Pasivno hlađen 7600GT je zgodna ideja s obzirom na referentni hladnjak

Ovaj put s Zalmanovim hladnjakom

Tvrtka Galaxy nije toliko poznata u Hrvatskoj, no ipak je njihove kartice moguće vidjeti na cjenicima trgovina. Ono što je za nas bitno je da se radi o proizvođaču koji je orijentiran na entuzijaste i igrače, pa tako Galaxy kartice redovito imaju ugrađeno jače hlađenje kao i nabrijane radne taktove. Na CeBIT-u su na štandu imali hrpu starih kartica, ali i neke nove kao recimo GeForce 7600 GT na koje su ugrađeni posebni hladnjaci proizvođača kao što je Zalman. Ono što bi se dalo zaključiti je nije riječ o produkcijskim karticama već o karticama koje su ručno modificirane posebno za CeBIT. Da li ćemo ovakve hladnjake vidjeti i kad se nove kartice pojave na tržištu, nije sigurno.

Fatality na Socket AM2

Poslije Galaxy odlučili smo posjetiti jednu tvrtku s kojom doista dugo nismo imali kontakata – Abit. Ova se tvrtka pokušava uzdići iz pepela nakon financijskih malverzacija koje su dovele do toga da ju je kupio jedan od velikih tajvanskih OEM proizvođača, USI. Trenutna Abitova politika je fokusiranje na skuplje matične ploče, od grafičkih kartica su odustali, no odlučili su oživjeti audio odjel. Od matičnih ploča za oko nam je zapeo novi model iz Fatality serije namijenjen Socket AM2 procesorima, no bile su tu i normalnije ploče bazirane na nForce4 SLI čipsetu, te ATI-jevim čipsetima RD480 i RD580. Nikakvih osobita inovacija nije bilo, pa nam se čini da se radi o preradama starijih modela za Socket 939.

Abit USI Calimero za OEM-ove

Bile su izložene i USI-jeve ploče namijenjene OEM-ovima na kojima je ipak istaknuto Abitovo radi marketinga, no kako se ne radi o nekakvim osobitim proizvodima (barem iz naše perspektive), nismo ih previše analizirali. Sve u svemu, čini se da bi se Abit ipak mogao osoviti na noge, no tek treba vidjeti kako se ove nove ploče ponašaju u praksi.

iDome DS500 zvučnici mogu raditi samostalno ili sa subwooferom

Osim digitalno, zvučnike je na računalo moguće povezati i analogno

Spomenuli smo da se Abit ponovo odlučio okušati na tržištu zvučnika namijenjenih računalima. Malo stariji se sigurno sjećaju da je Abit svojevremeno također predstavio 5.1 zvučni sistem kao i vlastitu zvučnu karticu, no nakon toga novih proizvoda nije bilo. Nova ofenziva je bazirana na paru zvučnika i subwooferu koje je moguće kupiti zajedno ili odvojeno. Glavni štos s ovim zvučnicima je što ih Abit promovira kao prvo potpuno digitalno rješenje na tržištu što će reći da nakon primanja digitalnog signala iz zvučne kartice nema nikakve unutarnje D/A konverzije radi pojačavanja zvuka već je jedini analogni korak u cijeloj priči onaj zadnji – zvuk koji izlazi iz drivera.

Kad smo već kod drivera, recimo da svaka od kutija sistema ima jedan normalni 4-inčni driver te jedan 1-inčni tweater. Što se tiče subwoofera, riječ je o 5.75-inčnom driveru. Svaki od zvučnika je deklariran na RMS od 25W, a sub pak može potegnuti 50W. Sve u svemu, adekvatno za bilo koje računalo. Lako je zaključiti što je Abit ponukalo na predstavljanje ovakvog proizvoda – standardizacija digitalnih audio izlaza na matičnim pločama. Još jedan mali detalj – zvučnike je digitalno moguće spojiti na sistem samo preko optike, ali ne i preko koaksijalnog kabela.