CeBIT 2004, Part II
Datum objave 30.03.2004 - Ozren Žagmešter
Uvod i ABIT
U prvom dijelu izvještaja sa CeBIT-a pozabavio sam se uglavnom proizvođačima čipova. Ovaj, drugi i zadnji dio opisa CeBIT-a 2004 uglavnom se bavi proizvođačima matičnih ploča, mini PC-a, grafičkih kartica i coolinga. Tako su tu ABIT, ASUS, MSI, Cooler Master, EPoX, Shuttle, itd.
Počet ću s ABIT-om. ABIT baš nije imao uspješnu prošlu godinu, tj. po svemu sudeći završio ju je s gubitkom. Glavni razlog za to jest nezadovoljstvo vijekom trajanja njihovih matičnih ploča. Dok su performanse i overclocking i dalje ostale jake strane ABIT-a, pouzdanost je opasno pala. Jedan od glavnih razloga za to su loši kondenzatori koji su imali utjecaja na skoro sve proizvođače, a na ABIT pak posebito. Prijašnjih mjeseci dosta se govorilo o tome što je pravi razlog da su ne-Japanski kondenzatori toliko pali u kvaliteti. Ja sam na CeBIT-u napokon čuo što se točno desilo. Priča ide ovako - jedan kineski radnik je u Japanu ukrao formulu za tekućinu kojom se pune kondenzatori i onda ju prodao svojim zemljacima. Svi tajvanski/kineski proizvođači odmah su promijenili tekućinu i krenuli proizvoditi kondiće za koje su mislili da su sada jednako kvalitetni kao Japanski. Ali... Nitko od njih nije znao da je industrijski špijun/ninja napravio grešku prilikom krađe te da formula nije potpuna. Rezultat - kondići koji cure, matične ploče koje rikavaju, itd.
ABIT je zbog svih tih problema promijenio logo te krenuo s cijelom Bullet Proof spikom. Nadaju se da će brzo povratiti izgubljeni ugled među kupcima. Da li će to biti baš tako, pokazat će vrijeme.
ABIT AA7-DuraMAX na bazi Alderwood chipsetu
Očekivano, ABIT je predstavio cijeli niz novih proizvoda. Kao zvijezda je tu prvo AA7-DuraMAX ploča na bazi Alderwood chipseta. Tu je podrška za PCI Ex, Intelov 8-kanalni zvuk, DDR2,... Ipak, pravi launch se očekuje tek na Computexu.
K8T800Pro u akciji
ABIT nije zaboravio ni na AMD ploče pa će slijedeći bitni model biti AV8 na bazi K8T800Pro Socket939 chipseta. ABIT je već imao stroj u pogonu na bazi ove ploče, kao i većina drugih proizvođača. Što će reći da Socket939 procesora ne fali.
DigiDice
ABIT grafičke napokon u narančastoj boji
Osim ploča ABIT i dalje gura svoj DigiDice. Mini PC-i poput DigiDicea sve više postaju jaki strojevi s dobrim grafičkim karticama - gameri su postali ciljana skupina za njih. Kako je jedan mini PC na LAN party ipak lakše odnijeti nego npr. Lian Li PC70 s vodenjačom, ovako nešto uopće ne čudi. Što se tiče grafičkih kartica, ABIT je napokon predstavio ATi kartice koje nisu crvene i koje ne koriste ATi stock hlađenje. Ja sam ih zašpotao što su uopće krenuli s karticama koje su 100% ATi jer je kvaliteta ventilatora i hlađenja na njima loša. Uz to, crvena boja nije ABIT-ova boja. Rekli su mi da se slažu ali da nisu imali izbora jer su vrlo kasno ušli u cijelu ATi spiku. Čini se da poslovno vodstvo ABIT-a nije baš bilo u top formi prošle godine...
MSI i Thermaltake
MSI ne treba posebno predstavljati - radi se o jednom od najvećih proizvođača PC komponenti u svijetu. Matične ploče su i dalje #1 artikal tako da nas nije iznenadilo da je MSI predstavio cijeli niz novih modela.
MSI Grantsdale ploča
MSI velike nade polaže u 915P Apex jer je kao i ostali proizvođači siguran da će se Grantsdale puno bolje prodavati nego Alderwood. Alderwood ploče će prvo vrijeme biti rezervirane samo za one koji žele najbolje/najskuplje a misle da je P4 bolji izbor nego Athlon 64.
MSI Alderwood ploča
Što se tiče ploča za AMD procesore, MSI ih je predstavio veliki broj. U jeftinijem segmentu je tu KT880 Delta namijenjena za AthlonXP procesore koji su i dalje po prodaji #1 u Hrvatskoj. Samim tim je za očekivati da će i kod nas MSI KT880 Delta biti uspješna.
MSI KT880 Delta će se vjerovatno dobro prodavati u Hrvatskoj
MSI je predstavio i cijeli niz Socket754/939 ploča na bazi nForce3 250, nForce3 Ultra, K8T800Pro i K8T890 chipseta. Naravno, MSI nije predstavio samo nove ploče već i optičke jedinice (npr. DVD 12x pržilicu), Bluetooth opremu, serversku opremu, itd. Ono što je mene razveselilo jest činjenica da je MSI predstavio cijeli niz SATA optičkih jedinica. Ne vidim zašto već prije nije SATA iskorištena u potpunosti jer je puno elegantnije složiti stroj koji uopće ne koristi PATA jedinice. Ako ništa drugo radi smanjenja gužve s kablovima.
Na kratko sam posjetio i Thermaltake koji nije ponudio ništa posebno zanimljivo. Ima novih kućišta, hladnjaka, napajanja i razno-razne druge opreme no na mene ta cijela lepeza nije ostavilo posebno dobar dojam. Meni se osobno ne sviđa kako izgledaju TT stvari jer nisam ljubitelj kiča. Uz to, niti funkcionalnost nije na nivo. Najbolji primjer toga su Xaser kućišta koja koštaju jako puno a ne nude baš previše.
Brdo stvari
Brdo stvari, Part II
EPoX
Kao i svi i EPoX je predstavio cijeli niz novih matičnih ploča koje se neće moći nabaviti tako brzo. Kao prvo tu je cijeli spektar Socket775 P4 ploča opremljenih PCI Ex slotovima. Ploče su tipične za EPoX, sa svim dobrim i lošim stranama (npr. kao i na većini EPoX ploča, memorija je preblizu slotu za grafičku karticu).
EPoX Grantsdale ploča
EPoX puno polaže i u svoje Socket939 ploče jer, kao i mi, misli da će se Socket939 sistemi jako dobro prodavati.
EPoX Socket939 ploča na bazi VIA K8T800Pro čipa
Ista stvar ali na bazi nForce3 Ultra čipa
S obzirom da su manje-više sve ploče bile samo izložbeni primjerci, nebi čudilo da se njihov layout do pojave u prodaji malo i promijeni. Ono što se pak više neće mijenjati jest EPoX-ov mini PC - Mini Me. EPoX je napokon završio petljanje po dizajnu i sada su s njim zadovoljni. Ono na što su posebno ponosni je prednja maska koja se otvara/zatvara uz pomoć malog motora (uz cool zvuk). Slika ispod demonstrira kako to izgleda u praksi:
Sezame otvori se!
Osim Mini Me-a i ploča, tu su i grafičke kartice. EPoX mi je rekao da je većina kartica na bazi referentnog dizajna. Iznimka je njihova FX5950Ultra kartica (koja nije bila izložena) koja je navodno nešto posebno. Kako je EPoX obećao tri kartice za test (po jednu iz low, mid i high-end segmenta) vrlo brzo ćemo se uvjeriti što je to drugačije na FX5950U.
EPoX grafikaneri uskoro na tržištu
EPoX je predstavio i cijeli niz Bluetooth proizvoda za koje tvrdi da imaju odličan domet. I to je to od ovog proizvođača!
DFI i Gainward
DFI-ov štand nije bio prevelik ali nije izgledao loše. Zvijezda štanda bile su LAN Party ploče koje je DFI predstavio u velikom broju. Nažalost, nisu baš pazili što rade tako da je sadašnja PRO875 ploča predstavljena kao "Alderwood ploča":
Oops - Canterwood ploča predstavljena kao Alderwood ploča
Na svu sreću to je bila jedina pogreška jer je DFI imao i stvarnu Alderwood ploču koja radi:
Tu je pak sve kako treba
Naravno, memorija u stroju bila je Corsair, kao i kod ogromne većine. Čini se da je Corsair veći dio do sada proizvodenih DDR2 modula potrošio upravo na CeBIT!
Gainward je pak ove godine očekivano jako gurao Innovatek vodena hlađenja. Kako Gainward CoolFX kartice koriste upravo Innovatek vodeno hlađenje, ne čudi da je suradnja ovih dviju tvrtki prerasla u neki vid partnerstva.
Innovatek stvari bile su važan dio Gainward štanda
Nažalost, osim cijelog spektra Innovatek proizvoda, Gainward nije imao baš nešto posebno za pokazati - sve PCI Ex kartice na štandu pripadale su nVIDIA-i. Kao što smo već rekli, NV40 je jedino postojala na štandu same nVIDIA-e. Usprkos tome Gainward je zračio optimizmom jer misle da će ova godina biti puno bolja za nVIDIA-u te samim tim i za njih.
Gainward PCI i USB TV tuneri
Ipak, nije da nije bilo noviteta. Kao prvo tu su dva TV tunera - jedan PCI model i jedan USB model. Čim software biti gotov ovi proizvodi će se naći u prodaji. Kakva će situacija biti u Hrvatskoj vezano za te proizvode? Tko zna - ni Ve-Mil niti HGspot nisu baš nešto napravili da proguraju Gainward Hollywood audio kartice na bazi Envy24 čipa, stoga sumnjamo da će biti bolji kada su u pitanju TV tuneri.
Gainward SilentFX serija s pasivnim hlađenjem
Za kraj je tu SilentFX serija namijenjena onim koji žele prilično jaka računala s profesionalnom namjenom. Zato SilentFX kartice dolaze s pasivnim hlađenjem sličnom onome koji proizvodi Zalman te s dva DVI izlaza (a tu je i TV-out).
AOpen i ASUS
Posjet AOpenu je bio vrlo ugodan jer se ova tvrtka pametno sjetila opremiti sobu za sastanke s izložbenim prostorom. U tom prostoru nije bilo gužve pa je slikanje bilo puno jednostavnije nego na drugim štandovima. Što se same lepeze proizvoda tiče, tu se puno nije promijenilo - AOpen i dalje nudi manje-više sve - od kućišta i matičnih ploča do optikanera i mini PC-a.
Bez kućišta ništa
U segmentu kućišta nismo vidjeli ništa novo, tako da je H700B i dalje vrhunac ponude. Novost je pak XCube koji je moguće nabaviti u više varijanti. Postoje modeli u boji, prozirni model te dva modela s aluminijskim maskama. XCube se ne očekuje u Hrvatskoj tako skoro jer se s ovim proizvodom AOpen najviše orijentirao na zapadnu Europu. Da je i AOpen krenuo s mini PC-om ne čudi jer su svi željni zarade u tom segmentu.
AOpen XCube u raznim "pakiranjima"
AOpen grafičke još nisu dostupne u Hrvatskoj, dok optikaneri jesu
Slična priča je i s grafičkim karticama (Aeolus serija) koje se i dalje baš ne pojavljuju po cjenicima kod nas. Navodni razlog za to je pedantnost product managera za grafičke kartice koji svoja tržišta želi sređivati polako i kvalitetno. Što se optičkih diskova tiče, AOpen uglavnom gura svoju Chameleon seriju s izmjenjivim maskama. AOpen razmišlja i o optikanerima kojima bi sam kupac mogao vrlo jednostavno dizajnirati frontu - nešto što bi bilo zgodno za tvrtke koje sklapaju računala. Nažalost, nisam baš skužio kako bi to funkcioniralo u praksi.
AOpen Grantsdale ploča
AOpen je kao i ostali najavio cijelu lepezu novih ploča, kako za Socket775 tako i za Athlon 64 procesore (Socket754 i Socket939).
AOpen nForce3 250Gb ploča
Cijeli zid pun novih modela matičnih ploča našli smo i kod ASUS-a, što nas nikako nije začudilo. Prošla godina je bila dobra za ASUS jer se kvaliteta matičnih ploča vratila na očekivani nivo. Cijela serija nForce2, Springdale i Canterwood ploča pokazala je da ASUS nije zaboravio raditi ploče koje će zadovoljiti skoro sve korisnike, neovisno o tome čime se bave.
ASUS Socket775 ploče
Najveći naglasak je bio na Socket775 pločama na bazi Grantsdale i Alderwood chipseta. ASUS je demonstrirao i sistem s najvećim taktom na sajmu:
P4 na 5GHz
5GHz-a je vrlo lijepi broj. Naravno, ovakav takt postignut je uz pomoć nVentiv plinskog hlađenja. Kako je sistem samo demonstrirao svoju brzinu za pretpostaviti je da baš i nije bio najstabilniji. Ipak, 5GHz-a je 5GHz-a! Najveći takt koji sam ja vidio na nekom stroju, a da taj stroj i vrti nešto zahtjevno bio je 4.3GHz-a što je svejedno odličan rezultat. Naravno, i taj stroj je bio hlađen ekstremnim metodama.
Od napajanja do lokomotive
ASUS je proširio svoju liniju proizvoda tako da sada proizvodi i stvari poput napajanja i hladnjaka. Drugim riječima, ASUS proizvodi sve osim memorije i procesora. Kakva su njihova napajanja još ne znamo - jedino što znamo da na sebi imaju LED ventilatore. Ne sumnjamo da će i napajanja "sletiti" na test jer smo na ASUS-ovom štandu naletili i na Sašu Fuisa koji je MSAN-ov product manager za ASUS.
Što se notebook računala tiče, ASUS je predstavio cijeli niz novih modela. Glavni feature novih modela su 16:10 wide screen ekrani.
ASUS je pripremio više Wide Screen modela
Cooler Master i Albatron
Cooler Master je na CeBIT-u predstavio puno novih proizvoda. Glavna uzdanica u segmentu kućišta je Stacker. Cooler Master Stacker je vrlo zanimljivo kućište koje podržava ATX, BTX i WTX formate. Drugim riječima, ukoliko kupite ovo kućište dugo ćete biti mirni. Uz to ima 11 slotova za 5.25" jedinice!
Cooler Master Stacker je mrcina
Cooler Master je predstavio i novi Musketteer II koji se od predhodnog modela najviše razlikuje po kvaliteti, tj. kod njega nebi trebalo biti problema sa lomljenjem Molex konektora kojeg je više puta doživio naš Grga.
Musketeer light show!
Cooler Master je predstavio i cijeli niz hladnjaka iz svoje retail linije koji se ističu veličinom - damo se kladit da bi s nekim od modela lako ohladili Athlon 64 i bez upotrebe ventilatora! Ipak, najveća novost je Cooler Master Aquagate sistem za vodeno hlađenje. Stvar izgleda odlično i vrlo se lagano ugrađuje. Kao prvo, jedna jedina "kutija" sadrži pumpu, rezervoar i radijator tako se osim nje trebate brinuti samo o bloku. Ono što je posebno cool jest to što tu "kutiju" možete ugraditi u 5.25" slotove na prednjem dijelu kućišta, iznad napajanja ili na dnu kućišta - kako god vam paše. S vremenom bi Cooler Master trebao napraviti i model koji bi hladio i GPU.
AquaGate vodeno hlađenje
Posjetio sam i Albatron gdje sam se dobro nasmijao zbog odličnog smisla za humor jednog od njihovog zaposlenika (inače Makedonca). Albatron je predstavio više novih modela ali je ostao dosljedan sam sebi po tome što nije najavio sve-i-sva već samo one proizvode za koje zna da će vrlo skoro doći na tržište.
