Brzi test – Asus ROG Strix B450-I Gaming
Datum objave 29.08.2018 - Krešimir Matanović
ROG Strix B450-I Gaming
ROG Strix B450-I Gaming je mini ITX ploča namijenjena Ryzen procesorima i bazirana na nedavno predstavljenom B450 čipsetu. Nije se znatnije mijenjala u odnosu na prošlogodišnji model, a to znači kako i dalje u svom vrlo kompaktnom izdanju donosi mnoštvo opreme i mogućnosti što ju definitivno svrstava u Gaming segment. To su u prvom redu solidna audio jedinica, WiFi i Bluetooth povezivost, PCIe x16 utor, dvostruki M.2 socketi itd. Mi smo ploču isprobali u kombinaciji s Ryzenom 5 2400G.
Ploča je pakirana u minijaturnu, debeljuškastu kutiju unutar koje je vrlo dobro zaštićena. Uz nju dolazi i solidan bundle u obliku debelih korisničkih uputa, M.2 vijaka, zaštite za stražnje I/O portove, dva SATA 6Gbps kabela, medij s upravljačkim programima i aplikacijama, 2T2R antena za WiFi, paket ROG naljepnica, paket plastičnih vezica za kabele, produžni kabel za Addressable LED i jedan panel kabel.
Ploča je Mini ITX izvedbe, tj. velika je 17 x 17 centimetara, i popunjena je elementima, utorima i konektorima, čak do te mjere da su neke stvari složene “na kat”, konkretnije zvučna kartica i M.2 socket. Ploča je mat crnog PCB-a s crnim i sivim elementima, što i je značajka Strix ploča u zadnje vrijeme. AM4 socket zauzima centralni dio, oko njega je dovoljno prostora za hladnjake, bilo one manje ili veće. Napojna jedinica je dizajnirana i za jače Ryzen procesore, a podržan je jasno i overclocking. Hladnjak na MOSFET-ima nije naročito masivan, no posao odrađuje sasvim solidno dok je Ryzen 5 2400G bio na ploči. Tek kada smo krenuli s njegovim overclockingom se ukazala potreba za prisilnim hlađenjem.
Ploča je napravljena po svim ROG Strix standardima, te ima 5-way optimizaciju koja uključuje TPU, EPU, DIGI+ VRM, Fan Xpert 4 i Turbo App funkcije. ma svim važnijim konektorima na stražnjem I/O panelu su ESD zaštite, DIMM utori imaju overcurrent zaštitu, a korištene su izdržljive komponente. Svi su bitni konektori smješteni po rubovima ploče, sve je lako dostupno i općenito je layout vrlo dobar uzevši u obzir količinu opreme i površinu ploče.
Ploča ima dva memorijska utora, s podrškom za maksimalno 32 GB DDR4 RAM-a u dvokanalnom režimu rada. Audio jedinica i M.2 socket sa svojim pasivnim aluminijskim hladnjakom se nalaze na odvojenom dijelu PCB-a koji je odignut od ploče. Audio jedinica je bazirana na S1220A čipu, i marketinškog je naziva ROG SupremeFX. Uz CODEC tu su i dva operacijska pojačala i audio kondenzatori, a sa softverske strane su tu Sonic Radar III i Sonic Studio III. Zanimljivost je kako su tri audio konektora osvijetljeni. Ploča ima i jedan PCIe x16 utor pa s pravom nosi epitet Gaming, jer stvarno može poslužiti i kao baza ozbiljnijeg igraćeg stroja.
M.2 socket se integriran na istoj pločici s audio jedinicom i na njemu je aluminijski hladnjak za M.2 SSD-e s termalnom podlogom. Novost na ovogodišnjem modelu je drugi M.2 socket, koji se nalazi s donje strane ploče, točno nasuprot gornjem. Gornji može raditi u SATA i PCIe 3.0 x4 modu, a donji samo u PCIe 3.0 x4 modu. Uz njih, na ploči su još i četiri vertikalna SATA konektora.
Stražnji I/O panel se sastoji od HDMI 2.0b izlaza, četiri USB 3.0 konektora, dva crvena USB 3.1 Gen 2 Type A konektora i jednog ASUS Wi-Fi Go! modula koji podržava Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac i Bluetooth v4.2. Uz WiFi povezivost, tu je i RJ45, tj. LAN konektor kojeg omogućava Intelov I211-AT kontroler.
I na ovako malu pločicu, Asus je uspio ugraditi pod desnu bočnu stranu bogatu RGB LED rasvjetu kao dio Aura Sync RGB tehnologije, koja uključuje i addressable RGB trake. Svime se jasno upravlja putem Aura softvera, efekti mogu biti razni, a iz UEFI sučelja je rasvjetu moguće i isključiti.
UEFI sučelje je tipično za ROG Strix ploče, što znači brzo, bogato opcijama i naklonjeno overclockingu. Iz 2400G procesora smo bez problema izvukli 3.9 GHz, a nažalost nije bilo opcije za overclocking iGPU-a. Softverski paket je standardan.
Forum
Objavljeno prije 18 minuta
Radite li backup podataka?Objavljeno prije 24 minute
Kupovina sa Amazona?Objavljeno prije 40 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 41 minuta
PutovanjaObjavljeno prije 1 sat
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokNovosti
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Ransomware više nije nerješiv!
Hakeri bijelog šešira koristili su veliku količinu GPU računala kako bi uspješno probili Akira ransomware ključ i pomogli korisnicima da oporave važne informacije Ransomware je poput zmije otrovnice koja vreba u sjeni, spremna zadati smrton... Pročitaj više
Što se događa sa TikTokom? Je li se još jednom približava sudnji dan?
TikTokova matična tvrtka ByteDance suočava se s rokom 5. travnja za pronalaženje partnera za stjecanje poslovanja aplikacije u SAD-u, pod uvjetom da kupac ne smije biti kineska tvrtka. Američki dužnosnici, uključujući zakonodavce i sigurnos... Pročitaj više
On-premise vs. Cloud vs. Hybrid IT: Pronalaženje ravnoteže za skalabilna poslovna rješenja
Era digitalne transformacije potaknula je tvrtke na prihvaćanje oblaka, obećavajući skalabilnost, fleksibilnost i poboljšanu suradnju. Međutim, dok oblak nudi neporecive prednosti, potpuna migracija ne mora uvijek biti strateški ili najispl... Pročitaj više
Sve novosti