Decathlon DA1000R Gold) i ostalo je dosta mjesta još i za kabele.
U kućište smo ugradili našu testnu Gigabyte Z790 Aorus Master X ploču i Intel Core i9-14900K procesor. Procesor je hladio Cooler Master MasterAir MA824 Stealth hladnjak koji je visine 165 milimetara i koji bez problema staje u ovo kućište. Ugradnja i većih komponenata ne predstavlja nikakav problem, pa smo primjerice bez problema prikopčali gonja dva EPS konektora i s hladnjakom na procesoru.
U kućište smo dodali još i AMD Radeon RX 7900 XT grafičku karticu koja nije zauzela puno prostora, a ni nosači nisu mogli do nje. Kabele smo provukli relativno uredno, jer smo ionako rastavljali konfiguraciju nakon testa, a straga smo sve ono neuredno pokrili limovima.
Tri Tango ARGB ventilatora stvaraju dovoljno jaku svjetlost koja se lijepo vidi i straga i bočno i sprijeda, a i efekti koje nudi kontroler su dovoljno zanimljivi. Ako rasvjetu prikopčamo na ploču tada možemo sve kontrolirati uz pomoć softvera i sinkronizirati s ostatkom hardvera.
Mjerenja smo vršili uz pomoć OCCT-ovog Power testa koji optereti sve komponente sistema i kao što vidimo procesor vrlo brzo postigne 100°C nakon čega mu se spušta frekvencija i za P jezgre zadržava na oko 4,7 GHz što je sasvim solidno. Sistemske temperature na ploči nisu pretjerano visoke pa vidimo da se ni VRM ne zagrijava previše (62°C), a jedino se grafička kartica zagrijava na visokih 82°C te 102°C za Tjunction. No, AMD tvrdi kako je sigurna Tjunction temperatura do 110°C pa je s ove strane sve korektno.
Giant ARGB-TM4 je vrlo zanimljivo kućište koje se u hrvatskim shopovima prodaje po cijeni od oko 120 €. Giant donosi mnoge korisne elemente za taj iznos – mnoštvo prostora, četiri ventilatora i solidnu filtraciju. Kvaliteta gradnje i materijala je solidna, kao i završne obrade. Prostora za kabele, kao i njihovu organizaciju je sasvim dovoljno, kao i prostora za diskove. Prednji panel je dobro smješten, a voljeli bi vidjeti i USB Type C port na njemu, jer je na tržištu sve više uređaja koji ga koriste (prijenosni diskovi, stickovi, čitači kartica itd.).
Kao što smo vidjeli iz testova, termalne performanse su sasvim solidne i komponente se ne pregrijavaju, osim procesora koji ipak zahtijeva vodeno hlađenje, a i tada bi vrlo brzo “ulovio” stotku, te krenuo s usporenjem rada. Sve u svemu, BitForce Giant ARGB-TM4 možemo preporučiti.
Tko voli više staklenih površina, treba znati da BitForce u ponudi ima i Giant ARGB-TG4 model s prednjom staklenom stranicom koji košta 125 €.
BitForce Giant ARGB-TM4 | |||
Pozitivno + | Prostranost, prozračnost, četiri solidna ARGB ventilatora, nosači za grafičku karticu, dovoljno mjesta za diskove i ostale komponente, solidna rješenja za aranžiranje kabela, solidno filtriranje prašine. | ||
Negativno - | Nema Type C port na prednjem panelu. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Hyperlift |

Forum
Objavljeno prije 1 sat
Radite li backup podataka?Objavljeno prije 1 sat
Kakav miks...Objavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 3 sata
Xbox Series X/SObjavljeno prije 4 sata
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti