Brzi test – bežične stereo slušalice MeanIT TWS B80
Datum objave 15.02.2024 - Sanja Ledinek
MeanIT TWS B80
Slušalice su jedan od najpopularnijih dodataka za pametne telefone. Posljednjih godina modeli bežičnih slušalica s razlogom osvajaju mnoge potrošače. Marka meanIT, poznata po cjenovno prihvatljivim proizvodima, ima u ponudi nekoliko modela koje smo testirali, a sada su pred nama najnovije bežične slušalice TWS B80 EarBuds. Budući da zadatak izrade jeftinih, univerzalnih slušalica koje svladaju sve osnovne trikove čini se prilično teškim, a kompromisi su neizbježni, pogledajmo može li se za 20 eura dobiti nešto pristojno.
Ključne specifikacije
- Chipset: JL6983
- Zvučnik: promjera 13 mm
- Bluetooth: standard 5.3, domet do deset metara
- Podržani profili: HSP/AFP/A2DP/AVRCP
- Baterija: litij-ionska 30 mAh u svakoj slušalici i 200 mAh u prijenosnoj kutiji
- Boja: crvena ili crna
- Ostalo: TWS tehnologija, LED indikator za kontrolu napunjenosti, mogu se koristiti za telefonske razgovore
- Cijena: 19,99 €
- Ustupio: Intelkom
Dizajn slušalica
MeanIT TWS B80 slušalice imaju ovalno tijelo izrađeno od sjajne plastike, s glatkim prijelazom u vanjski cilindrični dio s jedne strane i nožice s druge strane.
Nožice su male i na dnu imaju dvije kontaktne točke za punjenje baterije. Sloj prozirne plastike ugrađuje se na stražnju stranu kako bi se vidjeli elektronički elementi ovih slušalica. Rješenje se svakako ne može nazvati dosadnim ili bezličnim i svakako je vrlo zanimljivo. Dodirne tipke za upravljanje slušalicama nalaze se u gornjem dijelu, kod LED indikatora. Na kontrole se vrlo lako naviknuti. Primjerice, jednim kratkim dodirom odgovara se na poziv, dvostrukim kratkim dodirom na lijevoj slušalici povisuje se postepeno glasnoća, a na desnoj spušta, dok se tri kratka dodira koriste za prebacivanje na prethodnu skladbu.
Općenito, slušalice su vrlo lagane i udobne za nošenje. Lako se stavljaju i vade, sjedaju u uho bez problema i ne izazivaju osjećaj stranog tijela. Ne olabave se tijekom lagane vježbe ili dok se penjete/spuštate stepenicama, ali nisu prikladne za trčanje jer mogu lako ispasti.
Kutija
Dizajn kutije za punjenje i prenošenje je kompaktan i stane u svaki dlan. Masa neće opteretiti niti jedan džep. Neka zaštitna folija sigurno ne bi škodila jer se sitne ogrebotine pojavljuju već nakon nekoliko dana korištenja. Poklopac je napravljen od prozirne plastike. Otvara se lako, jednom rukom. Zanimljivo je da su slušalice postavljene vodoravno, za razliku od većine proizvođača koji ih postavljaju okomito. Međutim, nema problema s njihovim uklanjanjem i vraćanjem u kućište.
Između slušalica ugrađen je LCD zaslon koji prikazuje stupanj napunjenosti baterije kutije za prenošenje i punjenje. Kada je baterija potpuno puna, na zaslonu se prikazuju slova “FU ” što bi trebalo značiti „Full”.
Desno je USB-C priključak za spajanje strujnog kabela, pri dnu otvor za uvlačenje trakice, a logotip je otisnut s donje ravne strane.
Povezivanje slušalica
S tehničke strane, slušalice TWS B80 koriste najnoviji Bluetooth 5.3 protokol, čija latencija varira od oko 49 do 69 milisekundi. To u osnovi znači da nema nikakve odgode zvuka prilikom igranja igara.Osim toga, protokol omogućuje glatko povezivanje s uređajima i rješava problem kompatibilnosti s kojim se korisnici često suočavaju kada je u pitanju uparivanje uređaja sa slušalicama. Prema specifikacijama, slušalice mogu doseći domet komunikacije od 10 metara. To zvuči dobro, ali u stvarnosti, domet je nešto kraći ako se slušalice udalje od uređaja na koji su spojene.
Za uparivanje slušalica s Android ili Windows uređajima nije potrebna posebna aplikacija. Nakon što se slušalice izvade iz kućišta za punjenje, automatski se međusobno uparuju i pojavljuju na popisu dostupnih Bluetooth uređaja. Nakon prvog povezivanja, svako sljedeće povezivanje bit će automatsko kada se slušalice izvade iz kućišta za punjenje i prenošenje.
Nažalost, nedostatak senzora blizine upotrebu čini malo nezgodnijom, jer se slušalice ne isključuju automatski nakon skidanja s ušiju. One se moraju isključiti ručno držanjem tipke s kontrolama na dodir 5 sekundi.
Iskustvo slušanja glazbe i telefonije
Prvo što treba napomenuti je slušalice nemaju aktivno poništavanje buke. Time se može reći da su pomalo koncept otvorenih slušalica omogućujući korisnicima održavanje veze s vanjskim svijetom (okolnim zvukovima). Nije loše. Poboljšava sigurnost. Kao i druge TWS slušalice mogu se koristiti za telefonske razgovore ili live online prijenose.
Što se tiče kvalitete zvuka, zvučnik promjera 13 mm u većini slučajeva reproducira čist zvuk. Vokali srednjih frekvencija su blagi i prirodni, a solidno su razdvojeni od instrumenata i pozadinske glazbe. Niske frekvencije nisu prejako naglašene, pa neće parati uho. Ako se posebno fokusirate na zvuk basa, možda nećete biti baš zadovoljni. U tihom okruženju kao što je ured/knjižnica, preporučujemo podešavanje glasnoće na oko 50 posto. Sasvim je dovoljna.
Koliko traju baterije i kako ih napuniti?
Slušalice imaju zadovoljavajuću bateriju. Kutijica za punjenje i prenošenje ima bateriju od 210 mAh, a svaka slušalica bateriju kapaciteta 30 mAh. Na jednom punjenju slušalice mogu se koristiti otprilike do pet sati. Za potpuno punjenje slušalica potrebno je oko 1,5 sati, a kutijice za punjenje i prenošenje nešto manje od tri sata putem USB-C konektora i kabela.
Zaključak
Bežične stereo slušalice TWS B80 odgovaraju kvalitetom ostalim proizvodima ove marke. U ograničenom budžetu imaju prilično cool i inovativan dizajn. Ne mogu se nazvati nikakvim audiofilskim modelom, što niti ne treba očekivati u cjenovnoj kategoriji. Međutim mogu se pohvaliti minimalnom latencijom, te će zadovoljiti potrebu svih onih koji vole glazbu, ali ne žele preskupe slušalice. Po tom su pitanju svakako vrijedne uloženog novca.
Slušalice su vodootporne do razine IPX4, što znači da mogu izdržati prskanje vodom. Imaju senzore dodira koji se mogu koristiti za kontrolu glazbe i poziva, te mikrofon koji se može koristiti za telefonske razgovore ili glasovne upite. Da zaključimo, TWS B80 su dobra opcija za korisnike koji traže bežične slušalice sa solidnom kvalitetom zvuka i zadovoljavajućom baterijom u ovom cjenovnom razredu.
MeanIT TWS B80 | |||
Pozitivno + | Originalni dizajn, solidan zvuk i autonomija. | ||
Negativno - | Nedostatak IPX5 zaštite od vlage, nema funkcije prigušenja buke, nema senzor blizine. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Intelkom |
Forum
Objavljeno prije 2 minute
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 29 minuta
P: Macbook M1 8/256Objavljeno prije 40 minuta
Shoping u Sloveniji, Bosni, Srbiji, Mađarskoj,...Objavljeno prije 50 minuta
P: Razne PC i serverske komponente, Laptope, Dijelove za laptope...Objavljeno prije 51 minuta
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Novosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti