CeBIT 2006, dan drugi – sapunica se ipak nastavlja

Datum objave 08.04.2006 - Denis Arunović

HIS i GeCube

Drugi dan CeBIT-a započeo je posjetom HIS-u, jednom od manjih proizvođača kartica baziranih na ATI-jevim čipovima. HIS je najpoznatiji po tome što je bio prva tvrtka koja je na ATI-jeve kartice počela ugrađivati posebne hladnjake koji su dozvoljavali veće radne taktove pri overclockiranju.

X1900 XTX s posebnim hlađenjem – to se traži!

Ovakav pristup HIS rabi i s ATI-jevim karticama nove generacije pa je na štandu bio izložen Radeon X1900 XTX sa prilično zanimljivim hladnjakom baziranom na toplovodnim cijevima. HIS je uz ovu konfiguraciju postavio identičnu konfiguraciju baziranu na istoj kartici sa standardnim hlađenjem, spojio obje kartice na monitore i prekazao u realnom vremenu temperaturu jezgre pod opterećenjem.

Razlika u temperaturi, ali i generiranoj buci je zaista osjetna

Kao što je moguće vidjeti na gornjoj slici, razlika u zagrijavanju je osjetna, a ni redukcija buke nije baš za odbaciti (treba se sjetiti da buka kad je izražavamo u decibelima pada ili raste logaritamski, a ne linerarno).

X550 s PCI-E x1 konektorom

Još jedna zanimljiva stvarčica koju smo vidjeli je X550 kartica koja se u ugrađuje PCI-E x1 utor. Zgodno rješenje ako treba doista mnogo monitora na računalu. S druge strane, nije nam jasno zašto nisu implementirana dva DVI konektora s obzirom na vrlo specifičnu namjenu kartice, no što je, tu je.

GeCubeov prenosivi video player

Na GeCubeovom štandu su nam s ponosom pokazali svoje najnovije proizvode koji nisu grafičke kartice. Tako se GeCube odlučio okušati na tržištu multimedijalnih uređaja među koje spadaju i prenosivi video playeri s gornje fotke. Zanimljivo je za spomenuti da smo tijekom boravka u Hannoveru doista imali priliku vidjeti da se jedan ovakav uređaj zaista rabi u praksi. Jedna ga je djevojka (azijatkinja) u metrou rabila na sličan način kako mi rabimo MP3 playere. Naime, kad god bi imali prilike vidjeti ovakve uređaje obično bi zaključili kako se radi o zanimljivim igračkama koje će rijetki rabiti u praksi. Nakon iskustva u Hannoveru sinulo nam je da je za korištenje ovakvog uređaja potreban drugačiji životni stil od onog na kojeg je navikao prosječni Hrvat (pa makar i onaj više potkožen).

Npr. ako čovjek ima dug put do posla, javni transport je dobro razvijen, prometnice su previše zagušene da bi bilo praktično koristiti auto, a uz to je tu i nekakav viši standard, vrlo je lako zamisliti uporabu prenosivih video playera. Ovo još više dolazi do izražaja za ljude koji mnogo putuju budući da ovako mogu vrlo lako iskoristiti vrijeme koje troše na putovanje kako bi vidjeli video sadržaje koji bi inače zbog zauzetosti propustili. Dakako, na kraju je lako zaključiti da prenosivi video playeri za nas Hrvate iz navedenih razloga nisu zanimljiva roba.

Kutijica za dnevnu sobu

Jedan drugi GeCubeov proizvod namijenjen je pak pretvaranju TV-a u mnogo moćniji uređaj. Kutijica pod imenom Wireless Media Player nam omogućava da na TV-u "vrtimo" video i audio datoteke te slike pohranjene na računalu. Dva se uređaja povezuju preko mrežnog UTP kabela ili pak bežično preko WiFi-a. Uz to, WMP je sposoban čitati USB ključeve, razne vrste memorijskih kartica, a u kućište je moguće ugraditi i 3,5" disk.

Dupli X1600 XT

Niti GeCube se nije stidio pokazati svoju HDMI karticu

Bacimo sad pogled na GeCubeov core business, a to su grafičke kartice. Tako smo imali prilike vidjeti nešto što je napravljeno po uzoru na proizvođače kartica s dva GeForce čipa, a to je kartice s dva Radeon X1600 XT. Ne znamo kako je sređena komunikacija među čipovima, ali navodno nije riječ o CrossFireu, no čini nam se da je to više mazanje očiju nego istina. Zgodan trik je implementacija dvostrukih DVI konektora pa je zapravo na jednu ovakvu karticu moguće spojiti četiri, a ne dva monitora. Kao i na svim ostalim štandovima integratora ATI-jev čipova, našla se tu i kartica s HDMI konektorom.

