Brzi test – Logitech Prodigy G213, G231 & G403
Datum objave 21.11.2017 - Krešimir Matanović
Logitech Prodigy G213
Iz Logitecha su nam na test pristigla tri njihova proizvoda iz gamerske Prodigy serije. G213 je robusna tipkovnica s RGB osvjetljenjem tipaka, G231 su slušalice s 40-milimetarskim zvučnicima, a G403 bežično - žičani miš s optičkim senzorom rezolucije 12.000 DPI-a. Osim ova tri proizvoda, Logitech ima i četvrti u G Prodigy seriji, a to su G233 slušalice. Prodigy serija je namijenjena igračima kojima je standardna G serija preskupa, a i dalje žele kvalitetan komad hardvera za igranje.
Prvi komad G Prodigy hardvera koji ćemo danas opisati je G213 RGB tipkovnica. Riječ je o tipkovnici pune veličine s odvojenim numeričkim dijelom i velikim fiksnim odmorištem za dlanove. Zbog toga je i (pre)velika s 452 milimetra širine, 218 milimetara dubine i 33 milimetra visine (ne računajući nožice). Kućište je plastično, presvučeno premazom, a plastika je kvalitetna i cijela je konstrukcija vrlo robusna. Masa je okruglih 1000 grama.
Proizvođač daje dvogodišnje jamstvo, a sve će razveseliti i činjenica kako je G213 otporna na zalijevanje vodom, sokom ili nekom drugom tekućinom. Testirano je do 60 mililitara tekućine. Veza se s računalom ostvaruje putem USB 2.0 veze i konektorom koji je na kraju 1.8 metara dugog kabela.
S donje strane plastika nije presvučena mat slojem, pa tu imamo i reljefni dio, koji se proteže sve do izvlačivih nožica kojima reguliramo nagib. Gumene su površine velike i tipkovnica čvrsto stoji na raznim tipovima podloga.
Tipkovnica je opremljena s tzv. Mech-Dome prekidačima koji imaju taktilni odziv i performanse slične mehaničkim prekidačima, ali su zapravo jeftiniji membranski. Pune su veličine, s hodom od 4 milimetra i 50 grama silom akutacije. U radu su vrlo tihe, ali i precizne. Jasno, nemaju onaj mehanički osjećaj na koji smo navikli, no tipkanje velike količine teksta nije nikakav problem, kao ni brza akcija u igranju. Svakako su među najboljim membranskim prekidačima koje smo isprobali. Report rate je 2 milisekunde, a ispod prekidača se nalazi i anti-ghosting matrica. Prekidači su i osvijetljeni RGB LED-icama, a osvjetljenje se kontrolira putem softvera.
Tipkovnica ima i dedicirane multimedijalne tipke. Tako se iznad numeričkog dijela nalaze Play/Pause, Stop, Previous i Next tipke. Iznad njih su i Mute tipka, te klackalica za regulaciju glasnoće. Lijevo od njih su tipke za uključivanje/isključivanje glasnoće i Game Mode tipka. Još nalijevo su i četiri indikacijske LED-ice - Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock i Game Mode.
Već smo se u nekim ranijim člancima osvrnuli na Logitechov softver za G periferiju koji je stabilan, brz i nakrcan mogućnostima. Jedan softver objedinjuje sav G hardver koji imate na računalu, a promjena između različitog hardvera je brza i laka.
G213 tipkovnica i softver nude razne mogućnosti prilagodbe, a u prom redu je tu bogato RGB LED osvjetljenje. Osvjetljenje se može uključiti ili pak u potpunosti isključiti, a efekti koje možemo koristiti su Fixed Color, Breathing Effect, Color Cycle i Color Wave, a moguća je i sinkronizacija s ostalim LED hardverom. Softver nudi i mogućnost snimanja profila, ima praćenje analize tipkanja (Heat Map), spremanje profila Game Moda u kojem je moguće isključiti određene tipke poput Windows Keya.
Logitech Prodigy G231
Idemo po imenu, tj. broju imenu hardvera, pa su druge na redu slušalice. G231 su kompletno napravljene od plastike, no kvalitetne i čvrste plastike. Već su na prvi dodir vrlo robusne i odaju dojam da će dugo vremena trajati i izdržavati sve oblke gamerske torture. Nosači slušalica, tj. kutija zvučnika se mogu rotirati oko osi, pa time i same kutije, a ujedno se kutije pomiču i po nagibu. Tako smo dobili visok stupanj ergonomije, koji je dodatno pojačan time što se i nosači mogu izvući iz gornjeg naglavnog dijela i tako prilagoditi svim tipovima i veličinama glava.
Materijal koji nasjeda na uši i glavu je malo grublja tkanina ispod koje je spužva. I ovaj materijal djeluje izdržljivo, pa ćemo mu oprostiti manju neudobnost zbog grublje izrade. Slušalice inače odlično sjede na glavi, nisu preteške (255 grama), i lijepo poklapaju uške čime se postiže i efekt prigušenja okolne buke. Sivo narančasta kombinacija se možda neće svima svidjeti, no moramo priznati kako je efektna.
Na dvometarskom se kabelu nalazi kontroler za jačinu zvuka te isključivanje i uključivanje mikrofona koji je smješten dosta daleko od slušalica što je malo nezgodno kada ga u mraku morate tražiti. Na kraju se kabela nalazi 3.5-milimetarski jack, pa su ove slušalice kompatibilne sa širokim rasponom uređaja - od PC-a, preko pametnih telefona i tableta do konzola. Uz slušalice još dolazi i Y-splitter kabel dužine 12 centimetara koji razdvaja jackove za slušalice i mikrofon. Kabeli su upleteni i ne upliću se.
