xiaomi_air_purifier_4_1

Iz Xiaomija nam na test stiže Smart Air Purifier 4 uređaj, koji je kao što mu ime kaže pročišćivač zraka. U stanju je pročistiti zraku u prostoriji od  28 do 48 kvadratnih metara, te filtrira 99,87% čestica većih od 0,3 mikrometra. Pogodan je za alergičare jer zaustavlja pelud, dlake kućnih ljubimaca i prašinu, a može smanjiti i neugodne mirise kuhanja.

xiaomi_air_purifier_4_3

Smart Air Purifier 4 uređaj je napravljen od plastike, dimenzija je 250 x 250 x 555 milimetara, a težak je oko 5,6 kilograma. Dolazi pakiran u kartonsku kutiju s ručkom, a uz njega kupac dobiva još i uputstva za rad. S četiri je strane uređaj perforiran i sa svih uvlači zrak te čestice, koje potom prolaze kroz filtar te pročišćeni zrak izlazi s gornje strane van. S obzirom na to da je vrijeme peludi i alergija, a i autor ovih redaka je alergičan na pelud biljaka koje kreću s ispuštanjem peludi u rano proljeće, bili smo jako zainteresirani hoće li nas ovaj uređaj barem malo olakšati suzenja iz očiju i kihanja u zatvorenom prostoru. Proizvođač tvrdi da osim peludi, prašine i svih čestica iznad 0.03 mikrona, filtrira i dim, te neugodne mirise koje zaustavlja aktivni ugljen u filtru.

xiaomi_air_purifier_4_4

Na prednjoj se strani nalazi OLED ekran koji ima dvije tipke osjetljive na dodir - jednu za uključivanje i isključivanje, te jednu za promjenu načina rada (Night, Auto, Low, Medium i High). Brojka na vrhu pokazuje broj čestica u zraku (PM2.5), a traka ispod pokazuje zeleno za čist zrak, žuto za niže zagađenje, narančasto za umjereno, te crveno za jače zagađenje. Između se još nalaze podaci o temperaturi, vlazi, načinu rada i je li uređaj spojen na kućnu WiFi mrežu.

xiaomi_air_purifier_4_6

Na stražnjoj se strani nalazi tipka za prigušenje svjetline OLED ekrana, a ispod nje je laserski senzor koji mjeri količinu čestica u zraku većih od 0.3 mikrona. Na stražnjoj se strani nalazi i poklopac za pristup filtru.

xiaomi_air_purifier_4_7 xiaomi_air_purifier_4_8

Filtar je velike površine od 2.2 kvadratna metra, vrlo je efikasan, te se u njemu nalazi 0,5 kilograma aktivnog ugljena. Unutarnja struktura mu je slična standardnom HEPA filtru, no koristi tzv. elektrostatski nabijena melt-blown PP vlakna koja bolje prikupljaju čestice, a istovremeno bolje propuštaju zrak. Bitno za napomenuti je i da ovaj filtar ne proizvodi puno buke kada zrak prolazi kroz njega.

xiaomi_air_purifier_4_9 xiaomi_air_purifier_4_10

Pročišćeni zrak izlazi kroz gornju rešetku koja se može skinuti radi lakšeg pristupa i čišćenja ventilatora. Ventilator je turbinski, usisava zrak iz okoline preko perforacija na kućištu, kroz filter te ga izbacuje iznad sebe. Proizvođač tvrdi i kako se pri tom stvaraju negativni ioni koje uređaj izbacuje u zrak. Negativni ioni, ili anioni su čestice s viškom elektrona koje se stvaraju i u prirodi (vodopadi, kiša, fontane npr.) te mogu pozitivno utjecati na ljudsko raspoloženje.

xiaomi_air_purifier_4_12 xiaomi_air_purifier_4_13

Uređajem možemo upravljati putem tipaka na ekranu, ali i putem Mi Home aplikacije. Unutar nje možemo imati daljinsku kontrolu, tempirati uključivanje i isključivanje, podešavati opcije, provjeriti kvalitetu zraka, uključiti child lock, te provjeriti koliko nam je ostalo životnog vijeka filtra. Nama je u dva tjedna korištenja filtar pao sa 100% na 98%, a Xiaomi tvrdi da će izdržati 6 do 12 mjeseci. Naravno, aplikacija će vas upozoriti da je potrebna njegova zamjena kada za to dođe vrijeme.

xiaomi_air_purifier_4_buka_1 xiaomi_air_purifier_4_buka_2 xiaomi_air_purifier_4_buka_3

Uređaj je vrlo jednostavan za korištenje, postavite ga u prostoriju u koju želite (ne uz zid kako bi laser mogao mjeriti čestice), uključite u struju i njega podesite u mod rada koji želite. Najčešće smo ga jednostavno postavili u automatski način rada i pustili da odradi svoj posao. Ako je u prostoriji malo više čestica krenut će s višim okretajima ventilatora, no već nakon par minuta okretaji padnu i buke gotovo da i nema. Ambijentalna je bila 32,8 dB(A), a u normalnom radu kao na prvoj slici oko 34 dB(A). Kada bi postavili ručno na najviši broj okretaja onda je buka visoka kao na trećoj slici, a u automatskom pri višem zagađenju ne ide preko 50 dB(A). Što se tiče efikasnosti rada, vidljivo je na jarkom suncu kako uvlači u sebe čestice prašine, u najgorem periodu alergije je malo ipak smanjio simptome autoru teksta, a također smo u dva tjedna korištenja primijetili i da je efikasan kod eliminacije mirisa kuhanja. Nije naravno 100%, ali nakon par sati rada miris je puno slabiji nego bez njega. To jasno ovisi i o tome što kuhate.

xiaomi_air_purifier_4_14

Xiaomi Smart Air Purifier 4 je lijepo dizajniran uređaj koji će se uklopiti u svaki dom, a k tome odrađuje i solidan posao pročišćavanja zraka. Filtar traje između 6 i 12 mjeseci ovisno o upotrebi, a nama je u dva tjedna intenzivnog korištenja životni vijek pao za 2%. Cijena filtra je oko 400 kuna kada dođe vrijeme za zamjenu, a sam uređaj košta oko 1.400 kuna (jedan filtar jasno dolazi uz uređaj). Sve u svemu, za one koji su alergičari, Smart Air Purifier 4 bi se mogao pokazati korisnim, kao i za sve ostale koji žele čišći i kvalitetniji zrak u životnom prostoru.