Zalman

Naš obilazak sajma nastavio se na Zalmanovom štandu koji je izgledao doista impozantno (barem za jednog ljubitelja Zalmanovih igrački). Kako je Zalman jedna od tvrtki koja je platila hrpu para za korištenje imena Fatalitya, profesionalnog igrača FPS-ove koji je svoju vještinu jako dobro unovčio, nije nas začudilo što smo na štandu imali prilike vidjeti ljepoticu sa donje fotke.

Konfica u Fatality ruhu do **aja

CNPS8000 – nasljednik modela CNPS7700

Krenimo na konkretne proizvode. Prvo stvar koju su nam pokazali je novi hladnjak koji bi trebao zamijeniti prilično uspješni model CNPS7700. Dakako, riječ je o hladnjaku baziranom na toplovodnim cijevima (Zalman je relativno kasno izašao na tržište sa svojim hladnjacima za procesore s toplovodnim cijevima) koji nosi ime CNPS8000.

Zomg…120mm je stvarno veliko

Kao što se moglo i očekivati, sprema se zamjena za prvi Zalmanov heatpipe hladnjak za procesore, model CNPS9500. Nova zvijer se zove CNPS9700, koristi jednak dizajn, no mnogo je veća, ima više finova odnosno listića te koristi 120mm ventilator. Ako je suditi prema tehničkim specifikacijama, performanse bi mogle biti zaista dobre.

Novi tip hladnjaka za grafičku karticu – VF900-Cu

S procesora smo skočili na grafičke kartice. Novo u Zalmanovoj ponudi je model VF900-Cu (on je, za razliku od prije spomenutih hladnjaka za procesore, već na tržištu) kojeg krasi nešto veći ventilator (ako se dobro sjećamo), kompatibilnost sa svim novim grafičkim karticama, ali i vrlo zanimljiv dizajn baziran na kružnoj toplovodnoj cijevi na koju su fiksirani bakreni listići. Čim je u igri heatpipe, performanse bi trebale biti dobre, no nisu nam rekli procjenu koliko je novi hladnjak zapravo bolji od starog.

Novi pasivci za čipset

Vidjeli smo i nove pasivne hladnjake za hlađenje čipseta koji su dizajnirani u obliku debele lepeze. Ovakav dizajn je vrlo efikasan za dispaciju topline no ono što veseli je i da bi mogao biti fleksibilno rješenje kad je riječ o kompatibilnosti s matičnom pločama i grafičkim karticama. Naime, sada je finove koji smetaju mnogo lakše moguće pomaknuti tako da bi novi hladnjak mogao biti odlično rješenje za one koji se zbog problema s kompatibilnošću nisu odlučili za stariju verziju Zalmanovog hladnjaka.

Novi tip Zalmanovog vodenog bloka

Novi vodeni blok za GPU, ali i memoriju

Kako se Zalman igra i s vodenim hlađenjem, predstavili su i par novih proizvoda u ovom segmentu. U osnovi je riječ o novom vodenom bloku za procesor koji je baziran na kućištu od pleksiglasa (već viđeno, no i dalje impresivno), novom bloku za grafički procesor koji nije nešto posebno inventivan te vodenom bloku za memorijske čipove na grafičkoj kartici. Svi će se ovi proizvodi prodavati nezavisno o Zalmanovim sistemima vodenog hlađenja, no moguće je da će ove sisteme nadograditi s novopredstavljenim vodenim blokovima.

TNN300 Plus

Na kraju smo došli do Zalmanovih poznatih i vrlo skupih TNN kućišta (TNN je skraćenica od Totaly No Noise). Postojećoj ponudi je dodan model TNN300 Plus koji je najjeftiniji od svih, no zbog toga ima neke kompromise pa nije potpuno pasivno hlađen.

Albatron i Artic Cooling

Ploča bazirana na i975X čipsetu za Intelove procesore

Na Albatronovom je štandu dakako sve frcalo od raznih novih ploča, no mi ćemo istaknuti samo one koje su nam bile najzanimljivije. Prva od njih je ploča bazirana na Intelovom čipsetu i975X za koju Albatron nudi doživotno jamstvo. Iz istog su razloga pri proizvodnji ploče korištene samo najkvalitetnije komponente, što će reći da će ova ploča vjerojatno biti skupa ko vrag. Još jedan štos koji je Albatron uporabio na ovoj ploči je digitalni generator takta, u odnosu na analogne koji se inače koriste. Moramo priznati da se ne kužimo toliko u elektroniku da bi ovo mogli hvaliti ili kuditi, no ako nam ploča dođe jedanput u ruke, provjerit ćemo koliko ta stvar zaista vrijedi. Poput svih ostalih ploča baziranih na i975X čipsetu, i ova podržava CrossFire.

Athlon 64 u mini-ITX formatu

Sigurno se pitate kakvo je ovo čudo na gornjoj fotki? Riječ je o mini-ITX ploči baziranoj na čipsetu nForce 6150 i Socketom 754. Namijenjena je uporabi u vrlo specifičnim situacijama, kada su male dimenzije sistema od velike važnosti. Uz odgovarajuće kućište, ovo rješenje je praktički savršeno kao baza malenih kućnih konfiguracija koje su namijenjene multimediji i nekim drugim nezahtjevnim poslovima (surfanje, uredski paketi i slično).

Socket AM2 ploča namijenjena nadolazećim Athlonima

Zadnji nama vrlo zanimljiv izložak je ploča bazirana na GeForce 6150 čipsetu, ali s podrškom za AMD-ove AM2 procesore koji će biti predstavljeni sredinom ove godine. Zanimljivo je da su na ploču implementirana dva video izlaza – klasični VGA i DVI. Na Computexu pak možemo očekivati još ploča koje će biti bazirane na novoj generaciji nVidijinih čipseta (uvjetno rečeno, nije da novi čipseti donose nekakva osjetna poboljšanja i mogućnosti).

Uz hrpu ploča, Albatron je predstavio i grafičke kartice bazirane na novim GeForce čipovima, no moramo priznati da nam nisu bile zanimljive s obzirom na to da se radilo o referentnim karticama s promijenjenom naljepnicom na hladnjaku i sličnim "detaljima".

Freezer 64 LP izgleda prilično opako

Švicarski Arctic Cooling je miljenik domaćih entuzijasta, pa bi bio veliki propust da ga nismo posjetili. Arcticovi inženjeri su za CeBIT spremili nove verzije hladnjaka od kojih nam se najviše svidio Freezer 64 LP kojeg krasi dizajn s toplovodnim cijevima te dva ventilatora koji upuhuju zrak jedan prema drugom. S obzirom na ovakav dizajn, jasno je da se radi o high-performance hladnjaku koji nije baš toliko tih kao ostali Arctic Coolingovi hladnjaci.

Unutrašnjost Fusion Supportera M1

A ovako to izgleda s prednje strane

Vrlo zanimljiv proizvod kojeg je tvrtka predstavila na CeBIT-u je Fusion Supporter. U osnovi se radi o moćnom stabilizatoru napona smještenom u 5.25-inčnu šasiju, a koji je baziran na velikom broju kvalitetnih kondenzatora (za koje je Arctic Cooling čak kupio par patenata od Sonya). U ponudi su dvije varijante, V1 i M1. V1 je model namijenjen grafičkim karticama pa su na njemu dva 6-pinska izlaza za PCI-E napajanje. Svaki od ovih 12-voltnih railova ima pod sobom kapacitet od 150.000µF što je oko 50 više od zahtjeva ATX2.2 specifikacije. Model M1 pak nudi 24-pinski ATX2 konektor te 12-voltni rail zajedno s odvojenim sklopovima za +12V (188.000µF), +5V (96.000µF) i 3,3V (86.000µF). Sve u svemu, čini nam se kao zgodno rješenje za sve one koji vole izlačiti "mast" komponentama u svojem računalu. Cijena ovih uređaja na tržištu ne bi smjela biti viša od 50€.

Novi hladnjaci za grafičke kartice

Na kraju, treba spomenuti nove modele hladnjaka namijenjenih grafičkim karticama koji nose imena Accelero X1 i X2. Bazirani su na turbinskim ventilatorima s FDB motorom (takav se tip elektro-motora ugrađuje u hard diskove) što im omogućava da uz visoke performanse budu i prilično tihi u odnosu na tvorničke hladnjake. Model X1 namijenjen je snažnijim karticama nVidije (GeForce 6800, 7800, 7900), a X2 Radeonima X1800 i X1900. Još jedna bitna stvar koju treba naglasiti je da i ovi hladnjaci rabe toplovodne cijevi, što je čini se postala norma pri dizajnu modernih sistema zračnog hlađenja.

