Brzi test – tri Asusove Z490 ploče
Datum objave 12.06.2020 - Krešimir Matanović
PRIME Z490-A
S obzirom na to da smo već detaljnije obradili jednu ROG i jednu STRIX ploču, danas donosimo brzi test triju Asusovih Z490 ploča u kojem ćemo samo prijeći njihove osnovne karakteristike i performanse. Modeli u pitanju su – PRIME Z490-A, ROG STRIX Z490-E Gaming i TUF Gaming Z490-PLUS (Wi-Fi). Z490 ploče su kao što znamo namijenjene Comet Lake-S procesorima, a navodno će biti kompatibilne i sa sljedećom generacijom (Rocket Lake-S), pa je bitno kakve su im karakteristike za budućnost.
PRIME Z490-A je abecedno prva pa ona dolazi odmah na red. Z490-A ploča i kategorija u koju spada je uvijek bila dobar izbor za sve one koji ne žele potrošiti puno novca, ne trebaju svu opremu koju donose ROG i STRIX ploče, a opet imaju sve što je potrebno i kvalitetno su napravljene. Asus je u ovoj generaciji Z490-A podijelio na dva modela, ovu u PRIME segmentu u kojem je oduvijek i bila, ali ju je podigao i u STRIX segment sa Z490-A Gaming pločom koju smo nedavno testirali. Ipak, razlike nisu velike, kako u opremi tako i u cijeni (oko 20 €).
PRIME-ica dolazi u poznato dizajniranoj kutiji, čiju grafiku Asus nije već duže mijenjao, a unutar nje je pakirana u karton i antistatički najlon. Bundle je malo siromašniji nego kod STRIX verzije, a uključuje:
- User’s manual
- 3 x SATA 6Gb/s cables
- 1 x Supporting DVD
- 1 x Q-Connector
- 1 x CPU Fan Holder
- 1 x M.2 SSD screw package
- 1 x M.2 Key E screw package
- 1 x M.2 Rubber Package
Na prvi pogled, PRIME i STRIX Z490-A ploče se ne razlikuju previše, no kada bolje pogledamo, vidimo da se kod STRIX više koristio aluminij, te da su hladnjaci masivniji. Malo je drugačiji stilski dizajn PCB-a s bijelim linijama koje idu u drugom smjeru. Raspored elemenata na PCB-u je vrlo sličan kod dvije ploče, s tek sitnijim razlikama koje primjećujemo tek pomnim promatranjem. Layout, tj. raspored elemenata na ploči je solidan, s tek malom zamjerkom na smještaj prvog M.2 socketa tik ispod grafičke kartice, no barem je hladnjak za njega dovoljno debel.
Napojna je jedinica vrlo slična kao kod STRIX-ice s 12+2-faznom konfiguracijom, no na ovoj su ploči hladnjaci ipak malo manjih dimenzija, što će značiti i više zagrijavanje s jačim procesorima. S obzirom na to da smo testirali s i5-10400 modelom, napojna se jedinica i hladnjaci nisu ni pošteno zagrijali. Procesor se dodatno napaja preko 8 i 4-pinskih 12V konektora. Oko LGA1200 socketa je dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka.
Kao i kod STRIX-ice, memorijski slotovi podržavaju dvokanalnu DDR4 memoriju kapaciteta do 128 GB i brzine do 4.800 MHz kod overclockinga. Na ovom se dijelu ploče nalazi i 24-pinski ATX konektor, interni USB 3.2 Gen 2 konektor, interni USB 3.0 konektor, dva 4-pinska konektora za ventilatore, dva RGB LED konektora, LED dijagnostika (4 LED-ice – Boot, VGA, DRAM i CPU), te CPU_OPT jumper (sinkronizacija oba 4-pinska konektora za ventilatore) – sve isto kao i kod STRIX ploče s tom razlikom da je USB 3.2 konektor smješten na donjoj strani memorijskih utora.
Na donjem se dijelu ploče nalazi audio jedinica sa S1220A CODEC-om koja ima Crystal Sound, a ne SupremeFX marketinški naziv jer nema neke elemente poput dvostrukih operacijskih pojačala. Playback je i dalje 120dB SNR, a snimanje 113 dB SNR, tu su isti japanski audio kondenzatori, automatskom prilagodbom impedancije za slušalice te Sonic Studio III (+ Virtual Mixer), Sonic Radar III i DTS Sound Unbound softverskom podrška. U blizini je i Nuvotonov Super I/O kontroler, a malo više i Intelov I255 2,5 Gbitni LAN kontroler koji kao što znamo ima problema na maksimalnoj propusnosti s određenim 2,5G switchevima i routerima.