Albatron Grantsdale ploča
Sigurni smo da će među novim proizvodima biti matičnih ploča poput K8X800 ProII koja je pobrala cijeli niz nagrada po svijetu. Mi ju nismo isprobali (a sada je već malo kasno jer dolazi Socket939) jer u Hrvatskoj Albatron nema kvalitetnog zastupnika. Nadam se da će se to ubrzo promijeniti.
K8X800 ProII ploča pokupila je mnogo nagrada no u Hrvatskoj je teško nabavljiva
Osim matičnih ploča Albatron proizvodi i grafičke kartice. Albatronova posebna spika zove se WiseFanII - sistem hlađenja s tri ventilatora od kojih se neki pale samo kada treba. Drugim riječima na kartici će uglavnom raditi dva ventilatora, no ukoliko se stvar ugrije uključiti će se i ventilator #3.
Ventilatora nikad dosta
Gigabyte i Lian Li
Posjet Gigabyteu je bio zabavan zbog opsjednutosti Tajvanki slikanjem. Naime, osobe koja je zadužena za odnose s novinarima za naše područje nije bilo pa sam se ja morao slikati da bi ona "spojila sliku s imenom". Slike će blago biti bizarne jer ja sa svojih 193cm izgledam prilično smiješno kraj žena čija visina ne prelazi 140cm s petama i dobrim vjetrom u leđa.
Gigabyte je predstavio cijelu lepezu novih matičnih ploča koje je podijelio u više serija - high-end, mid-end i low-end. Nama se svidjelo to što bi Gigabyte high-end Socket775 ploče trebale dolaziti s čak osam SATA kanala!
Gigabyte je predstavio cijelu lepezu Socket775 ploča
Gigabyte nije zaboravio niti na Athlon 64 pa tako sprema cijeli niz ploča na bazi nForce3 250, nF3 250Gb, nF3 Ultra, K8T800Pro i K8T890 chipseta. Nadam se samo da će ove ploče biti bolje nego sadašnje Socket754 ploče koje ni dan danas nemaju u potpunosti sređene BIOS-e.
Nadamo se da će Gigabyte Socket939 rješenja biti uspješnija nego ona za Socket754
Treba još spomenuti da će novi Athlon 64 chipseti dolaziti s HyperTransport sabirnicom s taktom od 1GHz što će dodatno poboljšati performanse zbog veće propusnosti.
Gigabyteov DPS (Dual Power System) je također napredovao pa se više ne radi o kartici koja se umeće u posebni slot već o sastavnom dijelu ploče čija je funkcija hlađenje ugroženih MOFSET-a i sl. Ustvari, DPS je sada vrlo sličan Chaintech RadEx i ABIT OTES rješenjima.
Gigabyte 5950U GT kartica s taktom jezgre na 520MHz
Što se tiče grafičkih kartica, Gigabyte i dalje nastavlja proizvoditi cijeli spektar kartica, kako na bazi ATi, tako i na bazi nVIDIA čipova. Top model je trenutno FX5950U kartica s oznakom GT koju krasi takt jezgre od 520MHz (default je inače 475). Saznali smo i zanimljivu stvar - Gigabyte je odlučio reklamirati samo nVIDIA kartice jer njih teže prodaje dok ATi kartice idu kao "alva".
Osim grafičkih kartica i matičnih ploča, Gigabyte je kao i MSI predstavio i cijeli niz optičkih pogona, serverske te mrežne opreme (većinom WiFi stvari).
Optički diskovi, cooleri, itd.
Škicnuo sam i što ima novo kod Lian Li-a. Ovaj proizvođač aluminijskih kućišta napokon je predstavio nove modele. Nažalost, meni se baš nisu svidjeli. Istina je da imaju neka odlična rješenja i da su napokon podržani ventilatori od 12cm, no vizualno mi se jednostavno kućišta nisu svidjela - stariji modeli kao što je PC70 i dalje izgledaju bolje. Lian Li i dalje ima vjernu publiku - skoro svi turbo nabrijani case modani sistemi na CeBIT-u s super hlađenjem koristili su njihova kućišta.
Lian Li je predstavio nova kućišta koja mi se vizualno nisu svidjela
Chaintech i Soltek
Našao sam se i s Chaintechom koji je posebno ponosan na svoju novu nF3 250Gb ploču - ZNF3-250 Zenith. Ovo ne čudi jer ploča dolazi turbo opremljena (kao i 9CJS), uključujući i odlični integrirani VIA Envy24PT zvuk. Tu je naravno i RadEx. Nadam se samo da će ploča imati bolje napisan BIOS nego sadašnji top model za Athlon 64 - ZNF3.
Chaintech ZNF3-250 Zenith ploča
Chaintech je predstavio i cijeli niz matičnih ploča na bazi P4 Socket775 chipseta s podrškom za stvari poput PCI Ex-a, DDR2, itd.
Bez PCI Expressa ništa
Što se grafičkih kartica tiče, tu nije bilo ništa posebno novo. Pitao sam i kako to da njihova FX5900XT kartica dolazi s taktom od samo 390/660MHz (umjesto 390/700MHz) ali nisam dobio odgovor - u Chaintechovim speckama piše da je takt 400/700MHz. Jedna kartica, tri moguća takta, pa ti znaj. Od ne-nVIDIA proizvoda, Chaintech namjerava lansirati Delta Chrome S8 karticu koja bi trebala biti dobar proizvod za niži segment tržišta. Croteamovci kažu da su driveri za Delta Chrome sasvim dobri već sada.
Još se ne zna kada će na tržište - Chaintech SAS8U
Nakon Chaintecha prošetao sam se do Solteka. Soltek je izložio hrpu ploča u različitim bojama. Tako ih ima crnih, crvenih, ljubičastih... Uglavnom, očito da se trend šarenih ploča kod Solteka neće tako skoro promijeniti.
Soltek PT890 ploča koju krasi i AGP i PCI Express 16x slot
Soltek je prvenstveno prikazao nove Socket775 ploče od kojih su posebno ponosni na prvu Socket775 ploču na bazi Springdale chipseta. Za ovu ploču računaju da će imati dobru prodaju jer je sve na njoj debelo isprobano - osim socketa ova ploča se po ničem ne razlikuje od već postojećih. Po meni će ploča vjerovatno biti najzanimljivija sistem integratorima.
QBic kada je "otvoren"
I kada je "zatvoren"...
Soltek gura svoj QBic - sada je na tržište došao model na bazi Athlona 64 koji me je impresionirao malom proizvodnjom buke. Stvar se čuje jedino kada uho prislonite kućištu i to samo onda kada je pod punim opterećenjem. Kada je sistem idle (i kada se uključi Cool'n'Quiet) cijela stvar je bešumna.
FIC i Sharkoon
Posjetio sam i FIC koji je ostao zgranut kada sam im ispričao naše doživljaje s njihovim distributerom i krađom ploče. Mislim da će se situacija popraviti vezano za sample ploče jer sam razgovarao s FIC-ovim #1 čovjekom za marketinga. FIC je također pokazao cijeli niz Socket775 P4 ploča koja podržavaju DDR2, PCI Ex i slične stvari. Tu je bilo i dosta Athlon 64 ploča - FIC je rekao da će njihove Socket939 ploče biti gotove za par tjedana tako da nema problema za test.
FIC Socket775 ploče
Ipak, najviše nam se svidio njihov mini PC jer nas je iznenadio dobrim dizajnom. Kao prvo, stvar se vrlo lagano otvara. Kada se pak otvori, sve komponente su lako dostupne - gužve nema. Ovaj mini PC je praktičan i s te strane što se u njega može ugraditi full-size AGP kartica, tako da će i gameri biti zadovoljeni.
FIC Mini PC se lako otvara
Posjetio sam i Sharkoon koji je predstavio cijeli niz novih ventilatora i slične svjetlucave opreme. Pokazali su i par drugačijih proizvoda poput USB ključa koji je otporan na vodu. Sharkoon tvrdi da je to prvi takve vrste na tržištu a meni im je bilo žao reći da to baš i nije tako i da je Canyon davno na tržište plasirao tako nešto.
Sharkoon ventilatori napadaju!
Glavni novitet je pak kućište s air ductom koji vodi od usisnog ventilatora do CPU-a. Ako obratite pažnju na kućište vidjet ćete da je na njemu sve naopako jer se ploča montira s desne strane tako da je socket na dnu. Kućište nije izgledalo posebno lijepo jer se radi o prototipu. Meni je odmah u oči upalo da se prednja vrata otvaraju prema lijevo, što samo smeta, umjesto da se otvara prema desno. Rekao sam to Sharkoonu i nakon toga je nastala mala panika - zamolili su me da budem tih jer da vrata namjeravaju izvesti upravo tako ali da o tome šute da ih konkurencija nebi prekopirala. Očito da paranoja vlada!
Prototip novog Sharkoon kućišta
Shuttle, Olympus i zaključak
Posjetio sam i Shuttle koji je imao jednu malu igraonicu na svom štandu. Ova "igraonica" je izgledala jako dobro jer je bila u potpunosti opremljena Shuttle mini PC-ima u istoj, crvenoj boji.
Shuttlea i igara!
Što se tiče mini PC-a, Shuttle je tu bio prvi i to im je donijelo brdo novaca. Tako ne čudi da im je mini PC i dalje #1 proizvod. Najnoviji model, Shuttle X, je na bazi Athlon 64 platforme i nudi odlične performanse.
Athlon 64 preuzima dominantno mjesto u Mini PC-ima od P4/Springdale kombinacije
Novost je i cijeli mini PC komplet koji se sastoji od samog sistema te LCD monitora s ručkom za nošenje. Mislim da je jasno da se s ovim proizvodom također cilja na gamere koji vole ići na LAN tulume te im je dobra kombinacija performansi i prenosivosti najbitnija stvar.
I monitor je predviđen za nošenje
Za kraj sam posjetio jednu kompaniju koja se bavi malo drugačijim proizvodima - Olympus. Tokom jednog sastanka PC Ekspert tima zaključili smo da bi trebali testirati i digitalne kamere jer one danas čine sastavni dio svakog računala. Tako uskoro možete očekivati prve testove Olympus digitalaca (gnjavite Grgu da bude brži).
Olympus je lansirao cijelo mnoštvo novih digitalaca
Olympus je pak na CeBIT-u lansirao cijeli niz kamera, digitalnih diktafona i foto printera. Meni su najzanimljivije bile kamere. Nažalost, kada je moj Nikon skužio da bi trebao slikati konkurenciju brzo je odlučio sabotirati slikanje crkavanjem baterije. Tako dajem sliku iz Olympusovog press kita! Novi modeli koje je lansirao Olympus su: C-725, 760, 765 i 770 Ultra Zoom, profesionalni C-8080 Wide Zoom te mainstream C.460ZOOM, mju 410 i C-160. Većina modela je 3, 3.2 ili 4M pixela. Normalno, modeli poput C-8080 imaju malo više pixela (8+ M).
Zaključak
Ovogodišnji CeBIT nije bio ništa extra u smislu noviteta, no neovisno o tome se na njemu imalo što vidjeti. Ako ništa drugo, CeBIT je dobro mjesto da sretnete ljude s kojima inače radite a koje "vidite" samo preko e-maila. Ja pak zavidim onima koji su na CeBIT mogli otići turistički pa su zbog toga manje jurili i više uživali. Sada je vrijeme za odmor od sajmova - vrlo brzo doći će vrijeme Computex koji sa sobom nosi sve kao i CeBIT plus užasno dugački put. S obzirom na svoje "omanje" dimenzije, 13 sati u avionu od Frankfurta do Tajvana uopće me ne veseli!