Gammmix S50 Lite – PCIe 3.0 vs. 4.0

gammix_s50_lite_pcie3_asssd gammix_s50_lite_pcie4_asssd

gammix_s50_lite_pcie3_crystal gammix_s50_lite_pcie4_crystal

(Prvi screenovi su PCIe 3.0, a drugi PCIe 4.0)

Kod Gammixa S50 Lite je bilo zanimljivo vidjeti koliko se razlikuju performanse na dva različita sučelja. Prvi smo rezultat izmjerili uz pomoć Intelove platforme (Z490 Aorus Master), a drugi uz pomoć AMD-ove (X570 Phantom Gaming X). Rezultati su kao što vidimo različiti i naravno, idu u korist novijeg sučelja koje iz poznatog hardvera izvlači dodatne performanse.

gammix_s50_lite_temp

Gammix u skladu s performansama koje postiže ima i visoku radnu temperaturu i potrebno ga je prisilno hladiti. Osim zračne struje dobro bi bilo i koristiti deblje hladnjake koji obično dolaze s pločama kako bi temperatura bila čim niža.

Swordfish 2 TB

swordfish_2tb_asssd swordfish_2tb_crys

Swordfish 2 TB ima očekivano nešto više performanse od 1 TB modela kojeg smo testirali nedavno. Ovi su DRAM-less diskovi sporiji u gotovo svemu od onih koji imaju priručnu memoriju. Ipak, i dalje su dovoljno brzi za prosječnog korisnika koji prelazi ili sa SATA 6Gbps SSD-a ili pak klasičnih HDD-a.

I ovaj se disk dosta zagrijava, baš kao i 1 TB model i također bi bilo pametno koristiti moćniji hladnjak, ali i usmjeriti zračnu struju preko njega.

I/O Meter Mixed Workload

Database

FileServer

Workstation

WebServer

Napravili smo i direktnu usporedbu s ostalim diskovima u I/O Metru i miješanim testovima – Database sa 67% čitanja i 33% zapisa, Workstation s 80% čitanja i 20% zapisa, Web Servera sa 100% čitanja i File Servera s 80% čitanja i 20% zapisa.

Swordfish 2 TB je pokazao odlične performanse za jedan DRAM-less SSD i dosta je moćniji od svog 1 TB rođaka.

S druge strane, Gammixu S50 Lite ide izvrsno samo kod testa 100% čitanja. Zapis je nešto slabiji (čak i u odnosnu na Swordfish) jer se kod kompleksnijih zadataka DRAM brzo popuni pa performanse padaju.