Platinum namijenjen AM2 procesorima

Zadnja firma koju smo posjetili tijekom sajma bio je MSI. MSI se prilično raspištoljio s novim proizvodima pa je na štandu bilo stvarno mnogo stvari za pogledati. Dakako, prvo mjesto su zauzimale matične ploče. Tako smo na policama imali prilike vidjeti K9 Platinum, high-end SLI ploču namijenjenu nadolazećim Socket AM2 Athlonima 64. Nekakve radikalne pomake u odnosu na Platinum za Socket 939 procesore nismo primjetili, izuzev toga što se MSI napokon riješio mehaničke SLI sklopke koja je bila i ostala prava gnjavaža. Valja napomenuti kako je ova firma jedna od prvih (ako ne i prva) implementirala digitalnu SLI sklopku, pa ovaj potez nije nikako iznenađenje.

Diamond Plus je nova high-end ploča za Socket 939 procesore

Osim ploča za AM2 procesore MSI je odlučio ponuditi nove proizvode za Socket 939 platformu. Ime nove ploče K8N Diamon Plus, a radi se o nadogradnji prethodne high-end ploče K8N Diamond. Novu ploču sada hladi pasivni sistem hladnjaka s toplovodnom cijevi što je dobrodošla nadogradnja u odnosu na standarne zujalice. Također, zvučni podsustav ove ploče čini novi čip – CL Audigy SE 7.1. Kao što neki vjerojatno znaju, obični Diamond je imao Live 24.

i975X ploča, no niti ovdje ne vidimo Conroe logo

Što se tiče Intelovog "terena", pokazali su nam ploču baziranu na čipsetu i975X s CrossFire podrškom, dakako. Nažalost, ovdje nismo imali prilike vidjeti velik i masivan hladnjak na čipsetu već standardna rješenja. Ploča se inače može pohvaliti i s prilično kvalitetnim zvučnim rješenjem budući da je dotično certificirano za Dolby Master Studio standard. Ovo znači da prema specifikacijama odgovara studijskim standardima što zvuči dobro, no ne možemo zamisliti da bi neki audio profesionalac zaista odabrao zvučnu karticu za rad. Ploča podržava LGA775 procesore, uključujući one s jezgrom Presler, no logo za procesore Conroe nismo vidjeli što je još jedan argument našoj slutnji da nadolazeće Intelove procesore nećemo moći rabiti na pločama sa "starim" čipsetima.

Ares serija namijenjena je primarno overclockerima

Grafičke kartice su već dugo dio MSI-evog posla, a firma se na ovom tržištu prilično dobro snašla. Osim novih modela baziranih novoj seriji GeForce čipova (nismo ih htjeli fotkati jer su jednaki kao i svi ostali), vidjeli smo poprilično zanimljivu grafičku karticu iz serije Ares. Naime, grafičke kartice iz serije Ares su namijenjene overclockerima (i svima koji se tako osjećaju), a krasi ih dodatni čip koji omogućava veću fleksibilnost prilikom overclockiranja. Svi iskusniji će se sada zapitati o čemu se točno radi kad je sve kartice ionako bez problema moguće overclockirati nekim softverskim alatom. Trik je u tome što ovaj čip omogućava i izmjenu napona što je do sad bilo moguće postići samo modficiranjem BIOS-a kartice i ponovnim flashanjem. Trenutno nije poznato kada će se pojaviti Ares kartice bazirane na modernijim čipovima, a ona koju smo mi imali prilike vidjeti je imala GeForce 6600.

Jedan od koncepata – kartica koja prima MXM grafičke module, na svakoj strani po jedan

MSI je i ovaj put izložio nekakve konceptualne proizvode, a na štandu je ponovo bila pećnica koja se rabi pri proizvodnji odnosno testiranju stabilnosti u tvornici. Nama je za oko posebna zapela PCI-E grafička kartica koja ima utore za MXM grafičke module namijenjene prijenosnicima. Malena je šansa da bi ovakav koncept mogao zaživjeti, ali zvuči jako zanimljivo imati nadogradivu grafičku karticu jer bi cijena MXM modula u teoriji trebala biti osjetno niža nego prave grafičke kartice. Rješenje prikazano na CeBIT-u bilo je bazirano na dva GF Go čipa (ne znamo točno koji, ali pretpostavljamo da je 7800 Go) koji su radili u SLI-u.

Prijenosnik baziran na Turionu…ali s dvije jezgre

Prijenosnik DTR klase s širokim zaslonom, punom tipkovnicom i podrškom za Dolby Home Theater standard

Zadnje kategorija MSI-jevog hardvera na koju smo bacili pogled bili su prijenosnici. Posebno su nam istaknuli prijenosnike bazirane na AMD-ovim Turionima što će reći da ipak svi ne žele Intelov Centrino. Jedan od modela je čak imao Turion 64 X2, što smo otkrili jednostavnim pozivanjem Windows Task Managera. Dakako, službenu potrvdu nismo dobili (koliko god da je bilo očito o kakvom se procesoru radi), a niti sami Windowsi nisu uspjeli prepoznati procesor budući podrška u BIOS-u matične ploče nije dovedena u produkcijsku fazu.

Drugi zanimljivi model bio je model M662 baziran na Intelovoj Napa platformi odnosno čipsetu i945GM te Core Duo procesoru. Spomenuti model bi mogli smjestiti u DTR kategoriju s obzirom na zaslon od 15,4" (wide, dakako), ali i punu tipkovnicu (uključen numerički dio). Ovaj se prijenosnik također može pohvaliti s integriranom web kamerom i Dolby Home Theater certificiranom zvučnom karticom. Jedina slaba karika u lancu je grafička kartica budući da se radi o integriranom rješenju koje nije adekvatno za igranje modernih igara. S druge strane, ima ljudi koji ne igraju igre ili se zadržavaju na naslovima kao što je Mah Yong (pozdrav kolegi Grubiši, on je inače veliki ljubitelj ove igre od kako je migrirao na Linux).
Eto, to bi bilo sve od naše avanture po CeBIT-u. Nažalost, nećemo vam imati prilike donijeti reportažu s Computexa budući da je putovanje na ovaj sajam mnogo financijski zahtjevniji pothvat nego "izlet" do Njemačke.