Brzi test – Logitech G903, G703 & G PowerPlay
Datum objave 02.03.2018 - Krešimir Matanović
G903, G703 & G PowerPlay - prvi dio
Iz Logitecha su nam na test stigla dva G miša – 903 i 703, te PowerPlay aktivna podloga za njih. G903 je gamerski orijentiran miš koji obećava brzinu bežičnog prijenosa jednaku onoj žičanog, te veliku responzivnost i odlične igračke sposobnosti. G703 je više za svakodnevni rad, no zbog solidnog PMW3366 senzora može dobro poslužiti i za igru. PowerPlay je pak aktivna podloga za ta dva miša koja ima ugrađeno bežično punjenje baterije koja se može dodatno ugraditi u miševe, dolazi s dvije različite podloge, a ima i bežični prijamnik za komunikaciju s miševima.
G903
G903 je prodstavljen prošle godine, a na tržište je došao kao zamjena za godinu starijeg G900. Njegov je prethodnik donio Lightspeed tehnologiju komunikacije i ubrzao iskustvo igre s bežičnim mišem. Svi hardcore igrači vole žičane miševe zbog brže komunikacije, tj. nižeg ulaznog kašnjenja, dok su bežični ipak malo sporiji. G900 je donio potrebnu brzinu, uz jasno i odgovarajuću cijenu. Samo godinu dana nakon toga, svijet je ugledao i G903 koji i nije toliko drugačiji, no donosi podršku za još jednu novotariju – PowerPlay. To je Logitechova podloga za miševe koja donosi induktivno punjenje pa se sada tako G903 uz pomoć posebnog modula konstantno puni na podlozi. Na PowerPlay ćemo se vratiti malo kasnije. G903 dolazi u ekskluzivnom pakiranju, u skladu s cijenom miša, a uz njega kupac će dobiti i uteg, zamjenske bočne tipke, USB dongle i dobri stari USB kabel za punjenje baterije, ali i žičani rad (dug je 1.83 metara, opleten je i ima poseban konketor koji je zapravo micro USB).
G903 donosi poznati dizajn prenesen s G900, a to znači kako je karakterističan i zanimljiv, zbog načina na koji su dvije glavne tipke odsječene od stražnjeg dijela i kako lebde van miša. Središnja konzola između dvije tipke je fiksna, a na njoj se nalazi scroll kotačić, tipka za promjenu načina rada tog kotačića i dvije tipke za on-the-fly promjenu DPI osjetljivosti. G903 je zbog simetrije dizajna pogodan i za ljevake i dešnjake. Na bokovima se nalaze ukupno četiri tipke, koje su konfigurabilne i programabilne. Konfiguracija im se može mijenjati tako da su na lijevom boku dvije tipke ili na desnom ili na oba, a sve se regulira dodatnim poklopcima. Za one koji eventualno ne vole bočne tipke, sve četiri je moguće prekriti tako da ih ne možemo koristiti.
Dimenzije miša su 130.3 x 66.5 x 40.4 milimetra, a masa mu je 110 grama. Riječ je dakle o malo izduženom mišu ne preteškom, a za sve koji vole težinu to se može dodatno povećati utegom od 10 grama što nije bio slučaj kod G900.
S donje su strane najbolje vidljive promjene u odnosu na prethodnika. Tipka za uključivanje i sparivanje su pomaknute prema gore, kako bi na dno stao uteg ili umjesto njega modul s baterijom za bežično punjenje. Modul i bateriju na mjestu drže magnetne kopče. Teflonskih je nožica ukupno šest, četiri su veće i dvije manje, a miš glatko klizi po svakoj podlozi.
Senzor je optički PMW3366 s promijenivom rezolucijom od 200 do 12.000 DPI-a. Maksimalno testirano ubrzanje je 40G, a maksimalna testirana brzina je 400 IPS-a. Kada je u pitanju brzina odziva, treba znati kako je report rate 1 milisekunda, format podataka je 16 bita po osi, a miš ima ugrađeni 32-bitni ARM bazirani procesor. Putem poznatog se softvera jasno mogu i tipke programirati prema željama i spremiti u internu memoriju, a tipaka i funkcija je ukupno 11.
Komunikacija s računalom se odvija na dva načina, preko USB-a i optimizirane 2.4 GHz bežične veze marketinškog imena Lightspeed. I stvarno, ulazno kašnjenje je minimalno, i premda se osjeti razlika u žičanom i bežičnom načinu rada, ovo je definitivno najbrži bežični miš kojeg smo probali i s pravom nosi epitet “gamerski”. Miš ima i RGB LED osvjetljenje koje je uz pomoć Gaming softvera moguće prilagođavati prema vlastitim željama ili pak potpuno ugasiti pri čemu se autonomija povećava s 24 na 32 sata. Kvaliteta materijala i izrade je solidna, a proizvođač garantira 50 milijuna klikova i preko 250 kilometara izdržljivosti teflonskih površina. Jamstvo na proizvod je dvogodišnje.
G703
G703 donosi isti optički senzor kao i G903, iste komunikacijske mogućnosti, RGB LED i podršku za PowerPlay podlogu te bežično punjenje. Razlika je u dizajnu i još ponekim mogućnostima, a i ovdje je riječ o mišu kojeg će birati igrači. 703 dolazi u klasičnoj kutiji, a uz njega će te dobiti opleteni USB kabel dužine 1.83 metara, 10-gramski uteg, USB dongle i upute za korištenje. Jamstvo je kao i kod G903, ograničeno dvogodišnje.
Miš je klasičnog Logitechovog dizajna koji se malo mijenjao u proteklih dvadesetak godina. Prilagođen je dešnjacima po obliku, ali i smještaju bočnih tipaka. Materijal od kojeg je napravljen je plastika koja je presvučena premazom i dovoljno je otporna na habanje. Miš lijepo sjeda u ruku, a teži slično kao i G930 – 107 grama. Kome je to malo premalo, može ga “pojačati” s utegom za dodatnih 10 grama. Ipak, ako ga koristite uz PowerPlay tada će uteg zamijeniti modul za punjenje koji je znatno lakši. Dimenzije miša su 124 x 68 x 43 milimetra što sugerira da je nešto viši i kraći od G903. Osim dvije glavne tipke, ima i dvije bočne, te gornju za promjenu DPI-a. Scroll kotačić je gumiran i pruža stupnjevani otpor.
S hardverske strane je identičan kao i G903. Senzor je optički PMW3366 o kojem je već dosta toga napisano, ima promjenjivu rezoluciju od 200 do 12.000 DPI-a. I da se ne ponavljamo, sve ostale specifikacije su identične. I G703 ima onboard memoriju u koju se mogu putem softvera spremati različiti profili, a ima i RGB LED osvjetljenje s identičnim opcijama kao i G903. Miš s donje strane ima samo dvije teflonske površine, i osjeća se razlika između njega i G903 koji malo bolje klizi. Proizvođač i za G703 navodi vrijeme autonomije od oko 24 sata s uključenom RGB LED rasvjetom i 32 s isključenom, i to je otprilike i točno. Naravno, ako koristimo PowerPlay i modul u mišu, ne moramo se nikada brinuti o autonomiji.
Forum
Objavljeno prije 2 sata
Mini PCObjavljeno prije 2 sata
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 3 sata
Mikrotik - za početnikaObjavljeno prije 4 sata
KUTAK ZA POČETNIKE: Pitanja i odgovoriNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti