bitforce_swan_rgb_4_1 bitforce_swan_rgb_4_2

Nakon uredskog Blade BS-4, pred nama je i jedno gamersko Bit Force kućište. Riječ je o Swan RGB-4 modelu koji je iz mid tower segmenta, a dolazi u potpuno bijeloj izvedbi. Donosi i prozirnu bočnu stranicu od kaljenog stakla, kao i četiri 120-milimetarska RGB ventilatora – tri na usisu i jedan na ispuhu. Svi su usisi zraka filtrirani i lako se mogu očistiti.

BIT FORCE je privatna robna marka HYPERLIFT tvrtke, prisutne na tržištu od 2019. godine. U suradnji s distributerskom tvrtkom LOST, razvijeni su novi modeli kućišta iz office i gaming segmenta. U ponudi imaju širi asortiman kućišta u različitim serijama, ventilatore, gaming stolce te kabele i adaptere. Mi smo već mali prilike testirati nekoliko njihovih proizvoda, što uključuje starije modele kućišta Blade BS-4Galaxy ARGB-4Shadow SE-2 i Paladin CF-4.

bitforce_swan_rgb_4_3

Prigodno nazvano Swan, ovo bijelo kućište (nije čista bijela boja već ima plavičaste primjese), je napravljeno od čelika debljine 0,6 milimetara, a maska mu je kombinacija aluminijske mreže i plastičnog okvira. Napravljeno je s protokom zraka na umu, pa dolazi opremljeno i s četiri ventilatora – tri na usisu i jedan na ispuhu. Po konstrukcij i nekim detaljima nas je podsjetilo na Cooler Masterovo TD500 Mesh White, no naravno ipak je malo drugačije.

bitforce_swan_rgb_4_4 bitforce_swan_rgb_4_5

Lijeva bočna stranica je kompletno napravljena od kaljenog stakla koje u kutevima ima rupe za vijke. Dolazi s obje strane zaštićeno najlonom kojeg smo za potrebe slikanja skinuli. Desna bočna stranica je puna, metalna, te je sa stražnje strane pričvršćena s dva bijela thumb vijka. Kućište je dimenzija 390 x 200 x 450 milimetara (D x Š x V), i mase je 4,69 kilograma. Konstrukcija kućišta je solidna, čelik je dovoljno debeo za ovaj cjenovni segment, a i završna obrada je sasvim solidna.

bitforce_swan_rgb_4_6

Stražnja strana je za razliku od BS-4 orijentirana po modernim standardima pa je prostor za napajanje na dnu, iznad kojega je sedam PCIe proreza s fiksnim limovima koje treba strgati kod ugradnje kartice, te su na vrhu prorez za stražnje I/O portove matične ploče i rešetka na kojoj se nalazi 120-milimetarski ispušni ventilator. PCIe prorezi imaju zajednički lim s bijelim thumb vijkom za učvršćivanje, tj. fiksiranje kartica.

bitforce_swan_rgb_4_7

Na vrhu se kućišta nalazi metalni filtar s magnetnim trakama koje ga drže za metal, a ispod je rešetka na koju se s unutarnje strane može montirati 240-milimetarski AIO radijator ili pak dva 120-milimetarska ventilatora. Desno od filtra se nalazi prednji ili u ovom slučaju gornji panel koji od početka prema kraju sadrži – Power tipka, dvije LED-ice, Reset/LED tipka, USB 2.0 Type A port, utičnica za jack utikač (slušalice/mikrofon), još jedan USB 2.0 Type A port te na kraju USB 3.0 Type A port. Opet, kao i kod BS-4 modela kojeg smo ranije opisali, na prednjem bi panelu voljeli vidjeti Type C port.

bitforce_swan_rgb_4_8

Na dnu se kućišta nalaze četiri plastične nožice koje kućište podižu od površine, a na njih su nalijepljene četiri gušće spužve. Ove spužve umjesto gume na koju smo navikli nisu najsretnije rješenje jer se vole odlijepiti i strgati ako kućište malo pomaknete po površini na kojoj se nalazi – što se nama i desilo. Na dnu se nalazi i metalni filtar za prašinu za usis napajanja, a tu su i dva vijka koja drže kavez za diskove s unutarnje strane.

