CeBIT 2004, Part I
Datum objave 27.03.2004 - Ozren Žagmešter
Uvod
Vrijeme leti kao ludo i čini se nevjerovatnim da je prošlo već godinu dana od prošlog CeBIT-a. Ali jest! Tako sada slijedi prvi dio mog izvještaja s ovog sajma. Ako mislite da je odlazak na CeBIT luda zabava - varate se. Tempo sastanaka i trčanja je strašno velik tako da nema slađe stvari nego vratiti se kući iz Hannovera. Nažalost, dolazak kući znači pisanje izvještaja sa CeBIT-a - nešto na što se nije baš lako natjerati.
Ipak, sve za vas, naše čitatelje. Ja sam se na CeBIT-u orijentirao na stvari i o kojima inače pišemo - dakle na procesore, matične ploče, memoriju i grafičke kartice i cooling. Za obilazak proizvođača nekih drugih stvari jednostavno nije bilo vremena - dva i pol dana na raspologanju nije puno. Ovaj dio članka pokriva Intel, AMD, VIA-u, SiS, ATi, nVIDIA-u, Corsair i još par drugih tvrtki.
Pogled na jednu od dvorana
Hardverski dio ovogodišnjeg CeBIT-a bio je u znaku PCI Expressa. Na svim štandovima bile su izložene ploče koje podržavaju PCI Express kartice ili strojevi u kojima su se nalazile PCI Express 16x grafičke kartice. Ovo nas nije iznenadilo jer je PCI sabirnica izdržala puno duže nego što se očekivalo (i puno duže nego što je trebala) i bilo je vrijeme da napokon dođe nasljednik koji će biti brzo i bezbolno prihvaćen. Glavni razlog zašto je PCI Express tako brzo uzeo maha jest činjenica da je izrada PCI Express kartica jeftinija nego izrada ekvivalentnih PCI/AGP kartica. Uz to je adaptacija postojećih kartica vrlo jednostavna - na nVIDIA grafičkim karticama dovoljno je samo ugraditi jedan bridge i promijeniti konektor. Normalno, kako vrijeme bude išlo sve više novih kartica biti će posebno rađeno baš za PCI Express jer ova sabirnica nudi dosta prednosti, pogotovo za proizvođače grafičkih kartica (zbog toga što može bolje nahraniti grafikanere strujom).
Ostali noviteti, npr. DDR2 ili BTX bili su prisutni no o njima se ni pribiližno nije tako puno govorilo kao o PCI Expressu. Sve u svemu, ne može se reći da je CeBIT bio prebogat novitetima no meni je svejedno bio zanimljiv, ako ništa drugo zato što sam sreo ljude iz svjetskih firmi poput AMD-a ili ASUS-a s kojima inače komuniciram(o) samo putem e-maila.
Tako su mi dečki iz EPoX-a rekli da škicnem zid s nagradama na Gainwardovom štandu jer da ću primjeiti nešto zgodno:
Za razliku od nekih domaćih firmi, strane firme se ponose našim nagradama
Ne mogu reći da mi nije bilo drago vidjeti našu nagradu na CeBIT-u neovisno o tome što je Gainward napravio grešku pa je napisao da smo nagradu dali Ultra/1600 umjesto Ultra/1200 kartici. Zgodno je reći i to da je naša nagrada bila kraj Anandtechove :) Naravno, to što nas cijeli svijet prizna kao dobre stranice totalno je nebitno jer nas domaće firme tako ne doživljavaju. Tako nam je jedna domaća tvrtka nedavno rekla da ne možemo biti referenca za testove jer da ne dajemo iste ocjene kao hrvatski časopisi. Rekli su nam i da našim testovima ljudi neće vjerovati jer smo postali komercijalni... Što će reći da njima njihovi kupci od početka ne vjeruju.
Intel i AMD
Pravi opis CeBIT-a započet ćemo s Intelom i AMD-om što je i logično jer se u hardverskom svijetu ipak sve vrti oko ove dvije tvrtke. Intel je na CeBIT stigao s željom da jednim udarcem promijeni sve - od socketa i sabirnice za kartice do memorije i formata za kućišta. Tako je Intel predstavio cijeli niz Socket775 ploča na bazi Grantsdale i Alderwood chipseta koji podržavaju PCI Express i DDR2. Za PCI Express i Socket775 uopće ne sumnjamo da će se brzo "primiti", no s DDR2 memorijom i BTX formatom stvari će ići puno sporije. Dok je DDR2 logičan korak, BTX je nešto što nas uopće ne veseli. Iako se BTX gura pod izgovorom da postoji potreba za boljim hlađenjem realno to nije tako. Intel je jednostavno odlučio učiniti uslugu sebi i proizvođačima kućišta i napajanja te pokrenuti novi format. Primarni razlog za nastanak BTX-a je to što kod Intelovih procesora visoki takt i dalje ostaje okosnica brzine. S visokim taktom dolazi i problem velike termalne disipacije - to smo već okusili s Prescottom a situacija će postati još gora kada budu lansirani procesori s većim taktom. Drugim riječima Intel je odlučio svoj promašaj naplatiti korisnicima - dolazak BTX-a znači da ćete uskoro moći baciti svoje kućište i napajanje, neovisno o tome što ste na njih možda nedavno potrošili cijelo brdo novaca. No tako to ide - s jedne strane možemo biti zahvalni Intelu što je progurao PCI Express a s druge biti ljuti zbog BTX-a. Ipak, ako je netko posebno ljut na Intel onda su to proizvođači matičnih ploča. Već smo se navikli da procesori dolaze s pinovima dok je na matičnoj ploči socket s rupicama. Sa Socketom775 se to mijenja pa ćete sada imati procesor koji ima rupice a socket pinove. Drugim riječima, reklamacije za svinute pinove sada će ići na adresu proizvođača matičnih ploča a ne Intela...
Intel se sve više i više okreće igračima
Ono što se nama svidjelo jest to da je Intel prestao glumiti da ga gejmerski segment tržišta ne zanima. Da je došlo do promjene bilo je jasno kada je lansiran Extreme Edition no bilo kakve sumnje da je Intel zakoračio u taj dobri dio tržišta nestale su kada sam vidio Intelov štand u kojem je veći dio bio posvećen igranju. Šteta jedino što je lansiranje Extreme Editiona na 3.4GHz bilo papirnatog karaktera - nitko s kim smo razgovarali na CeBIT-u nije uživo vidio pravi retail P4EE 3.4GHz.
Prije par godina ovakav stroj bio bi nezamisliv na Intelovom štandu
Do nedavno je vidjeti stroj s neonkama na Intelovom štandu bilo nemoguće, sada je priča pak potpuno drugačija. U svakom slučaju po nama korak u pravom smjeru. Šteta jedino što hrvatske tvrtke još nisu svjesne koliko se dobro može zaraditi na jakim konfama namijenjenim igračima te da potreba za njima u Hrvatskoj itekako postoji. Kod nas se sve svodi na rat cijena i jeftiniji segment gdje su marže vrlo niske. Naše tvrtke jednostavno nemaju znanja koja bi im omogućila da nude kvalitetne konfiguracije i daju dobru podršku kupcima te samim tim privuku i one s dubljim džepom. Iako smo zemlja s malo stanovnika i ne baš nekim (službenim) primanjima, kupovna moć uopće nije tako loša.
Ukoliko se pak pitate kada ćete na našim stranicama vidjeti testove Socket775 ploča onda je odgovor negdje krajem šestog mjeseca - pravi launch Grantsdale i Alderwood chipseta biti će na Computexu. Kako stvari stoje ja ću vas izvjestiti i od tamo :) S pločama problema neće biti jedino nas može zakočiti procesor - do sada Intel nije imao običaj ostaviti nam sample procesore na korištenje. No, nadamo se da će se to promijeniti!
