chieftec_force_750w_1Chieftecc je naš stari poznanik i njihovih smo se proizvoda stvarno natestirali u zadnjih petnaestak godina. U zadnjih par godina je bilo malo sušno razdoblje, no sada opet donosimo test jednog njihovog napajanja. Ovaj put je riječ o najjačem modelu iz njihove nove, na ovogodišnjem CeBIT-u lansirane, serije Force. U ovom brzom testu ćemo probati otkriti kako se CPS-750S nosi s našom overclockiranom i7 mašinom na kojoj je moćna R9 295X2 kartica. Force serija se sastoji od sedam modela snaga od 350 pa do 750 W i nama je na ovaj brzi pristiglo upravo najjače.

chieftec_force_750w_2 chieftec_force_750w_3

Pakiranje je klasično kartonsko, sa šturim informacijama (ipak je ovo ulazni gaming model napajanja), a jedinica je unutar kutije zaštićena u tzv. bubble wrap vrećici. Uz nju nalazimo i kabel za napajanje strujom iz električne mreže, vijke za ugradnju u kućište te vrlo šture upute za korištenje na nekoliko jezika.

chieftec_force_750w_5

Force serija donosi klasične fiksne kabele pri čemu je samo onaj na kojem je ATX konektor omotan mrežicom, dok su ostali kabeli izloženi. Napajanje je dužine 140 mm i pogodno je za ugradnju u manja kućišta, pa će dobro poslužiti za kakav HTPC ili maleni uredski stroj. Kućište napajanja je metalno, s perforiranom stražnjom stranom kroz koju se ispuhuje zrak kojeg uvlači 120 mm ventilator. Proizvođač je vrlo štur u navodima tehničkih informacija oko Force modela, no ipak znamo kako podržava moderne tehnologije zaštite kao što su OVP, UVP, OPP i OCP, te kako ima 80 Plus Bronze certifikat efikasnosti (>85%) i Active PFC tehnologiju. Uz to, znamo kako ima jedan +12V vod sposoban isporučiti do 56.35 A struje, dok su +3.3 i +5 V vodovi sposobni isporučiti po 22 A.

chieftec_force_750w_4 chieftec_force_750w_6a

Napajanje kao što smo rekli ima jedan upleteni kabel dužine 500 mm s 24 pinskim konektorom, zatim jedan kabel dužine 650 mm s 8-pinskim EPS konektorom (4+4), pa jednim kabelom dužine 400 + 150 mm sa dva osam pinska PCIe Power konektora (2x 2+6 pinova), te naposljetku s dva identična kabela dužine 900 mm na svakom od kojih se nalaze po ti SATA Power konketora i po jedan Molex konektor. Iz ovoga vidimo kako je moguće složiti jednostavnije računalo koje ne zahtijeva primjerice dodatan EPS konektor te nema više od jedne grafičke kartice s po dva konektora.

chieftec_force_750w_7 chieftec_force_750w_8

Za hlađenje komponenata se brine Globalfanov ventilator promjera 120 mm, koji je tih u normalnom radu ali pri dugotrajnim maksimalnim opterećenjima zna postati čujan. Pregledom unutrašnjosti vidimo kako je proizvođač i na strani primara i na strani sekundara koristio Teapo kondenzatore. Krenimo na testove koje smo proveli s našim standardnim sistemom: Asus Rampage IV Extreme, i7-3960X @ 4.5 GHz, Radeon R9 295X2. Pod opterećenjem je ovaj sistem trošio oko 700 W što je vrlo blizu maksimumu koje napajanje može dati. Sistem je radio stabilno pod dugotrajnim opterećenjem, a ventilator je nakon nekoliko minuta postao čujan (46 dB) i kasnije više nije ubrzavao. Opterećenje je predstavljala kombinacija 7-Zip benchmarka koji je “zaposlio” procesor, te OCCT-ovog testa za grafičke kartice. Mjerenja smo vršili na +12, +5 i +3.3 V vodovima UNI-T UT210E mjernim instrumentom.

 

 

Pod konstantnim opterećenjem od 700W pad napona na +12V je iznosio popriličnih 0.22V što je pad od oko 1,85%. Na +5V vodu je to iznosilo oko 0,97%, a na +3.3V vodu je pad bio oko 1.51%. Za +12V vod je pad napona prevelik, dok je za ostala dva voda solidan za ovakav tip napajanja. Pad napona na +12V je i dalje unutar ATX tolerancija, no nešto je povišeniji u odnosu na kvalitetnija napajanja koja smo imali prilike probati.

S obzirom da još uvijek nemamo informaciju o cijeni po kojoj će se ovo napajanje prodavati ne možemo mu dati kompletnu ocjenu. Vjerujemo kako će biti vrlo konkurentno, i zapravo među najjeftinijim 750 W modelima i ako stvarno tako bude, tada je isplativa kupovina. Nudi manje dimenzije, osnovne konektore i dovoljno snage za potjerat i malo jači stroj kao što je bio naš. Veći pad napona na +12V bi mogao alarmirati neke od naprednih korisnika, no i CPS-750S i dalje radi unutar ATX tolerancija od +/- 5%. Sve u svemu, solidan proizvod koji mora a i vjerojatno hoće biti povoljan kako bi se izdvojio iz mase sličnih.