bitforce_swan_rgb_4_9 bitforce_swan_rgb_4_10

Unutrašnjost kućišta je zadovoljavajuće prostrana, s tvornički postavljenim odstojnicima za Micro ATX ploču. Osim nje, u kućište stanu i veće ATX ploče, te manje Mini ITX. Prostora za hladnjak za procesor ima 165 milimetara u visinu, a možemo ugraditi grafičke kartice dužine do 340 milimetara. Kućište ima dovoljno proreza za provlačenje kabela, koji su postavljeni tako da budu kompatibilni s ATX pločama. Osim na vrh gdje je moguće ugraditi jedan 240-milimetarski radijator, moguće je ugraditi i jedan 360-milimetarski na prednju stranicu, te jedan 120-milimetarski na stražnju stranicu.

bitforce_swan_rgb_4_11 bitforce_swan_rgb_4_12

Kućište ima i perforirani odjeljak za napajanje i diskove, a i na njemu se nalaze tri rupe za provlačenje kabela. Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugački za spajanje na matične ploče, a uz kućište dolazi i set vijaka te plastične vezice za organizaciju kabela. U prostor za napajanje stane ono dužine do 165 milimetara, ili duže ako uklonimo kavez za diskove. Kavez prima dva 3,5-inčna diska, a u kućište je moguće ugraditi još i dva 2,5-inčna.

bitforce_swan_rgb_4_13

Na stražnjoj je strani dovoljno prostora za provlačenje i skrivanje kabela, a tu je i jedan nosač za dva za 2,5-inčna diska koji je moguće ukloniti, a pritegnut je vijkom. Naravno, ukloniti ga moramo radi ugradnje diskova, jer ih moramo pričvrstiti vijcima. Na ovoj strani ima i dovoljno ušica za plastične vezice i organizaciju kabela.

bitforce_swan_rgb_4_14

Uz kućište kupac dobiva četiri RGB 120-milimetarska ventilatora koji nisu pretjerano bučni, a stvaraju solidan protok zraka kroz kućište. Umjesto njih je moguće ugraditi i 360-milimetarski radijator pa s njim koristiti ili te tvorničke, ili neke druge ventilatore. Za ove tvorničke proizvođač ne daje nikakve informacije o ovjesu, brzini vrtnje, buci, statičkom pritisku ili količini zraka koju pokreću. Ono što mi možemo potvrditi mjerenjem je da su zadovoljavajuće tihi s izmjerenih 38,5 dB(A).

bitforce_swan_rgb_4_17

 

Uz to, svi su ventilatori osvijetljeni, a način osvjetljenja kontroliramo uz pomoć Reset tipke na vrhu kućišta. Možemo birati između nekoliko statičkih boja, ili pak Rainbow efekta, disanja i sličnih. Usklađivanje i povezivanje sa softverom matičnih ploča nije moguće.

bitforce_swan_rgb_4_15

Ugradnja komponenata u kućište je relativno jednostavna. Ovakvo kućište naravno zahtijeva i ugradnju barem većine bijelih komponenata, a mi smo iskoristili Gigabyte X670E Aorus Pro X matičnu ploču, Sapphire Pure Radeon RX 7900 GRE Gaming OC grafičku karticu i Superflowerovo 1200W napajanje (za koje smo ipak morali izvaditi kavez za diskove). Grafička kartica je dužine 320 milimetara i taman stane u kućište, no potrebno ju je ukositi kako bi ušla u samo kućište. Aranžiranje kabela je proteklo bez većih problema, i unutrašnjost može solidno izgledati ako se potrudimo i s ovim većim komponentama.

bitforce_swan_rgb_4_16

Kućište je bez problema primilo sve veće komponente, no naš je testni MA824 Stealth hladnjak ipak bio malo previsok da bi zatvorili staklenu bočnu stranicu. U njegovim tehničkim podacima stoji kako je visok 165,6 milimetara, a ovo kućište po podacima prima 165 milimetara visoke hladnjake. No, istina je malo drugačija i ovaj hladnjak dosta strši izvan kućišta, a mjerenjem od vrha hladnjaka procesora do unutarnje stjenke stakla smo izmjerili 155 milimetara. Stoga, oprez kod kupovine hladnjaka.

Manji hladnjak nismo imali, a da smo mogli zatvoriti bočnu stranicu, potvrdili bi da je “propuh” u ovom kućištu kojeg stvaraju četiri ventilatora sasvim adekvatan za hlađenje i znatno moćnijih komponenti nego što će se uobičajeno ugrađivati u ovakvo kućište.

Swan RGB-4 je vrlo zanimljivo bijelo mid tower kućište koje je vrlo dobar izbor za sve one modno osviještene koji žele PC u bijelim tonovima. U Hyperlift shopu košta oko 84,90 €, što je solidna vrijednost za ono što nudi.