Cool
AMD je pak malo neugodno iznenadio dobar broj posjetilaca s činjenicom da ove godine nije bilo štanda. Osim cijele vojske Athlon 64 strojeva koji su bili porazbacani po štandovima partnerskih firmi, AMD se odlučio samo zakupiti jednu dvoranu za sastanke. Tamo sam se i ja našao s AMD-ovim glavonjama i s njima popričao. AMD je vrlo zadovoljan kako je prošlo lansiranje Athlon 64 FX-53 procesora jer su s njim ponovo na tronu a cijena mu je puno niža nego kod nenabavljivog P4EE 3.4GHz. AMD računa da će se situacija još poboljšati dolaskom Socket939 procesora. Po nama će Socket939 biti prava stvar jer će nestati potreba za registriranom memorijom ukoliko želite imati FX procesor. Athlon 64 procesori imaju ugrađenu zaštitu od crvića koju enejbla SP2 na Windowsima XP što je vrlo zgodno. Ukoliko toj zaštiti dodamo hardverski Firewall s kojim će doći sve nove varijante nForce3 chipseta vidimo da će se s Athlonom 64 moći mirno spavati. Zbog toga je skočila i potražnja za notebook računalim na bazi mobilnih Athlon 64 procesora. Uza sve to je tu i Cool'n'Quiet - super je kad imate ludo overclockan Athlon 64 koji kada na njemu ništa ne radite lijepo spusti takt na 800MHz i ugasi ventilator na hladnjaku.
AMD tvrdi da su s proizvodnom tehnologijom od 9nm jednako daleko dogurali kao i Intel no da im se s lansiranjem procesora manje žurilo. S obzirom na drugačiju arhitekturu ovo zvuči kao istinit podatak. Što se tiče loših stvari onda je to svakako totalni kaos koji će nastati s PR rejtingom kada izađe Socket939, no to je nešto što je realno bilo nezaobilazno - pitajte Intel.
VIA i S3
DDR2 i PCI Express u akciji (PT890)
Na štandu tvrtke VIA sam dugo ostao jer sam imao vrlo ugodnog sugovornika pa smo popričali o svemu i svačemu. Ono što sam primjetio bila je velika doza optimizma - VIA je vrlo sretna što se Intel odlučio uvesti sve novo jer im je to omogućilo da krenu iz početka. Situacija za VIA-u je bilo vrlo gadna jer je ih je s jedne strane napala nVIDIA sa svojim nForce2 chipsetom a s druge strane Intel s Springdaleom i Canterwoodom. Nama se svidjelo što je VIA otvoreno rekla kako su Springdale i Canterwood odlični chipseti s kojima se nisu dugo mogli boriti te kako je Intel po pitanju chipseta #1 u svijetu.
VIA je predstavila veliki broj noviteta. Kao prvo tu je napokon AGP/PCI lock koji je implementiran na svim novim chipsetima od kojih će prvi u prodaji biti onaj namijenjen za Socket939 Athlon 64 procesore - K8T800Pro. S ovim chipsetom bi trebao doći i novi South Bridge koji će ponuditi dosta novih stvari (4 SATA kanala, Giga LAN, itd.). Nasljednik K8T800Pro chipseta biti će K8T890 koji će doći s punom podrškom za PCI Express. Ovaj chipset će zajedno s PT890 Socket775 chipsetom imati jedan vrlo zgodan feature - sve ploče na bazi ovih chipseta dolazit će i s AGP i s PCI Express 16x portovima.
Od K8T890 chipseta se puno očekuje
VIA je predstavila i cijeli niz malih multimedijskih računala i ploča (EPIA). Nažalost, testove EPIA stvari nećete vidjeti tako brzo jer VIA u Hrvatskoj nema pravog distributera.
Metropolis case mod - analogni sat radi, a jedan od tornjeva je ustvari USB ključ
Zanimljivo je bilo vidjeti i jedan vrlo cool case mod na tematiku filma "Metropolis". Tip koji je napravio ovo kućište inače živi od case moddinga pa ne čudi odlična izrada i bogatstvo detalja.
Delta Chrome S8 Ultra
VIA dosta polaže i u S8 Delta Chrome grafiče kartice za koje kažu da još nisu spremne za tržište. S druge strane nam je Croteam još prije par mjeseci rekao da "stvar" radi tako da po nama lansiranje nije daleko. I kako se čini raditi će se o poštenom lansiranju a ne onom kakvo nam je priredio XGI.
SiS i XGI
Novi 965L South Bridge na ASUS ploči
SiS je također predstavio cijeli niz novih chipseta. Kao prvo vrlo su ponosni na SiS760 koji je trenutno jedini Athlon 64 chipset s integriranom grafikom. Nažalost, mi još nismo uspjeli nabaviti neku ploču na bazi ovog chipseta jer smo jako zantiželjni vidjeti kako je SiS riješio probleme s komunikacijom između integrirane grafike i ugrađenog memorijskog kontrolera.