Tehničke karakteristike 40-milimetarskih stereo zvučnika su 20 - 20.000 Hz frekvencijskog opsega, 32 Ohma impedancije i 90dB SPL/mw zračnog pritiska. Boom mikrofon je unidirekcionalni (Cardiod), frekvencijski mu je raspon 50 do 20.000 Hz, osjetljivost -40 dBV/Pa. Slušalice proizvode zadovoljavajuće kvalitetan zvuk, jedan od boljih koje smo čuli kod 40-milimetarskih zvučnika. Zadovoljavajuće je bogat u cijelom rasponu, a posebno su lijepo izraženi visoki tonovi. Niskih tonova fali ponešto, no snaga zvuka je zato vrlo dobra, a i mikrofon je na visini zadatka. Mikrofon je naravno prilagodljiv i može ga se sklopiti prema gore da ne smeta kad nema team chat-a.
Logitech Prodigy G403
I za kraj miš, proizvod najvišeg broja u Prodigy liniji - G403. Riječ je o bežično-žičanom mišu. Ovaj bežični dio je u maloj kontradikciji s njegovom gamerskom namjenom, no odmah možemo reći kako je dovoljno brz i kako nema izraženijeg laga i bez žice - za sve one koji ne vole iste. Uz njega u paketu dolazi i kabel za punjenje baterije, primopredajnik, uteg od 10 grama i adapter za kabel. Miš je vrlo klasičnog dizajna, dimenzija 124 x 68 x 43 milimetra, te vrlo lijepo leži u šaci. Mase je 87.3 grama bez kabela, a za one koji vole teži miš tu je i dodatnih deset s utegom. Upleteni kabel je dug 2.13 metara.
Dizajnom nas je G403 podsjetio ne neke starije Logitechove miševe, a može ga se koristiti u sva tri načina držanja (fingertip, claw, palm). Napravljen je od plastike koja je presvučena mat premazom za bolji grip, ali na njemu ostaju i otisci prstiju. Dvije su glavne tipke lijepo smještene i prsti prirodno padaju na njih. Između je smješten scroll kotačić i tipka za promjenu rezolucije optičkog senzora.
Dvije su tipke (Omron prekidači, 20 milijuna klikova), na lijevom boku također dobro smještene i palac se na njih prirodno podiže, bilo na tipku za naprijed, bilo na onu za nazad. Na vrhu miša je smješteno osvijetljeno prozirno G, ispod kojeg je RGB LED-ica. U softveru mijenjamo način osvjetljenja i sinkroniziramo rad s tipkovnicom.
Senzor je dobro poznati Pixartov 3366 optički. Promjenjive je rezolucije od 200 do 12.000 DPI-a, ima maksimalnu akceleraciju veću od 40 G i maksimalnu brzinu praćenja veću od 300 IPS-a. Report rate sučelja je 1 ms (1000 Hz), a funkcijama upravlja 32-bitni ARM procesor. Senzor je brz i precizan, a i ostaje takav na različitim tipovima podloga. Po podlogama klizi lagano zahvaljujući dvije velike teflonske (PTFE) nožice koje imaju trajnost od prijeđenih 250 kilometara. Lift off udaljenost je oko 2 milimetra.
Miša prati i svestrani softver, uz pomoć kojega pratimo napunjenost baterije, spremamo do tri profila, podešavamo osvjetljenje, četiri nivoa osjetljivosti, report rate, itd. Autonomija ugrađene baterije je odlična, i mi nismo uspjeli potrošiti 30% u nekoliko dana intenzivnog korištenja.
Na kraju možemo zaključiti kako je ovaj set hardvera dobro pogođen za igrače amatere koji će dobiti legendarnu kvalitetu Logitech proizvoda, vrlo dobre tehnologije, softverske mogućnosti i performanse, a to im neće "izbiti" previše novca iz džepa.
G213 je dobra tipkovnica za rad i igru, robusna je i izdržljiva. S cijenom od oko 550 kuna se već približava onim osnovnim mehaničkim tipkovnicama pa joj je to mali uteg oko vrata. U odnosu na neke njih donosi multimedijske tipke, odličan softver i mogućnosti, a tu su i definitivno najbolji membranski prekidači koje smo imali prilike probali. Iako je pohvalno što ima lijepo veliko odmorište za dlanove, nekima će zasmetati velike dimenzije. Hvalimo i otpornost na prolijevanje tekućine.
G231 su zadovoljavajuće kvalitetno izvedene slušalice čiji je najbolji dio ergonomija, ali i sasvim solidna zvučna kulisa u gotovo cijelom rasponu, a to je na kraju krajeva i najbitnije. Udobnost nošenja je malo narušena grubom tkaninom, no nisu preteške pa je dugotrajno nošenje ugodno. Još jedna zamjerka je na čudan smještaj in-line kontrolera. S cijenom od oko 400 kuna su zadovoljavajuće konkurentne.
I za kraj, G403 je žično/bežični miš koji je brz i precizan te ga je užitak koristiti. Nije zakinut dobrih performansi ni kada radi u bežičnom načinu i Logitech je tu komunikaciju očito doveo na visoku razinu. Dobar je za sve načine korištenja i podjednako i za igranje i za rad zbog visokog raspona rezolucije senzora. Dizajnom nas je podsjetio na starije miševe, i vratio u neke davne dane. Cijena mu nije najjača točka i u domaćim trgovinama za njega traže oko 500 kuna, no dobra je vijest da njegov žičani brat, G203 košta povoljnijih 300 kuna.