Dva su oklopljena PCIe x16 utora koji rade u kombinacijama x16 + x0 ili x8 + x8, a treći PCIe x16 utor radi na x4 propusnosti. Tri su PCIe 3.0 x1 konektora. Asus navodi kako su PCIe 3.0 kompatibilni. Kod ove ploče drugi PCIe x1 utor dijeli resurse sa M.2 slotom za Key E. Dva su M.2 socketa za 110-milimetarske uređaje, pri čemu gornji podržava SATA i PCIe 3.0 x4, a donji samo PCIe 3.0 x4. Gornji je pokriven hladnjakom, a i dijeli resurse sa SATA_2 portom. Drugi M.2 socket pak dijeli resurse sa SATA_5/6 portovima. Raspored ostalih elemenata je identičan kao kod STRIX modela, osim što su na njoj svi SATA portovi u jednom redu, a ovdje su u dva – broj je isti i funkcije su iste.
Raspored portova na stražnjem I/O panelu je vrlo sličan no ipak s nekim razlikama. Nedostaje USB BIOS FlashBack podrška, a i konektori nisu pozlaćeni. Raspored je ovakav:
- 1 x Intel I225-V 2.5Gb Ethernet
- 1 x DisplayPort
- 1 x HDMI
- 4 x USB 3.2 Gen 2 (3 x Type-A+1 x USB Type-C)
- 2 x USB 3.2 Gen 1
- 2 x USB 2.0
- 1 x Optical S/PDIF out
- 5 x Audio jack(s)
PRIME ploča je malo siromašnije opremljena RGB LED osvjetljenjem, te nema sve one produžne kabele u bundleu koje ima STRIX. Poklopci hladnjaka na čipsetu i stražnjim I/O portovima su drugačije dizajnirani, malo jeftinije djeluju, a osvjetljenje je samo jedna manja traka ispod mliječne plastike. Softverska podrška, kao i UEFI sučelje je identično STRIX-u i tu vrijedi sve već napisano.
Forum
Objavljeno prije 10 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 26 minuta
Konfiguracije u rangu od 1.500 do 2.000 €Objavljeno prije 26 minuta
P: Synology NASObjavljeno prije 38 minuta
P: MacBook Air 15" M3, iPad Air 4 Wifi + CellularObjavljeno prije 38 minuta
Otvaranje firme ili obrtaNovosti
WhatsApp ažuriranje! Nadogradite funkciju naljepnica
WhatsApp naljepnica ponekad je lakša i jednostavnija od teksta za izražavanje značenja i raspoloženja, pa će mnogi ljudi prikupiti zanimljive WhatsApp naljepnice kad ih vide. Međutim, vrlo je bolno za korisnike s "opsesivno-kompulzivnim por... Pročitaj više
Microsoft je uklonio BYPASSNRO za preskakanje prijave na Microsoftov račun iz sigurnosnih razloga u sustava Windows 11
Kao što znamo, Microsoft je prisilio korisnike da se prijave na Microsoftov račun prilikom prvog postavljanja sustava Windows 11. Kada je riječ o tome zašto se ne bi povezali na Internet i prijavili se na svoj Microsoftov račun, možemo to o... Pročitaj više
Tko je na čelu rata poluvodiča? Mikročipovi su službeno na policama
TSMC je najavio da će početi primati narudžbe za 2nm čipove od 1. travnja. Kako se travanj približava, postupno se otkriva i ova napredna tehnologija. Poluvodički divovi kao što su TSMC, Intel i Rapidus ažurirali su napredak masovne proizvo... Pročitaj više
Izložene specifikacije Samsung Z Flip7 FE - glavni fokus je na isplativosti
Nedavno su procurile specifikacije o Samsungu Z Flip7 FE sa sklopivim zaslonom. Sudeći prema izloženim informacijama, Z Flip7 FE mogao bi biti poboljšani model temeljen na Z Flip5 usredotočujući se na cijene. Prema curenju informacija, Sams... Pročitaj više
Apple izračunava troškove sastavljanja iPhonea u Brazilu kako bi izbjegao američke carine
Ako ovaj plan bude uspješan, iPhone uređaji sastavljeni u Brazilu ne samo da će zadovoljiti domaću potražnju, već će se i izvoziti u Sjedinjene Države, pomažući Appleu da značajno smanji porezne troškove. Prema časopisu Exame (Brazil), Appl... Pročitaj više
Sve novosti