Bluetooth điđe

Datum objave 12.05.2004 - Denis Arunović

Uvod

Nakon bjesomučnog testiranja nove nVidijine zvjerke i članaka o tehnologiji novog ATI-jevog čipa Radeon X800 vrijeme je za članak u kojem nema toliko tehničkih termina, novotarija, kilobajta slika...članak za "po doma". U ruke nam je palo više Bluetooth uređaja - točnije 4 donglea, dvije GSM slušalice, prezentacijski pointer i printer adapter. Kao što većina vas vjerojatno zna (ponavljamo za rookie kojih je na PCE-u sve više) Bluetooth je standard bežične radio komunikacije na frekvenciji od oko 2,4 GHz kojeg je razvio savez tvrtki (Ericsson, Nokia, IBM, Intel i Toshiba) u svrhu pojednostavljenja komunikacije među raznim uređajima - u prvom redu mobilnim telefonima, ručnim, prijenosnim i stolnim računalima.

Trenutna komercijalna verzija specifikacije Bluetooth nosi oznaku 1.1 te se dijeli na dvije klase. Uređaji klase I imaju velik domet (oko 100 m) i prije su bili vrlo skupi, dok puno standardniji čipovi klase II imaju domet od oko 10 m i obično se ugrađuju u mobilne telefone te prijenosna i ručna računala. Uređaji velikog dometa namijenjeni su jednostavom kućnom odnosno uredskom umrežavanju čija je primarna namjena dijeljenje raznih uređaja kao što su printeri i skeneri.

Korporativni mobitel PCE-a dobro se "kužio" sa svim Bluetooth gadgetima

Testirani uređaji potiču od dvije tvrtke - Trusta i Epoxa. Trust je dosta poznat po svom širokom asortimanu računalnih dodataka pa nije ni čudo da je izašao na tržište i s Bluetooth uređajima. S druge strane tajvanski Epox najbolje poznajemo po kvalitetnim i brzim matičnim pločama. Budući da su u zadnje vrijeme gotovo svi proizvođači matičnih ploča proširili svoje asortimane Epoxova Bluetooth linija proizvoda zapravo nije ništa što bi nas trebalo iznenaditi. Od Trustovih proizvoda testirali smo dva USB Bluetooth donglea (po jedan za svaku klasu čipa) te jedne slušalice. Identičan "ratni raspored" slijedi i Epox s tim da nam je osim dongleova i slušalice na test stigao i prezentacijski pointer te USB Bluetooth printer adapter.

Za kraj malo objašnjenje za one koji se bune sa terminom USB Bleutooth dongle. Radi se o malom Bluetooth adapteru koji je velik kao, danas vrlo popularne, USB flash memorije. Adapter omogućava računalu da ostvaruje vezu sa drugim Bluetooth uređajima kao što je npr. mobilni telefon.

Trust Bluetooth dongle BT180 i BT120

Trustovi dizajneri, čini se, stvarno imaju posla na nekim izuzetno važnim zadatcima budući da se dva testirana donglea razlikuju samo po orijentaciji Trustovog logoa na kućištu uređaja. Ili imaju jako puno posla, ili su drogirani/pijani, ili su lijeni do *aja - sve u svemu očajno. Dobra strana ovakvog šlamperaja je to što nakon kupovine jednog uređaja klase II u kutiji možda nađete uređaj klase I. Naravno, vrijedi i obrnuto, ali zbog toga se već isplati vraćati u trgovinu. ;)

Buraz II (BT120)

Oba uređaja dolaze sa indentičnim bundleom koji se sastoji od produžnog USB kabela, CD-a s driverima, prilično detaljnog priručnika te srebrne platnene vrećice za pakiranje donglea kada ga ne koristimo. Uređaj je prilično malen i uzak je što je odlično, no jako nas je zametala niska kvaliteta plastičnog kućišta i manjak bilo kakve inventivnosti pri dizajnu, s tim da je ovaj komentar nezavisan od onog s početka stranice. Uređaj (jednina, budući da je dizajn isti) izgleda i na dodir daje dojam da će se slomiti ili raspasti ako malo nezgodnije padne. Uz ovo sve napomenimo da se zaštitna kapica USB konektora na ostatak kućišta ne fiksira malenim kvaćicama (poznati "klik" zvuk) već je prilično labava. Osim dimenzija (visina x širina x debljina: 85 x 25 x 12 mm) jedina pozitivna karakteristika vanjštine donglea je plava ledica koja indicira da li je uređaj uključen ili isključen.

Buraz I (BT180)

Instalacija oba donglea izvedena je puno elegantnije nego njihova kućišta. Ubacite CD u optički pogon, "piknete" install software i po završetku instalacije priključite dongle na USB konektor. Budući da oba adaptera koriste standarde Widcommove čipove, egzotika istraživanja novog softvera je jednaka nuli - dobijete standardnu Bluetooth ikonicu u tray, My Bluetooth Places na Desktop i Bluetooth Configuration u Control Panel. Oba Trustova uređaja su na testu funkcionirala kako treba, barem na onaj način kako smo ih mi koristili, a to znači da smo se igrali s prijenosom datoteka s i na mobitel, spajanjem na Internet putem Bluetooth modema i sinhronizacijom adresara telefona sa adresarom MS Outlooka (PIM synchronization).

Epox Bluetooth dongle BT-DG03 i BT-DG02A

Za razliku od Trusta Epox je svojim Bluetooth dongleovima posvetio nešto više pažnje, barem što se tiče dizajna. S druge strane bundle oba uređaja slabiji je od onog Trustovog - osim donglea u kutiji će te naći produžni USB kabel, CD sa driverima te vrlo šturi priručnik. Doduše, s obzirom na to da dongleovi koriste Widcommove čipove, detaljni priručnik za korištenje mogućnosti Widcommovih Bluetooth čipova možete pronaći na priloženom CD-u u PDF formatu.

BT-DG03 - dizajn i funkcionalnost na visini

BT-DG03 je Epoxov slabiji dongle koji koristi Bluetooth logiku klase II. Dakle ima domet od otprilike 10 metara s tim da se Epox posebno hvali sa svojom implementacijom čipa pa je navodno iz dometa uređaja moguće izvuči i koji metar više (navodno ovaj uređaj može "potegnuti" i do 30m). U praktičnom smislu to znači da ćete imati bolji prijem zbog jačeg signala, no kako dotični nismo imali prilike izmjeriti ne možemo ni potvrditi Epoxove tvrdnje (teško je otići 30m dalje od uređaja kada ste na 6. katu). Što se tiče naših iskustava, s uređajem nismo imali nikakvih problema, bilo pri instalaciji, bilo pri korištenju.

Najveći adut DG-a 03 su svakako dizajn i veličina. Uređaj je zajedno s zaštitnom kapicom dug 79 milimetara, širok u prosjeku 18 milimetara, a debeo od 10 do 5 milimetar (zbog ravnomjernog sužavanja od jednog do drugog kraja). Zaštitna kapica je relativno velika te ima kvačicu pomoću koje je dongle moguće lako zakačiti za džep košulje - vrlo praktično i elegantno riješeno. Uz to kapica je adekvatno fikisirana za kućište tako da će rijetko nehotično spasti. Zadnji feature uređaja je zelena ledica koja svijetli kad ga priključimo na USB konektor.

BT-DG02A - srebrni debeljko

Za razliku od svog mlađeg brata, BT-DG02A izgleda dosta trapavo. Radi se uređaju klase I koji i u ovom slučaju, prema Epoxovim tvrdnjama, svojim signalom bez problema "kači" preko 100 metara - dakle preko specifikacija. Dizajn u ovom slučaju nije baš za pohvalu. Dongle je realtivno velik (visina x širina x debljina: 83 x 30-22 x 12 mm), no nije toliko stvar u realnoj veličini koliko u dizajnu koji je totalno promašen. Uređaj je teško priključivati na USB konektore zato što mu smetaju konektori ostalih periferija kao što su miš, josytick i slično. Zaštitna kapica je malena, prozirna i oštrih rubova što znači da ju je lako oštetiti, a još lakše izgubiti. Svim navedenim manama treba dodati i nedostatak ledice za indikaciju rada. Na sreću, EpoX uz ovaj model pakira i produžni USB kabel pomoću kojeg ćete ovaj debeli uređaj lakše ukopčati u svoje računalo. Što se tiče jačine signala, ovaj uređaj je stvarno izvrstan - dovoljno jak da prođe kroz debele zidove i slične prepreke. Nažalost, domet od 100m nismo uspjeli isprobati jer bi nam za to trebalo nogometno igralište i lijepo vrijeme (a dok smo isprobavali Bluetooth stvari kiša je lila i lila...).

Kao što se da pretpostaviti uređaj nam je kada smo ga jednom priključili radio kako treba - valjalo je samo instalirati Widcommov softver i to je bilo to. No na cijelu priču sa instalacijom softvera imamo jednu zamjerku koja se tiče oba Epoxova donglea. Radi se o tome da je Autorun dijalog koji vidimo nakon umetanja CD-a u optički pogon strašno loš. Dijalog izgleda kao da ga je izrađivao devetogodišnjak koji je naučio malo prčkati po Paint Shop Prou što će bilo kojeg manje informatički pismenog korisnika dobrano zbuniti.

Pogledajmo sad Bluetooth slušalice!

Epox Bluetooth Headset BT-HS01

Jedna od najkorisnijih aplikacija Bluetooth tehnologije je korištenje dotične na mobilnim telefonima bilo da je riječ o razmjeni podataka između dva telefona ili kombiniranju mobilnog telefona s raznim gadgetima kao što su handsfree slušalice. Jednu takvu Bluetooth slušalicu proizveo je i Epox, a njena glavna prednost je to što je prilično jeftina. Kao što se da pretpostaviti prema njenom imenu - BT-HS01 - radi se o prvom Epoxovom proizvodu ovakve vrste. Vrlo skoro bi se na tržištu trebao pojaviti i nasljednik za kojeg se nadamo da će biti bolji.

Oprema koja dolazi sa slušalicom je prilično izdašna - osim dva AC adaptera za punjenje (kućni i automobilski) u kutiji smo našli relativno jednostavan priručnik te trakicu za nošenje mobitela oko vrata. Sama se slušalica inače sastoji od dva dijela - onog koji naliježe na vanjski, prednji dio uha, u kojem se nalazi Bluetooth čip te zvučnik i mikrofon, te dijela koji se zatakne za samo uho u kojem se nalazi akumulatorska baterija.

Oprema koji dolazi sa slušalicom je stvarno adekvatna

Bit ovakvog dizajna je da je slušalicu moguće prilagoditi na nošenje na lijevom ili desnom uhu. Naime, na tijelu slušalice nalaze se dvije rupe koje veličinom odgovaraju promjeru konektora priloženog AC adaptera. Isti takav konektor nalazi se dijelu u kojem se nalazi akumulatorska baterija tako da u jednu stranu slušalice "upiknemo" akumulatorsku bateriju dok je preko rupe na suprotnoj strani punimo.

Kao što je vidljivo na donjoj slici, slušalica je prilično efektno dizajnirana, bilo da je riječ o samom izgledu ili njenoj ergonomiji. Istina, možda ju je malo teže zataknuti za uho, ali to znači da ju je teže i skinuti, dakle nema problema sa spadanjem slušalice pri živahnijim aktivnostima. S druge strane, pretpostavljamo da slušalica zbog svoje veličine baš ne odgovara previše korisnicima s manjim ušima (našem su pak "sitnom" Ozrenu dimenzije EPoX slušalice bile idealne). Što se tiče kontrola, na slušalici se nalaze ukupno tri tipke - dvije manje i neuglednije tipke (zapravo se radi o klackalici) služe za pojačavanje i stišavanje zvučnika dok srednja, prozirna tipka ispod koje se nalazi ledica služi za sve ostale funkcije - uključivanje i isključivanje, sparivanje s mobilnim telefonom, odgovaranje na pozive itd. Inače, primarna funkcija ledice ispod srednje tipke nije vizualni dojam (mada ima nešto i u tome) već indikacija statusa slušalice. Ledica zna "žmirkati" u dvije boje, crvenoj i plavoj, te pomoću njih adekvatno očituje da li je uređaj u modu za sparivanje, da li je u uporabi, da li je razgovor u toku i slično...

Slušalica je malo kičasta, ali samo malo... :)

U ovom trenutku nakon mnogo hvale dolazimo do, za Epoxovu slušalicu, prilično negativnog dijela članka. Naravno, radi se funkcionalnosti. U prvom redu slušalica ima loš prijem signala. Čim se između nje i mobitela nađe prepreka (npr. ako slušalicu nosimo na lijevom uhu, a mobitel stavimo u desni džep na hlačama) signal dobrano oslabi i čuje se "krčanje". Zvuk također nije za pohvalu, jednostavno je pretih, s tim da je veći problem kvaliteta mikrofona nego integriranog zvučnika. Zadnji, prilično neugodan problem, je trajanje baterije. Uz prosječnu frekventnost i trajanje razgovora, baterija slušalice traje manje od dva dana što još više iritira ako znamo da baterija gotovo svih poslovnih mobitela (kojima je slušalica, uostalom, i namijenjena) traje minimalo 3-5 dana.

