Blic test: AOpen H600b mid tower kućište
Datum objave 24.12.2002 - Damir Šimpović
Prvi pogled: AOpen H600b mid tower
Pozdrav svima! Kao što smo obećali (doduše, malo kasnije nego što smo obećali), stiže novi u seriji blic-testova AOpen kućišta - test AOpen H600b mid-tower kućišta. Za razliku od H800 modela, ovo je kućište namijenjeno desktop upotrebi ili manjim serverima, no nije baš za svakoga. Pod time ciljamo prvenstveno na njegovu cijenu (cca 1000 kuna u maloprodaji), no za prave power-usere, kućište ove kvalitete je jednostavno obavezno. 1000 kuna za mid-tower? Stvarno opaka cijena s obzirom da za te novce možemo kupiti full tower od Macase-a, ili 2-3 kućišta jeftinjak proizvođača, no mi mislimo da vrijedi svaku kunu. Obrazloženjem ove tvrdnje se bavi ostatak članka :)
Kućište je standardnog
mid-tower formata, dimenzija 460mm(Dubina)x200mm(Širina)x457mm(Visina).
Evo našeg ljepotana, s prednje i sa stražnje strane. Kao što ste primijetili, kućište je potpuno crno, uz iznimku jednog dijela prednje plastike, koja je grafitne boje. Naravno, kao i obično, slike mu ne daju za pravo, kućište je još ljepše uživo.
Da krenemo sa featurima; na ovoj slici vidimo dva interesantna detalja: vijak za koji nije potreban odvijač i iznad njega dvije "kukice" na koje se može montirati lokot, u slučaju da je kućište u ulozi lako dostupnog servera ili nekog javnog računala. Lokotom jednostavno i efikasno zabranjujemo pristup unutrašnjosti svima koji nemaju ključ ili pajser. Da se vratimo na vijak, postoje četiri takva vijka, koji drže obje stranice kućišta. Svi ostali vijci su standardni. Ne moramo vam pričati koliko nam se svidio ovaj detalj.
Isti detalji iz druge perspektive.
Površni pogled u unutrašnjost kućišta ne otkriva mnogo, osim jednog: urednost. Sve je lijepo i čvrsto zapakirano, da prilikom transporta nešto ne bi "rondalo" uokolo. Vrećica sa vijcima i jednostavnim uputstvima se sigurno drži za pakirne žice, žice od prednjeg panela (hdd LED, pwr LED, pwr ON itd) i prednjeg USB/audio produžetka su fino zalijepljene ličilačkom trakom - da se bezbolno može odlijepiti.
Jednom kada maknemo vrećicu sa vijcima/uputstvima, za oko nam zapnu dva mjesta predviđena za montažu 80mm ventilatora. Svaki od njih puše direktno u jedan od kaveza za HDD-ove.
Evo što nalazimo u vrećici: Uputstva - kratka i jasna, vodilice za montažu 5.25" uređaja, vijci i AOpen naljepnica za prednji panel.
Nastavak: Aopen H600b mid tower
Ovdje se vidi dodatni kavez za HDD-ove. Vrlo pametno rješenje, s obzirom da masa matičnih ploča dolazi sa ugrađenim RAID kontrolerom, koji su mahom u donjem desnom kutu matične (odmah pored kaveza), pa nema potrebe za razvlačenjem kablova po cijelom kućištu, nego se sve svede na nekih 5-10 cm, od konektora do HDD-a. Time dobivamo bolji protok zraka po kućištu, koji je ionako odličan s obzirom na predviđena mjesta za ventilatore (ukupno ih je pet) i, naravno, dodatni prostor za ugradnju samih HDD-ova. U gornji kavez stane tri uređaja 1/2 visine (poput većine HDD-ova), s time da će većina korisnika jedan od njih vjerojatno popuniti FDD-om, tako da nam ostanu po dva za HDD-ove, a u donji stane još dva, tako da smo došli na ukupnu brojku od 4 dedicirana mjesta za HDD-ove, za ekipu kojoj treba puno GB-a prostora.
