Brzi test – Gelid CPU Protector Frame
Datum objave 26.06.2023 - Krešimir Matanović
Gelid CPU Protector Frame
Opis
Iz Gelida nam stiže njihov CPU Protector Frame za LGA1700 ležišta i procesore. Znamo odavno kako LGA1700 mehanizmi znaju svijati procesore do te mjere da im se IHS lagano izobliči čime je kompromitirano hlađenje. Mnogi korisnici posežu za boljim hladnjakom, no zapravo sve što trebaju je ovakav jedan zaštitni okviri, par minuta posla i relativno solidan hladnjak kako bi ohladili čak i i9 13900K.
CPU zaštitni okvir dolazi u malenoj kartonskoj kutijici na kojoj se nalaze sve relevantne informacije o proizvodu i fotografija. Unutar kutije je okvir zaštićen u vrećicu od debljeg najlona, a u zasebnoj se vrećici nalaze četiri vijka i alat. Tu su i slikovne upute s dobro objašnjenim postupkom instalacije koji može svladati bilo tko.
Zaštitni okvir je napravljen od AL6061 aluminija, dijamantno rezanim rubovima i anodizacijom za otpornost od korozije. Oblikovan je uz pomoć CNC stroja, te dizajniran za zaštitu LGA1700 procesora, tj. Intelovih Core modela 12. i 13. generacije kao što se jasno vidi i na gornjoj strani okvira.
Preciznost izrade je vrlo visoka, okvir je kvalitetan, a na dnu ima i gumene podloške kojima nasjeda na matičnu ploču kako ju ne bi oštetio.
Sam postupak instalacije je vrlo jednostavan. Uz pomoć priloženog alata je potrebno skinuti postojeći LGA1700 mehanizam. Preporuka je mehanizam najprije otvoriti, i zatim skinuti gornji pa donji dio. Nakon toga na procesor postavljamo Gelidov zaštitni okvir i pričvrstimo ga s četiri vijka.
Procesor malo strši iznad okvira kako bi hladnjak na njega pravilno sjeo, no ni s jedne strane nije jako pritisnut niti savijen. Jednostavno rješenje koje je i sam Intel mogao primijeniti ili barem popraviti postojeće kod Z790 matičnih ploča – problem se kao što znamo vuče od Z690 ploča. Mi smo kod testa koristili i9 13900K procesor i CoolerMasterov novi MA824 Stealth hladnjak čiju će te recenziju moći čitati uskoro.
Rezultati testova
I dok se temperature nisu znatnije smanjile jer procesor jednostavno tako rado (maksimum u oba slučaja je bio od 99 do 100°C), s Gelidovim CPU okvirom hladnjak malo bolje nasjeda na površinu pa su i taktovi dugoročno viši. I dok se kod Blender testa to nije osjetilo, Cinebench je itekako pokazao razliku. R23 jako optereti procesor i najveći je potrošač resursa i energije, pa samim time i najbolji pokazatelj kako se isplati postaviti ovakav zaštitni okvir umjesto standardnog mehanizma.
Zaključak
Uz pomoć Gelidovog CPU zaštitnog okvira za nekoliko minuta posla možemo riješiti prejak stisak LGA1700 mehanizma na procesore i mrvicu povećati performanse. Vrlo je to koristan dodatak koji košta samo 15 USD, a koji dugoročno donosi samo benefite. Topla preporuka!
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 9 minuta
Njemacka verzija njuskala/oglasnika, postoji mogucnost koristenja van DE?Objavljeno prije 11 minuta
HT optička nit - A1 optički internetObjavljeno prije 12 minuta
P: Gigabyte GeForce GTX 1070 Windforce OC 8GObjavljeno prije 15 minuta
P/M:Lenovo Legion Go 512gb+1.5tb micro sd,Motorola Edge Neo 40 12gb/256gbNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti