Najbrži USB flash disk na svijetu

Vrlo elegantan i praktičan dizajn ako se nas pita

TakeMS je na CeBIT-u predstavio svoj DVB-T tuner koji se na računalo spaja preko USB konektora. Što se tiče memorija po kojima je ova tvrtka poznatija, posebno se istaknuo MEM-Drive Premium, USB stick baziran na vrlo modernom kontroleru i vrlo brzoj Samsungovoj flash memoriji. MEM-Drive Premium je namijenjen zahtjevnim korisnicima, a ima kapacitet od 2, 4 ili 8 GB. Ono što ga pak ističe od ostalih proizvoda na tržištu je iznimna brzina – 30 MB/s pri čitanju tek 21 MB/s pri pisanju što je za stick ovako visokog kapaciteta jako dobro. TakeMS na ovaj uređaj također nudi jamstvo u trajanju od 5 godina. MEM-Drive Premium je trenutno u preprodukcijskoj fazi, a trebao si pojaviti na tržištu sredinom godine.

Novi sistem vodenog hlađenja Nautilus500

Na Corsairovom štandu su nam pokazali novo vodeno hlađenje Nautilus500 koje je namijenjeno nižem tržišnom segmentu (barem ako je riječ o sistemima vodenog hlađenja). Premda ga ne krase osobite performanse, vrlo ga je lako ugraditi, dobro izgleda, a cijena mu je osjetno niža u odnosu na high-end sisteme. Što se tiče memorija, koje su Corsairov glavni izvor prihoda, na sajmu su lansirani PC2-8500 i PC-4400 moduli. TWIN2X1024-8500 čine dvije pločice od 512 MB, a riječ je o DDR2 memoriji deklariranoj za rad na 1066 MHz (2,2V, CAS 5-5-5-15). Premda je bilo za očekivati da će ovakva memorija dolaziti u paketu od 2x 1GB, čini se da je za postizanje ovako velikog radnog takta bilo nužno napraviti kompromise. Što se tiče standardnog DDR-a, radi se paketu s oznakom TWINX2048-4400PRO koji se sastoji od dvije pločice od gigabajt, a koje su certificirane za rad u dvokanalnom modu pri brzini od 550 MHz (na 2,8V, CAS 3-4-4-8). S obzirom na ovakvo stanje s memorijom, ali i glad modernih aplikacija za memorijskim resursima, ne bi nas čudilo ako se mnogi entuzijasti budu još dugo držali svojih DDR platformi.

Vodeno hlađenje za OEM-ove instalirano u SFF računalo

Ovako Asetek zamišlja hlađenje Xboxa 360

Asetek, dobro poznat svakom entuzijastu po proizvodnji vodenih i faznih hlađenja je odlučio zaplivati OEM vodama. Ovako nešto nije ništa čudno budući da high-end sistemi za hlađenje imaju prilično ograničeno i maleno maloprodajno tržište. S obzirom na novi fokus, Asetekovi inženjeri se trude dizajnirati jednostavan sistem vodenog hlađenja koji ne bi bio preskup, niti kompliciran, a istodobno bi nudio performanse više od standarnih tvorničkih hladnjaka. Neke od eksperimenata možete vidjeti na gornjim fotkama. Nama se posebno svidio primjerak Xboxa 360 u kojeg je ugrađeno vodeno hlađenje. Firma trenutačno pregovara s nekoliko OEM proizvođača, no što će od svega biti, još uvijek se ne zna.

WatterChill Xternal

Također smo imali prilike vidjeti novo eksterno vodeno hlađenje koje je službeno lansirano jučer. Nazvano je prilično jednostavno – WatterChill Xternal, a Asetek se hvali da je riječ o najmoćnijem eksternom sistemu vodenog hlađenja na svijetu. Radijator hlade dva ventilatora od 120mm, čiju je brzinu moguće odrediti ručno ili pak podešavanja ostaviti automatici. Slično kao i s VapoChill uređajima, na šasiju je ugrađen LC zaslon na kojem se prikazuju temperature i brzina ventilatora.Upravljanje sa sistemom izvedeno je softverski, tako da nakon instalacije sistema sva podešavanje možemo izvesti bez da dižemo ruke s miša i tipkovnice.

SSF kućište namijenjeno zahtjevnim korisnicima

Problema s napajanjem nema zato što je moguće koristiti standardna napajanja

Sljedeći na redu je bio AOpen. Prva nova stvar koju smo imali prilike vidjeti na štandu ove firme je G325, SFF kućište namijenjeno zahtjevnim korisnicima. Kućište se ne isporučuje s matičnom pločom, ali je u njega moguće ugraditi bilo koju standardnu mATX ploču. Najzanimljive je riješen smještaj napanja. SFF-ovi gotovo uvijek dolaze s vlastitim napajanjem malog formata, a zbog toga i malene snage pa u njih nije moguće ugraditi jače komponente. AOpen je to riješio tako što je u G325 moguće ugraditi napajanje standardne veličine za koje je predviđeno mjesto izvan samog kućišta. Prema je kućište zbog ovog nešto duže i veće, radi se o svjesno učinjenom kompromisu koji pruža veliku fleksibilnost po pitanju ugradnje komponenti. Naravno, kako napajanje više ne zauzima mjesto unutar računala, oslobođen je prosto za druge komponente, u prvom redu snažnije grafičke kartice s većim hladnjacima.

Nova verzija miniPC-a

Osim grafičkih kartica iz serije Aeolus koje su bazirane na novim nVidijinim čipovima, vidjeli smo i najnoviju verziju miniPC-a koji je izrađen po uzoru na Mac mini. U malenom kućištu nalazi se matična ploča bazirana na čipsetu i945GM u koje je moguće ugraditi procesore Core Solo, Core Duo i Celeron M. Što se tiče memorije, korisniku je na raspolaganju jedan SO-DIMM DDR2 utor.

Osim spomenutih proizvoda, na štandu je bilo moguće vidjeti i ePC, računalo namijenjeno digitalnom domu koja nosi Intelov VIIV logo. Računalo je bazirano na čipsetu i945G, a u njega je moguće ugraditi Pentiume 4 za socket LGA775.
Što se tiče matičnih ploča, tu se naravno našla i jedna namijenjena AM2 Athlonima, a veliko je zanimanje pobudila i matična ploča u mITX formatu i945GTt-VFA. Ova je minijaturna matična ploča bazirana na čipsetu i945GT, a prima Socket 479 procesore – Core Solo, Core Duo i Celeron M.