Ovo je jedan od najboljih featura ovog kućišta. Gornji kavez se da, kao što se na slici vidi, otkopčati i zakrenuti, ili potpuno skinuti - jednim potezom - i isto tako lagano vratiti na svoje mjesto. Ukoliko stalno kopate po vašem stroju i preštekavate HDD-ove, ovo je spas za vaše ruke, a nije na odmet ni onima koji će samo jednom sastaviti stroj i ostaviti ga takvim. Kroz rupu od kaveza se nazire pametno smješten PC-beeper.
Možete li reći kvalitetno? To je dojam koji ovo kućište ostavlja od prvog do zadnjeg trenutka rada na njemu. Sve se skida i sve se da vratiti. Na ovoj slici vidimo prednje metalne zaštite koje se na većini kućišta moraju otrgnuti i baciti. Na ovom ne. Ukoliko poželimo izvaditi neki naš CD/DVD ili sličan uređaj, možemo vratiti i prednje metalne zaštite - kao da ih nismo ni skinuli. S ovog kućišta se ništa ne baca.
Prednja plastična maska se skida jednim potezom, jednom rukom, bez odvijanja ili otkvačivanja i sličnih radnji. Primjetite još jedno mjesto za 80mm ventilator. Sistem koji nam omogućava skidanje maske je sakriven na unutrašnjoj strani same maske. To je jedna poluga koja radi klik/klak - klik kada skidamo masku i klak kada ju ponovo vraćamo. Na donjoj slici se jedva vidi ta poluga, nažalost, opet, zbog ograničenja naše stare kamere nismo uspjeli bolje uslikati taj sistem - crna poluga na crnoj pozadini nije baš fotogenična.
Evo prednjeg USB/audio konektora, skrivenog iza lijepo dizajniranog poklopca. Na slici se vidi line out, mic i 2x USB, s time da postoji još i IEE1394 Firewire priključak kao opcija.
Napajanje. Ne možemo nažalost reći o njemu onoliko koliko zaslužuje (možda jednog dana), no reći ćemo ovo: AOpen napajanja spadaju u sam vrh ponude - kako po kvaliteti, tako i po cijeni. Dok se neka napajanja busaju s navodnih 400+ Watta, ovo napajanje ima "skromnih" 350W, no uopće ne sumnjamo da ono može tu tvrdnju i potkrijepiti svojim radom. Klasično za AOpen: ball bearing fan - ventilator je na kugličnom ležaju osiguravajući vrlo dug vijek trajanja, w/noise controller - elektronički sklop koji kontrolira vrtnju prije navedenog ventilatora, efikasno smanjujući buku koju proizvodi i izuzetno visoka masa cijelog napajanja (po slobodnoj procjeni oko 2,5 kg). Cijena dotičnog napajanja u maloprodaji: cca 750 kuna.
Stražnji ventilator se odlikuje vrlo niskom bukom i dugim vijekom trajanja, na 3-pinskom konektoru (sa brojačem okretaja). Cijena u maloprodaji: cca 120 kuna.
I kod H600b modela nalazimo vrlo kvalitetne capice, koje svakih 90 stupnjeva naprave klik.
Završna riječ je vrlo jednostavna: AOpen H600b kućište, sa cijenom od cca 1000 kuna će kupiti ili profesionalac kojem je full tower prevelik, a želi puno prostora za proširenja, puno dodatnih featura i dobar look, ili pak profesionalac koji slaže računala za javnu upotrebu, koji će se okoristiti njegovim dobrim izgledom, mogućnostima proširenja i mogućnošću fizičkog zaključavanja sistema. A, možda će netko na njemu složiti neki manji server. Kvalitetno napajanje, kvaliteta izrade, jednostavnost uporabe, gomila featura, odlični termalni design - nikome niti jedna od ovih stvari neće biti na odmet, ali cijena od 1000 kuna bi već mogla, pa zato 'ko voli, nek' izvoli!
Ovime smo završili i ovaj blic-test. Sljedeći puta ćemo pogledati H700 model - full tower kojeg autor ovih redaka i sam koristi. Pozdrav!