Galaxy i Abit

Pasivno hlađen 7600GT je zgodna ideja s obzirom na referentni hladnjak

Ovaj put s Zalmanovim hladnjakom

Tvrtka Galaxy nije toliko poznata u Hrvatskoj, no ipak je njihove kartice moguće vidjeti na cjenicima trgovina. Ono što je za nas bitno je da se radi o proizvođaču koji je orijentiran na entuzijaste i igrače, pa tako Galaxy kartice redovito imaju ugrađeno jače hlađenje kao i nabrijane radne taktove. Na CeBIT-u su na štandu imali hrpu starih kartica, ali i neke nove kao recimo GeForce 7600 GT na koje su ugrađeni posebni hladnjaci proizvođača kao što je Zalman. Ono što bi se dalo zaključiti je nije riječ o produkcijskim karticama već o karticama koje su ručno modificirane posebno za CeBIT. Da li ćemo ovakve hladnjake vidjeti i kad se nove kartice pojave na tržištu, nije sigurno.

Fatality na Socket AM2

Poslije Galaxy odlučili smo posjetiti jednu tvrtku s kojom doista dugo nismo imali kontakata – Abit. Ova se tvrtka pokušava uzdići iz pepela nakon financijskih malverzacija koje su dovele do toga da ju je kupio jedan od velikih tajvanskih OEM proizvođača, USI. Trenutna Abitova politika je fokusiranje na skuplje matične ploče, od grafičkih kartica su odustali, no odlučili su oživjeti audio odjel. Od matičnih ploča za oko nam je zapeo novi model iz Fatality serije namijenjen Socket AM2 procesorima, no bile su tu i normalnije ploče bazirane na nForce4 SLI čipsetu, te ATI-jevim čipsetima RD480 i RD580. Nikakvih osobita inovacija nije bilo, pa nam se čini da se radi o preradama starijih modela za Socket 939.

Abit USI Calimero za OEM-ove

Bile su izložene i USI-jeve ploče namijenjene OEM-ovima na kojima je ipak istaknuto Abitovo radi marketinga, no kako se ne radi o nekakvim osobitim proizvodima (barem iz naše perspektive), nismo ih previše analizirali. Sve u svemu, čini se da bi se Abit ipak mogao osoviti na noge, no tek treba vidjeti kako se ove nove ploče ponašaju u praksi.

iDome DS500 zvučnici mogu raditi samostalno ili sa subwooferom

Osim digitalno, zvučnike je na računalo moguće povezati i analogno

Spomenuli smo da se Abit ponovo odlučio okušati na tržištu zvučnika namijenjenih računalima. Malo stariji se sigurno sjećaju da je Abit svojevremeno također predstavio 5.1 zvučni sistem kao i vlastitu zvučnu karticu, no nakon toga novih proizvoda nije bilo. Nova ofenziva je bazirana na paru zvučnika i subwooferu koje je moguće kupiti zajedno ili odvojeno. Glavni štos s ovim zvučnicima je što ih Abit promovira kao prvo potpuno digitalno rješenje na tržištu što će reći da nakon primanja digitalnog signala iz zvučne kartice nema nikakve unutarnje D/A konverzije radi pojačavanja zvuka već je jedini analogni korak u cijeloj priči onaj zadnji – zvuk koji izlazi iz drivera.

Kad smo već kod drivera, recimo da svaka od kutija sistema ima jedan normalni 4-inčni driver te jedan 1-inčni tweater. Što se tiče subwoofera, riječ je o 5.75-inčnom driveru. Svaki od zvučnika je deklariran na RMS od 25W, a sub pak može potegnuti 50W. Sve u svemu, adekvatno za bilo koje računalo. Lako je zaključiti što je Abit ponukalo na predstavljanje ovakvog proizvoda – standardizacija digitalnih audio izlaza na matičnim pločama. Još jedan mali detalj – zvučnike je digitalno moguće spojiti na sistem samo preko optike, ali ne i preko koaksijalnog kabela.

Gigabyte

Naša zadnja stanica bio je Gigabyteov prilično golem štand. Kako Gigabyte kao i Asus proizvodi praktički sve od mobitela do servera, fokusirali smo se na klasične komponente.

