Bit Force Voltron ARGB-4 recenzija
Datum objave 22.04.2024 - Krešimir Matanović
Voltron ARGB-4 - prvi dio
Na red za test je došlo i četvrto Bit Force kućište. Nakon Bladea, Gianta i Swana, tu je i Voltron u ARGB-4 izvedbi. Riječ je o mid tower kućištu orijentiranom prema visokom protoku zraka, koje ima mrežastu prednju stranicu i četiri predinstalirana ARGB ventilatora. Bočna stranica je od kaljenog stakla, a kućište je dovoljno prostrano da primi i veće komponente.
BIT FORCE je privatna robna marka HYPERLIFT tvrtke, prisutne na tržištu od 2019. godine. U suradnji s distributerskom tvrtkom LOST, razvijeni su novi modeli kućišta iz office i gaming segmenta. U ponudi imaju širi asortiman kućišta u različitim serijama, ventilatore, gaming stolce te kabele i adaptere.
Kućište dolazi u standardnoj kartonskoj kutiji u kojoj je spremljeno u najlonsku vreću i stiropor. Klasičnog je dizajna s velikom aluminijskom mrežicom na prednjoj strani. Ta prednja strana je plastična i moguće ju je skinuti. Kućište je napravljeno od SPCC-a (čelik) debljine 0,6 milimetara, dimenzija je 410 x 210 x 450 milimetara i mase 5,47 kilograma. Kvaliteta izrade je solidna za ovu klasu, baš kao i kvaliteta završne obrade.
Bočna je stranica od kaljenog stakla, malo zatamnjena, a pričvršćuje se vijcima na bočnoj strani. Vijci su thumb, te imaju meke podloške kako se staklo ne bi oštetilo. Na drugoj strani je metalna stranica, također s thumb vijcima, ali na stražnjoj strani. Na stražnjoj strani na dnu se nalazi prostor za napajanje, iznad kojeg je sedam proreza za kartice. Svaki prorez ima zaštitni lim koji je potrebno ukloniti (strgati) - nije kao kod Giant modela da ima vijke. Iznad je prorez za stražnje I/O portove matične ploče, kao i ispušni ventilator.
Prednji panel je na vrhu i postavljen je uz desni rub kao i kod Gianta. Sastoji se od osvijetljene Power tipke, dvije LED-ice, Reset tipke, dva USB 2.0 porta između kojih je kombo audio port, jednog USB 3.2 Gen1 porta i tipke kojom mijenjamo svjetlosne efekte ventilatora. Da, ovo kućište kao i Giant ima ARGB kontroler na koji su povezana sva četiri ventilatora i koji ima nekoliko pretprogramiranih profila rada.
Na vrhu kućišta je mrežica i nosači za dva 120-milimetarska ventilatora, ili pak jedan radijator od 240 milimetara. Na vrhu se nalazi i metalni filtar za prašinu s magnetima koji ga drže uz kućište. Na dnu su četiri nožice na kojima kućište stoji, s gumenim podloškama. Tu je i metalna mrežica za prašinu na usisu napajanja, koju je lako ukloniti radi čišćenja. Ispred nje vidimo s donje strane nosače za kavez za diskove koji možemo mijenjati u dvije pozicije.
Prednju stranicu uklanjamo povlačenjem odozdo, a i na njoj se metalna mrežica čije su rupe ipak mrvicu prevelike da bi filtirale prašinu - no zato osiguravaju dobar usis zraka. Ventilatori su malo drugačiji nego kod Giant modela, nešto su jednostavniji, ali u radu nisu pretjerano bučni. Tri su na usisu i jedan na ispuhu, te stvaraju solidan propuh. Izmjerili smo ukupnu buku složenog računala od 42,1 dB(A), što je čujno no ne i pretjerano bučno. Ipak, sami ventilatori na maksimumu su nešto tiši od ovoga, i na kraju će buka računala ovisiti o komponentama koje u njega ugradite.