PCI Express je udarna stvar
SiS je predstavio i chipsete s PCI Ex podrškom - SiS656 za P4 te SiS756 za Athlon 64 FX i Opteron procesore. Oba chipseta podržavaju SATA180 standard dok 656-ica očekivano podržava i DDR2. SiS je inače osjetno proširio opseg proizvoda tako da su nam predstavili i cijeli niz MPEG enkoder chipova i mrežne opreme. Uglavnom se radilo o WiFi karticama od kojih smo jednu dobili i na test (radi se o USB2.0 WiFi dongleu).
XGI je pak predstavio cijeli niz kartica s kojima uopće nismo bili impresionirani. Kao prvo sve su kartice vrtile neke stare demoe ili igre - najnapredniju igru koju smo vidjeli da vrte XGI kartice bio je Max Payne (i to prvi dio). Takvo stanje stvari odmah nam je potvrdilo naš strah da XGI i dalje ratuje s driverima. Zato nas i nije začudilo kada su nam rekli da još ništa od sample kartica. Izgovor za to je bio da su se trenutno orijentirali na zapadnu Europu i tek kada srede distribuciju u istočnom dijelu kontinenta možemo očekivati neku karticu za test. U tu priču baš i nismo povjerovali.
Volari Duo V8 Ultra DDR2 - driveri i dalje boljka
nVIDIA
Što bi jedan sajam poput CeBIT-a bio bez vječnog antagonizma između ATI-a i nVIDIA-e. Iako smo se naslušali dosta omaložavanje tvrtke nVIDIA od strane nekih ATI-jevih partnera ipak je na ovogodišnjem CeBIT-u nVIDIA izašla kao pobjednik. Zašto? Zato što je ipak prikazala NV40. Nije bilo baš previše onih kojima je dodijeljena čast da vide NV40 u akciji no na sreću ja sam bio jedan od njih. Sve je obavljeno iza zatvorenih vrata i bez slikanja. Zbog NDA-a ne mogu reći ništa konkretno osim da je demo koji sam vidio bio vrlo impresivan. Datum kada će sve postati javno je 14.4. - izvještaj s lansiranja dobit ćete već slijedeći dan jer me je nVIDIA odlučila počastiti s odlaskom na sam event. CeBIT, NV40 pa Computex - čini se da ću se ove godine dobro naputovati.
nVIDIA štand
Osim skrivene NV40 kartice nVIDIA na svom štandu nije pokazala jako puno. S jedne strane prikazane su sve moguće i nemoguće kartice na bazi nVIDIA chipova. Osim već postojećih modela tu su još bile i PCI Express 16x verzije koje su vrtile demoe koje je nVIDIA lansirala s NV35 serijom. Dok se ATi odlučio napraviti kartice koje su dizajnirane baš posebno za PCI Ex, nVIDIA se odlučila na praktičnije rješenje putem posebnog bridgea. Iako smo sigurni da je ATi-ev pristup bolji, čini nam se da realne razlike u performansama neće biti.
Razno-razne kartice
Bilo je i opakog marketinga - udarni poster za reklamu nVIDIA kartica ove godine bio je vrlo provokativan. Zvjezda postera bila je leteća vila iz Dawn demoa u izrazito sexy pozi. Slogan uz sliku bio je "nVIDIA - Play with me". Mislim da je sve jasno.
Mobilna grafika je sve bitnija radi dobre $$
Dobar dio štanda bio je posvećen i mobilnoj grafici koja postaje sve bolji i bolji business. Ono čega baš i nije bilo previše jest Personal Cinema. Čini se da tvrtka nVIDIA sa svojom kućnim kinom baš i nije pobrala neki uspjeh. S obzirom na ono što smo vidjeli prilikom naših testova tako nešto i ne čudi.
Leadtek je pokazao više novih TV tuner kartice s vlastitiom softverom
Leadtek je zato lansirao cijeli niz novih TV tuner kartica za koje je sam napisao softver. Razlog tome - nezadovoljstvo Personal Cinema paketom. Ono što smo vidjeli kod Leadteka je na nas ostavilo dobar dojam - kvaliteta slike je bila odlična, freeze je radio kako treba, isto tako i picture-in-picture. Posebno impresivna stvar je pak bila brzina s kojom su TV tuneri nalazili nove programe - to obično ide brzinom puža.
Point of View - jedan od novih proizvođača
ATi
ATi je na sva zvona gurao PCI Express što ne čudi jer je to jedino što je mogao pokazati. Kao i kod nVIDIA kartica sve PCI Express kartice koje su radile, neovisno o tome da li su bile na štandu ATi-a ili partnera, bile su ustvari referente kartice. Od samog ATi-a nismo ništa pametno saznali jer je njihov PR tim potpuno zakazao. To nas ne čudi jer su dvije glavne žene zadužene za to čista katastrofa. Na sreću Sapphire je bio iznimno raspoložen za razgovor pa smo od njih saznali puno toga.
Get in the GAME
Low-end serija RV370 biti će isključivo za PCI Ex 16x sabirnicu i chip će biti rađen u 11nm tehnologiji. Osim toga se ne zna puno - taktovi su nepoznanica kao i broj pipelinea. Za mid-end tu je 380-ica o kojoj nismo uspjeli saznati ama baš ništa. Na sreću je malo bolja situacija s high-end modelima - 420 i 423. 420-ica bit će AGP kartica koja bi se trebala pojaviti prije modela 423 i imati 12 pipelinea. Model 423 će pak imati 16 pipelinea i biti će isključivo za PCI Ex 16x. S obzirom na ono što smo čuli o NV40, broj "cijevi" se čini točan.
PCI Express je za ATi bila udarna stvar
PCI Express 16x kartica u pogonu
Sam Sapphire je priredio dosta novih stvari. Kao prvo tu je matična ploča na bazi RS350 chipseta. Specifičnost ove ploče je ta što integrirana grafika može raditi u tandemu s nekom drugom ATi karticom te time možete dobiti TripleHead podršku.
Sapphire ploča s novim chipsetom
TripleHead - kada integrirana grafička radi zajedno s normalnom grafičkom karticom
Tri monitora biti će podržana putem samim standardnih Catalyst driveria tako da će korištenje biti vrlo jednostavno. Druga stvar koju je Sapphire pripremio jest njihov hardverski overclocking koji se skriva iza imena APE (ape - čovjekoliki majmun). Kako stvari stoje korisnik, tj. majmun će moći pomoću softvera jednostavno flashnuti BIOS s većim taktom za GPU i memoriju. Ukoliko bi pretjerao, recovery bi trebao biti jednostavan jer će Sapphire kartice s APE podrškom dolaziti s dual BIOS-om. Uz to će te kartice biti hand picked. Pitali smo Sapphire da li su svjesni očajne kvalitete ventilatora na svojim karticama i rekli su da jesu i da će na novim karticama potpuno promijeniti hlađenje, tj. da više neće koristiti ATi rješenja već svoja. Nove kartice bi tako trebale dolaziti s većim coolerima koji su nas podsjetili na ABIT OTES seriju. Uz veći cooler tu je i nova boja - nove Sapphire kartice, kao i cooler, trebale bi biti indigo plave. Sve u svemu nije loše.
Memorija
Dobri, stari DDR :P
Bez memorije ništa! Većina proizvođača izložila je samo DDR1 memorijske module - DDR2 moduli bili su prilična rijetkost, pogotovo van strojeva u pogonu. TwinMOS je bio jedan od onih koji je izložio DDR2 module koje nigdje nisam vidjeo u akciji. Meni se čini da su moduli bili izloženi samo da ih se vidi, tj. da stvarno ne rade. Druga je priča sa Twister DDR500 modulima koji su već duže vrijeme na tržištu. Nadamo se da ćemo ih uskoro moći i isprobati.
TwinMOS DDR2
Jedan od rijetkih stvarnih proizvođača DDR2 memorije je Corsair. Corsairovi XMS2 DDR2 moduli bili su najrasprostranjeniji po Alderwood/Grantsdale strojevima koje su vrtili razni proizvođači matičnih ploča. Uz Corsair jedino smo još vidjeli Kingston DDR2 module u akciji. Što se tiče latencija one su po JEDEC-u standardnih 4-4-4-12. Corsair bi rado poradio na postavkama no nažalost za to mu treba dobra platforma koja trenutno ne postoji. Trenutni steppingsi Alderwood chipseta jednostavno ne dozvoljavaju bilo kakav tweaking niti dizanje FSB-a. Većina proizvođača ploča misli da će proći još dva steppinga prije nego Alderwood postane upotrebljiv za tweaking i overclocking. S obzirom da je Corsair oduvijek bio orijentiran na overclocking, ovakava situacija im nikako ne paše. Dodatni problem je što DDR2 čipove proizvode samo dva proizvođača - Samsung i Micron - nekog izbora za bolje čipove baš i nema.
Sam Crosair je rekao da bi po logici stvari trebali svoje DDR2 module zvati Value a ne XMS2, no to nije realno jer je cijena DDR2 modula trenutno izuzetno visoka - oko EUR 340 za 512MB! Osim DDR2 modula Corsair je još predstavio novu verziju svog HydroCool-a koji sada proizvodi manje buke, izgleda bolje i hladi sve - CPU, NB i GPU.
Corsair - od DDR2 memorije do HydroCoola
Da je prerano za DDR2 potvrdio nam je i OCZ koji trenutno nema nikakvih planova za DDR2 memoriju. Jednostavno, većina proizvođača očekuje da će cijena DDR2 memorije biti prihvatljiva tek negdje u zadnjem kvartalu ove godine, a možda tek početkom 2005. Takva situacija objašnjava zašto se AMD ne žuri s DDR2 podrškom. Uz to, sadašnji DDR2 moduli nisu ništa brži nego DDR1 na cca 433MHz.
Slabo se vidi memory score od oko 6500 - OCZ DDR600
OCZ nam je demonstrirao svoje DDR600 module koji su vukli oko 6500MB/s u Sandri. OCZ inače traži dsitributera za Hrvatsku - ukoliko ga nađu neće biti problema sa test sampleovima.
Kingmax HardCore DDR500
Popričali smo i s Kingmaxom koji također trenutno nema nikakvih planova za DDR2 memoriju - mišljenja su da je prerano. Sve nam se čini da će i925 Alderwood ploče biti rezervirane samo za rijetke. Kingmax je iskoristio priliku pa nam je na test dao dva DDR500 modula iz Hard Core serije. Moduli izgledaju vrlo dobro jer je PCB vrlo efektne zlatne boje. Kakva je sama memorija moći ćete pročitat kada o njoj napišemo članak.
Monitori, điđe i ostalo
Na LCD monitore smo obratili pažnju jer polako spremamo usporedni test 17" LCD monitora. Tu nije bilo nekih novosti. Zato je bilo iznenađenja - EIZO npr. uopće nema planova za ulazak na naše tržište. Šteta jer EIZO radi odlične monitore.
Xerox modeli
LG koji je počeo kopirati Xeroxov dizajn
CeBIT je bio prepun štandova koji su nudili svoje MP3 playere i sl. Ja na njih nisam obraćali posebnu pažnju jer vremena na bacanje nije bilo. Ipak, za Creative i njihove novitete sam našao vremena. Creativova zvijezda bila je Zen Portable Media Center koji me je ugodno iznenadio kvalitetom slike i lakim korištenjem. Uz to je tu i baterija koja traje oko 12h. Creative je bio posebno ponosan jer je nedavno Bill Gates prilikom jednog od svojih govora mahao s ovim uređajem i tvrdio kako je to budućnost.
Creative Zen Portable Media Center
Osim Zen PMC-a Creative je predstavio novi MuVo Slim MP3 player. Stvar je velika i debela poput kreditne kartice tako da stane u novčanik. Dizajn je poprilično efektan iako sam ja odmah našao par mana. Kako stvari stoje dolazit će s 256MB memorije iako se razmišlja i o modelu s 512MB.
Novi Creative MuVo Slim MP3 player
Creative je napokon ušao i u profi sektor kompjuterske glazbe. Trebalo im je dugo, no bolje ikad nego nikad.
Napokon i proizvodi za profesionalce
I to je to za ovaj članak. Za kraj još jedna zanimljivost:
Flamingo kućišta
Čak je i Flamingo bio na CeBIT-u i tamo nudio svoja kućišta. Hrvatskih firmi među hardverajom nije bilo što ne čudi jer ih nema - ali zato rumunjski Flamingo nije odolio izazovu.
I to je to za danas. Ja se ispričavam za bilo kakve gramatičke i pravopisne greške - htio sam ovaj članak što prije staviti na stranice. Ista stvar će biti i s drugim dijelom koji će biti gotov sutra (ukoliko sve bude išlo po planu). Pozdrav!