3DGalaxy II u kombinaciji Blue Eye blokovima za grafičku karticu

Prva izložak koji nam je zapeo za oko je bez sumnje bio sklopljeni sistem vodenog hlađenja. Konkretno, za potrebe sajma, složena je konfiguracija gdje su kombinirani sustav 3DGalaxy II (vodeni blok za procesor + pumpa + radijator) te dva vodena bloka za grafičke kartice Blue Eye. Zgodno je što svaki od blokova ima prozirni dio pomoću kojeg je moguće vidjeti da li u sistemu ima zraka, no glavna shema prozirnog dizajna je cool izgled. U 3DGalaxy II je ubačena i sklopka koja nam omogućava da izoliramo pojedine dijelove sistem od dotoka vode. Koliko je ovaj dodatak koristan, tek treba vidjeti u praksi. Sustav se inače hladi preko radijatora sa 120-milimetarskim ventilatorom koji je dizajniran tako da se fiksira na stražnji dio kućišta, na mjestu ispušnog 120mm ventilatora.

Što se tiče zračnog hlađenja, predstavljen je novi Rocket II hladnjak koji je kompatibilan sa novim socketom za AMD-ove procesore.

Mercury Pro je kućište s ugrađenim vodenim hlađenjem

Nova verzija Aurore

Nakon hlađenja, pogledali smo Gigabyteova kućišta koja nažalost nije moguće pronaći u domaćim trgovinama. Najupečatljiviji su bez sumnje bili modeli 3DAurora II te Mercury. Aurora II je aluminijsko kućište prilično velikih gabarita koje je kompatibilnos Gigabyteovim sistemima vodenog hlađenja. U slučaju da vam je voda mrska, tu su mjesta za 120mm ventilatore koji mogu napraviti priličan propuh preko komponenti. Mercury je osjetno skuplja biljka budući da se radi o kućištu u koje je vodeno hlađenje već predinstalirano, pa je moguće implementirati detalje vidljive na našoj fotki – otvor za punjenje rezervorara vodom na prednjoj gornjoj strani kućišta te osvjetljeni indikator stanja vode u sistemu. Dakako, uporabljeni materijal je i ovdje aluminij što s obzirom na vodeno hlađenje znači da je Mercury namijenjen samo dobro "potkoženim" entuzijastima.

Kućna platforma bazirana na Yonah procesoru i i945GT matičnoj ploči

Ljubitelje tihih konfiguracija zasigurno će zanimati kombinacija dvojezgrenog Pentiuma M s pločom baziranom na i045GT čipsetu. Kao što je moguće vidjeti na fotki, hladnjak za održavanje dvojezgrene zvjerčice pod kontrolom je doista malen, a vjerojatno i vrlo tih. Nažalost, još uvijek je riječ o posebnom rješenju koje dolazi u paketu s matičnom pločom.

Nove ploče s čipsetom i965 koji podržava Conroe

Nove ploče bazirane na varijantama čipseta i965 će podržavati najavljene Intelove procesore kodnog imena Conroe. Nažalost, još uvijek se ne zna točno kakva je situacija s pločama baziranim na starijim čipsetima i955X i i975X. Nitko nam nije mogao ništa točno reći budući da Intel još uvijek nije finalizirao specifikacije novog procesora, no ono što se da naslutiti iz promotivnih materijala je da će Conroe raditi isključivo na čipsetima iz porodice i965 i i946. Dakako, s predstavljanjem Conroea, Intel će vjerojatno predstaviti i novi čipset za high-end segment koji će biti namijenjen novom procesoru. Sve u svemu, ako je tako, Intel i dalje tuče po svojoj staroj politici forsiranja korisnika na kupnju novih matičnih ploča.

Gornja ploča je bazirana na nForce4 570 SLI čipsetu za AM2 procesore

Osim hrpe ploča za Intelove procesore, tu su dakako bile i ploče za AMD-ove procesore. Gigabyte je predstavio ploču za AM2 procesore koja ima vrlo zanimljivo ime (barem ako je suditi prema dosadašnjoj nomenklaturi ploča) – MXE-S4. Riječ je o ploči baziranoj na nForce4 570 SLI čipsetu koji je namijenjen Athlonima 64 AM2. Osim nje, vidjeli smo samo još dvije AM2 ploče. Jedna bi je bila bazirana na GeForce 6100 čipsetu, a druga na nForce4-4x čipsetu. I ove ploče se također mogu pohvaliti s dosta zanimljivim imenima među kojima se je dosta teško snaći.

Što se tiče grafičkih kartica, nismo vidjeli ništa osobito izuzev eventualno kartica s Silent Pipe II hladnjakom. Sumnjamo da vas zanima vidjeti fotku još jednog Radeona X1900 XTX i GeForce 7900 GTX s promijenjenim naljepnicama na hladnjaku.