Brzi test – BeQuiet! Pure Rock & Shadow Rock LP

Datum objave 18.02.2019 - Krešimir Matanović

BeQuiet! Pure Rock & Shadow Rock LP

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_1

Iz Linksa, novopečenog BeQuiet! distributera su nam na test stigla dva nešto starija hladnjaka koje nismo do sada imali prilike testirati. Pure Rock je tower konstrukcije, dolazi s jednim Silent Wings 2 ventilatorom i ima TDP od 150 W. S druge strane, Shadow Rock LP je low profile hladnjak za manja kućišta, a također je opremljen s jednim Silent Wings 2 ventilatorom. Njegov je TDP nešto nižih 130 W. Osim ova dva hladnjaka su nam stigli i nešto noviji Silent Wings 3 ventilatori u 140 i 120-milimetarskim izvedbama. Pure Rock

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_2 bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_3

Pure Rock dolazi u klasičnom kartonskom pakiranju dizajniranom u BeQuiet! stilu, i već nam se na kutiji naglašava da je ovo hladnjak iz Essential serije proizvoda. Unutar kutije je dobro zaštićen u debeli karton, a uz njega dolazi sve što je potrebno za instalaciju na jedan od podržanih socketa. Za AMD su to AM2(+) / AM3 (+) / AM4 / FM1 i FM2 (+), a za Intel LGA 115x / 1366 / LGA2011(-3) Square ILM / 2066. Termalne paste nema, ali je ona tvornički nanesena na bazu hladnjaka. Jamstvo na hladnjak je trogodišnje.

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_5

Pred nama je standardni tower hladnjak sastavljen od poniklane bakrene baze, toplovodnih cijevi i tankih aluminijskih limova povezanih svijanjem i vijcima. Dimenzije hladnjaka su 155 x 121 x 87.5 milimetara (V x Š x D), te je kompatibilan s većinom ATX kućišta na tržištu. Masa s ventilatorom mu je 660 grama, pa je i dosta masivan. Kapacitet hlađenja, odnosno TDP je 150 W. Četiri bakrene toplovodne cijevi koje prolaze kroz hladnjak su svaka promjera šest milimetara, a na vrhu hladnjaka su njihovi završeci pokriveni ukrasnim aluminijskim čepovima.

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_4 bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_6

120-milimetarski ventilator Pure Wings 2 ima maksimalnu brzinu vrtnje 1.500 okretaja u jednoj minuti, te prema proizvođaču proizvodi buku od 26.8 dBA. Naša su mjerenja pokazala maksimalnu buku od 46 dB, što je zadovoljavajuće tiho. Ventilator ima statički pritisak od 1.25 mm/H2O i protočnost zraka od 87 metara kubnih u satu. I premda se na ovaj hladnjak može ugraditi još jedan ventilator u push-pull konfiguraciju, u pakiranju ne dolaze dodatni nosači.

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_8 bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_7

Instalacija hladnjaka je relativno jednostavna. Najprije je potrebno složiti nosač na matičnoj ploči, koji se sastoji od donje pločice, nosača, odstojnika i poprečnih nosača. Nakon što to sve spojimo i povežemo, potrebno je aluminijsku gredu postaviti na vrh baze hladnjaka i vijcima ju pričvrstiti za nosač. Shadow Rock LP

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_11 bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_12

Shadow Rock LP je dio Premium serije proizvoda, no iskreno, nismo primijetili neku razliku u kvaliteti materijala i izvedbi u odnosu na Pure Rock. Kao i prije opisani, i ovaj hladnjak podržava AM2(+) / AM3 (+) / AM4 / FM1 i FM2 (+), a za Intel LGA 115x / 1366 / LGA2011(-3) Square ILM / 2066 sockete, dolazi s tvornički nanesenom pastom te ima tri godine jamstva.

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_13 bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_14

Shadow Rock LP ima konstrukciju niskog profila, tj. namijenjen je ugradnji u malena Mini ATX ili micro-ITX kućišta. Dimenzije su mu 75.4 x 122 x 134 milimetra s ventilatorom (V x Š x D), a masa s ventilatorom 395 grama. Visina s ventilatorom od samo 75.4 milimetra mu omogućava smještaj i u najkompaktnija kućišta, ali zbog toga smo imali problema s višim memorijskim modulima i VRM hladnjacima, odnosno njihovim plastičnim pokrovima. Na testnu matičnu ploču smo ga stoga mogli smjestiti samo u jedan smjer, kao što će se vidjeti na fotografijama ispod. Kao i Pure Rock i ovaj ima samo bazu poniklanu dok je ostatak materijala prirodan. Kroz bazu prolaze četiri bakrene toplovodne cijevi promjera šest milimetara. Vanjske cijevi su kraće i prolaze samo kroz gornji dio konstrukcije aluminijskih listova, dok su unutarnje cijevi duže te osim kroz gornji dio, prolaze i kroz manji srednji dio koji je također sastavljen od tankih aluminijskih limova. Ovakvom se konstrukcijom dobila veća disipacijska površina, pa hladnjak (s ventilatorom) ima TDP od 130 W, što je samo 20 W manje nego kod većeg Pure Rocka.

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_16 bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_17

Osim spomenutih problema s orijentacijom, imali smo problema i s instalacijom. Zbog načina na koji je konstruiran, vrlo je problematično postaviti vijke u aluminijsku gredu i tu je proizvođač jednostavno mogao fiksirati vijke u tvornici kao što su to neki drugi napravili. Način montaže nosača na ploču je isti kao i kod Pure Rocka i relativno je jednostavan. I ventilator je identičan kao i kod Pure Rocka, ali su njegovi nosači zbog malo drugačije konstrukcije hladnjaka, nešto drugačiji.

Silent Wings 3, test sistem i način testiranja

Silent Wings 3

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_19 bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_20

Na testiranim su hladnjacima stariji ventilatori Silent Wings 2, a nama su zasebno stigli i nešto noviji koji donose poboljšani dizajn i performanse. 120-milimetarski Silent Wings 3 model ima brzinu vrtnje od 1.450 okretaja u minuti, pri čemu mu je maksimalni statički pritisak 1.79 mm/H2O (viši za 0.54 od prethodnika), a deklarirana buka 16.4 dBA (niža za 10.4 dBA). Maksimalna zračna struja je ostala ista – 50.5  metara kubnih u satu. Uz to, ovi ventilatori dolaze i s izmjenjivim gumiranim nosačima za montažu pa mogu poslužiti za različite namjene.

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_21 bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_22

140-milimetarski model ima maksimalnu brzinu vrtnje od 1.000 okretaja u minuti, s maksimalnim zračnim pritiskom od 1.08 mm/H2O, maksimalnom deklariranom bukom od 15.5 dBA i protokom zraka od 59.50 metara kubnih u minuti. Oba modela ventilatora imaju fluid dynamic bearing ovjes s deklariranih 300.000 radnih sati, elektro motor sa 6 polova i trogodišnje jamstvo. U radu su vrlo tihi, a izmjerili smo maksimalnu buku op 45 dB za 140-milimetarski, te 46 dB za 120-milimetarski model. Test sistem
Test sistem :: Hardware
Platforme ASRock Z390 Phantom Gaming 9
Procesor(i) Intel i7 8700K
Memorija 2x 8GB G.Skill RGB 3.200 MHz CL15
Grafičke kartice AMD Radeon VII
Zvučna kartica On Board
Napajanje SuperFlower Leadex Platinum 1200W
Hard disk(ovi) Corsait Neutron XT 480GB
Monitor Dell UltraSharp U2713HM
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 10
Chipset datoteke Intel Chipset Driver 10.1.1.42
DirectX verzija 12
AIDA 64 Engineer Edition, v.5.99.4900
OCCT v.4.5.2
  Način testiranja

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_9

Testiranje oba hladnjaka smo odradili samo na i7 8700K procesoru. Ako se uspješno nose s tim moćnim procesorom tada će s lakoćom hladiti i sve slabije. Opterećenje je kao i uvijek bio OCCT, a temperature smo pratili s HWInfo64 aplikacijom.

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_18

Potrošnja sistema je mjerena običnim wattmetrom, a buka s pametnim telefonom i SoundMeter aplikacijom. Dobivene smo rezultate usporedili s ranije testiranim i nešto moćnijim hladnjacima.

Rezultati testova i zaključak

Rezultati testa Intel i7-8700K @ Stock (4.3 GHz) [ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Arctic LF 240,Cryorig H7,Be Quiet! Dark Rock Pro 4,Arctic Freezer 12,Be Quiet! Dark Rock 4, Arctic Freezer 34 eSports Duo @ PWM,BeQuiet! Pure Rock,Cooler Master Hyper 212 BE,BeQuiet! Shadow Rock LP" values="68,68,70,72,72,77,82,82,84" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,orange" height="600" min="0"] Oba ova hladnjaka dolaze s vrlo tihim ventilatorima (tišim od svih ovdje u usporedbi) i u skladu s tim su i performanse nešto slabije. To znači da nisu namijenjeni overclockingu moćnijih proceosra, te da će se najbolje snaći s AMD-ovim Ryzenima 3 i 5, te Intelovim i3 i i5. Zaključak

bequiet_pure_rock_shadow_rock_lp_17

Oba su ova hladnjaka prisutni već dugo vremena na tržištu i nisu nikakva novost. No to ne umanjuje činjenicu da su oba vrlo solidni proizvodi i da ih svakako treba uzeti u obzir prilikom slaganja novog računala. Svi koji cijene tih i nenametljiv rad, bit će i više no zadovoljni s radom Silent Wings 2 ventilatora, a jedino na što treba misliti je da ih je poželjno ugraditi na procesore srednjeg tržišnog razreda i ne pretjerivati s overclockingom. Pure Rock nema izraženijih mana i koštat će vas malo ispod 300 kn. S druge strane Silent Rock LP ima nešto kompliciraniji način montaže, a spada u premium klasu i košta čak 340 kuna. No, ako tražite hladnjak niskog profila koji mora biti tih, bit će dobar izbor. Silent Wings 3 ventilatori su nas u potpunosti zadovoljili performansama i tišinom rada pa ih svakako možemo preporučiti svima onima koji su spremni izdvojiti preko 200 kuna po ventilatoru.