Case modding, neonska žica i LED ventilator
Datum objave 12.12.2002 - Dean Narandžić
Uvod
...vjerovatno najružnija boja na svijetu, a skoro sva PC kućišta su u toj boji! Sada kada smo se upoznali s problemom, recimo ponešto i o rješenju - naravno, radi se o modificiranju kućišta. Ukoliko želimo biti točniji, case-modding postoji iz dva razloga - jedan smo upravo spomenuli, a drugi je vezan uz overclockiranje računala. Kao što svi znamo overclokirano računalo traži pojačano hlađenje, što je ponekad teško izvesti ukoliko nemamo dovoljno slotova za ugradnju ventilatora. U takovom slučaju smo prisiljeni uzeti alat u ruke i napraviti ugradbeno mjesto.
Ako želimo povijesno sagledati fenomen modificiranja kućišta, najbolju usporedbu ćemo naći u svijetu automobilizma - takozvani "hot rod" auti iz prve polovice ovog stoljeća, ili popularni tunning danas. Kao i kod automobila, spajamo praktično (poboljšavanje performansi) i originalno (mijenjanje izgleda kako bi se istakli iz sivila svakodnevice).
Nadam se da smo kroz gornjih par redaka objasnili zašto modificiramo... Ukoliko vam i dalje nije jasno, ovaj članak vjerovatno nije za vas. Ukoliko smo vas ipak zainteresirali, probat ćemo vas i uvesti u svijet modanja. Dobar dio čitatelja već ima nekih saznanja o modificiranju, ali možda ipak uspiju pronaći poneku korisnu informaciju i u ovom uvodu.
Za početak ćemo navesti neke od tehnika koje se koriste pri modificiranju kućišta:
- modificiranje kućišta izrezivanjem lima kako bi napravili prozor ili mjesto za dodatni ventilator; također ćete možda poželjeti prepraviti staro AT kućište kako bi ugradili ATX matičnu ploču...
- farbanje kućišta, pri tome možete farbati u jednu boju ili, ako imate dara za crtanje pustite mašti na volju; najvjerovatnije ćete morati prefarbati i prednje maske uređaja kako bi postigli bolji dojam
- ugradnja prozora (naravno prije toga morate izrezati prozor na kućištu) od pleksiglasa ili čak stakla, a uz prozor ćete sigurno htjeti i osvjetliti unutrašnjost kućišta, najbolje neonskom lampom
- zamjena LED dioda sa diodama u drugoj boji (posebno popularan zahvat na mobitelima)
- ugradnja prozora na hard disk ili cd-rom - osjetljiv zahvat, ali i vrlo efektan
- ugradnja nestandardnih oblika hlađenja; u prvom redu vodenog
- samogradnja vlastitog kućišta - vrlo često se pri tome koristi pleksiglas, ili kvalitetniji metali (aluminij)
- ugradnja LCD displaya ili LCD monitora
Ovime smo pobrojali samo neke od zahvata kojima možete promijeniti izgled svog računala. Na Internetu se može naći jako puno različitih primjera, više ili manje uspjelih. Naravno uvijek možete probati napraviti nešto originalno, što još nitko nije napravio... A time smo se dotakli i najvećeg problema u modificiranju kućišta, a to je neoriginalnost radova. Protiv toga se sve teže boriti, međutim uvijek nam ostaje alternativa, a to je da nadmašimo ostale kvalitetom izvedbe.
U cijeloj priči oko modificiranja ne treba zaboraviti ni prezentaciju vaših radova. Obzirom da nam je cilj biti originalni, obično želimo i prikazati naše radove ostalima. Pri tome nikad ne smijemo zaboraviti da će i najbolja modifikacija uslikana jeftinom web kamerom izgledati loše.
Danas više ne moramo sve raditi sami, i proizvođači kućišta su uočili da tržište više ne želi samo sterilno sive ili bež proizvode, tako da danas čak i u Hrvatskoj već možemo naći veliki izbor kućišta u npr. crnoj boji, pa čak i sa već ugrađenim prozorom i neonskom lampom. Naravno puno je veće zadovoljstvo napraviti nešto svoje, ali za neke od zahvata je potrebno imati znatne resourse (alat, radiona, itd.), tako da trend komercijalizacije modificiranja računala ipak pozdravljamo.
Obzirom da u ovom uvodu nije cilj dublje ulaziti u temu slijedi par linkova na kojima ćete moći pronaći mnoštvo informacija o tome kako što napraviti, i također vrlo bitno, galerije sa mnoštvom primjera koji vam mogu dati ideje za vlastite radove:
Jedina galerija koja će vam ikada trebati:
http://www.coolcasegallery.net
Modding site koji je pokrenuo Cool Case Galery sa mnoštvom vijesti i članaka:
http://www.virtual-hideout.net
Odlični članci i meni najbolji mod koji sam imao prilike vidjeti (Macro Black):
http://www.bit-tech.net
Naravno i moj site, zanimljiv jer pokriva lokalna zbivanja na našem području:
http://www.3dnet.hr
Ukoliko smo vas zainteresirali i imate pitanja, svakako posjetite PC Ekspert forum!