Voltron ARGB-4 - drugi dio
Kućište je dovoljno prostrano unutra i prema ITX, mATX i ATX ploče, te dolazi s predinstaliranim odstojnicima za ATX ploče. Ima dovoljno mjesta za 165 milimetara visoke hladnjake za procesore i za 360 milimetara dugačke grafičke kartice. Ima i dovoljno proreza za provlačenje kabela oko matične ploče. Ipak, prilikom instalacije treba voditi brigu o tome da je zračni hladnjak najbolje montirati nakon što ste već prikopčali EPS konektore na ploču, jer na vrhu mjesta baš i nema previše.
Napajanje i kavez za diskove odjeljuje metalni poklopac koji na boku ima prorez pored napajanja, a na vrhu je perforiran. I na njemu se nalaze prorezi za provlačenje kabela koji idu na dno matične ploče. Uz kabele ventilatora i onih za prednji panel, vezani su i svi potrebni vijci i odstojnici, a tu su i plastične vezice za aranžiranje kabela. Svi su kabeli inače dovoljno dugački da dosegnu sve pozicije na ploči, i da ih se uredno aranžira.
Na stražnjoj se strani nalaze dva mjesta za montažu 2,5-inčnih diskova, a ispod je i jedan kavez u kojeg stanu dva 3,5-inčna diska. U slučaju da koristimo manje napajanje, kavez se može i pomaknuti više prema unutrašnjosti. Maksimalno je moguće staviti napajanje dužine 165 milimetara. Premda, mi smo stavili 150-milimetarsko i već su kabeli malo teže ulazili iza kaveza pa to imajte na pameti. Kavez se jednostavno uklanja, i drži ga samo jedan thumb vijak.
Mi smo u kućište ugradili ATX ploču, i to Gigabyteovu X670E Aorus Pro X s Ryzenom 9 7950X, te Cooler Masterovim Master Air MA824 Stealth hladnjakom. Hladnjak je savršeno sjeo, tik ispod staklene stranice. Naravno, ono što smo i ranije spomenuli, potrebno ga je ili skinuti ili naknadno ugrađivati već kada prikopčamo EPS konektore. Ploča sjeda bez problema, aranžiranje kabela je jednostavno, i moguće je složiti poprilično urednu unutrašnjost.
U kućište smo još ubacili i AMD-ovu Radeon RX 7900 XT grafičku karticu te Silverstoneovo DA1000R Gold napajanje. Prostora straga je sasvim dovoljno za smještaj svih kabela i kada se sve aranžira bez problema zatvaramo bočnu stranicu. Sa strane komponenata je sve moguće uredno složiti i tako osigurati solidan protok zraka preko svega.
Kućište kao što znamo ima ugrađen ARGB kontroler koji pruža nekoliko modova osvjetljenja. Osim nekoliko modova sa statičnim "punim" bojama (crvena, zelena, plava, bijela, žuta, svjetlo plava, ljubičasta i off), tu su i rainbow efekti, pa pulsiranje, "trčeće svjetlo" itd. Efekta dakle ne fali, a i boje su lijepe. Najljepše od svega, radi preko kontrolera, što znači da možete koristiti i sa starijim pločama koje nemaju kontrolu osvjetljenja.
Računalo smo opteretili Power testom iz OCCT-a te u njemu i pratili temperature i ostale parametre. Inicijalna potrošnja sustava je bila blizu 700 W, no ubrzo se stabilizirala na oko 620 W, a vidimo i da je procesor u prosjeku bio unutar TDP-a od 125 W te radio stabilno. Temperature se nisu penjale do 100°C pa nije bilo usporavanja. Sve ostale temperature su bile u granicama normale, a jedino su se Junction temperature na grafičkoj kartici penjale do 100°C što je unutar tvorničkih parametara.
Bit Force Voltron ARGB-4 kućište se u hrvatskim informatičkim trgovinama prodaje po cijenama od oko 65 pa do 70 € što je sasvim prihvatljivo za ovaj tip kućišta koje dolazi s četiri ARGB ventilatora, kontrolerom osvjetljenja, dovoljno prostora i za veće komponente i filtrima protiv prašine. Kvaliteta izrade je solidna, lim je malo tanji no i dalje u potpunosti zadovoljava standarde klase. Kod Voltrona bi voljeli vidjeti Type C port na prednjem panelu i eventualno PCIe limove koji su pričvršćeni vijcima, na sve ostalo nemamo primjedbe i možemo ga bez zadrške preporučiti.