Trust BT210

Ukoliko nista bili oduševljeni onim što se pročitali o EPoX-ovoj slušalici, možda vam se kriteriji promjene nakon što pročitate o Trust BT210 slušalici. Prvi dojam s ovom slušalicom nije bio loš jer dolazi s vrlo solidnim paketom opreme. U paketu ćete s ovom slušalicom dobiti uputstva, dva punjača (jedan za doma, drugi za vaš dragi auto) te torbicu u koju možete spremiti BT210 kada ju ne koristite. Nažalost, tu sve dobro prestaje.

Bundle

Kvaliteta signala na BT210 slušalici jednako je loša kao kod EPoX-ovog modela. Uz to, BT210 se voli bez ikakvog razloga odpariti od mobitela, i to kada se najmanje nadate. Kada se to desi, jedini lijek je brisanje devicea s mobitela te ponovna instalacija! Baterija kao i kod EPoX-a traje prekratko (a dosta se dugo puni), a uza sve to sama slušalica nikako ne leži na uhu. Ukoliko malo poskočite slušalica će vam sigurno pasti s uha - jadno!

Trustove slušalice stvarno "ima"

Kvaliteta plastike od koje je napravljena ova slušalica je vrlo slaba tako BT210 nikako ne daje dojam izdržljivog proizvoda. Trust BT210 se ne može pohvaliti niti izgledom - velika je i ružna. Uz to na sebi ima vrlo veliku LED-icu koja svjetli kao luda - nema šanse da vas netko ne zapazi kada koristite ovaj uređaj. Uz to se ova slušalica može nositi samo na jednom uhu - nije prilagodljiva kao EPoX-ica. Jedina prednost napsram EPoX-ove slušalice jest to što ćete na njoj lakše napipati tipke s kojima se određuje jakost zvuka. Dakle, sve u svemu - loše.

EPoX BT-PM01B

Kada nam je stigao EPoX-ov paket s Bluetooth stvarima najveće iznaneđenje bio je BT-PM01B laser pointer. Većini čitatelja PC Eksperta ovaj uređaj neće biti uopće zanimljiv, no među našim čitateljima ima i onih koji dolaze iz "svijeta korporacija" gdje su bitne prezentacije svakodnevnica. Bluetooth laser pointer omogućava predavatelju da mijenja slajdove u PowerPointu i pokazuje ono bitno s laserom dok se šeće po dvorani, ili čak koristi ovaj uređaj kao bežični miš.

EPoX BT-PM01B laser pointer

Osim tipke za uključivanje lasera, EPoX-ov prezenter (tako EPoX zove ovaj uređaj) na sebi ima više drugih tipki. Dvije na vrhu predstavljaju lijevu i desnu miš tipku, "joystick" služi za micanje (pritiskom na njega ćete također ostvariti i efekt lijeve miš tipke), dvije tipke ispod joysticka rade Page Up / Page Down dok zadnja tipka služi za switchanje prozora. Korištenje je vrlo lako a razmještaj funkcija uopće nije loš. Ipak, šteta što ne postoji mogućnost mijenjanja funkcije pojedine tipke.

Eh, da je u bundleu barem još torbica za nošenje uređaja

Izgled uređaja je solidan, iako se nama čini da na našoj slici izgleda nešto bolje nego u stvarnosti. Instalacija je isto vrlo laka - nakon uparivanja uređaja treba samo instalirati softverski paket koji će Bluetooth prezenter učiniti upotrebljivim. Jedina prava mana ide na račun dometa - 12m je maksimum za ovaj uređaj (EPoX tvrdi da je domet 30m, no mi taj rezultat nismo uspjeli dostići). Bilo bi puno zgodnije da je domet veći jer bi to onome koji vrši prezentaciju omogućilo veću autonomiju kretanja. Što se napajanja tiče, ono se vrši uz pomoć dvije AAA baterije. Jedan par takvih baterija dobit ćete i uz sam uređaj.