Na slijedećim stranicama slijedi prikaz dva proizvoda dobavljiva u Hrvatskoj koja možete iskoristiti u vašim radovima.
Neon string (glow wire)
Neonka u žici. To je najkraći opis ovoga simpatičnog proizvoda... Tehnički opis u kratkim crtama bi glasio ovako: 1,5m plave poluprozirnom plastikom izolirane žice debljine 2mm, na oba kraja nalazi se termo bužir, na jednom kraju je 'terminator', a na drugom se nastavlja na bijelu žicu (70cm) koja vodi do VN (visokonaponskog) transformatora u kučištu 4x2x2cm. Na kraju je još 1m žice sa čijem kraju se nalazi standardni molex konektor preko kojeg se neon string napaja sa 12V.
Neon string dok spava
Subjektivan dojam je vrlo dobar - neon string svijetli intenzivno svijetlo plavo, slike tek dijelomično prenose kako to izgleda u stvarnosti. Žica je savitljiva i osim ako ju ne namjeravate savijati pod ekstremnim kutevima trebala bi dobro podnositi postavljanje u željeni oblik. Na žalost, neon string nije moguće izrezati na kraće dijelove i spojiti da radi bez dodatnih zahvata, jer bi rezanjem prekinuli strujni krug koji je neohodan za rad. Ukoliko ipak imate potrebu za takvom modifikacijom pogledajte upute na Bit-Tech.net.
Neon string kad ne spava
Od nedostataka ističe se glasni rad VN transformatora; isti se u radu zamjetno čuje. Vlasnici račuanala opremljenih sa većim brojem ventilatora to vjerovatno neće primjetiti, međutim u vodom hlađenom računalu neon string bi mogao biti jedan od izvora nepoželjne buke...
Efektna praktična primjena
Kao zaključak bi možda najbolje bilo postaviti pitanje ugradnje: naime, iako uključeni neon string izgleda vrlo atraktivno, teško ga je instalirati bez da se previše ističe čime bi modifikacija izgledala kičasto! Sa druge strane, postoje ideje za montažu gdje ni jedno drugo riješenje (klasična neonka, LED diode) ne bi moglo dati zadovoljavajuće rezultate...
Neon string možete nabaviti preko www.3dnet.hr po cijeni od 220kn.
EVERCOOL Crystal Fan with LED CL8025
Kao što možete vidjeti na slikama, radi se o ventilatoru uobičajenih dimenzija (8cm) u vrlo zanimljivoj izvedbi. Atraktivnost postiže na dva načina: materijalom od kojeg je izrađen i ugrađenim LED diodama u tri boje (zelena, plava, crvena). Zahvaljujući poluprozirnoj plastici od koje je napravljen odlično će poslužiti za ugradnju na sam prozor modificiranog kučišta i time neće narušiti izgled za razliku od uobičajenog, crnog ventilatora. Pri tome je ipak potrebno paziti na ukupan dojam jer će se LED diode prilično isticati, te konačni efekt može biti suprotan od očekivanog.
EVERCOOL Crystal ventilator
Sama ugradnja neće predstavljati problem zahvaljujući standardnim dimenzijama. Osim za ugradnju na kučište, moći će te ga koristiti i na hladnjaku procesora ukoliko je isti predviđen za rad sa 8cm ventilatorima. Ventilator se odlikuje relativno tihim radom, te u uobičajenim računalima neće proizvoditi zamjetnu buku. Predviđen je za spajanje na matičnu ploču standardnim tri-polnim konektorom, pri čemu će prijavljivati i broj okretaja. Ukoliko ga ipak poželite spojiti direktno na napajanje putem molex konektora, ni to neće biti problem, jer sa njim dolazi prolazni konektor koji će Vam to omogučiti bez da ostanete bez jednog od toliko potrebnih priključaka za diskove!
Konektori...
Kao nedostatak bi naveli lošu završnu obradu, koja se vidi na načinu spajanja LED dioda. Iste su spojene serijski, (sa neophodnim otpornikom) neizoliranom žicom dodatno fiksiranom prozirnom ljepljivom trakom... Po našem mišljenju, puno bi bolje bilo da je korišten flat kabel kao kod Antec ventilatora istih karakteristika.
Ventilator u akciji!
Konačna ocijena je vrlo visoka, jer uprkos nedostacima ventilator radi odlično, a pri tome ga krasi i vrlo pristupačna cijena od 46,86kn. Ventilator smo kupili u poduzeću Melcomp.
Eto, to je to!