BT-PA02A USB Printer Adapter

Bluetooth USB printer adapteri su iznimno korisni uređaji, pogotovo za one koji okolo hodaju sa svojim prijenosnikom. Printer adapter ukapča se u printer koji tako prestaje biti ograničen USB kablom već postaje uređaj koji stoji na usluzi bilo kom stroju s Bluetooth podrškom.

EPoX BT-PA02A USB Printer Adapter paket

S obzirom da se printer adapter ukapča na printer, prilično je jasno da je za njega potrebno i vanjsko napajanje. EPoX se mudro sjetio pa je uz svoj printer adapter priložio i kruti i čvrsti produžni kabel koji će vam omogućiti da Bluetooth printer adapter postavite tako da je s njima što bolji line-of-sight (za one koji ne znaju - domet Bluetooth uređaja mjeri se kada je linija vidljivosti između dva uređaja "čista"). BT-PA02A je prilično glomazan uređaj kojeg krasi prozirna sredina. Ispod prozirne plastike smještene su dvije LED-ice (crvena i plava) koje svijetle naizmjenično kada je uređaj ukopčan. Vjerujte, PA02A će vidjeti bilo tko u uredu!

Instalacija je jednostavna - printer adapter treba samo upariti s računalom i pripaziti na kojem se Bluetooth COM portu smjestio. Nakon toga treba promijeniti postavke za printer tako da one glase na upravo na taj COM port, i gotovo! Neki put će biti potrebno restartati računalo nakon toga da sve proradi kako treba, no ne i uvijek. Naravno, printer adapter uređaji nisu kompatibilni sa svim printerima, no na EPoX stranicama ćete naći detaljnu listu onih s kojim ovaj uređaj sigurno radi te listu printera s kojima sigurno ne radi. Mi smo stvar isprobali s Canon FAX-L290 FAX/printer kombo uređajem i sve je radilo kako treba, iako ovaj uređaj nije na listi printera za koje se zna da rade kako treba.

Printer adapter će se prijaviti kao "cable replacement" uređaj

EPoX u svojoj ponudi ima i printer adapter s dometom od 10m (BT-PA02A ima domet od 100+ m). Mislimo da printer adapter s dometom od samo 10m i nije neka sreća. Kada ste se već odlučili izbjeći kabele, uređaj poput BT-PA02A je puno bolji izbor.

Zaključak

Dotjerasmo i do kraja ovog članka. Trend bežičnog povezivanja uređaja sve više ulazi u sve segmente informatičke industrije. Naravno, tu je najviše izraženo bežičnog umrežavanja putem Wi-Fi standarda no tehnologija Bluetooth, kao način bežičnog povezivanja manjih uređaja, danas doživljava pravi revival (sjetimo se da je Bluetooth u prvo vrijeme bio prilično loše prihvaćen). Prema našem mišljenju, testirani uređaji su samo prvi val Bluetooth periferija koje ćemo uskoro sve češće viđati u uporabi po domovima i u rukama tehnološki osvještenije populacije. Objektivno gledajući, uređaji koje smo ovaj put testirali mogli bi, odnosno morali bi biti puno bolji, no moramo uzeti u obzir da se radi o proizvodima tvrtki koje prije nisu izrađivale ovakav tip uređaja (što posebno vrijedi za Epox). Bitna stvar je da su svi testirani uređaji prilično jeftini u odnosu na svoju etabliranu brand name konkurenciju što znači da će ih ljudi, makar su realno neki od njih prilično loši, više kupovati što nas dovodi do činjenice da će Bluetooth biti sve rašireniji odnosno prihvaćeniji među korisnicima. S obzirom na to da vrlo lako možemo pretpostaviti da će sve više tvrtki krenuti u osvajanje ovog segmenta tržišta, žestoka konkurencija je neizbježna što znači da će budući uređaji biti kvalitetniji, ali ne i skuplji. Drugim riječima, ljudi će ih kupovati kako bi zamijenili svoje lošije Bluetooth periferije prve generacije - tržišni krug se zatvara i, kako to već ide, počinje no cilj je ostvaren - Bluetooth se puno više koristi.

Da ne bi opet ispalo kako nismo naveli cijene testiranih uređaja, eto ih (s PDV-om, naravno):

  • Trust USB Bluetooth dongle BT180 - 305 kn
  • Epox USB Bluetooth dongle BT-DG03 - 207 kn
  • Epox USB Bluetooth dongle BT-DG02A - 293 kn
  • Epox Bluetooth Headset BT-HS01 - 508 kn
  • Trust Bluetooth Headset BT210 - 547 kn